Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: volokin   
Дата:   02-08-08 10:58

"Я пак обясни как с ниска линеатура пишеш повече детайли?"

Eлементарна задачка за притежателите на Линхофи, като теб например [smilie10]

Айде пак, каква е разликата между Линхоф-а на който зареждаш 400 АСА филм и една Лайка на която зареждаш техникал пан?

Ако ти е трудна, ще ти дам еднакви условия: и на двете зареждаш Акрос?!?!?!?!?

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: Canon   
Дата:   02-08-08 11:01

Само едно доуточнение:
Интерполирането от 6 към 12 МП е с използване на билинеарно резайзване, за максимизиране на остротата на граничния преход, без добавяне на изостряне.

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: volokin   
Дата:   02-08-08 11:03

ти остави интерполирания, говорим сега за твоя Линхоф.

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: navy   
Дата:   02-08-08 11:08

Планара ми е като очен лекар [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: volokin   
Дата:   02-08-08 11:11

"
Планара ми е като очен лекар
"

Нейви, не го споменавах повече, плийз. Що не ми каза, че го продаваш?! КАзва се кожен лекар, имат едни огромни огледала, като се погледнеш в тях и здрава кожа да имаш, решаваш че си болен от едра шарка [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: Canon   
Дата:   02-08-08 11:25

volokin
1. Нямам Линхоф, а друг апарат
2. Явно не си чувал за Nyquist–Shannon sampling theorem която дава ограничението при дигиталните образи, което е проблема на 6МП срещу 12МП
Снимай си на филми и се радвай

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: danbi   
Дата:   02-08-08 11:47

Оригиналната тема включваше и оптиката. Не бягайте от въпроса [smilie5] Дори и интерполация не включваше.

Верно, че въпроса щеше да е по-прост ако беше зададен "фулфрейм 12МП срещу кроп 12МП"
Поне има и реални фотоапарати с които да се сравни. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: volokin   
Дата:   02-08-08 11:54

споко, след Nyquist–Shannon идва ред на Архимед [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Аз лично не виждам каква работа има тук тоя Nyquist, ама Канон явно му е любим, той присъства във всяка негова тема.

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: danbi   
Дата:   02-08-08 12:03

Аз Шанон повече харесвам![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: Canon   
Дата:   02-08-08 12:13

danbi
Дотук се изясни, че независимо от размера на матрицата, приоритет имат по-многото мегапиксели. Имаш формули, смятай си ги за различни обективи.
Относно "фулфрейм 12МП срещу кроп 12МП" с един и същ обектив, Бони ти го е илюстрирал по-нагоре.

Бони, МТФ не се смята по площ, а линейно. Оттам (вижда се на графиките) се изчислява информационната емкост при определен контраст
за интерполирания 6->12МП
МТФ50 - 3.85МП
МТФ50(корр) - 5.11МП

за неинтерполирания 12МП
МТФ50 > 12МП
МТФ50(корр) - >12МП

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: djogata   
Дата:   02-08-08 12:15

Автор: Canon
Дата: 02-08-08 10:52

Я пак обясни как с ниска линеатура пишеш повече детайли?


Canone, пишеш повече детайли, защото по-ниската разделителна способност на системата се компенсира от по-голямата площ.
В конкретния случай имаш 1.5 пъти по-малко линии на милиметър, но за сметка на това имаш 1.5 пъти повече милиметри при фулфрейма. Крайният ефект е почти еднакъв брой линии, които могат да се регистрират върху кадъра.

И Бони ти го каза 3 пъти.

И аз повторих сметките на Бони. Не изкарах 60 и 95, ами 58 и 97 (сигурно щото не закръглям).

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   02-08-08 12:19

абе аз не случайно цяла седмица напомням на хората за средния и големия формат ама... [smilie8]

ще рече човек, че историята започва с цифровите фотоапарати, където Канон са измислили матрицата, а Олимпус оптиката... [smilie10]

както и да е, тук си чешем езиците. който му е дадено, разбира [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: Canon   
Дата:   02-08-08 12:26

Погледни сега и резултатите от практическо измерване на образ, къде аджеба присъства линеен размер на матрица. Точно никъде. Това е принципна грешка! Мерим резултата в ОБРАЗА
Детайла се записва и зависи само от броя пиксели на образа. В противен случай, ако продължим логиката на темата "Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР:
се стига до:
1МП матрица с размер 4х5" ще вади повече детайл от 12МП кропка. [smilie3]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: nodoubt   
Дата:   02-08-08 12:37

ми аз направо да си търся vga a4 [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   02-08-08 12:43

nodoubt, едно време и такива имаше [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: djogata   
Дата:   02-08-08 12:49

Цаноне, това е практическо измерване на идеален образ (векторна графика), както ти сам си писал. Няма никакво отношение към истинските системи.

И не Цаноне, не се стига до това 1МП матрица 4х5 да вади детайл колкото 12МП кропка. Това, че стигнахме до приблизително равни стойности при 6мп ФФ и 12мп кроп, е просто съвпадение.

Ако сметнеш по същата формула 1МП матрица с ширина примерно 50мм, ще излезе доста по-малко детайл. Да вземем например матрица среден формат. Новият Phase One P65 сензор е 54мм по дългата страна. Да предположим, че беше 1МП.
Тогава ще има приблизително 1200 пиксела по дългата страна. Разделено на 54мм, дава 22.2 линии/мм

Да му сметнем резолюцията:

R = Rm.Ro(Rm + Ro) = 22.2*200(22.2 + 200) = 20 линии/мм

Умножи това по 54мм, и ще излезат 1080 lph, което е наполовина на това, което сметнахме за ФФ 6МП и кропка 12МП.

При по-качествен обектив кропката получава повече предимство. При липса на обектив (или Ro клони към безкрайност) както в случая в който ти мериш векторната скала, то разликата ще е пренебрежима. Сложиш ли обектива отпред, фул-фрейма получава предимство заради по-голямата площ.

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: djogata   
Дата:   02-08-08 12:56

А друг е въпроса, че пред 60МП дигитален гръб среден формат всичките тези линийки дето си ги смятаме са сапунерски [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: Canon   
Дата:   02-08-08 14:28

djogata написа:

> При по-качествен обектив кропката получава повече предимство.
> При липса на обектив (или Ro клони към безкрайност) както в
> случая в който ти мериш векторната скала, то разликата ще е
> пренебрежима. Сложиш ли обектива отпред, фул-фрейма получава
> предимство заради по-голямата площ.
>
> [beer] [beer] [beer]

Аз като гледам разликата за МТФ50, измерена с Иматест никак не е пренебрежима, а е над 2 пъти. Няма разлика само при Ro=0, т.е при 0-лева резолюция на обектива получаваш 0-лева резолюция на образа, независимо от МП-лите на матрицата.
Не ми се спори за очевадни неща. МТФ характеристиката обхваща и честотата (демек бройката детайли в единица размер) и контраста им и дава пълното им разпределение като съответствия. Затова и се мери спрямо образната широчина (а не матричната), за да се получава съпоставимост на резултата.
Колкото до "Сложиш ли обектива отпред, фул-фрейма получава предимство заради по-голямата площ", добави " и ... съответно губиш качеството в краищата, особено при по калпавите обективи"

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   02-08-08 14:31

Canon, ама ако обектива е телецентричен.... [smilie10] [smilie10] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: djogata   
Дата:   02-08-08 14:40

Цаноне, пак повтарям, мериш с иматест система без обективи [smilie10]

Защо продължаваш да буташ резултати, които са ненужни в случая? Без да има обектив във системата ти показваш нещо съвсем различно [smilie8]

Твърденията са ти основани на грешни доказателства. Тоест, не се приемат.

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: Canon   
Дата:   02-08-08 14:49

danbi
Нали идеята е как с трици маймуни да ловим, къде насипваш тиа скъпарски стъкла. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: Canon   
Дата:   03-08-08 14:23

djogata написа:

> Цаноне, пак повтарям, мериш с иматест система без обективи
> [smilie10]
>
> Защо продължаваш да буташ резултати, които са ненужни в случая?
> Без да има обектив във системата ти показваш нещо съвсем
> различно [smilie8]
>
> Твърденията са ти основани на грешни доказателства. Тоест, не
> се приемат.
>
> [beer] [beer]


djogata
Сигурно защото чета точно какво се пита в темата "Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР" за "ПО-ДОБРА КАРТИНКА"
Никъде не се споменават обективи, само размери ма матрица: фф/кроп и размер на образ: 6-12 мп.
Ако е дефинирана "с кой/какъв обектив Фулфрейма на 6МР срещу кроп на 12МР е по добре/зле", тогава има цяла група отговори.
Мисля, че само аз чета точно(без да променям условията) и илюстрирам, останалите се изявяват като писатели и гадатели.
Само информативно, но с прилична оптика и добра обработка може се докарват до 75% от резолюцията на матрицата за МТФ50

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: mondragon   
Дата:   03-08-08 15:00

Добре добре, дотук имам материал за един учебник да напиша, продължавайте [smilie18]
Нека конкретизираме нещата:

6МРфф тяло с 50 мм/1.8
12МРкроп тяло с 50 мм/1.8

защото стъклата са наистина важни
според мен 50/1.8 е много добър обектив, затова го слагам него!

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: boni   
Дата:   03-08-08 15:19

Canon-e, мисля че ти се извъртя няколко пъти от началото на темата.
Аз направих изчисления при ползване на ЕДНАКВИ обективи.
След това ТИ пльосна нови изчисления, в които изрично написа, че ползваш обектив 130 lp/mm, но забрави да сложиш накрая в сметката размера на матрицата.
После взе да ни обясняваш, че не гледаш размера на матрицата, защото не ползваш обектив...
Абе я си припомни какво си писал:

Автор: Canon
Дата: 01-08-08 19:18

6mp (fullframe)
3000px = 1500 ppx / 36mm = 41.67 lp/mm(не са 60)

12mp (crop)
4242px = 2121 ppx / 22.5mm = 94.22 lp/mm


Това са резолюциите на матриците в двойки линии на мм. Всеки сам може да си направи сметката по формулата Rm.Ro/(Rm+Ro).

Съотношението на образната резолюция от матриците - Х е по формулата

x = Rm1(Rm2+Ro)/Rm2(Rm1+Ro)


и при обектив със Ro = 130 lp/mm
единия образ е със 1.73 пъти по-висока резолюция. Нищо работа за интерполиране.
Всъщност се изравняват само при резолюция на обектива Ro = 0 lp/mm


Всичко хубаво, само дето в последната ти сметка, в КОЯТО ТИ ПОЛЗВАШ обектив , си забравил да сложиш дължината на матрицата. Формулата ти трябва да е
x = 22,5.Rm1(Rm2+Ro)/36.Rm2(Rm1+Ro)

Толкова извъртяния, за да не си признаеш, че формулата ти в този си вид дава само и единствено съотношението на резолюцията на линейна единица на двете матрици - т.е едиколко си линии на милиметър. Ето това трябваше да ти е правилното изречение:
и при обектив със Ro = 130 lp/mm
единия образ е със 1.73 пъти по-висока резолюция на милиметър

Което нищо не означава щом матрците са с различен размер!!! Тази формула би давала ясна представя ако размерът на матриците беше еднакъв.
ДА, НО ТОЙ НЕ Е.
И за да получиш реално колко линии улавя едната и колко другата матрица, трябва да включиш РАЗМЕРА ИМ.
Казаха ти го няколко души ясно и просто, но е по-лесно да ни замерваш с иматест и да извърташ как не си вкючвал обектива, вместо да си признаеш, че си недогледал и да вадиш вода от 9 кладенеца, щото си се минал да си купиш 40Д, а не 5Д.



Публикацията е редактирана (03-08-08 15:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Фулфрейм на 6МР срещу кроп на 12МР???
Автор: alextu   
Дата:   03-08-08 15:29

Boni[smilie24]
Mnogo dobre obiasneno. Ne razbiram ot aparati, no kato matematik razbrah kakvo kazvash.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »