Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: deyan_de   
Дата:   16-02-13 14:19

От английски би трябвало да е повторна или последваща обработка, а буквално повторно докосване, допир...Едва ли това е толкова важно

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: Canon   
Дата:   16-02-13 17:13

deyan_de
от вярното разбиране на смисъла на дейност е определена и необходимоста от количеството и качеството на ретуша, като следствие и съответно хората, правещи такива манипулации.
Като забележка, политиката и маркетинга наложиха негативен оттенък на тази дума, но за мен тя е неутрална - просто някакви последващи (re)действия с някакви, повече или по-малко променени резултати спрямо оригинала.

Категорията на оцветяващите с боички черно-бели снимки от началото и средата на миналия век е поизчезнала с масовото навлизане на достъпната цветна фотография. Независимо колко са били добри.

Най-близкия аналог е гримирането, на хубавата жена не вреди, на грозната - не помага.

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: deyan_de   
Дата:   16-02-13 17:34

Генчо, аз просто си спомних за използването на думата ретуш преди много години и дали е чуждица в българския език. Прав си за онова ретуширане върху снимки и негативи, както и съвременния ретуш но тези теми са дълги и е трудно да се дискутират във форум.

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: Canon   
Дата:   16-02-13 18:04

deyan_de
Да, чуждица си е, но няма нищо лошо в това. Придобила е гражданственост и е част от професионалния жаргон.
Затова е по-важно кой какъв смисъл влага и докъде е границата на техническия и откъде е на креативния.
Щото оттам започват проблемите на авторството и съавторството.

Даваш снимка за ретуш някому. После нямаш пълни права върху нея, щото той става "съавтор".
Отделно правата на модела.
Преди 14 години и аз поиздължих 10% краката на един модел, поразхубавих го доста - като за календар. Пипал съм по визията на доста политически портрети, било снимачно (не се води ретуш) било софтуерно (ретуш). Ама с тяхно съгласие. И пълни права при мен.
Няма дефинирана норма докъде свършва неавторския ретуш.
Но при съавторство те (правата) може да се предяват до 70 години след смъртта на съавтора.



Публикацията е редактирана (16-02-13 18:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: deyan_de   
Дата:   16-02-13 19:06

Много е лесно да има точка в договор, която урежда авторско право, но за първи път чувам за подобно нещо. Аз съм работил преди 12 г. в Кодак в Португалия само реставрация на стари снимки и нямах никакви подобни точки в договора относно авторски права,а става на въпрос за самата фирма Кодак не просто дистрибутор или представител.

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: n1x0n   
Дата:   17-02-13 12:44

Малко се изсили според мен. Това, че ти познаваш 5-6 човека които могат да се справят с един ретуш, не означава, че в цяла България има толкова.

Ами хубаво, покажи ми 10-15 портфолиа на добри ретушори и ще се съглася с теб.
Ама не някакви вчерашни "мазачи-плъгинисти" и не на размер "пощенска марка", където минава всичко... и не "един ретуш", а константно високо качество, което да го хареса клиент на световно ниво.

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: e-mil   
Дата:   17-02-13 13:05

"Аз съм работил преди 12 г. в Кодак в Португалия само реставрация на стари снимки и нямах никакви подобни точки в договора относно авторски права..."

Не знам как е в Португалия, но у нас (а мисля и в повечето страни), при работа извършена по трудов договор, авторското право е на фирмата, а не на работника.

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: deyan_de   
Дата:   17-02-13 13:32

"Не знам как е в Португалия, но у нас (а мисля и в повечето страни), при работа извършена по трудов договор, авторското право е на фирмата, а не на работника."

Точно това казвам, така е навсякъде...

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: simbon4o   
Дата:   17-02-13 13:55

Авторското право е на автора винаги, правото за ползване е на платилият по договор.

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: Canon   
Дата:   17-02-13 14:05

Пак да уточне, относно техническия ретуш принципно няма проблеми с авторските права.

Но при външен, нещатен ретушьор, няма трудово правоотношение. Отделно, че то (трудовото правоотношение) се разглежда по отношение на компютърни програми и бази данни според ЗАПСП.


За креативния ретуш може да се попадне в хипотезата на:

Чл. 9. Авторското право върху превод или преработка принадлежи на лицето, което ги е направило, без с това да се накърняват правата на автора на оригиналното произведение. Това не лишава други лица от правото да правят самостоятелно свой превод или своя преработка на същото произведение.

Създава се ново, производно произведение. Със съответните права.


Демек - договор! С ясни условия.

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: Mondragon   
Дата:   17-02-13 15:55

И какво излиза Генчо, взимам ти снимката с чашите, праскам 2-3 филтъра, малко пообработвам чашите, попроменям им леко формата и т.н. и почвам да я продава и да печеля кинти, така ли?

"Авторското право върху превод или преработка принадлежи на лицето, което ги е направило, без с това да се накърняват правата на автора на оригиналното произведение."

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: autosvet   
Дата:   17-02-13 16:01

Не тълкуваш правилно. Извършването на преработката и нейната експлоатация не трябва да накърняват правото на автора на оригинала!



Публикацията е редактирана (17-02-13 16:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: Mondragon   
Дата:   17-02-13 16:20

Тоест на автора се дължи процент от продажбата на преработените му творби или как? Или той има право да предяви претенции за процент?

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: autosvet   
Дата:   17-02-13 16:41

Теоретично първо трябва да ти позволи да му преработиш произведението. Съответно трябва и в договора да уговорите какво, как и колко ще получи той. Кеф ти процент от продажбата, кеф ти фиксирана сума, кеф ти безвъзмездно.

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: Mondragon   
Дата:   17-02-13 18:06

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: shadravana   
Дата:   17-02-13 20:58

Напълно съм съгласен с Никсъна, даже май и 10 качествени ретушора не се събират в бг.

Аз мнооого голяма част си я върша сам , но понякога "аутсорсвам", но не в БГ.
Не мога да кажа, че се справям добре с фотошопа. Имам познанията да си направя кадрите като за извикванията на повечето БГ клиенти. Това обаче не пречи точно в момента да обработвам едни 10 кадъра за чужбина за доста повече от 100 те долара на Емилиачно, въпреки, че изобщо не мога да се нарека ретушор нито дори ми минава през акъла да се рекламирам и продавам като такъв. 10 -кадъра за около 2 часа работа общо. Но като се има предвид, че в страната, за която са предназначени кадрите, за това, което правя аз тука за 60 кинта на кадър там искат по 50 евро...

Има ли нужда от ретушори в бг ? Определено има, но бизнеса им ще потръгне, когато тръгне работата и на фотографите. Масово клиентите нямат бюджет за качествен грим и коса, какво остава за неща като качествено марково осветление или ретушор. Затова масово се снима с китайски светкавици и затова и фотографите си ретушират сами. Масово клиента е свикнал че ретуша влиза в цената на снимането. И като види в офертата разбивка в, която са включени пера като :

техника
ретуш
кетъринг екип


се започват увъртания, пазарлъци и прочие. Просто не са ни дорасли масово клиентите, затова и всички по веригата страдат.

Последно водих преговори с клиент, който ще даде над 50 000 лева за отпечатване на рекламните материали, но не може да проумее, защо трябва да дава повече от 150 лева за заснемането на изображенията и моите 4 цифрени суми леко го озадачиха.

Още въпроси относно ретушистите????



Публикацията е редактирана (17-02-13 21:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: pepi34   
Дата:   17-02-13 21:05

У наше село не се плаща за ретуш, всеки си го прави сам. И затова хората с дарба заработват у странство :). В Москва една добре ретуширана сватбена фотография се плаща 50 долара мимимум, у нас някой подаряват 100 "ретуширани", по моему добре омазани фотографии към пакетите си. Е как да предложиш нещо по добро, като клиента трудно прави разлика между ретуш, Ч/Б и мазане с филтри в фотошопа?

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: autosvet   
Дата:   17-02-13 21:39

Абе повече са от 10 според мен просто не се занимават само с ретуш на снимки ами си рисуват други неща защото от това вадят повече пари от колкото от поръчки за ретуш и просто като им се наложи дооправят някоя снимка.

Трудно ни е все още да се сравняваме със западняците и като заплащане и като изисквания на клиентите съответно и като средно качество на предлагания продукт.

Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: stoikovv666   
Дата:   17-02-13 21:42

И да загубя цялото удоволствие от мацането...о не благодаря [smilie18]



https://photo-forum.net/static/site_pics/165/1361130048_Untitled-1.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Ретушисти - имат ли почва у нас?
Автор: deusex   
Дата:   18-02-13 04:05

Шадраванчо, много се радвам че позамазваш за повече от 100 долара, това е похвално! Ако искаш си пусни отделна тема по случая [smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »