Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Избор на фотоапарат, компактен клас, пълен ръчен контрол;
Автор: hakama   
Дата:   04-02-13 16:01

Привет,
Най-накрая избрах визията на бъдещия ми фотоапрат.
Четох материали за избор на апарат, ще ми се да прочета и актуална статия за класа апарати, към който съм се насочил. Има още какво да чета, преди избора на модела, така че ще се радвам да ме посъветвате, насочите и вие.
След като видях Fujifilm X20, още не мога да спя спокойно :) - падам си по класиката, ретрото.
Гледах в базара, един със съвременен дизайн, за добри пари, от този клас, но прекалено заоблен, вдлъбнат и изобщо не ми хареса.

Та, като отправна точка бих дал тези модели: Fujifilm X20/10, Powershot G12/15 – но надхвърлят бюджета.
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSo3AuqiOQYmhh8o51a6Mssw2mIRvNY8h1iebQ1RoeszhVtYLHWLg


Има ли още по-компактни, които да отговарят на изискванията ми?

Относно бюджета, ако ще е втора употреба, бих отделил до 200-300лв макс, за нов до 400-500лв. Ако пък в Германия е по-изгодно, могат да ми донесат (друг варианти не се сещам).

Искам компактен апарат (до около 300г), с пълен ръчен контрол, добро оптично увеличение, висока светлосила, опт. стабилизация. Tъй като искам да снима и видео с (full) HD качество, в една статия четох, че трябвало да се избягва – амортизирало се матрицата?!
Да може да прави добри снимки и при лоши условия (слаба светлина, лоши атм. условия). Наличие на около 5-10х оптично увеличение.
Да има потенциала един ден да мога да участвам спокойно в някой фотоконкурс (вероятно ще мина и през курс).

Като екстри, (които не са задължителни):
- ръчен фокус/гривна (мисля че е добре да го има);
- опция за дистанционно снимане (ако снимам експерименти);
- възможност за външна светкавица.

Доколкото успях да разбера, следните параметри са важни:
Физически размер на матрицата.
Запис в RAW формат.
Батерии – стандартни или индивидуални?
Качествен дисплей.
Оптична стабилизация
Голям светлосилен електронен визьор

Още няколко тънкости:

Бързина на работа:
- готовност след включване;
- бързина на фокусиране;
- време между натискането на спусъка и заснемането на кадъра;
- колко бързо фотоапаратът записва заснетия кадър и е готов да направи следващия.

Само не знам в този клас какви стойности са добри.
За други не се сещам.

Голямото увеличение – намалявало качеството. Ако апарата е с 10х и снимам с 3х увеличение пак ли ще е лошо качество или само при максималните стойности?

В една от темите прочетох, че в списание Фотомания имало класация, на този клас, но от издателството не можаха да ми отговорят на въпроса в кой брой има отзиви и материали за този клас модели (нямат публикувано съдържание на архива в сайта им).

Към какви модели бихте ме ориентирали, също и материали, статии?

ПП: Възможно ли е да се „присади” към или с далекоглед, монокъл, (телескоп) с цел по-голямо увеличение със задоволително качество на снимката.

Благодаря


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат, компактен клас, пълен ръчен контрол;
Автор: GenaDP   
Дата:   04-02-13 16:22

Искам компактен апарат (до около 300г), с пълен ръчен контрол, добро оптично увеличение, висока светлосила, опт. стабилизация. Искам да снима и видео с (full) HD качество. Да може да прави добри снимки и при лоши условия (слаба светлина, лоши атм. условия). Наличие на около 5-10х оптично увеличение. Да има потенциала един ден да мога да участвам спокойно в някой фотоконкурс.

Относно бюджета, ако ще е втора употреба, бих отделил до 200-300лв макс, за нов до 400-500лв.


Е па такова животно нема...



Публикацията е редактирана (04-02-13 16:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат, компактен клас, пълен ръчен контрол;
Автор: turntablism   
Дата:   04-02-13 16:28

Супер интересно ми става, когато чета какви изисквания са писани да има фотоапарата. С една дума да е перфектен. [smile] Успех с търсенето.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат, компактен клас, пълен ръчен контрол;
Автор: realnoncho   
Дата:   04-02-13 16:34

Ако намериш някой поизостанал Olympus XZ-1(след обяваването на XZ-2) на добра цена [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат, компактен клас, пълен ръчен контрол;
Автор: HepBeH_XaMcTep   
Дата:   04-02-13 16:45

Panasonic LX3-5 :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат, компактен клас, пълен ръчен контрол;
Автор: Vekov   
Дата:   04-02-13 16:59

@hakama Посоченият бюджет едва ли ще покрие изискванията ти. И аз съм в търсене на компактна камера и Fuji X-E1 е точно това, което желая, но цената ми е малко висока. Загледах се в Samsung NX1000, но все още ми е со-со. [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат, компактен клас, пълен ръчен контрол;
Автор: satyno   
Дата:   04-02-13 17:04

Olympus E-pm1 + kit + flash - 450 лева от базара
"Наличие на около 5-10х оптично увеличение" - забрави за това изискване...


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат, компактен клас, пълен ръчен контрол;
Автор: hakama   
Дата:   04-02-13 17:44

Добре де, малко съм се изхвърлил [smilie8] Просто синтезирах всичко, което прочетох, но проблема е цената.

Така като погледнах няколко модела и тези които препоръчвате, за увеличението: 4-5х.

Явно ще се направи компромис, няма как да дам 500+лв (за нов апарат), ако от чужбина или в базара изпадне нещо по-изгодно, може и по-скъп модел да взема.

Общо взето, на какво да наблегна в избора, при този бюджет (200-250лв на старо, засега това е плана или до 500лв нов)?! Или колко пари трябва да заделя?

Областта, в която има вероятност да се развивам е печат и предпечат(дизайн), фотографията ще ми е хоби.

ПП: Няма да го взимам в близките месеци, може би най-рано в средата или края на тази година.

Nicon coolpix P300 не изглежда никак зле, няма да е ретро, но... за първи апарат толкова.

Опто, фото и видео салон - провежда ли се още, не го видях в програмата на IEC?! Поне да се порадваме. [smitten]
Намерих датата: Sofia 4 - 6 April 2013 [cool]



Публикацията е редактирана (04-02-13 18:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат, компактен клас, пълен ръчен контрол;
Автор: bluebird81   
Дата:   04-02-13 18:21

В нета има изписано много по темата.

1) google: "high end compact cameras"
2) ebay.co.uk
3) [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат, компактен клас, пълен ръчен контрол;
Автор: harvester_vn   
Дата:   04-02-13 18:29

Аз пък не мога да разбера защо бюджета за апарат втора ръка е различен от този за нов.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат, компактен клас, пълен ръчен контрол;
Автор: mmjm   
Дата:   04-02-13 19:39

Съгласен с bluebird81 и harvester_vn.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат, компактен клас, пълен ръчен контрол;
Автор: stoikovv666   
Дата:   04-02-13 19:43

Взимаш NEX, и си решаваш всички психологични проблеми в търсенето.[beer]









SONY make.believe

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат, компактен клас, пълен ръчен контрол;
Автор: photostoykov   
Дата:   04-02-13 21:00

По лична молба на hakama ще взема отношение по неговия проблем.
За компактни апарати, особено втора употреба препоръчвам Canon (не от талибанщина, а от личен опит [smile]).
Краткият преглед в базара показа, че се предлагат няколко не лоши апарата в упоменатия бюджет:

А610 - 99 лв.
А3300 IS - 150 лв.
SX110 IS - 180 лв.
А640 - 195 лв.
SX10 IS - 350 лв.
SX20 IS - 550 лв.

Нов апарат с ръчни настройки за 500 лв. е трудно да се намери, там цената е около 1000 лв. Но може да се потърси някой залежал модел или фабрично възстановен.
Ще поразровя из нета да видя какво ще покаже...

Успех в търсенето и намирането!



Публикацията е редактирана (04-02-13 21:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат, компактен клас, пълен ръчен контрол;
Автор: photostoykov   
Дата:   04-02-13 21:26


https://photo-forum.net/static/forum/2013-02/dnpp1141.JPG


http://sp.sony-europe.com/da/602/197532.jpeg


Нов, добър, но с 50 лв. над бюджета...[smilie8]



Публикацията е редактирана (04-02-13 21:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат, компактен клас, пълен ръчен контрол;
Автор: tzl   
Дата:   04-02-13 21:32

Преди всичко е похвално, че човекът се е постарал да напише прилично заглавие и да си каже желанието за фотоапарат.

Аз не виждам нищо лошо да се напишат исканията, независимо дали са твърде смели. Всеки се радва да отиде на ресторант с качествена храна за малко пари, обаче не признава, че тайничко търси в Google най-тънката цена, щото ако го напише в някой форум, може да му се смеят. А машината не се смее, просто дава резултати и човек остава "инкогнито" с "тъпия си въпрос".

Аз какви неща съм търсил за фотографията едно време. Примерно ако имаш обектив с апертура 2.8 можеш ли да сменил на f8 или винаги стои на 2.8? Не знаех отговора. И съм се чудил как да го разбера това без да задавам въпроси по форуми и търсих дали някой в такъв "глупав въпрос" вече се е "изложил преди мене" в някой форум, че аз да му прочета отоговра "без да се излагам".

Та затова аз не смятам, че човекът иска глупости, а просто иска да се ориентира в пазара и дава параметри, които според него биха го спечелили като купувач в случай, че някой му предложи тези параметри и тази цена.

Както той самият видя, не може да има всичко хубаво за тези пари. Все пак бих дал и още няколко заръки, които биха били полезни и за някой, който го е срам да си зададе "тъпите въпроси" и намери това чрез търсачките.

Преди всичко аз съм последният човек в този форум, който разбира от конкретни модели и техника. Тука болшинството от сън да ги бутнеш знаят кое какво има и какво прави. Аз признавам, че не ги разбирам тези работи, а и не ми и трябват.

@hakama,

Най-важно е да разбереш какво е основното, което търсиш в един фотоапарат, защото както видя, всичко под един покрив е трудно да се побере за тези пари. Имай предвид, че всички фотоапарати снимат. Има такива, които "снимат по-хубаво". Какво аз лично наричам "по-хубаво"? Картинката е фокусирана където трябва и има необходимия детайл, който да радва окото. Тук става въпрос за снимане при добро осветление. Ако картинката ще се показва само в уеб, тогава мегапикселите са последният проблем. "По-малко мегапиксели, по-добра картинка" е мотото при фотоапратите с малка матрица.

Каква е разликата между голямата и малката матрица? Очебийната разлика е, че с голяма матрица трябва да се приближите, за да запълните матрицта с определен образ. С малка матрица, трябва да се отдалечите, за да съберете същия образ в същото съотношение. Знам, че много техничари ще кажат, че опростявам твърде много нещата, но който го интересува повече информация, да попита технически грамотните.

Какво от това, че сме по-близо или по-далече? При снимане по-близо до обекта, можем да "размажем" повече фона отзад (това го писах скоро в блога си в темата (http://wp.me/p14dL4-A0
) за избор на "портретен обектив"). Затова и широкоформатните фотоапарати имат доста "размазан фон" дори на f6.3, какъвто може би се постига с full frame DSLR-ри на f2.8, а на кроп DSLR-и на f1.4. Говоря за едно и също фокусно разстояние и снимане на един и същ обект, който еднакво запълва кадъра.

Това означава ли, че компактните фотоапарати са обречени на липса на размазан фон? Не, но няма да е толкова размазан при същите условия. В блога пак съм писал за размазването на фона с компактен фотоапарат и там може да се прочете, че при определени условия може да се направи и това. Това, че напоследък има компактни фотоапарати, които имат малко по-големи сензори и сменяеми обективи е добре, но и цената им е висока. За мене цялото това разклонение в индустрията е ново и не мога да се изкажа по въпроса.

Искам да засегна факта каква е идеята зад дизайна на компактните фотоапарати и на DSLR-ите (не пиша за други, защото тук става въпрос за по-масовата техника).

Идеята на DSLR-ите е да дадат на професионалистите възможност да снимат с по-големи сензори:
- за да могат да имат повече детайл в картинките (с голям качествен сензор, добър firmware, възможност за снимане в RAW)
- да имат ръчни настройки
- да имат по-плитък фокус (и да стават онези "портрети с размазан фон", които почти всеки любител мечтае да прави)
- да може да им се отпечатват картинките в голям формат
- да са издръжливи на прах, влага, температури, удари, на продължилтелно снимане
- да могат да контролират външно импулсно осветление (демек "да палят светкавици, които не са вградени във фотоапарата)
...и т.н.

Идеята зад дизайна на компактните цифрови фотоапарати е да дадат възможност на хората
- да купят фотоапарат на поносима цена
- да запечатат спомени
- да имат някакъв zoom, който да им даде възможност да снимат хем широкоъгълно, хем "телефото"
- да имат вградена светкавица, която да ползват при нужда
- да имат колкото може повече автоматични настройки, за да не трябва да разбираш от нищо друго, осветн да гледаш екранчето и да натискаш копчето

Като излязоха "Skina" фотоапаратите, беше революция сред любителите, защото трябваше "просто да щракнеш". Ето че дойдоха времената, когато на хората им се приискаха пак ръчните настройки :)

Обаче с времето се вижда, че любителите искат да имат снимките на професионалистите, обаче не искат да плащат за техниката им. Затова се появяват междинните фотоапарати, които са:
- т.нар. "турбосапунерки"
- DSLR-и от нисък клас

Целта на турбосапунерките е да дадат възможност с малка матрица, барем да имаш я RAW файлове, я гнездо за външна светкавица, я ръчни настройки. Някои имат и "турбо zoom".

Целта на DSLR-ите е с по-евтини сензори и по-малко детайл в RAW файовете, ако закачиш що-годе приличен обектив, да ти вади картинка, която може да не е детайлна като на високия клас, обаче да е много по-добра отколкото на компактен апарат.

Отново да кажа, че тук не визирам "новостите" на пазара с компактните фотоапарати с големи сензори и сменяеми обективи.

Тук отново техничарите могат да се изкажат много по-компетентно и да ми кажат, че имало и други цели за тези фотоапарати, имало и други предимства и т.н. Честно казано мен това не ме интересува (впреки, че със снимане си изкарвам хляба), както и болшинството, които снимат любителски не ги интересува. Но който иска да знае повече и да получи повече информация, да попита тези, които са технически повече наясно.

Та, както казах, фотоапаратите имат едно общо нещо — снимат. Ако някой търси компактен фотоапарат с добра картинка да гледа на първо място за:
- по-малко мегапиксели;
- по-малък zoom;

Абсолютно същото важи и за обективите с "голям zoom" при DSLR-ите. Колкото повече е разликата между минималното и максималното фокусно разстояние, толкова по-лоша е картинката. Има изключения, но те са в разумен порядък милиметри, а не като някакви 18-600 или нещо такова. Разликата 18-600 е долу горе 30х, което се "турбо zoom" и почитателите на турбо сапунерките смятат, че това е великата работа. И затова като купят DSLR се чудят защо има толкова малко "zoom" и какво ще правят като нямат 10, 20 или 30x.

(*) Това е едно от нещата, които бих казал на @hakama — откажи се от големия "zoom". Ако искаш качество, то се крие в малкия zoom или от порядъка на 3-5х (на езика на компактните фотоапарати). Не винаги малкият zoom дава качествена картинка, защото може нещо друго по веригата да я съсипва, но ВИНАГИ големият zoom (поне със сегашната технология) ще дава лоша картинка. Меракът за голям zoom и разни телескопи и други такива, е добре да се усмири, защото това са неща, които се правят със скъпи обективи. На фотоапарат със сменяема оптика винаги може да му се "присади" скъп и качествен теле-обектив, стига да имаш откъде да си го набавиш (дори за проба). Стига само да има същия байонет или преходник.

Другото, което търсиш — "качествен дисплей". Това е също нещо, което е с изключително малка важност и не знам защо мнозина търсят "голям дисплей". Колкото и да е голям, не е ли като монитора, няма как да видите ясно картинката. Целта на дисплеят е, за да си виждате визуално настройките и да имате някаква представа за кадъра. Знайте, че това, което виждате на дисплея почти никога (да н кажа "никога") не е 1 към 1 с това, което виждате на мониторите си. Често е или по-тъмна или по-светла снимката или е с "облещена сатурация" или "напомпан контраст". Целта на дисплейчето е често да ви хареса "как снима фотоапарата в магазина". Аз като снимам ползвам стария си малък дисплей, за да видя дали долу-горе съотношението между светлини и сенки е това, което съм измерил и дали няма нещо, което съм пропуснал като примерно обект в кадъра, който не е трябвало да е там или нещо подобно. Също съм видял в какво съотношение е яркостта на дисплея ми към това, което виждам на монитора и знам кога снимката е ОК (ако снимам без външен светломер само със светломера в камерата). Тук за хистограма не е време да говоря, защото говорим за дисплей.

(*) Това е второто нещо — дисплеят не е толкова важен за качеството на картинката. Той е само удобство, което може да има несъвършенства, но като се напаснеш с тях, ще можеш да си вършиш работата.

Опцията за дистанционно снимане е също нещо твърде незначително. Ако може да прави снимки на "самоснимачка", това ти е достатъчно в повечето случаи. Да, винаги може да се извади пример, в който ще ти трябва задължително дистанционно, но мога да ти извадя още 100 примера, където ще ти трябва широкоформатен фотоапарат и осветление, което струва 5 цифри и първата е по-голяма от 2.

Един човек трябва да може да решава проблеми. В случая, трябва да можеш да си решиш проблемите (което при теб е "желание да снимаш определени неща за себе си") с това, което имаш и което можеш да си позволиш.

(*) Значи третото нещо — дистанционното снимане изобщо не е важно ако гониш качество на снимката. Ще работиш със самоснимачка ако е нужно.

"Готовност след включване". Преди години, когато нямах хабер от DSLR, имах компактен фотоапарат и ми беше много неприятно, че го включа, чакам сигурно 3-4 секунди и то "птичето отлетяло". А си викам, то ако го държа включен, ще хабя батериите. А си някъде навън цял ден и пестиш батерии колкото можеш. Тогава имах възможност да се запозная с фотограф, който не си изключваше DSLR-а докато вървеше и снимаше. Попитах го дали така хаби много батерии и той ми каза, че трябва да си изключа дисплея отзад и да ползвам визьора и да не включвам и изключвам постоянно апаратчето.

(*) Та, готовността след включване също не е важен фактор, защото можеш да изключиш дисплея и да държиш фотоапарата включен.

По-важно нещо е
(*) Готовността за следващ кадър след заснемане на текущия. На същото компактно апаратче трябваше да чакам около 3-4 сек, докато мога да снимам следващия кадър. Със съвременните компактни фотоапарати чакането в пъти по-малко. Най-много да се изтърве някой спомен, но това не е някаква хипер важна комерсиална работа. Светът ще продължи и без кадърът, който е сцепил секундата и не сте успели да го снимате.

(*) Електронният визьор е нещо, което ще ти хаби повече батерии, независимо от удобствата, които създава. Повечето професионалисти днес не снимат с електронен визьор и пак виждаш резултатите. Това е просто инструмент и удобство (за други неудобство). Аз не съм виждал много камери с електронни визьори, но и аз не се интересувам толкова от техника и нищо чудно от години да има такива, а аз да не знам за тях. Но това, което знам е, че с оптичен визьор се върши много добра работа. Тествах и електронен на едно представяне на техника и ми се стори доста удобен, но си има цена.

(*) Видео. При компактни фотоапрати видеото е толкова любителско, колкото и видеото от телефон. Можело да има някакви разлики в качеството на картинката, но знай, че в общия случай доброто видео се прави от стабилизирана техника, а не от красива картинка. И под "стабилизирана" нямам предвид оптична стабилизация в тялото или обектива. Говоря за steadicam, glidecam, slider-и, кранове и т.н. Ако вземеш инструмент за стабилизация и сложиш един телефон и направиш видео, ще се изненадаш сам колко "истински" изглежда. Дори за видеата често картинката е по-готина ако е леко размазана, а не кристално чиста. Затова видеото по-добре го забрави като важност. Ако искаш да снимаш семейни спомени, качеството няма да е по-различно от телефона, но пък може би на картата на фотоапарата ще имаш повече място за видео материал. Като качество не очаквай повече без стабилизация. Дори да си вземеш DSLR, който снима видео, пак без хубава оптика и стабилизация, няма да изглежда по-добре от видео с компактен фотоапарат.

За да не би някой да се хване за думата, да кажа, че тук визирам все обстоятелства с хубава светлина и човек, който разбира от снимане. Говорим само за техниката, а останалото около техниката го считам за "идеално".

(*) RAW файловете трябва да са последна грижа при компактен фотоапарат. Тук също сигурно ще има много противоречиви мнения, но ако знаете как ви работят машинките и знаете как да снимате, RAW файловете не трябва да са ви от такава нужда. Ако трябва да се сетя за най-голямата причина, поради която би ми липсвал RAW формат, то би била способността да се настройва белия баланс след това софтуерно без да се загуби качеството. Верно е, има повече информация, обаче това зависи най-вече от сензора. При малък сензор RAW файловете са по-скоро някакъв опит, отколкото реална работа. Но пак, белият баланс е добро да се коригира в RAW файл, но дори и да няма, това може да го направите в JPEG файла. Ако сензорът е голям, RAW файлът е богатство.

Искам да вметна нещо, че болшинството, които снимат, накрая показват 8 битови JPEG файлове, които са променени до невъобразими нива със софтуера, че това, че имало промяна в JPEG файла относно белия баланс, изобщо няма да се забележи като "падане на качеството". С две думи, при разбирането на хората за "фотография" днес, с чиста съвест мога да кажа, че промяна на белия баланс в JPEG няма да влияе върху "качеството" на финалната снимка... защото тя е толкова деградирана и променено софтуерно, че няма общо с оригинала.

(*) Батерии. Общо взето каквито и батерии да имате, ще ви трябват още. Литиево-йонни и другите подобни технологии, които дават възможност за зареждане на батериите за период от 2 часа са за предпочитане. Не е най-важното нещо, но все пак, ако ви трябва спешно фотоапарата е хубаво да имате начин да се снабдите със заредени батерии за кратко време.

(*) Шум в снимките при липса на добро осветление. Няма фотоапарат, който да може да снима образи при липса на осветление. Не се страхувайте от шума. Може да се изчисти до известна степен и софтуерно. По-скоро човек трябва да го е страх от снимка, която не е на фокус, отколкото снимка, която има шум. Това да имате малко шум се постига или със скъпо тяло или да снимате при по-добро осветление, което или да го намирате или да си го създавате.

До тук главно разгледах неща, които не само ти, но и много други любители търсят и смятат за важни, но всъщност изобщо не са важни според моя опит и разбирания.

Какво за мен е важно за един компактен фотоапарат (освен нещата, които изброих по-горе):
- Да има ръчни настройки, т.е. да можеш да си сложиш независимо едни от други стойности на ISO, бленда и скорост на затвора. Ако трябва да е най-важното нещо за фотоапарат "който може да направи снимка", щях да посоча това.
- Възможност за контрол на фокуса — или автоматичен фокус с централна фокусна точка (без машинката да "мисли" вместо мен къде сигурно искам да фокусира) или поне ръчен фокус. За предпочитане е автоматичният с централна точка. Удобство е.
- Да има възможност за закачане на външна светкавица. В случай, че някой ден се окажете неудовлетворени от работата с този фотоапарат, добавянето на (дори) 1 светкавица, ще ви отвори такива нови хоризонти, че ще се чудите.

То май няма друго. Останалото е вече въпрос на "конфигурация" на фотоапарата, с която е направен: обектив и сензор.

Как да разберем дали обективът и сензорът ще ни дадат добра картинка?

Не знам. Трябва да се гледат разни ревюта от технически грамотни хора, както и да се разглеждат сайтове, където хората качват любителски необработени снимки, от които се показва поне как апаратът се държи на автоматични настройки. Такъв сайт е http://pbase.com

Там може да се видят доста снимки, в които основното, което може да се гледа не е дали снимката е тъмна или светла, защото това зависи от автоматичните настройки, с които са снимани повечето снимки. По-скоро да се гледат цветове и острота на изображенията. Ще има и хубави и лоши, но като общо впечатление може това да се гледа като ориентир.

Това как ще изглежда фотоапаратът и колко ще е удобен е чисто лично предпочитание.

За @hakama това е нещо важно и независимо, че не е важно за качеството на снимката, аз го разбирам, защото е нормално да има изисквания за естетика. Там не мога да помогна със съвет, освен, че бързо търсене ето така:
http://www.google.bg/search?q=vintage+looking+digital+camera

Ми показа някакъв Olympus, който струваше окоо $200-300 и имаше ретро вид и даже мисля, че изпълняваше моите условия за това какво търся най-вече в един фотоапарат.

И още един финален съвет: Избирай не само по това кой какво ти е казал, но гледай с очите си обективни резултати с тези инструменти за работа и преценяй сам.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат, компактен клас, пълен ръчен контрол;
Автор: io_bs   
Дата:   04-02-13 22:40

Tzl, поздравления за коментара, въпреки че се отказах да го чета, като стигнах до първата звездичка [smilie5]
До автора - много изисквания за такава сума. Мисля, че Sony RX-100 се доближава най-много до желанията ти, но пък е доста скъп (колкото нисък клас DSLR с 1-2 обектива).

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат, компактен клас, пълен ръчен контрол;
Автор: hakama   
Дата:   05-02-13 00:47

tzl благодаря за обстойния отговор!
Ще се насоча към малък зум (3-5х), с прилична матрица и обектив. Приоритет ми е ръчния режим, качеството на снимката, второто е функция от ред неща.

По начало турбосапунерките не ми харесват, но и баш сапунерка с две копчета - не ми върши работа. Не знам как ми дойде този зум (10х) в първия пост.
RAW - написах защото го видях в една две статии да го споменават, явно и той не ми е болка за умиране.
Шейната за светкавица обаче е добра опция, но с този бюджет едва ли ще стане.

Очертава се да търся нещо от Англия, Германия, САЩ (за да се впиша в бюджета) или втора ръка от тук. Там предполагам разликата е осезаема - трябва ли да имам човек там?!
За пример, един приятел най-после си взе (донесоха му го) апарат G12 за 370$ от амазон.ком, когато е излязъл новия модел.
Но, тук все още си е на 1000+лв.

Ще рагледам линка с Vintage класиките [smitten]

Някои от изброените модели ми допаднаха, като цени, благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат, компактен клас, пълен ръчен контрол;
Автор: daniil-k   
Дата:   05-02-13 01:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат, компактен клас, пълен ръчен контрол;
Автор: benchy   
Дата:   05-02-13 08:39

Хората вече са го написали, но и аз да допълня. Изискванията, които сте посочили по-горе и характеристиките, които сте дали общо взето описват "перфектния" апарат, който все още не е конструиран. Добре е да редуцирате изискванията си до между 3 и 5 най-важни за вас (напр. добра оптика, добър ръчен контрол, възможност за RAW, наличие на варио, стабилизация и т.н.). С това трябва да започнете, а също така и да си изясните за какъв тип фотография приоритетно смятате да ползвате апарата. Това също има значение. Все пак жокера, който сте ни подали с посочените от вас 2 модела ограничава кръга до така наречения висок (hi-end) клас компактни апарати. Предполагам вече сте се убедили, че този род техника държи цени от около 1000-1200 лв при излизането си на пазара и затова изискването за цена до 500 лв. (за нов) е меко казано "нереалистично". Също така е спорно доколко този клас техника може да се използва за сериозна работа (предпечат/дизайн), но за любителско снимане и като за "първи стъпки" във фотографията, считам че може.

Моят съвет е да се насочите към пазара "втора ръка". Аз бих ви препоръчал да разгледате моделите от 2010-2011, които в момента предполагам, че могат да се намерят за около 400-500 лв. Това са Panasonic LX5, Canon PS G12 и Olympus XZ-1. След около 1 г. можете да се огледате и за X10 на Fujifilm. Успех!

P.S. Виждам, че в последния си пост сте се опитали да конкретизирате приоритетните параметри, които търсите, но опитайте пак. Доброто "качество на снимките", както сам сте посочил е относителна величина, която много често зависи повече от уменията на фотографа. Със сигурност обаче то си има съответната "добра" цена. И още нещо. Забравете за ретро-дизайна. Той не е от съществено значение. Той е "нова мода", което означава, че моделите които го демонстрират все още минават за нови и не могат да се намерят на добра цена. Концентрирайте се върху другите параметри, а те ще се изяснят от само себе си ако си изясните за какво приоритетно смятате да го използвате. Например за пейзажи Sigma DP1 e недостижим, но пък той си има много недостатъци за всеки друг вид фотография... Ricoh GRD пък е перфектния апарат за улична фотография, но и той не е перфектен за всичко... Освен това и двата са без варио. Така, че всичко е мнооого, много относително. G12 за 370 USD според мен е страхотен избор.



Публикацията е редактирана (05-02-13 09:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат, компактен клас, пълен ръчен контрол;
Автор: bluebird81   
Дата:   05-02-13 09:01

Panasonic Lumix DMC-FZ50 - 299 лв

http://prodavalnik.com/panasonic-lumix-dmc-fz50-i15420305

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат, компактен клас, пълен ръчен контрол;
Автор: Emoxide   
Дата:   05-02-13 13:18

G12 за 370$ [smilie24]

аз имам FUJI X10, което принципно бих искал да продам, ама като знам колко е преживял горкият, не мога да му поиsкам и 300лв....(което обезсмисля продажбата му)
прах в обектива, изподран корпус, загубих му оригиналната алуминиева капачка на обектива(ползвам такава от Nikon1), замина си оригиналната батерия(заместителните биват), звукът му отказва от време на време, гуменoто грипче за поставяне на палеца също ми липсва... задния контролер не се върти добре... ветеранска работа... освен да го подаря на гаджето... [smilie18] [beer]



Публикацията е редактирана (05-02-13 13:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат, компактен клас, пълен ръчен контрол;
Автор: qpalzm   
Дата:   05-02-13 16:44

Никога не съм си мислел че ще го кажа.........вземи си пентакс КЮ.Със някакъв обектив и си готов.....[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат, компактен клас, пълен ръчен контрол;
Автор: bluebird81   
Дата:   05-02-13 17:37

Canon PowerShot G9 - 340 лв

http://prodavalnik.com/prodavam-canon-powershot-g9-340lv-i15726109

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат, компактен клас, пълен ръчен контрол;
Автор: name1993   
Дата:   05-02-13 18:29

Със сигурност, който и да е Olympus Pen или Sony Nex ще е далеч по-добро решение от каквато и да е компактна камерка на същата цена и с 3-5х зуум. Ще имаш ръчни настройки, невероятно по-добро качество на снимките, малък и лек апарат (вкл. и обектив, възжможост за развитие на системата), по-добър сензор (iso, динамика, тоналност, острота и т. н.), използваеми raw файлове и всичко каквото си описал по-горе.
А по отношение G-серията на Canon... Голяма шега. [smilie25] [smilie25] [smilie25]



Публикацията е редактирана (05-02-13 18:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на фотоапарат, компактен клас, пълен ръчен контрол;
Автор: Aleksandr   
Дата:   06-02-13 15:45

Нека да добавя и аз нещо. Не съм съгласен с колегата tzl за роу файловете, че при сапунерките нямало разлика от джейпега. Наскоро поради разни причини останах без ДСЛР. Купих си най-евтините възможни топ сапунери тук от базара - два канона - Г1 и Г6. Обработвам роу файлвете от тях с Адобе камера роу 6.3 и картинката е много по-добра от джейпезите. А да кажа, че малко преди тях ползвах един чужд Пентакс ист Д. Ами и двата сапунера са с по-бърз авто фокус от него, с по-добър бял баланс и се разнасят и двата едновременно в чанта за ДСЛР....:))


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »