Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: rаw или jpeg
Автор: G.Grigorov   
Дата:   27-12-12 22:48

[shtrak] Аман от ДОСТА ЧИТАВ JPEG да вземем да снимаме ЧИТАВ RAW .
Не го подвеждайте момчето в грешна посока.В България се напълни с "ДОСТА ЧИТАВО" снимащи в JPEG.


Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: pefoto01   
Дата:   27-12-12 22:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: pefoto01   
Дата:   27-12-12 22:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: shtukov   
Дата:   27-12-12 23:08

Обработката на RAW кадри изисква желание, време и опит. В повечето случаи, апарата се справя по-добре с тия неща, от повечето хора. Резултатът от това е готовия JPEG.


Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: pefoto01   
Дата:   27-12-12 23:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: MarinY   
Дата:   27-12-12 23:15

Пак се вдигат страстите от четене до половината.
Не става дума за правоверни и за раЯ.
Снимайки за фейсбук и за какъвто и да е интернетски показ + семеен албум, джипега си върши работа. Ако надскочите това ниво и искате да направите пет кадъра за истински кеф, за стената, за подарък ... си трябва обработка. А тя пък си иска РОУ. Без никакви уговорки!
Аз снимам за кеф, за пет кадъра на месец, а не за семейният албум и снимам Роу. За останалото имам айфон, сапунерка и приятели с такива уреди. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: ZENON   
Дата:   27-12-12 23:24

Интересно на какви монитори бачкат сички суровоядци. И още по смешно е, вече готовата картинка я записват в sRGB. Смех.
Пробвайте ниска компресия жпг и си настройте жпг енджина като хората, мислете кат снимате и РОУ ще ви трябва в 10% от случаите.

едит
и ползвайте aRGB, после конвертирайте в sRGB при нужда.

P.S. Е, ще са нужни и по-добри монитори естествено...

Айде весели новогодишни празници [beer]



Публикацията е редактирана (27-12-12 23:41)

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: Malakar   
Дата:   27-12-12 23:28

Роу + жипег. Жената (пък и аз) иска да си качва във фейсбук - ей ти 3 гигабайта жипези, налазвай. Аз като имам време от 7-те гигабайта роуве я обработя 1-2 снимки, я не, ама те си седят и чакат, ще им дойде времето :) Само дето пълня хардове с простотии :)

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: boZo   
Дата:   27-12-12 23:35

RAW/JPEG....

Въпроса е излишен, според мен. Н*сраното мушкато си е все същото и на RAW и на TIFF и на JPEG...

Когато нуждата те прикара ще позлваш каквото ти трябва.

За печат... спечатили са се масово - 10х15
Жалък процент са хората, пускащи голям принт, единици са с корици и hi-end принтове...

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: petkob   
Дата:   27-12-12 23:49

написа:

> Обработката на RAW кадри изисква
> желание, време и опит. В повечето
> случаи, апарата се справя по-добре
> с тия неща, от повечето хора.
> Резултатът от това е готовия JPEG.
>

Изисква единствено желание. Време и опит дори не са необходими.

Апаратът няма как да се справи по-добре от един двуредов скрипт, пуснат на домашния компютър. Причината за това е съвсем проста.

Процесорът на апарата, макар и специализиран, има поне два-три порядъка по-ниска изчислителна мощ от един геймърски компютър да речем. Освен това фотоапаратът е предвиден да може да записва примерно по 4 кадъра в секунда и то на доста по-бавна медия, докато на домашния си компютър нищо не коства да оставиш по 10 секунди на кадър и пак да си цъкаш нещо междувременно.

Като цветопредаване всеки 9 от 10 снимки са несравнимо по-добри, когато jpeg-ът е изваден от raw на десктопа. Десетата е спорна. 2-3 на 100 са по-добри в апарата, неизвестно защо.

Това, с което не знам как може да се справи елементарната автоматизирана обработка в десктопа, е оптичната корекция.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: Myth   
Дата:   28-12-12 00:00

Автор: G.Grigorov
Дата: 27-12-12 22:48

[shtrak] Аман от ДОСТА ЧИТАВ JPEG да вземем да снимаме ЧИТАВ RAW .
Не го подвеждайте момчето в грешна посока.В България се напълни с "ДОСТА ЧИТАВО" снимащи в JPEG.


Никой не го подвежда момчето, няколко поста по-надолу са го казали:
Пробвайте ниска компресия жпг и си настройте жпг енджина като хората, мислете кат снимате и РОУ ще ви трябва в 10% от случаите.

А това:

това ниво и искате да направите пет кадъра за истински кеф, за стената, за подарък ... си трябва обработка. А тя пък си иска РОУ. Без никакви уговорки!

напротив уговорки могат да се направят и то много, ако си заснел технически кадъра както трябва, няма прегоряло, няма недоекспонирано с правилен бял баланс, то JPEG-а си носи обработка в малки граници, което повече от достатъчно да си обработиш кадъра ко щеш и за печат, стига да не искаш да го омазваш до неузнаваемост.

Има достатъчно сравнения из нета ако на някой не му се занимава да си поиграе, бони също е правил сравнения... това че някой от вас не може (и аз включително) не значи, че не става.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: ZENON   
Дата:   28-12-12 00:03

petkob,
загуби 5 минути за настройка на жпг енджина в тялото и пак пиши [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: MarinY   
Дата:   28-12-12 00:13

Мит, наистина, четете целите изречения.
Казваш "...ако си заснел технически кадъра както трябва, няма прегоряло, няма недоекспонирано с правилен бял баланс,..."

И аз го казвам, ама не е изгодно да се чете:
"... За мен джипегът е само за 100% контролирани условия в студио или БЕЗПРОБЛЕМНИ навън. Имам предвид осветление и контраст на сцената. ..."

Колко пъти при снимане на открито покриваш идеално от сенките до осветеното или в лоши или смесени светлинни условия си нацелил баланса на бялото?

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: ZENON   
Дата:   28-12-12 00:23

MarinY,

баз заяждане, но обикновено като се снима се мисли. Ако е до шракане...
Много рядко ми се налага РОУ и то тогава, когато съм на ясно, че жпг енджина на тялото ще издъхне.
Това за мен.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: bpavlov   
Дата:   28-12-12 00:29


Търся учител за частни уроци, който да ме научи да снимам "добри" джипези. Плащам дебело

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: Myth   
Дата:   28-12-12 02:04

Автор: MarinY
Дата: 28-12-12 00:13

Колко пъти при снимане на открито покриваш идеално от сенките до осветеното или в лоши или смесени светлинни условия си нацелил баланса на бялото?


Ами аз съм и написал защо снимам в RAW просто защото прощава грешките и е по-лесно, но в крайна сметка при малко желание не е чак толкова голям проблем, особено при снимки на открито. Все едно цял живот в RAW и DSLR съм снимал, започнах да снимам с турбосапунер та там RAW нямаше та...

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: bpavlov   
Дата:   28-12-12 03:17


Светомире, така е, ти си снимал с турбосапунер без РОУ, баба ми е снимала на лента със Смяна, ама хората затова са измислили РОУ, за да ти е лесно. Поради същата причина вече не карам Лада петица, а Мерцедес, за да ми е по-лесно, а това, че в идеални условия и с професионален пилот, Ладата може да даде задоволителни резултати, не я прави по-добра кола от Мерцедеса.

Прочее, факт е, че на хора, които питат за какво им е РОУ, хич не им трябва, поради простата причина, че първите 3-40 хиляди снимки на новия им апарат няма да стават за нищо, но напреднали фотографи да обясняват за "добър" джипег е несериозно ;)

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: Marillion   
Дата:   28-12-12 06:57

Всеки да си снима така, както иска. Лично за ме е неоправдано да се снима постоянно в RAW. Има си моменти, когато това е необходимо. Примерно искаш да снимаш работа, при която издънките не са допустими. Когато снимаш за кеф JPEG си е напълно достатъчен.

Чудя се на хора, които складират гигабайти raw файлове и като ги отвориш - на баба му Гинка рождения ден.
И после като се почне едно пипане на бял баланс, на корекции на тъмните и светлите участъци и на шарпа, та да може да стане шедьовър, на който да се види на баба Гинка тортата и после от него да изкараш снимка 10/15 в кварталното фото на принтер за 200 лв.

Според мен правилният отговор на този въпрос е/да не съм съвсем офф топик/:

Изборът на формата е според нуждите на фотографа. Техниката е направена да ти служи и трябва да я познаваш. Ако снимаш нещо, което е важно за теб го снимай по най-добрия възможен начин и с най-добрата техника, с която разполагаш. Това включва и снимането в RAW. Когато снимаш неангажиращи кадри за кеф или просто ей-така си снимай в JPEG, за да не се налага да складираш ненужни неща.

Наблегни на познаването на настройките на техниката, както и на теорията на това, което искаш да снимаш и резултатите няма да закъснеят. Иска се практика и само практика.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: iasen2   
Дата:   28-12-12 07:03

Имам чуството, че съм попаднал във форума на БГмама , а не във фотографски форум. Звучи ми доста нелогично да съветвате човека да снима в JPG. Обработката на снимките е неотменима част от творческия процес . Нима ще оставиш една машина да ти казва кое е добре и кое не ? Кое е красиво и кое не ?

Аз даже не знам как апарата ми снима в JPG и на автоматичен режим . никога не съм ги ползвал . Успех с терзанията ............
Най малкото което мога да кажа за приемуществото на РОУ че в новите версии на АЦР има много добра корекция на геометрични и хроматични изкривявания . Много лесно можеш да изкараш детайла от тъмните участъци . Ако се научиш да оравяш белия баланс ще си и муцка :) Веднага снимките ти няма да имат "сапунерски" вид .

А това не е малко . Успех !



Публикацията е редактирана (28-12-12 07:53)

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: Marillion   
Дата:   28-12-12 08:31

Никой не отрича преимуществата на RAW.

Или можеш да снимаш или не можеш. RAW форматът не може да те спаси.

Ако не си настроил правилно бленда, скорост, исо и не си уцелил фокуса ако ще да си снимал на матрица 300 мегапиксела и да имаш най-якия конвертор в jpeg.

Всеки да си решава сам. Крайните мнения никога не са полезни.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: sonda   
Дата:   28-12-12 09:50

Конвертирането и евентуалната обработка на кадъра с какви програми се осъществяват-има ли ги в дисковете,които са комплект с апарата,ясно е,че шопа се набавя допълнително!Това,което разбрах е,че jpeg-а бива да се използва за бързо,формално,"регистриращо" снимане на обекти!А има ли разлика в крайния продукт,ако кадъра не е обработен,а просто е конвертиран в сравнение с директен jpeg?Относно съвет по-горе -настройките на sharp ли съветвате да са +7 минимум?

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: iasen2   
Дата:   28-12-12 10:20

http://www.facebook.com/events/309496352492287/а

наскоро имаше семинар за това .

За клиентите на фотостудиото ми давам безплатни уроци, шото като качат снимки в нета с китаците и джипеците и ми се доревава :)



Публикацията е редактирана (28-12-12 10:27)

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: atrifonov   
Дата:   28-12-12 10:21

добре тук стигаме до основния въпрос- след като ще снимаш в JPEG, щото те мързи да обработваш или ще снимаш на баба си Гинка рожденния ден или пък искаш да качваш семейни снимки във Фейсбук, то тогава за чий ти е ДСЛР????? За чий трябва да даваш пари за скъпо тяло, за чий ще даваш луди пари за обективи???
Като всяка една читава сапунерка ще свърши работа

Така, че към автора на темата- след като не знаеш що е Raw и що е Jpeg и имат ли почва у нас, занчи не си за Д7000, а за някоя сапунерка, която ще ти служи верно години наред

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: asahi   
Дата:   28-12-12 10:21

98% от нещата са ми в джипег. Защо? Защото не са ми необходими в РОУ. Когато снимам нещо предварително знам за какво ще ми трябва, знам какви са техническите изисквания и знам как да ги покрия.

В дисковете има РОУ конвертор. Най-добрият конвертор е този, който познаваш най-добре. Настройките за шарп и контраст са на 0. После, ако трябва, във фотошоп може да се пипнат малко нивата, кривите и шарпа.

Отговори на това съобщение
 Re: rаw или jpeg
Автор: sonda   
Дата:   28-12-12 10:48

Трифонов, някакси не си спомням да съм те питал какъв фотоапарат да си купя,а иначе евала че си се родил научен и априори знаещ всичко!В правилата на този форум никъде на прочетох,че е забранено да се пита,а ако е под твойто велико ниво да отговаряш и взимаш отношение,просто не пиши..

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »