Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: m.i.7   
Дата:   02-02-13 19:18

Здравейте приятели, поздравявам Ви за хобито, което имате, а именно фотографията! Моля за съвет от позицията на един лаик спрямо вашето ниво, а именно кой модел да избера. Насочил съм се основно към моделите Никон Д5100 или Д3200 (в комплект с китовите обективи и двата в момента са 999 лв), а за да бъда обективен ще кажа, че основно финансите, с които разполагам ме насочват към тях (около 1000 лв). Ще съм благодарен за всяко мнение, дори и на ново предложение в този ценови диапазон. Предварително благодаря за отделеното време!


Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: io_bs   
Дата:   02-02-13 19:42

Аз лично бих избрал D5100, който е една идея по-висок клас, макар и по-стар с година.
Ако можеш, вземи тялото с 18-105mm, който е по-добър от обикновения „китак“. Успех [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: kvakioh   
Дата:   02-02-13 20:11

За мен лично единствената разлика идва в подвижния екран на Д5100.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: Pavlov   
Дата:   02-02-13 20:21

Ако смяташ за в бъдеще да си купуваш добри обективи, които дават достатъчно детайлна картина, съответстваща на 24MP матрица, и нямаш нужда от въртящ се дисплей, вземи си D3200. Но ако смяташ да караш само с китовия, и други от неговия клас, D5100 е за предпочитане.



Публикацията е редактирана (02-02-13 20:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: dfxos   
Дата:   02-02-13 20:22

Да, за видео е супер удобно и за интересни ъгли при снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: m.i.7   
Дата:   03-02-13 11:36

Смятам за напред да си набавя още няколко обектива, като един от тях ще е 18-105 както препоръчахте,тъй като и от други места съм чувал, че се държат отлично с този клас тела. Но като за начало ще стартирам с китов поради финансовата страна. Дано получа още мнения, за да може везната да се наклони по-сериозно към един от двата модела. Благодаря на всички, които до сега изразиха мнението си!


Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: juslen   
Дата:   03-02-13 11:42

Подвижния дисплей на D5100 е немалка екстра-за макро на цветенца, снимки от ниско, за всички снимки които за да заснемеш трябва да изпълняваш сложни гимнастични пози...подвижния дисплей е супер екстра.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: metin4o   
Дата:   03-02-13 11:45

5200[beer] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: nevermess   
Дата:   03-02-13 11:49

аз бих взел D5100. Разликата не е само въртящия се екаран или мегапикселите. 5100 ти дава повече контрол върху снимката.

Повече междинни ISO стйности от които да избираш, а това има значение. Exposure bracketing-aлипсва при 3200, а това е ВАЖНО ако искаш да се занимаваш сериозно с фотография, WB бракетинга също липсва (някои не го намират за важно), Active Delightening -a има много повече настройки и т.н.

Ако са на една цена аз винаги бих взел 5100 дори и само заради повечето избираеми ИСО стойности и Exposure bracketing-а.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: Pavlov   
Дата:   03-02-13 12:07


http://kenrockwell.com/nikon/d3200/back-1200.jpg




http://www.kenrockwell.com/nikon/d5100/back-1200.jpg



Една от причините да си избера D5100 беше, че бутоните за управление са на дясната страна. Така ми е много по-удобно.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: m.i.7   
Дата:   03-02-13 14:36

Коментарите Ви упорито ме насочват към Д5100, за което благодаря! Съгласен съм с кометара за Д5200, но е 600 лв. горница, а ме чакат и други разходи :) Дай боже след година-две и с такъв да се сдобия :) Колебаех се за Д3200 заради това, че е по-нов модел и почти удвоените пиксели, но пък малко по-голямата матрица на Д5100, въртящият се дисплей, както и по-големият избор на сцени компенсират.


Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: io_bs   
Дата:   03-02-13 14:57

Ако ще снимаш, ползвайки сцените от менюто, изобщо не си харчи парите за DSLR. Същото важи, ако го купуваш заради мегапикселите.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: m.i.7   
Дата:   03-02-13 15:52

Докато придобия малко увереност, и понатрупам опит със сигурност ще ми се наложи да използвам някоя от сцените в менюто, а и най-малко за да сравня със сътвореният от мен кадър и да търся по-добър поглед.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: itilien   
Дата:   03-02-13 15:54

едно въпросче към тези, които го имат д5100 - ако сте в лайв вю и пуснете бракетинга, апарата спуска ли огледалото преди всеки кадър или ги прави с постоянно вдигнато огледало?

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: nevermess   
Дата:   03-02-13 18:23

Прави ги с постоянно вдигнато огледало.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: itilien   
Дата:   03-02-13 20:02

a колко време оставя между кадрите и само с едно натискане на спусъка ли прави и трите (нужно ли е да го държиш постоянно, или да натискаш три пъти)

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: io_bs   
Дата:   03-02-13 20:06

По-лесният начин е да превключиш и на CH (бързо серийно снимане) и така с едно задържане да направиш трите кадъра, иначе ако снимаш на S (single-shot), ще трябва да натиснеш три пъти.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: name1993   
Дата:   03-02-13 20:59

За DSLR-ите (не всички) на liveview при фокусиране огледалото се сваля и после отново се отваря.

Ето скоростите на операциите при D5100: тук



Публикацията е редактирана (03-02-13 21:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: io_bs   
Дата:   03-02-13 21:13

name1993 написа:
> За DSLR-ите на liveview при фокусиране огледалото се сваля и после отново се отваря.

Модерните DSLR-и имат contrast-detection AF [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: name1993   
Дата:   03-02-13 21:16

Поправих се. Май ми хлопа огледалото напоследък...

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: io_bs   
Дата:   03-02-13 21:19

[smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: georgivelev   
Дата:   04-02-13 07:40

Колебаех се за Д3200 заради това, че е по-нов модел и почти удвоените пиксели, но пък малко по-голямата матрица на Д5100

И двата са кроп х1.5, така че матриците им са еднакви. Помня, че наистина имаше някакъв момент, че Д3200 имаше по-малка матрица, но разликата е толкова малка, че може да се пренебрегне. Д5100 би бил и мой избор. Ами Д90? То верно че е стара бангия вече, но пък е още по-висок клас, и има и други благинки. Изобщо, изборът на първи апарат е сложен.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: m.i.7   
Дата:   04-02-13 14:52

Georgi Velev от вчера наистина съм вмъкнал и Д90 като вариант, но повечето онлайн сравнения ги печели Д5100. Много е труден избора на пръв апарат особено заради факта, че малко неща са ми ясни като начинаещ. Сега дилемата набира скорост и с въпроса дали да си го взема в комплект с китов обектив или да взема само тяло и отделно 18-105мм. Водещ е финансовият въпрос, който допълнително заплита решението. Бих се радвал на няколко всеобхватни (относно тялото- Д3200, Д5100 или Д90 и относно обектива-комплект с китов като начало или отделно тяло и 18-105) отговора и възможно най-изчерпателни и обосновани. Доста от цитираните по-горе термини са ми доста смътни като значение. :о)

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: georgivelev   
Дата:   04-02-13 21:45

Аз снимах с Д90 преди да ми го откраднат. Най-голямото му предимство е, че има много изнесени контроли на задния панел, което спомага за по-бързата работа с фотоапарата. Отделно от това, Д90 може да автофокусира с по-старите D обективи, докато Д3200 и Д5100 не могат. Този аргумент беше валиден до преди 2-3 години, когато старите обективи (35,50, 85) нямаха вграден автофокусен мотор. Сега същите обективи си имат нови версии, които в общия случай са по-добри оптически, но са и по-скъпи - фактор, който не трябва да се пренебрегва.

Относно обективите, там ситуацията е следната: почнах с китов 18-55 обектив, после преминах на 2.8 зумове, в момента снимам само с твърди - 35, 50, 85. Вземи си или 18-55, или 18-105, или 35/1.8, или най-добре някой от 2та зума и 35/1.8.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: io_bs   
Дата:   04-02-13 22:27

m.i.7 написа:
> повечето онлайн сравнения ги печели Д5100. Много е труден избора

Онлайн сравненията показват разликите в спецификациите на моделите. Така често биват пропуснати важни „подробности“ като клас на тялото, изработка, усещане в ръката, управление и т.н. А в тези аспекти определено D90 е по-добре от D3200/D5100.
Хващал съм D3100 и D3200 в ръка - еми, след като съм хващал D90, са ми неудобни. Прекалено малки са, на грипа няма място за кутрето ми, нямат горен дисплей, визьорчетата им са дребни, имат малко изнесени бутони и за почти всяка промяна на настройките трябва да гледаш на дисплея, да го пускаш, спираш и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: arris   
Дата:   05-02-13 10:27

Привет.

Повече от нормално е да включиш д90,като кандидат за твой фотоапарат. Аз по-принцип рядко харесвам Никонски тела,единствените модели,който са ми правили положително впечатление са д300 и д700. От позицията ми на скиптик към тях ще ти изредя някой ключови качества в който д90 доминира над останалите варианти.

д90 е по висок клас тяло,това никой не може да го оспори. Като модел е доста по стар от събратята си,но въпреки това се отличава с ергонометрията си,а горния дисплей и изнесените бутони за бърза корекция в настройките го доближават до средния клас фотоапарати. Няма да споменавам това,че д90 има вграден в тялото мотор,за мен що се отнася до Никон това не е голяма екстра,защото в момента на мода са обективите с вграден мотор и стабилизация. Едва ли ще ти се наложи да ползваш без моторна стъклария.

Основния плюс на останалите два модела са това,че са по-нови тела,което значи че се справят малко по-добре от към качество на картината при завишени стойности на iso. Както и по-добрата динамика. Все неща,който са нормални за почти всеки по-нов модел.

Казваш,че финансовия ти ресурс е ограничен до 1000 лв. Та на фона на това не си ли се замислял за техника от базара? За тези пари можеш да си вземеш доста по-добро тяло. Както и такова от различна вяра (марка).
За пример ти давам Пентакс и Канон. [cool]

Разгледай ги... [smile]

Поздрави,
Иво.



Публикацията е редактирана (05-02-13 10:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: m.i.7   
Дата:   05-02-13 19:11

Иво, ако ми позволиш да се обръщам направо така към теб, относно замислянето за друга марка принципно много харесвам Канон и се бях спрял на 550Д, но не открих прилични оферти за такъв, а нов ми идва горница. Препоръчай ми някой модел, който е с характеристиките на Никон-ите по-горе. Иначе не робувам на марка, но бих желал както всеки нормален човек да взема максималното за тези пари и да е поне с китов обектив. Благодаря за изразеното мнение!

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: ZHV   
Дата:   06-02-13 19:40

Ами и аз да отговоря,
До преди седмица и аз имах същата дилема и взех D5100 с китов 18-55 защото - на нашият пазар, нов DSLR за 1000 лева , качество и опции, 5100 с китовия е по добър от останалите три с китови обективи.
Д90 е по-скъп, предимствата и недостатъците му ги изброиха вече. 3200 има повече мегапиксели-повече шум и по малко настройки.
Както казват другите, избора на първо тяло е трудно.
И последно взех това тяло, защото ако не се получи развитие във фотографията мисля, че това ще остане един семеен фотоапарат за чисто любителски снимки и видео.
Поздрави


Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: m.i.7   
Дата:   06-02-13 21:16

ZHV, благодаря за коментара и аз на това тяло съм се спрял като че ли, но имам още малко време да помисля. Пък и при положение, че така наречените турбо сапунерки са по 600-700 лв., каквото и да стане с "развитието във фотографията", ще си е струвало според мен. Така или иначе това е начало на едно хоби, което не вреди нито на теб, нито на околните, не е рисково, а има вариант да уловиш и нещо, което достойно да бъде наречено произведение на изкуството. Благодаря на всички за отзивчивостта, за отделеното време, за приятелското отношение към един неук новак в тази област. Това само потвърждава виждането ми, че хората, с които би ме срещнало това хоби си заслужават! Благодаря на всички Ви!

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: ZENON   
Дата:   06-02-13 23:21

m.i.7,
извинявай, че ще те хвърля в нова посока, но ако сега трябваше да избирам бих взел един NEX 5N с китовия.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: m.i.7   
Дата:   07-02-13 00:21

ZENON,
няма нужда от извинение, аз и без това обмислям още доста варианти, но ще ми е от полза малко по-подробно да обясниш защо би се спрял на това. Аз имам приятел с NEX3, който прави страхотни снимки, но знам ли...

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: Pavlov   
Дата:   07-02-13 08:18

Страхотни снимки могат да се правят с всеки един апарат. Както и отвратителни [smile] .
В момента има промоция в emag на D3200 с 18-55 VR за 899 лв. Помисли по въпроса.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: arris   
Дата:   07-02-13 08:29

Добро утро.

Това което бих ти препоръчал са единствено модели с който съм снимал. Влез във базара и маркирай изредените модели Canon 40d,50d. Nikon d90. Сега виждам,че има Nikon d300,тялото е изключително качествено,единствената му слабост спрямо настоящите модели е малко по-занижените му възможности при работа с повишени стойности на iso.Но за това пък имаш уникална авто-фокусна система,за която дори и аз от време на време мечтая... :) Цената само за тялото е малко над 900 лв. Но за жалост е без обектив.

Друга опция е техниката с която аз снимам Pentax k-7,за това тяло мога да изкажа само суперлативи във фото-култ има информация за качествата му.

ZENON спомена за безогледалките на SONY. Това е техника която също си струва да разгледаш. Компактните размери и доста добрата картинка го правят една апетитна хапка,която в първите моменти не оценявах. Оцених тази серия по-време на поседната ми пътуване до Истанбул,именно заради компактния му размер.

Ще ти кажа още нещо. Не си мисли,че ако вземеш скъпа камера + обективи ще започнеш да вадиш така наречените "шедьоври". Заснемането на висококачествен качествен кадър е съвкупност от няколко лични качества,като камерата само помага за реализирането им.

Ако искаш малко по малко да се развиваш ти препоръчвам да вземеш камера,която в последствие да можеш да надграждаш с обективи. :)

Надявам се че съм ти бил полезен с коментара си.

Поздрави,
Иво.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: Pavel   
Дата:   07-02-13 10:09

По-добре се ориентирай към система която ти дава нужните за теб обективи, след което си вземи някое по-евтино тяло и инвестирай в обективи. А пък по-нататъка живот и здраве ще си вземеш по-хубаво тяло, тъкмо ще видиш от какво имаш нужда. Обективите правят най-вече снимката, не толкова тялото.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: ZENON   
Дата:   07-02-13 11:00

m.i.7,
изхождам от позицията на човек с 2 системи, едната ДСЛР, другата НЕКС (е верно че си замина, но ще се купува НЕКС6).
В 90% от случаите НЕКС върши работата на ДСЛР с разлика в обема и теглото. Няма да коментирам възможността за работа с ръчнофокусни обективи, което е доста забавно.
За разлика от преди година, вече има и доста обективи за НЕКС, та там липси огромни няма.
Няма да се впускам в технически подробности, това можеш да видиш и в нета. Истината е, че в настоящият момент като качество на изходния файл/картина (RAW&jpg) не отстъпват на пo-голямата част от ДСЛР (няма да споменавам тука модели, че ще стане страшно)

По отношение на китовия за НЕКС 5Н - 18-55, мога да кажа само добри думи. Остър, контрастен, стабилизиран и с магнезиев корпус. Много китаци могат да му дишат прахта. Всъщност "китак" за него е малко обидно...

Изчезвам, че нямам време да пиша, но помисли дали ти се влачат килограми за нещо, което можеш да постигнеш и с техника с тегло 300-500гр с допълнителни обективи.

Сега за тия дето ще се метнат да спорят, щото знам, че съществуват.
Моля Ви недейте! Има достатъчно осрани със спорове теми. Спрете се и ако имате да пишете нещо по същество давайте.[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: io_bs   
Дата:   07-02-13 12:21

Резолюцията, която постига китака

За центъра ще се съглася, че е остър, ама по краищата [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: ZENON   
Дата:   07-02-13 15:40

io_bs,
аз говоря като собственик притежавал техниката (факт беше, че в долния ляв ъгъл беше малко по-мек на 100%, но това е до бройка и никъде нямаш гаранция за перфектност, освен в много скъпи модели... че и там няма).
От собствен опит се уверих, че подобни "изследвания" могат да имат ориентировъчен характер, но в никакъв случай не бих се доверил преди да пробвам.
Погледни Sigma AF 10-20mm f/4-5.6 EX DC . Според ревюто, аберациите са сериозни, докато в действителност не се виждат (имам въпросната Сигма).
Та идеята ми е, ако някой не е снимал достатъчно с нещо, да не коментира императивно. Това разбира се е без грам лоши чувства, нека сме прецизни и не изместваме темата.


Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: Pavlov   
Дата:   07-02-13 16:01

ZENON, темата е D5100 или D3200. Бъди прецизен, и не я измествай към Нексчетата [smile] .

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: ZENON   
Дата:   07-02-13 16:08

Pavlov, m.i.7 - OP, пита за Некс, аз отговарям. Надявам се нямаш нищо против това [smilie7] [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: m.i.7   
Дата:   07-02-13 17:22

Сега с основание мога да кажа, че в главата ми е дискотека :о) Не се оплаквам, просто се чудя на къде. Да си призная съм изкушен от офертата на еМАГ за Д3200+ китовия- 899.99 лева. Но не съм чувал никакви отзиви за този магазин, а и по-горе повечето коментари ме навеждаха на мисълта за Д5100. Започнах с колебание между два модела от една и съща марка, сега моделите са доста и дори от различни марки. Бих се радвал ако всеки включил се до сега в темата хипотетично се постави на мое място-начинаещ любител фотограф, разполащ с лимит от 1000 лв. за тяло + обектив, пред дилемата: 1. Nikon D5100 kit (18-55mm VR) + карта SDHC 8GB + UV филтър Praktica 52mm 999 лева; 2.Nikon D3200 kit (18-55mm VR) + чанта Nikon + 4GB SDHC- 999 лева; 3.Nikon D3200 Black + Обектив 18-55 VR от еМАГ за 899.99 лева; 4.Nikon D90 body + обектив Nikkor 18-55mm VR 1099 лева(с малко над лимита :); 5.Sony Alpha NEX-5N (Black) kit (18-55mm). При 50+1% за даден модел въпросът ще е решен! :) Благодаря на всички най-вече за това, че не обръщате общуването си в караници, и че се стремите да сте максимално обективни!

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: don_kolev   
Дата:   07-02-13 18:07

Колега m.i.7. Всичко зависи от това колко далеч ще стигнеш в хобито си и какво точно ще снимаш. Всичките, с изключение на последната 5 точка, са си сериозен ТОВАР, чантичка, която като почнеш да носиш насам натам ще се замисляш.

Всеки ще каже какво е решил сам за себе си, но изборът трябва да направиш ти, в зависимост от това докъде искаш да стигнеш. Ако ще дълбаеш се подготви финансово, включително и да послъгваш околните (жена, деца) за това колко точно си платил за някои обективи, че цените на хубавите неща са сериозни.

Лично аз направих моя избор и вече вървя към него. Ще си купя НЕКС 6. (Има чудесни бюджетни предложения за НЕКС 5N в момента) Всичко останало разпродадох или продавам в момента.

За начинаещ и средно напреднал фотограф, който няма да си изкарва хляба със снимки, НЕКС е прекрасна система. Нея наблюдавам и чета в последно време.
Тя ще ти позволи да се наслаждаващ на параметрите и настройите на един DSLR (или почти) в компактно тяло, а това повярвай ми поне за мен е много важно.

В нета има много ревюта за безогледални компактни камери със сменяема оптика, можеш да се запознаеш с тях и с разликите с ДСЛР-те и ако тези разлики нямат значение за теб, можеш да се спреш на Сони.

Бе всъшност и Д5200 да вземеш винаги можеш да го продадеш след това и да си вземеш това което искаш. Аз лично имах Д5000 и бях много доволен. Сега имам Д90 и сърцето ми се къса, но рано или късно ще го пускам в продажба. Защото поне за ,мойте нужди и за моето "чесане на краста" НЕКС 6 (или 7) ми е предостатъчно, да не кажа и в повече)

Пожелавам ти успех в избора. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: ivjordan   
Дата:   07-02-13 18:10

Няма да дам глас за някой от изброените, но ще те посъветвам, да не се подвеждаш по чантата, която се предлага в някои от комплектите. Нищо не струва, обикновена пазарска торба. При всички положения ще ти трябва друга, ако искаш не само да носиш апарата, но и да ти предлага някаква защита. УВ филтъра също не ти трябва особено.
Най-добре ми изглежда промоцията на eMag, но реалната ми препоръка е Д90 - тяло (за 999 кинта го харчат в Синтезиса и получаваш дистанционен спусък за 40 кинта, който е много полезен) + 18-105 втора ръка. Е, при тази ситуация отиваме над бюджета с около 300-350 кинта, според цената, на която ще спазариш обектива. Може и нов комплект за 1329, но е без спусъка.

П.П. Друг вариант е да вземеш произволен от горните комплекти и да се опиташ да продадеш или замениш 18-55 за 18-105 (Това ще е трудно, и не особено изгодно, но какво да се прави). Ако имаш чанта и/или филтър, може да продадеш и тях, отново с целта да смениш обектива. И да си вземеш по-читава чанта.

П.П.П. Преди година и половина минах през същата чуденка, но тогава пълното отсъствие на нови апарати порди наводнението в Тайланд, ме принуди да пазарувам само втора ръка и засега, да чукна на дърво, не съжалявам.



Публикацията е редактирана (07-02-13 18:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: qpalzm   
Дата:   07-02-13 18:15

Препоръчвам ти да не взимаш д-слр.А например си вземи безогледална система.Например olympus e-pm2.В пъти по-малък е от д-слр.Има тъч скрийн.И много качествени обективи.Само че има по-малко бутони от д-слр но не означава че е лош или няма контрол над фунциите.

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: qpalzm   
Дата:   07-02-13 18:22

Или пък панасоник г5.Има визьор .Пак е по-малък от д-слр но не много.Качеството на обективите е много добро.Като качество на изображението е подобно на олимпуса който съм предложил но има малки разлики.....но пък има доста бутони и е по-удобен от олимпуса..

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: Shilo   
Дата:   09-02-13 23:51

Апаратите от класа на Д5100, Д3200 са чист маркетингов трик. Целта на производителите е да купуваме продуктите им. А колко до това дали са ни нужни или не техните стоките, това не ги интересува.

В случая аз бих купил Д90 на старо. Фотоапаратите от нисък клас много бързо "умаляват" и човек се принуждава да купи следващия модел, защото той е по-добър. При това положение само се харчат едни пари...

Преди почти 5 години и аз бях на същия кръстопът. Дилемата тогава беше между Д80 и Д60. Дадох малко повече пари, но нито за момент не съм изпитвал съжаление. Разликите между телата беше огромна.

Успех при пазаруването и при снимането след това! :)

Отговори на това съобщение
 Re: Никон Д5100 или Д3200 Съвет към един лаик :о)
Автор: georgivelev   
Дата:   10-02-13 10:01

Апаратите от класа на Д5100, Д3200 са чист маркетингов трик.
-----
А то щото Д80 не е маркетингов трик. Убедили са те да похарчиш повече пари за малко по-добър фотоапарат. Този принцип е известен като upselling, внушават ти да платиш повече за някои малки екстри, които, според здравия разум, би трябвало да присъстват във всеки фотоапарат.

Прав си, че се "харчат едни пари", аз затова вече си купувам само от базара, защото стоките там вече са претърпели първоначалното си обезценяване, и ако реша да продавам няма да загубя много от вложените си пари. Така че ето още един съвет към автора на темата - огледай се какво има в базара.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »