Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 M42 в Никон
Автор: ikobek   
Дата:   09-03-13 15:51

Здравейте Колеги!
Имам доста м42 обективи.Искам да ги използвам на моя никон д7000.
Разбрах,че е нужно да имам преходник.

http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=24&product=8142&show=additional

Намерих този и още един от photovideobiz,където пише,че е с оптичен елемент.(ако и вие знаете други кажете) Какво точно означава това? Не искам да давам много пари за преходник.
Какви ще са резултатите?
http://500px.com/photo/27712837 тука всичко е супер

 Re: M42 в Никон
Автор: name1993   
Дата:   09-03-13 16:13

За да имаш безкрайност, трябва да си вземеш адаптер с оптичен елемент (този, който си дал като пример е един от най-качествените с оптичен елемент). Целта е фланговото разстояние на резбата (което е 45,46 мм) да съвпадне с това на никонския ф байонет (46,50 мм). Оптичният елемент на адаптера добавя към кроп фактора (ако не се лъжа x1.25) и разваля качеството с малко или много (често зависи от цената на адаптера). Също така с адаптер без оптичен елемент ще можеш да фокусираш като с макро пръстени. За твоя радост също така - d7000 има мерене на експонацията, дори без да се нуждаеш от чип ("глухарче" - dandelion).

edit: малко сравнение
Забравих да кажа, че можеш да получиш странни флеъри, халота и други с наличието на оптичен елемент.



Публикацията е редактирана (09-03-13 16:17)
 Re: M42 в Никон
Автор: turntablism   
Дата:   09-03-13 16:16

Ами общо взето, обективите за никон и тези на м42 имат различни работни отсечки, което означава, че като закачиш на Никон обектив на м42 имаш фокус 'до някъде'. Нямаш на безкрайност. Обикновено за портрети , макро може. Зависи. Има преходници, които имат оптичен елемент с цел да се постигне фокус на безкрайност. Това влошава качеството на изображението по думи на колегите ( аз не съм опитвал, но има логика ). Има вариянт, в който обективът се попипва малко от майстор и с преходник без оптичен елемент пак има безкрайност. Не всички обективи подлежат на това, особено тези със скачаща бленда трудно се оправят. Идеята е да се развият едни застопоряващи болтове и да се навие ринга за фокуса така, че оптичният блок в обектива да се издаде по назад докато се намери фокус на безкрайност. Offset. Трети вариант - Славей (slav61) от В.Търново ти преправя обективите, които могат, да са с никонски байонет, и вече ги ползваш само на никон. Сигурно знаеш, но с някои никони няма да имаш мерене с такива обективи.
 Re: M42 в Никон
Автор: ikobek   
Дата:   09-03-13 16:25

Снимам по-често портрети. Значи няма нужда преходника да е с оптичен елемент.? Не ми трябва м42 за други неща.
Стана ми интересно като видях тази снимка с обектив хелиос от 500пх.
 Re: M42 в Никон
Автор: eewf   
Дата:   09-03-13 16:34

Аз снимах с хелиос 44-2 преработен от slav61. Жив и здрав да е човека! Още ме е яд, че го продадох.
ikobek в профила ми има няколко портрета - комбинация от Д50+гореспоменатия хелиос.

[smile]



П.П. Това е темата с най-изчерпателно инфо, която съм чел в този форум [smilie5]
 Re: M42 в Никон
Автор: ikobek   
Дата:   09-03-13 16:50

Общо взето м42 изкарват добри резултати при портретите.
 Re: M42 в Никон
Автор: batdin   
Дата:   09-03-13 17:30

Ако е 85мм или 135мм, ще имаш фокус до няколко метра,което е достатъчно за портрети.Колкото е по-дълъг обектива,толкова до по-далеч ще фокусира,но без преработка безкрайност няма да има.
 Re: M42 в Никон
Автор: simbon4o   
Дата:   09-03-13 18:07

Ще си спестиш мъки и разочарования, ако си купиш автофокусни обективи, на никон има доволно такива. Иначе и хелиосите стават за снимане, но едно е снимката която е дадена за пример със Д700(12мп ФФ) друго е като видиш как ще се държи на Д7000(16мп кроп). Отделно има и други проблеми с тях хелиоси... не са качествени обективи, стават ако нямаш пари за нещо по-добро.
 Re: M42 в Никон
Автор: ikobek   
Дата:   09-03-13 21:41

Винаги има разлика при ФФ и кроп тялото.
Имам и други обективи освен хелиоса.
 Re: M42 в Никон
Автор: batdin   
Дата:   10-03-13 09:15

Голям кеф е да се снима със стари обективи,а понякога и резултатите са добри ;)
Определено си струва 15лв за един преходник...

 Re: M42 в Никон
Автор: juslen   
Дата:   10-03-13 11:12

А най-лошото е като сложиш евтин стар ръчнофокусен обектив и видиш, че се представя като или по-добре от автофокусния марков за $*** [smilie5] От Хелиосите много добри са 44-3 и 44-6, но са доста редки.

Иначе Nikon и ръчнофокусни обективи е мисията невъзможна, освен ако не са стари Nikkor-и.



Публикацията е редактирана (10-03-13 11:12)
 Re: M42 в Никон
Автор: simbon4o   
Дата:   10-03-13 11:52

Това със представянето на старите стъкла по-добре от новите е чиста проба митове и легенди :). Пазара е интересно нещо и цените на старите обективи, които се представят по-добре бързо се качват до и над цените на тези от магазина. И противно на вярванията на някои хора, обективите и правенето им са технологии, които се развиват и рядко старите са по-добри от новите.
Хелиос 44-3 не е от най-добрите, но поне спрямо 44-2 е с малко по-добър коутинг. Като острота можеби 44-6 бива, но пак е до бройка и сравнен със съвременен актуален 50мм 1.8 да речем е слаб.
Не си ги приказвам ей така тези работи, притежавам 5бр 50-ки и съм изтествал още поне 10 различни. Старите ръчни си ги държа заради характерни за конкретния обектив дефекти, които той добавя в това което снимам.

Тъй като става дума за никон - старите никори са много често по-добри от каквито и да било други марки обективи. Като започнеш със 28 2.8 и минеш през 50 1.4, 55 2.8, 85 2.0, 100 2.8 и да кажем приключим със 105 2.5, който си е легенда всичките са страхотни като цена/възможности!
Автофокусните модерни обективи пък са им толкова подобрени спрямо старите руски и неруски М42, че ... аз лично не бих си правил труда да се мъча с подобни заигравки.
 Re: M42 в Никон
Автор: hotsnail   
Дата:   10-03-13 11:57

Ако искаш да се заиграваш с ръчни си вземи безголедален апарат. Има много евтини модели на промоции или 2-ра ръка. Хубаво е да има екстри за ръчен фокус проучи си моделите.

Не го мъчи никона с тия неща, купи му хубав обектив, не е като да няма. Пък има и стари никонски ръчни обективи с Ф байонет...
 Re: M42 в Никон
Автор: zert   
Дата:   10-03-13 12:42

Ако обектива си заслужава по добре при Слав да му смени байонета и после за да има и мерене това: текст

 Re: M42 в Никон
Автор: asahi   
Дата:   10-03-13 13:37

M42 в Никон си е голяма мъка. С Канон и безогледалните е по-лесно.
 Re: M42 в Никон
Автор: photostoykov   
Дата:   10-03-13 13:51

За Nikon има доста добри и евтини обективи Nikkor с ръчен фокус, така че твоята "идея" я отпиши!
[smile]
 Re: M42 в Никон
Автор: name1993   
Дата:   10-03-13 14:06

zert - човека ползва d7000, който има мерене. Нямат мерене: D90, D80, D70, D70s, D50, D100, D5200, D5100, D5000, D3200, D3100, D3000, D60, D40, D40x.
+1 за simbon4o и hotsnail.

Едит: чипът може да му послужи за потвърждение на фокуса единствено, но автора не иска да си вземе дори адаптер с оптичен елемент - така че...



Публикацията е редактирана (10-03-13 14:07)
 Re: M42 в Никон
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   10-03-13 14:37

И моделите под Д7000 имат мерене[smilie21]
Снимането със старите ръчно-фокусни обективи си е тръпка, за свободното време. Ама до тук. [smilie3]
 Re: M42 в Никон
Автор: didesignbg   
Дата:   10-03-13 15:00

м42 и никон е лоша идея. Кажи все пак кои са стъклата.
 Re: M42 в Никон
Автор: SEURET   
Дата:   10-03-13 15:14

Голяма играчка е това. Ползвах 50мм, 135мм, 35мм с въпросния преходник с оптичен елемент, но като пробвах дори Адаптал-д на Тамрон и спрях
 Re: M42 в Никон
Автор: ikobek   
Дата:   10-03-13 18:12

Благодаря за мненията.
 Re: M42 в Никон
Автор: вальо   
Дата:   10-03-13 19:42

Използването на механични обективи на М42 на тяло ДСЛР Никон си заслужава заради една причина - ще получиш възможно най-доброто изображение.
На първо място ще се възползваш от ненадминатите оптични и механични качества на ръчнофокусните обктиви на М42 - предимно руско и немски (ГДР), превъзхождащи автофокусните си аналози от какъвто и да е производител.
На второ място използавш матрицата на Никонско тяло, която, по мое мнение, осигурява най-качествената картинка от всички производители, не знам как го правят.
Ползвам М42 на Канон и въпреки това съм домолен. Представям си, ако имах Никон.

Комбинация-мечта има своите малки неудобства, за които обаче има решение.
С преходник без оптичен елемент ще имаш фокус донякъде.
С фокус с оптичен елемент ще имаш фокус до безкрайност, но при влошаване на качеството на изображението - не го препоръчвам, приеми, че такъв вариант не съществува.
Има и едно решение, което е привилегия за българите - Славей от В. Търново преправя захващането на обектива от М42 на Никон, със запазване на фокуса на безкрайност. Чета по-горе, че имало обективи, при които това не ствало, но при Хелиосите съм чел, че става. Аз бих избрал този вариант, ако имах Никонско тяло.
Заслужава си, като знам, че ще правя най-хубавите снимки.

 Re: M42 в Никон
Автор: ikobek   
Дата:   10-03-13 20:06

Ще видим резултатите. Поръчах си адаптер без оптичен елемент.
 Re: M42 в Никон
Автор: 4iko   
Дата:   11-03-13 10:27

Някой ще помогне ли с какво да обърна Carl Zeiss Jena Biometar 2.8/80mm към Nikon F mount. [shtrak]
 Re: M42 в Никон
Автор: desmes   
Дата:   11-03-13 19:57

Автор: 4iko
Дата: 11-03-13 10:27

Някой ще помогне ли с какво да обърна Carl Zeiss Jena Biometar 2.8/80mm към Nikon F mount.



Слав е човекът !
 Re: M42 в Никон
Автор: simon4o_bg   
Дата:   11-03-13 22:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: M42 в Никон
Автор: mitku   
Дата:   12-03-13 11:10

Е, няма кой да ти каже ти какво ще искаш и какво ще ти хареса на теб. Прецени си сам. [smilie3]

Стават си и ръчнофокусните обективи. Въпрос на ЗАУ как ще ги ползва. И с М42 адаптор си става... включително и С оптичен елемент. Е, има някои уговорки, но става.

-> М42->Никон има ли нещо свястно?

Все пак - за мен лично подобни M42 Nikon изпълнения като Хелиос-и и т.н. си остават по-скоро "за спорта", човек "да си начеше крастата", а не за сериозно снимане. Но както и да е.
А вече отделен въпрос е, че с нов АФ обектив е доста по-лесно, но туй си е ясно. Всеки си преценява. [smilie7]

 Re: M42 в Никон
Автор: milen4040   
Дата:   12-03-13 15:13

Пращай, моя мина оттам и съм предоволен[smilie24]
 

 Авторът е затворил собствената си тема.