Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: rаw или jpeg
Автор: atrifonov   
Дата:   28-12-12 10:53

sonda аз научен не съм се родил, но точно тук идват книжките от които човек се учи и като ги прочетеш няма да се налага да задаваш подобни въпроси

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: sonda   
Дата:   28-12-12 11:01

ОК..напиши една читава книжка,която я има на пазара,защото аз в книжарниците не намерих такава на български или може би сега ще ме обвиниш че не чета с лекота английски[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: hotsnail   
Дата:   28-12-12 11:04

Я поглед никакво пише отгоре. Под връзките и над съобщенията.....

Пък книжки с уроци кака да си оправяме снимките и в какъв формат да снимаме бол. Малко на списания приличат, че са шарени ама има много. Портрети, пейзажи не знам си какво. Има в тях уроци за композиция, съвети за светлина и уроци за фотошоп. (Не е трудно да си ги правиш и с гимп ако имаш желание)



Публикацията е редактирана (28-12-12 11:07)

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: atrifonov   
Дата:   28-12-12 11:06

виж не се сърди, може и аз малко да съм станал със задника на горе
Но до момента от цялата дискусия какво разбра[smilie11] - нишо. Едните казват едно, другите друго- пълен бъркоч. Точно за това ти казвам, че си трябва четене. За Ахглийския не мога да ти помогна, истината е, че повечето литература която съм чел е точно на английски. Така или иначе в нета има много неща[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: Malakar   
Дата:   28-12-12 11:08

Сонда, ще се повторя, ама ще го кажа по директно: д7000 има два слота за карти, респ. слагаш 2 карти. Настройваш пикчър контрол (или както там се казва) на "роу+жипег". Настройваш рол плейд бай кард 2 на "роу он слот 1, жипег он слот 2". По този начин имаш всичко, което си снимал и в роу, и в жипег. Сядаш си вкъщи, сваляш всичките гигабайти в отделни папки и си ги гледаш. Ако те кефят 2 снимки за обработка - пазиш си тез' 2-та роу файла и триеш другите, или пък си ги пазиш всичките, щото след време може някой да ти хареса. Същото и с жипезите.

Сигурно малко излязох от фанатичния спор роу или жипег, ама за д7000 този въпрос просто не стои, можеш да си ги имаш и двете без особен проблем (не че при другите камери има проблем де, ама тука с двата слота си е благинка - дори жената като снима нещо се научи да сваля снимките от картата в слот 2, щото като барне другата и има "абе тез' снимки що не мога да ги отворя, аз ли съм направила нещо грешно...")


Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: emo1   
Дата:   28-12-12 11:39

Сонда, регистриан си от 2010г. като мен, аз доста неща научих от форума без да пускам тема за всеки въпрос, търсачката върши прекрасна работа за това, разбира се винаги проверявам информацията със чичко Гугъл.
Не че е лошо да пускаш теми за всичко, ама е редно да споменеш какъв апарат и обективи си закупи благодарение на мненията във темите, иначе излиза че само сондираш информация.


Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: Myth   
Дата:   28-12-12 11:41

Автор: bpavlov
Дата: 28-12-12 03:17


Светомире, така е, ти си снимал с турбосапунер без РОУ, баба ми е снимала на лента със Смяна, ама хората затова са измислили РОУ, за да ти е лесно. Поради същата причина вече не карам Лада петица, а Мерцедес, за да ми е по-лесно, а това, че в идеални условия и с професионален пилот, Ладата може да даде задоволителни резултати, не я прави по-добра кола от Мерцедеса.

Прочее, факт е, че на хора, които питат за какво им е РОУ, хич не им трябва, поради простата причина, че първите 3-40 хиляди снимки на новия им апарат няма да стават за нищо, но напреднали фотографи да обясняват за "добър" джипег е несериозно ;)


Бояне, хем си прав хем не си, по-скоро сравнението ти трябва да е, за две копки, да ползваш багер вместо лопата. Средствата се определят според целта. Ако е снимано читаво, често обработката на RAW се изчерпва с леко бутане на на контраста и брайтнеса (според вкуса на фотографа) е в тия случаи ако по снимката няма да има якото мазане, за какво ти е RAW? И пак казвам зависи от целта, ти гледаш от гледната точка на винаги работещ с клиенти и да можеш да контролираш всеки един детайл в снимката и да става от публикуване в web до печат на големи размери с висок детайл и резолюция, но на много хора това изобщо не им е нужно. Още повече много добре отбеляза, че хора които задават тоя въпрос едва ли ще тръгнат ползват снимките си за цели в които им трябва RAW.


Автор: atrifonov
Дата: 28-12-12 10:21

добре тук стигаме до основния въпрос- след като ще снимаш в JPEG, щото те мързи да обработваш


За какъв точно мързел става въпрос, щото пък аз казвам, че RAW ни прави мързеливи в самия снимачен процес, щото за правилната експонация и бял баланс е добре да се мисли още при самото снимане, друг е въпроса ако сцената е с голяма динамика и... ще трябва да вадиш детайли от сенките, като цяло... ок при снимането на пейзажи RAW е по-подходящия формат. Но ако сцента не е с много голяма динамика...
Чудя се itilien с неговия R1 дали снима в JPEG или RAW и няма да се учудя ако снима в JPEG.

Ето асахи е казал нещо много правилно:

Автор: asahi
Дата: 28-12-12 10:21

98% от нещата са ми в джипег. Защо? Защото не са ми необходими в РОУ. Когато снимам нещо предварително знам за какво ще ми трябва, знам какви са техническите изисквания и знам как да ги покрия.


Та пак казваме, средствата се определят според целта.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: sonda   
Дата:   28-12-12 12:19

emo1..апарата,който съм си избрал ще получа скоро,както съм написал още в началото!И не мога да разбера заяжданията на такива отявлени форумни специалисти като теб ,без никога и никъде да съм те засегнал или да съм ти отправил питане конкретно към теб!!Аман..

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: emo1   
Дата:   28-12-12 12:36

Не се заяждах със теб и не съм форумен капацитет.
Весели празници!

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: sonda   
Дата:   28-12-12 12:58

Жив и здрав..и весели празници[beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »