Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11     всички  напред  последна
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   22-01-13 14:06

Явно представата на хората за конвертора, като цяло е доста различна ..
Чух един аргумент За Кепчъра, че това което се виждало в апарата после излизало и на монитора...
И от тук вече явно произлизат многото теории и легенди..
Така като се замисля за себе си ако исках да обработвам това, което съм видял в апарата щях да снимам в Jpeg..
Никонската картинка по принцип не е твърде контрастна и набива яко черно.. Поради това пък и още някои други причини се скапва финият детайл.. За други видове снимки това може и да не е от значение, но при животните е от огромно!
За това аз не искам снимките ми да изглеждат, така както „в апарата”, напротив!
Целта да снимам в Роу е да мога да подготвя суровият файл за обработка с максимални изходни данни! Което означава за мен максимално качество на изображението, като фин детайл, правилен бял баланс, сатурация /базови корекции/, евентуален шум както в сенките, така и по целият кадър, по някой път селективна корекция на проблемни зони...
Ако един Роу излезне от конвертора по този начин аз след това в Сопата мога да направя с него каквото си поискам.. И мога да постигна абсолютно същата визия, каквато „от апарата” само че с повече детайл, по малко шум и добре разработени сенки всичко гледано на 100% !
Това е ! Просто и ясно!
Извода който си правя за сега е че Кепчъра, като чист конвертор абстрахирайки се от допълнителните му функции, няма толкова фини настройки за шарп, изсветляване или контраст , колкото АЦР-а!
А това е много важно, защото при някои видове фотография ако нещата не се пипат фино и деликатно, всичко отива по дяволите..
И тъй като ПД по горе беше прав, че все пак говорим за специфики при снимането на птици, слагам два мои файла които са само конвертирани в АЦР, но са с различни профили...
Ако искате ще сложа и опитите на всички които ми пратиха свои варианти??
Не гледайте толкова контраста и цветовете, има много неща, които са въпрос на вкус и лични предпочитания.. Обърнете внимание на финият детайл, шумът по целият кадър, и информацията в сенките! Аз лично предпочитам, като изходен файл по малко контрастният ..
Просто защото в редактора после мога да си му добавям и среден и висок и линеен контраст и цветове..
Пожалуйста
Image 1
Image 2

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: yoyof1   
Дата:   22-01-13 17:15

Да нека да видим и другите за сравнение :)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   22-01-13 18:56

Ето това, което получих..

http://dox.abv.bg/files/listtree

http://dox.abv.bg/files/listtree

http://www.alexdanev.com/photo/DSC_4532cr.jpg

https://photo-forum.net/static/site_pics//panorama/1358714876_DSC_4532_CNX_crop.jpg

Има още една, две ама не са в голям размер и един изтрит от автора файл..


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   22-01-13 19:01





Публикацията е редактирана (22-01-13 19:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Tantris   
Дата:   22-01-13 19:06

Мен най ме кефи първата.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   22-01-13 20:27

http://www.pictureshack.us/images/31918_DSC_8441_01.JPG


http://www.pictureshack.us/images/50272_DSC_8441.jpg


Ето пример за разликите в резултата при конвертиране. Ако се използва конвертора само като такъв. Без да се прилагат никакви обработки, защото те са малко или много въпрос на лично възприятие и вкус. От RAW към jpeg.Горната е с никонски конвертор, а долната е с камера роу.


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   22-01-13 21:00

http://www.pictureshack.us/images/83334_DSC_8649_1.jpg

ACR-корекция набързо с рековъри и експозицията. Около 30 секунди.

http://www.pictureshack.us/images/69773_DSC_8649.JPG

View NX-конвертиране директно в jpg

http://www.pictureshack.us/images/27917_DSC_8649_2.jpg

View NX-конвертиране в 16 битов TIFF и последващо отваряне в шопа. Дублиране на слоя. Дърпане на един плъзгач и разкриване след маскиране на слоя. 30-40 секунди


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: yoyof1   
Дата:   22-01-13 21:26

Първите два не се отварят!? Dox...
На puma



Публикацията е редактирана (22-01-13 21:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   22-01-13 21:43

http://dox.bg/files/dw?a=3cb33aedd7

View NX

http://dox.bg/files/dw?a=b372913198

ACR


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 08:21

yoyof1 - Напротив, отварят се! Но ако имаш проблем, ще ти ги пратя на лични.. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 08:22

И още едно предложение..
http://dox.bg/files/dw?a=c7dd547d6c




Публикацията е редактирана (23-01-13 12:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 08:28

И все пак да направя малък коментар за последният кадър..
По птицата има яко черно, което е скапало финият детайл и цветни преходи.. Погледнете окото на птицата то е черно а в действителност е кафяво! Силното шумоподтискане е скапало структурата на перушината..
Има и още..

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 08:46

Автор: ZERO-NERO
Дата: 22-01-13 20:27

http://www.pictureshack.us/images/31918_DSC_8441_01.JPG


http://www.pictureshack.us/images/50272_DSC_8441.jpg

Ето пример за разликите в резултата при конвертиране. Ако се използва конвертора само като такъв. Без да се прилагат никакви обработки, защото те са малко или много въпрос на лично възприятие и вкус. От RAW към jpeg.Горната е с никонски конвертор, а долната е с камера роу.


Стефчо, не правиш коректни сравнения! Кадъра от Кепчъра определено е по шарпен! Въпреки, че точно от към детайл АЦР най много превъзхожда Никонският конвертор..
А за това предложих да използваме само един кадър за да се виждат разликите по лесно.. Но ако искаш можеш да ми пратиш Роу-а на по горната снимка и да ги сравним после.. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   23-01-13 10:12

Марти, сравнението си е коректно според мен. Както написах не съм пипал абсолютно нищо. Кадъра дори не е от кепчъра, а е от View NX.Разликите не са само в детайла, но и в цветовете. И това е така защото NX разпознава точно настройките в апарата и си докарва всичко 1:1 както съм го задал в камерата. Затова е конвертора, да конвертира и да ти даде един добър начален файл. Всичко останало е обработка и дали ще я направя в конвертора или в шопа си е въпрос на предпочитания. Аз по-горе написах, че в последно време дори не ползвам кепчъра, тъй като само конвертирам и след това работя във фотошоп, който поне според мен дава много по-голяма свобода и фин контрол върху обработката- не визирам затъмняване и изсветляване(макар, че за леки корекции от този род 16 бита тиф си понася без разпад в качеството). Обикновено дърпам леко един, два или три плъзгача във View NX2 и задавам convert files в 16 битов TIFF.Нито ACR, нито кепчъра са ми дали досега краен резултат, който да не съм искал да го пипна допълнително поне малко във фотошоп ако въобще ще обработвам. Ако не ми се занимава да работя върху определен кадър просто конвертирам и на който му трябва може директно да си отпечатва(за 300-400 кадъра натискам бутона да се конвертират и това ми е работата, при положение, че съм си настроил нещата в апарата).А и шарпенето е винаги финален етап в обработката и не е редно да се прилага в конвертора ако файла ще търпи още манипулации.

http://dox.bg/files/dw?a=c370f1d400

Това е RAW

Отвори го през кепчъра и единствено го конвертирай без да прилагаш обработка. После направи същото и през ACR като само зададеш профила на камера неутрал.

Ако искаш и ти се занимава може да направиш версия с обработка през ACR(а може и + фотошоп) или друг начин който на теб ти харесва. А аз ще пипна леко в шопа един 16 битов TIFF, който е само конвертиран. Идеята ми е да съпоставим резултатите при различни методи на работа. Въпреки, че пак е много субективно поради редица причини. Предлагам такъв експиримент защото аз така или иначе в конвертора(без значение кой) не прилагам шарпене, шумоподтискане и обработка (като цяло почти не прилагам шумоподтискане).


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   23-01-13 10:22

ZERO-NERO абсолютно същата процедура като твоята ползвам и аз , без никаква разлика.
Само така съм успявал да извадя максимума от един неф.[smilie24]


п.п.Фотошопа винаги по сериозно се е отнасял когато му дам Тиф за работа , отколкото неф.
Някак по коректно работи , пък и при тифа има мегдан за много обработка , да не кажа и извращения без да има фатални артефакти.



Публикацията е редактирана (23-01-13 10:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 11:12

Стефчо, моята логика е точно обратната на твоята! Един файл трябва да се обработва преди всичко в конвертора! Последващата обработка на компресирани файлове в шопа винаги ще дадат по лош резултат, без значение какъв е формата!
За това ти казах отварям максимално сенките, подсилвам детайла и давам лека сатурация.. Също така прилагам алгоритъма на АЦР за шума, който е много добър и работи почти като Топаз! Сиреч шумоподтиска цялата структура на кадъра, но оставя детайла на отделните елементи, нещо което при Кепчъра със сигурност го няма!
За това сложих и кадъра на мишелова! Той е проблемен! И исках да видя как ще се справят двата конвертора! Е ми до сега не съм видял по-добър резултат от конвертора на Адобе..
Ако искаш можем на реалните примери, които получих да дискутираме и причините за това защо така смятам!
И последно защото няколко пъти спомена /пък и не само ти/ как никонският конвертор четял настройките на апарата... Това е може би единственият аргумент, но какво произлиза от това не мога да разбера? Първо ако толкова исках да имам същата картинка, както от апарата, защо въобще трябва да снимам в Роу? На Д7000 Jpeg-а е изключително добър! Аз дълго време не можех да изкарам по читава картинка от него! Прилаганите алгоритми при постпроцесинга за шумоподтискане са превъзходни.. Е вярно малко скапва детайла ама не е толкова страшно..
Аз не очаквам от един конвертор да ми отваря файловете, както от апарата! Аз очаквам в конвертора да мога максимално добре да коригирам изходните файлове !
Тук не става дума само за „грешки” на ЗАУ-то а дори и при правилно експонирани кадри !
Не случайно Келби в своите книги толкова много набляга на АЦР-а!
Но трябва да ме разбереш правилно ! Аз не се опитвам да те убеждавам в нищо ... Щом така си обработваш лошо няма! Твоите резултати са достатъчно добри, за да мога да те поучавам! Просто аз търсих в тази тема ОБЕКТИВНИТЕ за мен неща! Ясно е че всеки е намерил за себе си „най добрите” методи на обработка спрямо неговите вкусове... Но има неща, които можем спокойно да приемем за СТАНДАРТИ към които всеки се стреми..
Като добре отворени сенки с фин детайл и малко шум, плавни цветови преходи, плътна структура на изображението, липса на аберации и винетиране и тн...
Сигурен съм че задачата в тази тема е коректно поставена!
За това продължавам да очаквам, някой да покаже тук конвертиран файл от Кепчъра на моята снимка с мишелова с повече детайл, по малко шум и по наситени цветове..[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 11:18

Един колега ми каза, че моите файлове не се отварят и за това ги качвам от ново!
Профил 1
Профил 2

Както казах и по горе, за мен първият профил е предпочитан...



Публикацията е редактирана (23-01-13 12:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: autosvet   
Дата:   23-01-13 11:19

Келби си е Келби и на него това му е работата да рекламира Адобските неща. Имам едни филмчета според които никонските светкавици едва ли не ми заменят студийното осветление. Твърде невярно за мен, ама си ползвам и тях защото са готини.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 11:22

С тази разлика, че аз като прочета нещо от него и се оказва винаги прав!
Адобе е огромна компания и не знам как ви идва на акъл, че един никонски софт, може да ги бие.. forget about it.. [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: autosvet   
Дата:   23-01-13 11:33

Те пък Никон са малка фирма, а както стана ясно и гугъл е придобил разработчика на софтуера им. Не става въпрос за бой. Само до преди 3-4 години Адоб нямаха читав алгоритъм за шумоподтискане и повечето ползвахме плъгини или други програми.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 11:35

Автор: burnmaster
Дата: 23-01-13 10:22

п.п.Фотошопа винаги по сериозно се е отнасял когато му дам Тиф за работа , отколкото неф.


На фотошопа няма как "да му дадеш" един неф, щото след конвертора всичко отива, като Jpeg, освен ако не го запишеш по друг начин или го отвориш, като smart object [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 11:38

Да преде време беше друго и сега е друго, точно това се опитвам да докажа в темата..

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   23-01-13 11:38

Пума , нищо не ти пречи да опиташ.......
Някоя твоя снимка , която си запомнил каква обработка си приложил си я вземи за еталона за сравнение.
След това вземи същия НЕФ , и го започни отначало по следните стъпки.
1. Отваряш го с Кепчъра и НИЩО НЕ ПИПАШ ПО НЕГО.Само го запиши като ТИФ.
2. Същия ТИФ го отвори с шопа , и приложи същата обработка която си наложил на онзи еталонния файл.
После ги сравни двата , и кажи мнение как ти се е получило , като структура на снимката , детайли , шум и цветове.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: autosvet   
Дата:   23-01-13 11:39

Не е вярно това Кепчъра прехвърля файла в шопа по дифолт като тиф 16 битов.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: compur   
Дата:   23-01-13 11:44

"щото след конвертора всичко отива, като Jpeg" - това не го разбрах. може ли пояснение? благодаря предварително!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »