Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: Mondragon   
Дата:   15-02-13 17:08

Да, мене мисълта ми беше друга, но карай... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: pumabg   
Дата:   15-02-13 17:09

Ако искаш, мога да ти пратя един суров мой файл.. [smilie5]
Би ми било интересно.. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: Mondragon   
Дата:   15-02-13 17:11

Анджък, за туй ставаше дума :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   15-02-13 17:32

Хм, и дайте после преди и след, ще е интересно за всички [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: deyan_de   
Дата:   15-02-13 17:40

Малко извън темата, но аз търся някой, който МОЖЕ да реставрира стари снимки.

По въпроса за ретуша за който говорите си има общо взето два съвсем различни свята и кръгове от ретушисти. Аз знам някои индийци, мексиканци, мароканци и ретушисти в още в няколко други държави, които работят на много конкурентни цени. Иначе има други, които получават наистина стабилни пари и са си изградили име, имат договори със списания и т.н.т

Дори Юри Аркурс се опита да наеме едно момче от Сърбия за $3 на час, та по въпроса за заплащането мога да кажа, че варира от 1 до 100 за една и съща работа. Казвам го като човек който работи вече 12та година в тази област.

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: n1x0n   
Дата:   15-02-13 19:10

ако един фотограф трябва да снима по 3 сесии на ден и това по 4-5 дни в седмицата много ясно, че ще дава пост обработката на друг човек

По света ретушор предимно се наема не защото "нямаш време", а защото нямаш дадена квалификация и талант, за да се справиш с ретуша на нивото, което пазара изисква.
За ширпотребата в стил 12 сесии седмично - човек си наема асистент на пълен работен ден, който да отмята подобен повърхностен ретуш, защото там кой знае каква квалификация не трябва.

У нас 90% от фотографите смятат, че се справят с ретуша по-добре от ретушорите, а 90% от ретушорите работят така, че да им дават основание да си го мислят. [smile] То са едни филтри, едни плъгини, едно мазане, едно шарпене... чудо!

Реално погледнато - от добър фотограф става добър ретушор в 5% от случаите. Просто двете занимания често изискват абсолютно различен набор от знания и умения.

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: autosvet   
Дата:   15-02-13 19:30

Ретуша е широко понятие според мен. За някои неща асистент дето оправя основни неща върши работа която също е ретуш, за други дето си трябва художник да работи 10-12 часа върху един кадър и пак е ретуш. А, че у нас не е по страните, на който искаме да приличаме - факт. Както казах други места, други пазари, друга конюнктура. Тук работим така както позволяват и изискват нашите условия и за това се налага един човек да може да прави 5 неща от което следва, че няма как да се съсредоточи върху едно от тях напълно и да е супер добър в него, а трябва да е достатъчно добър в 5-те.

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: ElBandido   
Дата:   15-02-13 20:07

аз, преди време ,просто за инфо попитах една мадама дето се занимава с професионален ретуш,за цените . ми няма как да давам по 25 лв на кадър хахахаха чак ми стана смешно :Д и сега пак се смея, викам си, тази мацка не познава парите според мене[cool] ем ще се уча ко да прайм кат съм беден ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: simbon4o   
Дата:   15-02-13 20:08

Абе ретуша си е точно колкото и снимането важен, че и малко отгоре. Никсън-а е прав, че много хора си мислят че го могат и мажат ли мажат с плъгините, но плъгините са като помощните колелца... караш ама не е съвсем както си трябва. Всяка снимка си иска специален подход.

В БГ или поне където ми стигат връзките и контактите за ретуш се плаща слабо като за всичко останало. Масово хората си представят, че професионалния апарат ще им изснима всичко перфектно, масово го и виждат след това т.е. нямат представа какво може да бъде, ако се направи като хората и си харесват това, което си правят сами. Българина има лош вкус, ниска култура и по правило и сам може всичко и спестен лев си е чиста печалба. Именно поради многото БГ фактори не мисля, че в бг някога ще има нещо на нивото дори на съседни нам страни. Всеки, който може нещо по-добре ще си намери пътя и ... Тук ще остане, чалгата и ХДР плугините [smilie5].

ПС монтажистите на видео са следващите [smilie5]



Публикацията е редактирана (15-02-13 20:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: BOZO   
Дата:   15-02-13 20:11

За всеки, който умее да работи има почва. И реализация. И пари.

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: deusex   
Дата:   15-02-13 20:12

1 кадър може за 5лв, за 50лв че защо не и за 500лв някой откачен композитинг с 3д елементи - зависи от бюджета и от задачата

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: ElBandido   
Дата:   15-02-13 20:14

композитинг с 3д елементи[shtrak] малко ми звучи за 500 лв байко :))

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: gggf1   
Дата:   15-02-13 20:16

супер набързо през PS

http://img716.imageshack.us/img716/3282/74785905.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: pumabg   
Дата:   15-02-13 21:22

Колега gggf1, този кадър не съм го пускал за да бъде обработван от някой допълнително, тъй като той вече беше достатъчно добре обработен.. Вдигането на сатурацията и контраста си е твое виждане за което на дали някой е готов до извади пачки..
Нищо лично но се ориентирай по добре в темата!

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: vikitovikito   
Дата:   15-02-13 21:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: qavkata   
Дата:   15-02-13 21:38

gggf1 аз не виждам ретуш?!

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: Nedelcho1   
Дата:   15-02-13 21:43

n1x0n написа:
>
> Друг е въпроса, че в България има 5-6
> човека, които се занимават с
> професионален ретуш на ниво, което
> може да претендира за някакво
> смислено заплащане.


Малко се изсили според мен. Това, че ти познаваш 5-6 човека които могат да се справят с един ретуш, не означава, че в цяла България има толкова.

Според мен от човек за ретуш има нужда някой фотограф, който просто няма време от снимане. Като под ретуш не е нужно да разбираме само човешко лице и снимки за реклама. Посочете ми който и да е от известните фотографи в момента (а не "класици" отпреди 50 години), който да не може да си обработи / ретушира снимките и да разбира само и единствено от снимане. Хайде, моля ви. Струва ми се, че живеете в някаква утопия!

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: pumabg   
Дата:   15-02-13 21:48

Не искам да правя много офтопици, но ето един къдър в момента на първа, който грамотно е леко пипнат и вече е с 128 от Б.. [smilie5]

https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1360840506_DSC_8059FINAL.jpg



Та не се знае дали deusex, няма да изкара някоя поръчка от ФФ-ЪТ [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: vikitovikito   
Дата:   15-02-13 21:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: vgramatikov   
Дата:   15-02-13 21:53

Колко се радвам ,че не ми трябват таква умения...
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: gggf1   
Дата:   15-02-13 22:04

извинявам се на pumabg
ретуш си има [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: Shama   
Дата:   15-02-13 23:05

Дай боже всекиму бюджет за ретушер. За съжаление обаче масата от клиентите нямат бюджет за фотограф , пък за ретуш да не говорим.

Използвам съм няколко пъти услуги на ретушер главно за комерсиални проекти за чужбина , като ретуша също беше правен от чужденци. В България не успях да намеря такъв, които да е и свободен и да работи качествено.

Преди време имаше един кадър на Мтел , плаж с чадъри и някакви хора , по билборди и къде ли не, като сенките на по пясъка и чадърите падаха в срещуположни посоки [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: тьма   
Дата:   16-02-13 11:00

а ретуш има ли българска еквивалентна дума?


Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: deyan_de   
Дата:   16-02-13 11:25

Аз за първи път съм чул думата "ретуш" от един стар фотограф, който ме учеше да ретуширам негативите от студиините снимки с молив.Това беше около 1987-88ма и нямаше много чуждици в езика като цяло.

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: Canon   
Дата:   16-02-13 14:05

За какво точно става дума.
Дали за нормалния, технически ретуш или за творческия (креативния).
Щото за втория може и да няма нужда от снимка, то си чиста проба рисуване и компилиране на образни елементи.

п.п. Ретуш = Манипулиране



Публикацията е редактирана (16-02-13 14:13)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »