Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: Искам да прася филм и имам няколко въпроса.
Автор: mmjm   
Дата:   31-01-13 23:19

Навремето имаше по-надеждни речници(от хартия).Или използувай думата с оригиналното и звучене, или използувай правилата на българския език(ако все още има такива).

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да прася филм и имам няколко въпроса.
Автор: shadravana   
Дата:   31-01-13 23:32

Камерата е едно от последните неща, за които трябва да се замислиш като си решил да снимаш филм. Поне 100 други преди изобщо да се стигне до мисълта каква камера ще ти трябва. Тука масово всичко се прави от зад на пред.

Сценарий
Адаптиране на сценария за кино нуждите
режисура на съответните кадри от сценария
актьорски състав
снимачен екип
Цялостна логистика

Ей това са неща дето да ги изчистиш само ще ти отнемат поне година работа, преди още дори и да се е отворила дума за техническата 4част като снимане, осветление, и постподукция. Снимачната техника е и най-малкото перо в бюджета на един филм.
Кетъринга на екипа по времето на целия снимачен процес, струва повече от цената на камерата.

Погледни Revere май се казваше на Винсент Лафоре няколко минути е само с 5д марк 2 е снимано Бюджета е 5000 долара + услуги и труд от приятели за поне още толкова. 5дмарк2 му е му е даден от канон без пари за тестове. А там дори няма диалог и писане на звук.

Почни с къси филмчета с по 2-3 минути и след 100 такива може и сам да се разубедиш, че това което си намислил сам или с приятелите от махалата няма как да го направиш. Чисто финансово и чисто логистически.



Публикацията е редактирана (31-01-13 23:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да прася филм и имам няколко въпроса.
Автор: momche_s_vyobrajenie   
Дата:   31-01-13 23:51

M_D няма записвам в лоши условия:)
Смислен звук звучи относително казано. Искам да мисе разбира кфо говоря просто... не съм притенциозен, да става за ниво документално предаване филм. Няма да пея :)) Панасоник GH3, кажете малко повече за тази камерка. Някой каза, че ще мога да си завия и използвам тамрона. Шега ли беше това или истина?



Публикацията е редактирана (31-01-13 23:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да прася филм и имам няколко въпроса.
Автор: shtukov   
Дата:   31-01-13 23:59

Порастнаха ли вече прасенцата?

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да прася филм и имам няколко въпроса.
Автор: metodiev_martin   
Дата:   31-01-13 23:59

Прочетох първия пост и установих, че наистина си момче с въображение [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да прася филм и имам няколко въпроса.
Автор: dp_dDy   
Дата:   01-02-13 00:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да прася филм и имам няколко въпроса.
Автор: momche_s_vyobrajenie   
Дата:   01-02-13 00:10

dp_dDy мн изчерпателно и полезно инфо. БЛАГОДАРЯ! Моляте кажи ми колко според теб sd карти по 32GB дасе въоръжа;d Засега имам една 32-ка +8GB , Малката става микро, голямата не. И относно преходника дай малко повече инфо, препоръчай някой моляте, че за мен тфа ще е голям плюс да си ползвам стария обектив и да не купувам нов:)



Публикацията е редактирана (01-02-13 00:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да прася филм и имам няколко въпроса.
Автор: dp_dDy   
Дата:   01-02-13 00:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да прася филм и имам няколко въпроса.
Автор: metodiev_martin   
Дата:   01-02-13 00:16

Като му чета коментарите и разсъжденията, не мога да го взема на сериозно. Тоя "сленг" и куците съкращения, които използва, ме карат да мисля, че ще снима някакъв клип на пошла рап песен със селски мотиви (стил Бичето) отколкото околосветско пътешествие.
Интересно, че тука се изсипаха какви ли не коментари, относно техниката за заснемане на филма, но никой не даде никаква идея за микрофон. И с РЕД да снима, като му е скапан звука, кел файда. Един хубав SENNHEISER ще му събере парите за половината 7D.
Хората и с gopro и нексове правят уникални филмчета, стига да имаш идея и желание. ютуб е пълен със подобни, правени със самоделки стедита и безогледални апарати снимащи HD - въпрос на въображение [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да прася филм и имам няколко въпроса.
Автор: dp_dDy   
Дата:   01-02-13 00:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да прася филм и имам няколко въпроса.
Автор: Emoxide   
Дата:   01-02-13 00:34

OM

сниман е от едни познати, с Canon 5DMkII подръчни средства, за без пари.... (е разбира се апарата е на едното от момчетата ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да прася филм и имам няколко въпроса.
Автор: hotsnail   
Дата:   01-02-13 00:43

виж не познавам много панасоник ама 17-55 е средна работа обектив. Хубав е ама един АФ обектив дори китов би могъл да ти е по полезен.

На ГХ2 или НЕКС-5н ще имаш автофокус със китовите обективи 14-42 или 18-55 и стбаилизация също. Със Тамрона и преходника е рецепта за безкрайни мъки - нямаш конторл на бленда, няма стабилизация, няма автофокус. Пък комплект 5н може би за под 1000 лева ще дойде с обектив - 2-ра ръка. Новия 5R е 1200 в момента.

А чисто за видео, ако не държиш на slowmotion, НЕКС-Ф3 има full HD на 25 кадъра в секунда за 800-900 лева цена чисто нов с обектив. Дори имаше промоции ранзи на сони виж длаи няма нещо останало в сони център в ЦУМ. Ама 5n, 5r или f3 са твойте модели, по-старата генерация са млако по-трудни за ползване във видео.

За картите колкото повече толкова повече. Имаше в технополис едни карти на Сони 32ГБ за 90-тина лева с UHS-1 (това за GH3 може би е смислено).

То от друга страна по цял свят карти има. 160 лева има дискчета 2.5" 1ТБ. Лошото е че компютърните зали зачезнаха. Преди 5 години навсякъде имаше компютърни зали та не беше проблем да си свалиш снимките.


ПП Най-евтино купувай маса карти и батерии и дим да те няма и Канона ще ти върши работа за видео не бой се.



Публикацията е редактирана (01-02-13 00:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да прася филм и имам няколко въпроса.
Автор: bpavlov   
Дата:   01-02-13 01:28


аз пък искам да прася муделки, дайте съвети

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да прася филм и имам няколко въпроса.
Автор: Emoxide   
Дата:   01-02-13 01:52

Sony Alpha NEX-5N (Black) kit (18-55mm)

Sony Alpha NEX-5R (Black) kit (18-55mm) + Памет SDHC Transcend 8GB (Class 6)

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да прася филм и имам няколко въпроса.
Автор: Emoxide   
Дата:   01-02-13 01:53

Sony Alpha NEX-5N (Black) kit (18-55mm + 55-210mm)

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да прася филм и имам няколко въпроса.
Автор: Emoxide   
Дата:   01-02-13 01:54

Panasonic Lumix DMC-GH3 kit (14-140mm O.I.S.)

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да прася филм и имам няколко въпроса.
Автор: w3q_y2y   
Дата:   01-02-13 02:35

Забавна тема. Да се включа и аз, като човек интересуващ се от видео главно...

@momche_s_vyobrajenie коментарите ти са ми много странни. Оставам с впечатлението, че знаеш на половина това, какво точно искаш, но познанията ти относно как да го постигнеш липсват изцяло.

Започна темата с "Искам да правя филм". Да обаче от "филм" до филм разлика огромна. Ако знаеше, какво искаш още в началото щеше да поясниш. Вместо това ти трябваха няколко поста само да обясниш, че става дума за "нещо-като-документално-приключенско филмче", което ще заснемеш на околосветското си пътешествие. Че дори и на това детайли липсват...
След това се впусна заедно с коментиращите в едни размишления за 7D, 5D, XF300 (?!?) и едни странни сметки на кое колко струва.
Да започнем първо от цената - XF300 добре го гледаш намалено на под 5000$ , но това двете оферти са съответно за US и Австралия. Сложи ДДС, доставка и консумативи и под 10-12k лв. няма да слезеш. Кажи-речи същото важи и за 7D и 5D - смяташ само камерата. Голяма грешка! За заснемане на каквото и да било видео докато си на път ще са ти нужни минимум 2-3 допълнителни батерии, поне 50-тина GB в карти памет (клас 10 е най-добре за видео), малък но мощен лаптоп и евентуално външен хард. Без камерата при най-евтиният вариант с поне едно 1000-1500 лв. ще се разделиш само за тези неща (това е в най-добрият случай). За по-скъпата техника, батериите и паметта скачат многократно, като цена. Статив и подходяща за дълъг път раница/чанта разбира се също ще са ти нужни. Съдейки че до момента веднъж не каза горе-долу колко ти е лимита, то според мен нямаш идея какво точно искаш да направиш, камо ли какво би могъл да си вземеш.

Да оставим цените настрана - техниката е последното нещо за което трябва да мислиш. Има далеч по-важни неща, когато "снимаш какъвто и да било филм", като две от тях са най-важни:
1. Да си познаваш техниката!... какво ще рече това - ами да можеш да изкараш 101% от възможностите й! Звучи лесно, но всъщност никак не е (независимо дали снимаш със смартфон или RED)... иска се много познание и "проба-грешка" опит за това.
2. Задължително трябва да знаеш какво искаш, какво правиш и какво можеш! Или казано по друг начин, ако нямаш добре тренирано и изгладено собствено виждане за крайният филм то резултата ще е поредната "youtubе-семейна-екскурзийка". Това се постига с много снимане, тестове и нощи прекарани в обработка. И в случая не става за няколко месеца на-две-на-три преди да заминеш, а година+ тренинг.

Попринцип като четях началото на темата (преди да стигна да пътешествието), под филм разбирах някакъв игрален филм. В това отношение в наши дни спокойно можеш да направиш за никакви пари един качествен късометражен игрален филм (Nokia N8 на старо, нормален диктофон + качествен микрофон, статив, дребни консумативи = под 1000лв.), но само ако перфектно покриваш двете точки описани по-горе. Разбира се ще имаш ограничения, но ако си талантлив за тези пари крайният продукт ще е зашеметителен в сравнение с много филми отпреди 15 години.
За да си избереш техника, трябва да знаеш какви точно сцени ще снимаш. Ако имаш лимит от към финансите то трябва да съобразиш, какви кадри можеш да заснемеш и по това да избереш техниката. Също е важно да помислиш как ще се впише тази техника в пътуването ти - как очакваш да мъкнеш XF300 с допълнителни батерии, професионален микрофон, карти памет, кейсове, тежък статив и други аксесоари на дълго пътешествие? Как очакваш бързо да разположиш всичко това в готовност за снимане докато се разхождаш в някой град например?...

Таа пак се връщаме на техниката - за заснемане на видео на по път, колкото по-малка е техниката толкова по-добре защото ще бъде непрекъснато в теб. Това не си е шега работа. Дори DSLR-а, като тегло може да ти дойде в повече да ти е на врата по 12 часа всеки ден. За това за такива пътешествия най-добре е или видеокамера или добра (турбо)сапунерка. Да не говорим, че са създадени за тази цел, а днешните модели могат да вадят страхотни кадри. Също така по-новият mirrorless клас е създаден точно с такава цел - възможностите на DSLR, но в многократно по-малко тегло и размер.
Тук идва и още един момент - да речем, че искаш да правиш една идея по-добро/по-професионално видео и съответно се спреш на DSLR. Ако тръгнеш с 1-2 обектива на първата седмица ще усетиш, че нещо куца. Защо ли? Ключово нещо докато снимаш на път е да имаш разнообразие в кадрите. С 1-2 обектива това изключително трудно (да не казвам невъзможно) се постига. Задължително трябва да имаш творческа свобода...
Съответно ако нарамиш DSLR-a с 4-5 обектива в чантата + всичко друго и пак става страшно от към тегло.

Тааа моят съвет по отношение на техника:
1. Видеокамера (домашна, непрофесионална) - може да не вади DSLR качество, но всеки hi-end модел за около 1000-1500 лв. вади задоволителна картина и което е по-важно Е удобен за път.

2. GoPro (или алтернативна) - този тип камера макар да се води за екстремни спортове всъщност предлага нереално широк спектър от творчески възможности. Колкото по-голяма фантазия имаш толкова по-страхотно филмче/клипче/видео можеш да направиш... (и в случая не говоря за спорт-базирано а за авторски и оригинални идеи)

3. Хубаво е да имаш малък DSLR за определени по-сложни кадри. Но както вече посочих по-горе, е голям и тежи, тааа разумната му алтернатива е mirrorless. Малък, удобен, лек, със сменяема оптика... какво повече ти трябва?

И като за финал в духа на темата едно филмче, което гледах преди време и от което останах особенно очарован. Заснето с iPhone и GX1 и по отношение на качество на образа и режисура бие множество други филми на същото пътуване заснети с DSLR-и (от 550D до 7D)..

http://vimeo.com/56310461

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да прася филм и имам няколко въпроса.
Автор: houngan   
Дата:   01-02-13 08:37

За запис на прасене на свините майки [smilie25] най-евтино решение е външен рекордер от типа на Zoom H1 или Tascam DR 05

http://www.musicworld.bg/bg/m_3550000/i_33329/ZOOM_H_1_Version_2_0.html


http://www.musicworld.bg/bg/m_160000/i_33995/Tascam_DR_05.html


+ микрофон за закрепване тип брошка докато говориш, иначе за околни звуци без.

Това може да се монтира със съответната приставка/скоба за светкавица към камерата/горещата обувка или пък на отделен статив.

Има и разни микрофони "за камера" дето се мушкат към нея, но съм чувал, че звукът бил гаден, може да видиш някое видео на пичовете от DigitalRevTV в youtube - те снимат с мк 2 + такъв микрофон понякога - трябва да прегледаш кой точно клипчета бяха така и да видиш дали те устройва такова качество.



Публикацията е редактирана (01-02-13 08:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да прася филм и имам няколко въпроса.
Автор: langel   
Дата:   01-02-13 11:03

Младеж, вземай нещо такова
http://www.technomarket.bg/products/09112281/panasonic-hdc-tm80ep9-k

и тръгвай по света. Ако наистина имаш въображение и талант, нейде по пътя ще се озовеш с Ари в ръцете.

Ето и един тюториъл:
Ваканцията на Мистър Бийн [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Искам да прася филм и имам няколко въпроса.
Автор: hose   
Дата:   01-02-13 12:04

http://natfiz.bg/bg/education/bachelors-degree/id/15

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да прася филм и имам няколко въпроса.
Автор: illuminations   
Дата:   01-02-13 12:46

you will need a DSLR-rig:
http://www.zacuto.com/dslr-rigs


about the quality, I suggest you watch the 4 episodes of Zacuto shootout:
http://www.zacuto.com/shootout-revenge-2012

Episode One. Nine cameras. Nine cinematographers. One complex party scene with a 14 stop range. Each DP was asked to shoot the scene based on their knowledge and expertise of a particular camera. There was no reference camera used. The impressive line-up of DPs and the camera arsenal included:
1. Sony F65 — Sony Representatives
2. ARRI Alexa — Rodney Charters, ASC
3. RED Epic — Ryan Walters
4. Sony FS100 — Den Lennie & Mick Jones
5. Sony F3 w/slog — Nancy Schreiber, ASC
6. Canon C300 — Polly Morgan
7. Canon 7D with Technicolor settings — Michael Negrin, ASC
8. Panasonic GH2 (Quantum v9b Hack) — Jonny Zeller & Colt Seman
9. Apple iPhone 4s — Michael Koerbel

When it comes to cameras, always buy the latest model.
(ex, GH3, not GH2)

good luck
[beer]



Публикацията е редактирана (01-02-13 13:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да прася филм и имам няколко въпроса.
Автор: M_D   
Дата:   01-02-13 13:49

Да, баш Закуто ще си вземе, че няма достатъчно китайщини за 1/5 от цената и 1/2 от качеството. :)

@w3q_y2y:
Много разумно изложение. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Искам да прася филм и имам няколко въпроса.
Автор: ikoveliko   
Дата:   01-02-13 17:22

Абе всичко туй убаво, ама кой ше ти го монтира накрая? [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Искам да прася филм и имам няколко въпроса.
Автор: shtukov   
Дата:   01-02-13 17:40

Тука е истината


Отговори на това съобщение
 Re: Искам да прася филм и имам няколко въпроса.
Автор: GOSPODIN   
Дата:   01-02-13 21:27

w3q_y2y , качеството на образа на посочения клип е ужасно мазно, камерата тресе здраво, а кадрите с флайкама са са почти същите, които правя от ръка ходейки. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »