Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: cameraman   
Дата:   09-03-13 12:31

В този ред на мисли у мен изникна въпрос: Професионалист ли е един мой комшия, който продължава да снима сватби по селата със камера VHS, произведена 1992 година и гордостта на майстора при фотографията- Канон 400Д??? Приема за плащане бартерни сделки, като сирене, заклани патици, дамаджани с ракия, агнета и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: mmjm   
Дата:   09-03-13 12:54

langel, предполагам тези, които знаят кога се пише "в", кога "във", кога "с", кога "със" и тези, които могат да напишат правилно уфтсъ.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Mrockerkata   
Дата:   09-03-13 18:01

Хм, няма как да има точен отговор на този въпрос.....сякаш.
Аз примерно съм дипломиран моден дизайнер. В обучението ми като такъв влизаше и малко режисура /задължителна за ревюспектаклите/ малко фотография и т.н. Благодарение на това, когато реших, че ще си вадя хляба точно с фотография, успях да се регистрирам като свободна професия фотограф, тоест си плащам патент за свободна професия. Патент се издава единствено и само, ако човека е учил/малко или много/ за това с което иска да се занимава. Иначе няма това право и трябва да си отвори фирма примерно. Та аз от почти 9 години се изхранвам ЕДИНСТВЕНО с фотография. Най-добрия оператор в града ни, снимащ сватби от 89год. му омръзнало, предавайки си крайния продукт, да го потупват по рамото и хвалят и благодарят за прекрасния филм, но всеки път да му казват, че снимките на колегата му фотограф в екип, не струват. Снима и моята сватба, а той е от тези, които взимат лични снимки на младоженците от преди сватбата и ги ползва във филма.....направило му впечатление, че моите снимки са далеч по-хубави, от всички, които е виждал. Аз просто от малка обичах да снимам, имах ФЕД, после Канон АТ1, все апарати нямащи общо със сапунерките........ Изсмях се, как така, ще ми предлага, да снимам чужди хора и то на такова важно събитие, като сватба, където нямаш право на никакви грешки и пропуски......даже казах, че тъй като съм твърде емоционална, със сигурност, ще размазвам снимките, тъй като ще се треса от емоция.ХАХАХ На всичкото отгоре, някой ще ми плаща за това ми удоволствие, защото за мен снимането е страхотно удоволствие! Обаче с модния дизайн и правенето на бутикови единични бройки, хич не беше лесно, да се изхранва човек, да не кажа направо невъзможно. Реших, че в крайна сметка не ми пречи да пробвам, на една сватба да направя отстрани поне няколко кадъра.....пък ако им хареса някоя снимка, биха могли да си я вземат. Не само купиха всичките ми снимки, питаха за още и още.......бяха изпаднали в див възторг, всички от сватбата, начело с оператора. Беше събота, май месец, така на следващия ден снимах втората си сватба/първия ми кадър тук, след като се регистрирах миналата година е точно от тази сватба, с него участвах в конкурс тук и беше втори по рейтинг Б в конкурса, след което участвах и в изложбата на фф в София на сватбена тематика. На първите десетина сватби снимани от мен, ме беше страшно срам да си взимам парите за свършената работа......даже DJ-ите се шегуваха, че ще ми съдействат, канейки хората по микрофона, да си взимат снимките/ защото някога, вадех моментни снимки и за гостите на сватбата/. Та оттогава минаха почти 9 години, в които аз се изхранвам наистина единствено и само снимайки.Реално превърнах фотографията в своя професия. Около 80 процента от работата ми е да снимам сватби и портретни сесии, 10 процента репортаж и 10 процента рекламна фотография /моя мъж е завършил графичен дизайн и от над 15 години е шеф на предпечатна подготовка на една огромна фирма, така че съчетаваме успешно двете неща/. От два месеца си построих и собствено фотостудио, зимата, когато няма сватби, снимам вече студийни сесии. Бих казала, че съм невероятна щасливка, че успях да превърна, това, което най-много обичам да правя в източник на доходите си. И благодаря на Бога за това! Малко хора работят, това, което обичат за съжаление.
От друга страна cameraman е написал нещо много вярно.......
,,Професионалист ли е един мой комшия, който продължава да снима сватби по селата със камера VHS, произведена 1992 година и гордостта на майстора при фотографията- Канон 400Д??? Приема за плащане бартерни сделки, като сирене, заклани патици, дамаджани с ракия, агнета и т.н."
На това бих отговорила така,
съмнявам се дали има този твой комшия и една снимка, с която може да участва в някаква изложба........
Примерно аз имам вече 3 участия само в изложби на сватбена тематика.
В града ми е пълно с щракачи, снимат хиляди снимки на сватба и после, ако аз съм била заета примерно, оператора ми се вижда в чудо, коя снимка да избере за корица на диска. Ей такива ,,професионалисти" под път и над път, ама те каквото предават като качество, такива и жълти стотинки взимат за това, което НАЩРАКВАТ.
Все пак, когато чуя за професионален фотограф, първото, което ми изниква е името на Кубето......
е това е 100 процентов професионалист за мен!
Има още много разбира се.
:)
Брейййййй, че се улях да пиша....луда работа.
В крайна сметка, който има време и желание би прочел,
никого не карам да го прави.
:))))))
Но се извинявам все пак, за подробнеченето ми.
И пожелавам на повече хора, да имат щастието да работят, нещото, което ги прави щастливи!
:)
Мария

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: exo99   
Дата:   09-03-13 18:27

[smilie24] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: vikitovikito   
Дата:   09-03-13 18:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: mmjm   
Дата:   09-03-13 19:03

Mrockerkata, подходящия брак също помага "моя мъж е завършил графичен дизайн и от над 15 години е шеф на предпечатна подготовка на една огромна фирма"[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: vikitovikito   
Дата:   09-03-13 19:07

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: mmjm   
Дата:   09-03-13 19:12

ХА ХА Постът има продуктово позициониране, не се сърди, много харесвам снимките ти и все пак vikitovikito ме разби.[cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: vikitovikito   
Дата:   09-03-13 19:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: vikitovikito   
Дата:   09-03-13 20:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: mmjm   
Дата:   09-03-13 20:15

Заглавието "изкуството на дефекацията" ли е ?

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: vikitovikito   
Дата:   09-03-13 20:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: vikitovikito   
Дата:   09-03-13 20:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: vikitovikito   
Дата:   09-03-13 21:30

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: georgivelev   
Дата:   09-03-13 23:15

Това дори само по изпъкналите мускули можеш позна, че е Кубето. Ама съм възхитен от професионализма на мъжа от снимката, такива вълшебни ръце го барат точно на онова място и пак да запази самообладание... или пък е имало нещо горещо преди това, знам ли.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Mrockerkata   
Дата:   09-03-13 23:52

:DDDDDD Ей, ама вярно съм се уляла да пиша.....изивнете господа. Всеки случай, последното, което съм искала е, да прозвучи самохвално! То и няма за какво. Може би го написах, защото само за последния месец-два, няколко мои приятели фотографи, всъщност страхотни фотографи, ме попитаха, как съм съумяла, да превърна хобито си в професия. Защото те снимат прекрасно, но не вадят и стотинка от това, а им писнало да губят времето си в работа, която никак не обичат......това беше причината да се разпиша, честно! :) Пък, че си е екстра, фотограф да има за половинка, графичен дизайнер......е как да не! :) Нямах си грам идея от фотошоп, даже мразех компютрите, след като половинката ми научи жените, които работеха в най-голямото фотостудио в града ни на елементарен поне фотошоп, беше срамота, да не научи и мен / на не толкова елементарен/. :))))))

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: mmjm   
Дата:   09-03-13 23:59

Не знам в случая дали е така, не познавам модела, но ако си преминал на отсрещния тротоар, такива, че и по-вълшебни ръце, не мож те разконцентрират. Повтарям не познавам младежа, може Георги да е прав и да е имало нещо горещо преди това.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: tornado.66   
Дата:   10-03-13 01:41

Според мен трябва да има не синдикат,а една асоциация на професионалните фотография в България.Организация с нестопанска цел,плащаш си някакъв приемлив членски внос,да организират изложби ,семинари.

То в интерес на истината пълно с щракачи на дигиталки,без да се обижда никой.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: tornado.66   
Дата:   10-03-13 01:51

Фотографията си има правила,независимо дали е филмова или дигитална.

Композиция на кадъра,водещи линии,ляв диагонал,десен диагонал на кадъра.Осветление,меко,дифузно,рисуващо,контражурно и т.н.

План на кадъра-близък среден далечен,делителна линия при пейзажни снимки на хоризонта.

Ефектите като тониране и други и те влизат в тази графа.

Портретната фотография за мен е отдел раздел,една от най-трудните като репортажната например и снимки на малки деца,които не стоят на едно място.

Едно време в София имаше фото "Папакочев",който му е виждал портретите,знае за какво става въпрос.

Та то не е проблема в скъпия дигитален апарат.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: georgivelev   
Дата:   10-03-13 09:19

Вижте сега, до преди да почна да снимам, за мен професионалният фотограф беше един нахален, дребен, оръфан, зъл, претенциозен, щъкащ нагоре-надолу, безпардонен тип, чиято единствена цел е да вземе кинтите на бедните дечица/абитуриенти/младоженци, и отвличащ вниманието от сватбата/бала върху себе си. Искаш-не искаш - плащаш си 4/5 лева за снимката, щото те има. Ако не платиш - осмиват те и моментално ставаш лош, скръндза и пр. Ония с цветните ленти бяха още по-нахални. Пък те снимките не че нещо особено, ама като малък фотографите ми бяха толкова неприятни, че не им давах да ме снимат. Особено на ония с цветните ленти. Черно-белите взимаха по 2 лева и там по- можеше да се направи компромис.

След като самият аз хванах камера да снимам и да се пречкам на останалите, да бъда нахален, дребен, оръфан и зъл,за да заема по-добра позиция и "направя кадъра", професионалните фотографи вече не ми правят лошо впечатление и донякъде разбрах защо се държат така.

Мнението ми като непрофесионалист е, че трябва поне малко да познаваш професията на фотографа, за да оцениш труда му. Като важна черта на профи фотографите трябва да отбележа изключителната им способност да комуникират. Трудно бих могъл да си представя профи фотограф, който не умее да комуникира добре с моделите си.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: J0R0   
Дата:   10-03-13 09:42

Трудно бих могъл да си представя профи фотограф, който не умее да комуникира добре с моделите си.

Интериорен фотограф
Продуктов фотограф
Пейзажист
Репортер във всекидневник
Военен фотограф
Минималист
Абстракционист
Концептуалист
Астрофотограф
и т.н. и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: georgivelev   
Дата:   10-03-13 09:50

Съгласен съм със забележката, Жоро, само че моят пост очевидно засягаше фотографите, които заснемат събития като сватби/кръщенета/абитуриентски балове/деца в училище.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: simbon4o   
Дата:   10-03-13 10:03

Според мен професионализмът трябва да се измерва на база на принципите в работата на даден човек и резултатите. Имам предвид - когато си върши работата, за която му е платено да не я претупва, да не спи/пие/... на събитието което отразява, ... всякакви такива неща, които предизвикват уважение към труда му :). Съответно и резултатите трябва да показват професионализъм също. Образованието, особено в българия отдавна не е фактор. Има много примери за учили хора, които са си мърлячи... Важно е, но дипломата не мисля, че е основен фактор.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: Shesta   
Дата:   10-03-13 10:34

ММммм...


http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/32024_122275271134426_905685_n.jpg




http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/32024_122258774469409_2600591_n.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: С какво се измерва професионализма в фотографията в България от 23 години насам?
Автор: sunnyshot   
Дата:   10-03-13 14:29

С какво се измерва професионализмът във фотографията?

С времето, посветено на нея. Ако от 8 до 5 всеки ден правиш само фотография, занимаваш се, учиш, усъвършенстваш се в продължение на години, тогава се превръщаш в професионалист. Развиваш серия от техничарски умения, занаятчилък, които идват само с времето.

Дали крайният продукт е чалга - това вече е отделен въпрос. Един от най-добрите занаятчии тук, на ФФ, произвежда главно крещяща чалга, но това не минимализира факта, че е добър професионалист.



Публикацията е редактирана (10-03-13 14:42)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »