Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Wildlife & Birds - Color balance
Автор: vgramatikov   
Дата:   02-03-13 20:38

За хората снимащи диви животни.

Нека да направим една тема в ,която да покажем как виждаме баланса на бялото в съответните ни кадри. Примери с преди и сега.
Нека забравим за резолюция,острота и другите "хватки" в обработката на нашите кадри.

Как обикновенно интерпретирате цветовете и баланса на бялото на кадрите си.
Според вас кой подход е по правилен?
Интерпретирането и старанието да се покаже или засилят реалните цветове на сцената както сме я видяли с очите си или обикновено се стараем към технологичните поправки на цветовете с цел да не ги представим твърде топли,твърде студени,твърде десатурирани,пресатурирани,твърде "жълтеещи"„Твърде "синеещи".
Стараем ли се бялото и черното да останат в крайния кадър наистина бяло или черно?

Въобще какви предпочитания към интерпретацията на цветовете имаме когато обработваме даден кадър в различни условия. Слънчево,облачно,вода,паразитни цветове правещи кадъра твърде "зелен,син..." и прочие.

Темата ми се провокира от интерпретацияата на баланса на бялото на фотографи който се стараят да покажат кадъра както са го видели с/у тези които биха определили същите като твърде студени,топли и прочие.

Блед пример е Пеликан ,който видимо е синее поради цвета на небете през съответния момент на заснемане и отражението на тези цветове във водата и как те се отразяват на общата тоналност на кадъра. Някой биха определили тези цветове като "нереални" ,докато други биха казали ,че това е интерпретация на цветовете с цел да се покажат каквито са били.

(Примера има за цел просто да илюстрира определена ситуация и не засяга точно автора на съответната фотография)

Аз ще пиша по-нататък ,защото отивам на гости на приятели и точно сега ми хрумна за тази тема.
Надявам се да е градивна.
Аз нямам претенции да знам точно ,какво предствавлява баланса на бялото и как да се използва като инструмент.Дейсрвам инстиктивно в много моменти и свирявам и преправям или не в процеса на обработка на всеки кадър поотделно.

[beer]
 Re: Wildlife & Birds - Color balance
Автор: falcon   
Дата:   02-03-13 21:21

Предполагам за всеки е различно, въпрос на виждане. Аз лично се опитвам да се придържам към реалните цветове, макар, че ми е трудно, заради пристрастието ми към обектите, които снимам, не толкова художествените качестваа на снимките. И затова прибягвам до допълнително сатутиране на цветовете понякога.А по-детайлни корекции, само когато има някакво изместване от натуралните цветове, най-вече при тежки светлинни условия-контражурни ситуации, прекалено интензивна директна светлина или почти липсата на такава. Там различните класове фотоапарати се дънят различно, но все пак и най-добрите се дънят в някаква степен, поради обективни ограничения на технологиите.

[beer]
 Re: Wildlife & Birds - Color balance
Автор: pumabg   
Дата:   02-03-13 21:41

Кво е това заглавие бе мен? Да не забрави български? Някои от нас все още го помним! Ся ако чужденци очакваш да пишат в темата ти вече е друга бира, направо на английски да го даваме..
От тоя дълъг пост нищо почти не разбрах, освен че визираш една моя корекция под кадър на пеликан..
Като подминем нахалството ти да ме питаш на лични защо съм бил "хейтил" снимките на даденият автор /явно си бил в доста неадекватно състояние/, ще ти кажа две неща!
Първо трябва да правиш разлика между корекции на бял баланс и подсилване на цветове и други обработки!
Начини за постигане на коректен бял баланс има както по време на снимане, така и след това..
Стефчо до колкото знам използва сива карта! Други ползват пипетката на Фотошопа... Като пак търсят сиво! Има доста инфо в нета и за двете техники..
И второ ако си мислиш, че в някаква конкретна ситуация и обстоятелства е възможно даден пеликан да посинее просто от отражението на водата, земята, небето и каквото и да е там си в голяма грешка! Това че апарата е сгрешил не означава, че в действителност нещата стоят така.. Между другото човешкото око също има своите слабости и греши, я от някое заболяване я от грешни интерпретации на мозъка...
Но ако питаш твоят учител Генчо, той ще ти обясни, че белият баланс винаги може да бъде определен точно!
 Re: Wildlife & Birds - Color balance
Автор: vikitovikito   
Дата:   02-03-13 21:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Wildlife & Birds - Color balance
Автор: vgramatikov   
Дата:   03-03-13 05:11

pumabg какво ти има бе човек? Ставаш все по нагъл. От този пост в бъдеще печелиш враг в моите очи. Заслужи го.
Ужасен си братле и като тон и като поведение.
Направи жалко ,че си толкова добър в това .което правиш.
Пума да може да посинее всичко естествено това ,че ти не го знаеш далеч не означва ,че не е така.И да писах ти Л.С за да си остане м/у нас а ти го оповестяваш публично дори без да си ми отговорил.

Да коригирам ,че ти ме пита не аз теб палячо.
Л.с-а ти беше на тема:
"Какво харесваш в кадрите на Дейв"
Отговора ми беше: "Различната интерпретация на цветовете"
Нямаш уважение към никой. Аз се занимавам от скоро и въпреки това като започнах теб те нямаше.Говореше ми ,че се радваш ,че човек като мен харесва кадрите ти и те одобрява.
А сега какво стана с теб?
Аз знам какво ама ти ми кажи.
Аз ще ти дам един съвет.Ако искаш да си добър автор и уважаван такъв само да снимаш добре не е достатъчно.Трябва да си добър човек и дакараш хората да ти подражават и да те харесват. Определено мен не ме печелиш.Следя ти одватна коментарите и до сега се въздържах но просто прекаляваш мой.
Преструтктурирай си поведението за твое добро ще е!!!
Потресен съм до каде стигаш наистина...възмутен съм и немога да повярвам ,че това продължава дори с автор като теб.
Просто е недопуситмо,гротеско и с липса на всякакъв моерал и възпитание.Найстина съм разочарован.И това го казвам следейки твой пстове месеци наред.Не е от днес.
Генчо не ми е учител ,а е фотограф от пионерите в България ,който много уважавам като човек ,а не като фотограф. Аз от фотография не разбирам. Разбирам от хора.
Генчо е ресурс от ,който можеш само да се учиш. А ти неведнъж си го обиждал грубо и нагло ,което не отива нито на възраста ти спрямо него нито на морала ти,нито на нищо.
Просто гротеско поведение.
И току що забелязах ,че ти си изтрил твоя профил още един мотив на не трия моя.
Просто ми дотегна от тесногърди палячовци като тебе. Ако те видя некъда дори няма да ти намигна с око от мен да го знаеш. [smilie23]

falcon [smilie24]


Нека темата продължи в мирен и градивен тон. Достатъчно добре съм обяснил какв цели тя.
Рзграничил съм баланс на бялото и сатуриране и за хората които искат да ме разберат тя е пределно ясна.

Допълнение:
(След тази тема с кеф бих си изтрил целия профил ако тя не продъжли градивно) [smilie23][smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23]



Публикацията е редактирана (03-03-13 05:32)
 Re: Wildlife & Birds - Color balance
Автор: pumabg   
Дата:   03-03-13 08:20

До сега не си спомням да съм те обиждал, или? Палячо можеш да викаш на някой там от обкръжението ти не на мен!
Ти си тотално не ориентиран не само в техниката, но и в това което се случва в този сайт!
Попитах те „какво ти харесва в тази снимка” а не какво харесаш в снимките на еди кой си... Защото не мога да повярвам, че човек който поне малко разбира или се кефи на този жанр може да хареса това! Такъв тип шедьовър е и този, трябваше и за него да удариш един глас...
Аз не държа сметка на никой, но точно заради тази тотална липса на критерий се махнах от тук!
Това място ме отвращава просто! Едни и същи хора седят и по цял ден си ах-кат и ох-кат под снимките... Едни и същи хора са всеки ден на първа... едни и същи хора започнаха да ми определят вкусовите качества ежедневно...
Чудя се само защо после тоя народ скача по улиците? Та ние сме същите, като тези които ни управляват! Едно и също ниско качество материал! Само че ония са по хитри!
Щом един Човек преди всичко а после фотограф си плюе на фасона и се мазни по цели дни тук за какво общество говорим? Щом в един най елементарен фотографски форум не може да се спре тая шуробаджанащина, но искат в политиката и бизнеса всички да са рицари...
Няма такава държава просто и такъв народ! Най много ме е яд за Бони и Жоро! Защото са създали едно прекрасно място, но въпреки огромните си усилия не могат да ги променят тия псевдо артисти... Една голяма част от тях ако се опита да излезе от тук ще ги удари чука на реалността така, че няма да знаят къде се намират..
Нали ги гледам по други сайтове, не могат да излязат от представяне...
Но да си продължа по темата...
Не знам как може да си толкова неориентиран? Първо автора на пеликана е човека, който пишеше и хейтише под снимките ми! Дори тема му пуснах ! И това ли не знаеш?
Разправяше на ляво и дясно, какъв монтажист съм бил... И как не харесвал обработката на снимките ми... Накрая му пратих Роу-ве /нещо което нито от него, нито от приятеля му Шорката някой някога ще види/ и той от срам ме блокира!
Тия двамата са просто върха на сладоледа, и на деградацията на обществото ни като цяло..
Тези хора също така никога не са били фактор в моето развитие, като фотограф и никога няма да бъдат! Точно защото нямат елементарни човешки ценности !
Въпреки това се зачудих къде видя да съм хейтвал този автор? Нима факта че съм му коригирал белият баланс е повод за омраза? Ти или си превъртял или тревата вече не ти понася..
Та така но щом смяташ, че един пеликан може да посинее от водата или небето ... Няма какво повече да коментирам в темата ти..

И не си махай профила! Тук много "учители" си търсят ученици..

 Re: Wildlife & Birds - Color balance
Автор: kocemak   
Дата:   03-03-13 10:08

PD ,хубава тема ама хората които нямаме "профи" монитори какво да правим.
 Re: Wildlife & Birds - Color balance
Автор: localhost   
Дата:   03-03-13 10:35

Боли ме фара за вашите пререкания да ви кажа. И левия фар и десния.

Та по темата: аз лично си нагласям белият баланс както ми харесва на мен. В 99% от случаите (снимам на AWB - автоматичен баланс на бялото) не ми се е налагало.
 Re: Wildlife & Birds - Color balance
Автор: dave   
Дата:   03-03-13 11:00

127.0.0.1 го е казал най точно :D

Пилчарските драми дотегнаха на хората.

Ако това, което виждам е залез в някакъв мразовит облачен ден го показвам такъв какъвто го виждам - син. Ако е огнен есенен залез и картинката е в топли цветове. Това виждам, това показвам.

А заради пумата да си триеш профила не си струва. Понякога пише малко злобничко и с леко каруцарски език, но съм сигурен, че иначе е прекрасен човек. Може и някой ден да му проличи [smilie24]
 Re: Wildlife & Birds - Color balance
Автор: Mogila   
Дата:   03-03-13 11:31

dave, то неговото не е писане, а по-скоро ходене до тоалетна. Обикаля по темите и като му се доходи и... хоп и готовоhttps://photo-forum.net/joro/emoticons/A8.gif
 Re: Wildlife & Birds - Color balance
Автор: abducted   
Дата:   03-03-13 12:00

ama и pd
като почне. както си говори така си и пише [smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Wildlife & Birds - Color balance
Автор: Emoxide   
Дата:   03-03-13 12:16

къде са кадрите за пример ?
 Re: Wildlife & Birds - Color balance
Автор: Rebellious   
Дата:   03-03-13 12:41

Личните нападки, квалификации и опити за обобщения в темата не правят чест НИКОМУ! Нещо, което трябва да се разрешава в директен, мъжки разговор и с взаимна толерантност, да се развява като тема и да се пълни с емоционални изблици, да, не е добре.
Не, че е неразбираемо да си изтърваме нервите, неразбираемо е да не можем да ги овладяваме. Все пак повечето тук имаме лични карти, т.е. сме пълнолетни!

Винаги ми е било неприятно, когато някой си изтрие снимките. От това всички губят, но всички имаме своите слаби моменти. Така изчезнаха и волокин, и брума, и георги, и много още ценни хора тук като присъствие. Други пък просто спряха да качват. За сметка на това се появиха много нови лица, някои от които доста интересни. Диалектика, такъв е живота!

 Re: Wildlife & Birds - Color balance
Автор: vgramatikov   
Дата:   03-03-13 13:35

No comment....
 първа  назад  1     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.