Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Кадриране 3:2
Автор: milenpi   
Дата:   27-02-13 10:55

именно, щом лаптопите са 16:9, нека да снимаме и на 16:9, обаче 3:2 (4/3) позволява каширане отгоре и долу и да стане 16:9[smilie3]



Публикацията е редактирана (27-02-13 10:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: J0R0   
Дата:   27-02-13 10:55

Както казах в началото, провокира ме изказване на фотограф, който в спор с колега изказа като аргумент за лошо заснети кадри, това че били с произволни съотношения на страните.

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: milenpi   
Дата:   27-02-13 10:57

Тоя фотограф едно си е бае, едно си знае[smilie23]
Няма пък, важно е как се усеща[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: sirkhann   
Дата:   27-02-13 11:02

Автор: J0R0
Дата: 27-02-13 10:55

Както казах в началото, провокира ме изказване на фотограф, който в спор с колега изказа като аргумент за лошо заснети кадри, това че били с произволни съотношения на страните.


Че всеки си има негови си критерии. Вие също при оценяване на портфолио от "Представяне" си имате някакви критерии, които не са много в унисон с официално обявените. ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: J0R0   
Дата:   27-02-13 11:15

Така е, да.
Няма как човек да не оценява субективно.
Просто исках да си сверя часовника, какво мислят хората по въпроса.
А за представяне - винаги има възможността да излезеш от там с обективната оценка на няколкото хиляди потребители :)
Много от излезлите изобщо не пращат портфолио, пускат три снимки по "общоприетите" критерии и са вече в джаза.

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: autosvet   
Дата:   27-02-13 11:28

Всеки кадър е сам за себе си ... понякога върви да е квадрат, друг път много към малко. Въпроса е да се виждат тези неща от авторите.

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: sirkhann   
Дата:   27-02-13 11:33

Само дето представяне не се гледа много много от потребителите и без това ;)

Както и да е. А коментарът за размера на кадрите в какъв контекст е? Да не би да е ставало дума за някаква подредена поредица, презентация, изложба, нещо такова?

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: krist   
Дата:   27-02-13 12:06

да намесим още един фактор: как ви се струва например изложба на един автор с фотографии в най-различни формати и размери? доколко е удачно?


Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: sirkhann   
Дата:   27-02-13 12:11

Зависи как са подредени, защото и аз това си помислих първо. Ако са в различни формати, може да са различни и по съдържание и да е доста изморително.

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: milenpi   
Дата:   27-02-13 12:35


http://emptyeasel.com/wp-content/uploads/2007/04/trafalgarsquarebypietmondrian.jpg



Piet Mondrian

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: fotorafi   
Дата:   27-02-13 12:51

Жоро е прав за съотношението 2:3 във фотографията. По-голямата свобода за формата на снимките в печата и живота внасят по-свободно възприемане. Затова никой не може да наложи насила какъвто и да е формат. Аз повече от 20 години снимах за службата с Пентакон, Ролайфлекс и Хаселблад в 6/6 см.на ролфилм 120. И после за различни изложби,панаири и всякакви нужди художниците ги прекадрираха, правеха отсечки в каквито им бяха необходими формати.
Съотношението 2:3 е наложено от художниците.Като се започне от иконописците и художниците от Ренесанса,импресионистите... Защото са изчилявали съотношенията в човешката фигура 2:3 и се приема, че това съотношение се приема от човешките очи най-леко.
Носът е 1/3 от дължината на лицето.Разстоянието между двете очи на човека е колкото едното око, 1/3 цялата дължина да очите,дължината на двете очи е 2/3, ръцете са 1/3 от дължината на човешката фигура. Ако вземете един учебник от Художествената академия,ще видите и други примери
Но никой не може да задължи фотографите стриктно да се придържаме към задължителните формати, по-скоро е консерватизъм...

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: sirkhann   
Дата:   27-02-13 13:37

То откога все чакаме квадратни сензори, ама не идват и не идват.

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: autosvet   
Дата:   27-02-13 13:42

Защо квадратни - кръгли трябват!

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: rorus   
Дата:   27-02-13 13:56

Ами това откога го приказвам - безогледалните системи са идеални за квадрат. И тогава няма да въртиш апарата ако искаш да снимаш вертикален кадър. [cool] И ще имаш квадрат с голяма резолюция.

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: mcnicko   
Дата:   27-02-13 14:03

И какво? После да си кадрираме на компа ли? Аз не обичам така... Не съм някакъв майстор или нещо, но обичам да си кадрирам в апарата. Квадрата по принцип е малко по-претенциозен към композицията, а да си представям всеки път как да режа после...

То като искаш пак може да не го въртиш апарата, резни си колкото не ти трябва и готово [smilie18] На мен 2:3 ми харесва, даже 4:3 ми идва прекалено квадратно.

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: krist   
Дата:   27-02-13 14:04

лошото е, че ако ти се прииска пък 3:2 кадър, ще трябва пак или да кропиш, или да шиеш кадри за по-голяма резолюция. угодия няма![smilie18] тоя проблем ще се махне, когато се появят камери с по няколкостотин мегапиксела - тогава ще може да си кропиш както искаш, без притеснения за резолюцията[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: harvester_vn   
Дата:   27-02-13 14:18

За мен няма значение съотношението, стига ако не е квадрат, да е ясно изразено. В последно време попадам тук на доста добри кадри, но съотношението на страните им е близо до квадрат без да е такъв и стоят малко като сбъркани....

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: sirkhann   
Дата:   27-02-13 14:37

Щото не са кадрирани с идеята за квадрат, вероятно ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: harvester_vn   
Дата:   27-02-13 15:16

Сигурно е така, но това не е причина да ми ми харесва.

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: dekov   
Дата:   27-02-13 16:42

Ами аз на клиентите им предлагам тясната страна според размера на хартията ( 10,2 ; 12,7;15,00 ;20,3 и т.н.) и дължината колкото дойде, всичко е според виждането на автора, шедьовъра е непокътнат.


Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: batsali   
Дата:   28-02-13 15:07

Златното сечение е равно точно на (1 + корен от 5)/2, което е около 1.618

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: Andinov   
Дата:   28-02-13 15:16

Защо да трябва да се придържаме към 3:2 ?
Аз винаги си кадрирам 4:3 или 5:6

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: mcnicko   
Дата:   28-02-13 15:30

batsali - тва във връзка с кое? И като е 1.618 поне да беше написал какво точно означава числото... Факт е обаче, че това дама тема за размисъл.

1.618 e съотношението на дългата страна към късата страна на златен правоъгълник. По стечение на обстоятелствата, най-близкото просто кадриране е в правоъгълник с пропорции 2:3, което е 1.5.

Златната спирала(или нейната опростена и приближена версия - спиралата на фибоначи), която много хора обичат да ползват за кадрирането си е следствие на златното сечение в правоъгълника.

Специално спиралата на фибоначи се конструира по-лесно, понеже използва дъги, които са 1/4 част от цели кръгове с радиус колкото късата страна на квадрата. Самия квадрат е отделен от правоъгълника с помощта на златното сечение.

Надявам се да не съм ви приспал преждевременно [smilie5]



Публикацията е редактирана (28-02-13 16:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: photostoykov   
Дата:   28-02-13 16:39

E, аз пък кадрирам 4:6 (инча) [smile]



Публикацията е редактирана (28-02-13 17:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Кадриране 3:2
Автор: Canon   
Дата:   28-02-13 17:58

J0R0 [smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »