Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11     всички  напред  последна
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   23-01-13 16:55

didesignbg то не е коректно да се гледа както искаш ти само детайла , тъй като в темата се опитваме да разнищим генерално въпроса с конвертирането....демек ...шум , детайл , цветове ,контраст.....неща навързани едно за друго и така да се намери ''златната среда'' , или казано накратко оптималния начин за запазване на качеството.Ако бъде изострена снимката , то неминуемо с това идва и шумът.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Nedelcho1   
Дата:   23-01-13 18:57

И от мен конверт на клошара. Горното е от ACR всичко, включително и шарпа, а втората с минимален шарп от конвертора и после smart sharpen.

http://dox.bg/files/dw?a=51a4a93cf0


http://dox.bg/files/dw?a=b4715eede5

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   23-01-13 19:05

Ти водиш [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Tantris   
Дата:   23-01-13 19:23

Добре шарпите, приличат на мерилски картинките.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   23-01-13 19:24

Искам да добавя,че на кадъра с клошаря съм слагал допълнителен шум защото така ме кефеше повече, а и често го правя при обработката на файлове от ниско исо в заключителната фаза. В момента не мога да се включа с обработката на файлове, понеже не съм на моя компютър,но следя темата с интерес. Така, че давайте файлове от всякакви никони за тестове. При първа възможност ще се се пробвам и с нещо друго. Наистина е любопитно как се държат различните конвертори спрямо различни поколения матрици.


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   23-01-13 19:48

Неделчо да се чувства задължен , да ни проведе онлайн урок по обработка , придружен със скрииншотове стъпка по стъпка[smilie5]
Щото аз такава убавина не получавам с никоя програма.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   23-01-13 19:52

Неделчо, от това което виждам понеже съм на по малък монитор и ми е трудно да преценя със сигурност, но Файловете изглеждат отлично. Браво за обработката! С коя версия на ACR си?

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: dido1234569   
Дата:   23-01-13 19:58

Като сте почнали темата кажете как да инстална Camera RAW 7 NA CS5

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: serjy   
Дата:   23-01-13 20:03

мен не ми допада обработката на Неделчо.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: burnmaster   
Дата:   23-01-13 20:06

Ами ако ядосаш Неделчо и не ни научи , всички дето сме тук ще ти направим мамба[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 20:18

Браво и от мен! Неделчо се е справил най грамотно!
Явно пак опираме до уменията [smilie5] Ще се радвам да споделиш при желание как процедираш при конвертиране на файлове в АЦР..
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Nedelcho1   
Дата:   23-01-13 21:27

Ами в случая съм процедирал така:

1. Смених от Camera Calibration профила на Camera Portrait
2. Взех с пипетката баланс на бялото от копчето на ръкава и след това донастроих леко по вкус.
3. В главния панел издърпвам леко Clarity (15-20), малко контраст (не повече от 7-8, защото почва да губи детайл в сенките), highlights нa минус, shadows на плюс 15-20, whites -10. С тези настройки хем връщам леко от изгорялото, хем засилвам констраста като цяло на снимката, хем балансирам усиления констраст с вдигане на shadows, за да не блокират сенките.
4. В панела detail: за втората версия на горните две снимки, оставям sharp-а на 25, радиуса го намалям малко (защото при шарпенето после детайла става груб и заприличва на акварелна картина) и намалям леко плъзгача детайл (това е deconvolution шарп, който принципно би трябвало да неутрализира ефекта от AA филтъра, но работи добре само при специфични условия и като цяло усилва шума). В шумоподтискането усилвам luminance на 15, а masking-а отгоре го слагам на 5-10 (най - добре се вижда ефекта от маскинга, като държите ALT от клавиатурата докато движите плъзгача. Така се вижда кои ръбове се шарпят и кои не). Самото шумоподтискане сваля микроконстраста с малко, но с плъзгача Luminance Contrast леко балансирам.
5. Отварям снимката във фотошоп и прилагам Smart Sharpen 200, с радиус 0.4-0.5 с цъкната отметка more accurate и избрана опция за sharp: Lens Blur. Това е истински деконволушън шарп, който има много опции и успява да неутрализира AA филтъра.

Общо взето това е. Отнема ми не повече от 1-2 мин на кадър, след като знам какво къде да пипна. Естествено докато снимах 360 градусовите панорами съм конвертирал хиляди RAW файлове от canon и nikon и това допълнително помага [smile].
Това иначе са настройки по спомен, ако искате по - точно, утре ще кача xmp файла, че остана на работата.

Ето какво успявам например да изкарам с моето 60D като типичен резултат от ACR конвертора.

http://dox.bg/files/dw?a=1a793bb0d8


Файла от моя апарат съм го печатал 40х30 и принта изглежда като прозорец, все едно си там и го гледаш с очите си. Никакъв шум не се забелязва, дори на 100% сега леко да си личи.



Публикацията е редактирана (23-01-13 21:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: serjy   
Дата:   23-01-13 21:53

не знам за вас, ама не мен повече ми харесва това, което ми дава апарата в джипег. ето директно от фотоапарата, пълен размер.

http://www.hifi-bg.com/download/Pen/75_1.8/PC307306.JPG




Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   23-01-13 22:02

Мдаа значи и аз горе долу съм процедирал така, освен контраста /защото при снимане ни птици скапва детайла пък аз после мога да го върна в Шопа/, белият баланс / добре си се сетил за пипетката аз съм най често на as a shot щото Д7000 много рядко греши/ и шарпа.. Ти си третият човек, след Бърни и Стефчо, който усилва шарпа в Шопа а не в конвертора... Аз винаги съм смятал, че това скапва повече детайла а всъщност е обратното...
Можеш ли да поясниш защо така се получава? Кадъра горе също е много добре обработен а хрома шумът при печат е дори препоръчителен..
[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: mardraum   
Дата:   23-01-13 22:21

Исках да пробвам да видя какво ще стане :)

http://hristopeshev.eu/DSC_4797.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: geopal   
Дата:   23-01-13 22:59

converter-showdown
[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Tantris   
Дата:   24-01-13 00:52

Хммм, и на мен не ми харесва много обработката на Неделчо. Прекалено силна е, кожата става на някакви правоъгълници и изобщо има неестествен вид. Всъщност кому е нужен толкова шарп?

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: alcap007ne   
Дата:   24-01-13 02:22

Толкова писаници и относителни мерения, а никъде не прочетох основното. ОТ къде е тази разлика в полза за NX при директно запазване на jpg файла от РАВ в конвертора както го отваря.

АСР 7.3

http://store.picbg.net/pubpic/6E/20/d6f9a5c5cae26e20.JPG



Capture NX

http://store.picbg.net/pubpic/01/63/7cebdd27bf4a0163.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Cocteau   
Дата:   24-01-13 04:14

Разликата идва от там, че Никон не споделят как кодирата NEF.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Nedelcho1   
Дата:   24-01-13 10:14

Не разбирам какво е това желание за сравняване на default-ските настройки на конверторите. Какъв е смисъла да снимам на RAW, ако после не пипам нищо в конвертора. По - добре да си снимам на jpeg тогава. Доказано е многократно, че при настройките по default, ACR дава по - малко динамика отколкото jpeg-а от фотоапарата.

Pumabg, не съм сигурен точно откъде идват разликите в sharp-a, но когато се шарпи от конвертора, избиват повече неизбежните дефекти от демозайкването. ACR има проблем с определени цветови преходи (например с яркото червено, като неонов надпис или светофар. Тогава прехода към другите обекти е леко назъбен). Затова си шарпя в последствие, където тези дефекти се минимизират и имам контрол над това.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: sky-fan   
Дата:   24-01-13 11:10

Къде ще правите изложба да се включа и аз?

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: pumabg   
Дата:   24-01-13 11:11

Автор: Nedelcho1
Дата: 24-01-13 10:14

Не разбирам какво е това желание за сравняване на default-ските настройки на конверторите. Какъв е смисъла да снимам на RAW, ако после не пипам нищо в конвертора. По - добре да си снимам на jpeg тогава. Доказано е многократно, че при настройките по default, ACR дава по - малко динамика отколкото jpeg-а от фотоапарата.


Точно това казах и аз някъде по горе..

За шарпа пробвах сега и наистина се оказа полезно! Тъй като винаги правя два ресайза и два пъти шарпя.. Първият път е с lens blur, както ти написа, но той е по силничък и накрая с gaussiean blur.. Стана много добре без да се скапва финият детайл..
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: Alex-dan   
Дата:   24-01-13 12:31

Мдаа, явно нещата с Д300 и Д700 са съвсем различни при конвертирането в АЦР спрямо Д7000..
А аз се чудя защо хората така яростно защитават Никонският конвертор..


[smilie24] При сензори от различни поколения може би си е нормално да има някакви разлики...

Ти си третият човек, след Бърни и Стефчо, който усилва шарпа в Шопа а не в конвертора... Аз винаги съм смятал, че това скапва повече детайла а всъщност е обратното...

Ами на мен, както писах и по-рано, винаги ми е било по-удобно в PS-а, понеже там и оразмерявам и според това в последствие - шарпа...

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: alcap007ne   
Дата:   24-01-13 14:00

Nedelcho1
Манията за която говориш е съвсем проста. Спестява жизнено време в обработката на стотици снимки при положение,че е почти готова снимката спрямо АСР. За жалост щеше да спести време ако АСР ги отваряше по същия начин[smilie18]


За остротата която говорите ще препоръчам да пробвате плугин Imagenomic Noiseware prof с който мисля, доста хора са запознати и шумоподтискането и изострянето може да се направи наведнъж и не знам какви алгоритми прави, но резултата беше видимо по-добър когато ги сравнявах преди време.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 vs Adobe Camera Raw
Автор: vgramatikov   
Дата:   24-01-13 14:46

Аз от години бачкам АЦР и съм свикнал.Когато искам нещо знам от каде и как да го направя. Най-добрия конвертор е този с който си свикнал и му знаеш пинизите.
Минамални разлики има. Предимно добре отснентия кадър е от много по-голямо значение.Иначе се хвърляш в обработката.Матрицата е най-силна в определени области и трябва да се съобразяваш с това.
Рядко или много трудно се вадят едни и същи резултати при акуратно експониран кадър с такъв недоекспониран,преекспониран,без фокус или тнт.Да обработката често спасява файла но не тва е целта на задачата.[smilie7]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »