Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: photostoykov   
Дата:   06-12-12 14:43

Значи Myth, първо научи добре опциите на софтуера, не че са кой знае какви, но си заслужава човъркането!
Преди да си започнал каквото и да е, дай възможност на монитора да "загрее" поне 30 min.
1. Задай още в началото, че монитора има контрол на яркостта и ръчен RGB контрол.
2. Избери Advanced като метод за калибриране.
3. Отмени измерването на околната осветеност (поне на първо време).
4. Настройката на яркостта определя нивото на черното (20-25% е средната яркост в притъмнено, но не тъмно помещение) - спуснати пердета или щори.
5. RGB настройките определят зададената цветна температура.

Типични настройки след калибриране са приблизително: яркост 20% и контраст 80%.

Хайде, почети, поръчкай и ще му хванеш цаката...

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: Myth   
Дата:   06-12-12 14:57

Автор: didesignbg
Дата: 06-12-12 14:20

Как ги получи тия 77 кандела, това е такъв мрак че нищо няма да виждаш освен ако не работиш в абсолютно тъмна стая.



Ами как ги получих спайдъра си ги мери от монитора, абе не ми е мрак, даже и те ми идват ярки, малко :-) ама те тия кандели се променят и като пипаш РГБ слайдерите сега са R-63 G-61 B-91 Яркоста и контраста са на 100%[smilie5] [smilie18] и според спайдъра канделите са 77. И наистина монитора не ми е толкова ярък, като вчера, ама пак ми е малко ярко. Премерих по разни други монитори абе вярно си показва, ще експерементирам довечера с Делла, че сега....

Аааааа благодаря на всички за инфото, ако има още казвайте.

Отговори на това съобщение
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: Myth   
Дата:   06-12-12 20:01

Сега свалих софтуера за Елита, може да се задава бялата точка, може и черната, та черната колко е нормално да бъде? За бяла точка/луминанс на 80-85 ми се струва нормално, черната в момента ми е 0,23 ама нещо пропуснах, RGB слайдерите :-( изпозлвах адвансед козолата, ама от готовиите неща избиране вместо 2.2 6500 избрах sRGB, бяла точка 6500
Брайтнеса ми 2 контраста 90.



Публикацията е редактирана (06-12-12 20:07)

Отговори на това съобщение
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: didesignbg   
Дата:   06-12-12 21:38

Не пипай контраста. Като за първи опити се стреми да докараш цветна температура 6500К, гама 2,2 и осветеност 120 кандела на квадрат. Черна точка не задавай, това също не е за начинаещи.

Отговори на това съобщение
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: asahi   
Дата:   06-12-12 21:57

Няма никакъв смисъл да ни съобщаваш кави са стойностите на брайтнеса и контраста. Това не носи никаква информация.
Бялата точка трябва да ти е 120cd, черната - 256 пъти по-малко. Поне на теория.

Отговори на това съобщение
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: Myth   
Дата:   06-12-12 22:20

Оф, ок разбрах, ама 120cd/m*2 ми е прекалено ярко бре хора, вади ми очите, като чета текст [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: След калибрация, монитора ми е прекалено ярък... дайте съвети.
Автор: Canon   
Дата:   07-12-12 00:53

Myth
промени си темплейта на прозорците за дисплейване. Вместо бяло 255,255,255 за фон на прозорците сложи светло сиво 230,230,230, пак се чете перфект, но не вади очите.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране резултати
Автор: Myth   
Дата:   08-12-12 00:14

Пробвах след доста четене реших да се спра на цветна температура 6500 вместо native гама 2.2 черна точка настроих 0.26 (ако не се настрои за цел софтуера я слага 0.30) 120cd бялата точка.
Постигнати резултати:
Черна точка 0.27cd/m*2
Бяла точка 119.7cd/m*2
Температура 6489К (при всяко замерване (update) даваше малки разлики 6483, 6485, 6489)
Difference: 0.00dab

Информативно стойностите:
Brignthness: 20
Contrast: 80
R 88
G 93
B 97

Нормално ли е при всяко замерване да играе леко цветната температура, черната точка добре ли е и нормално ли е да трябва да смъкна червения канал толкова за този монитор Dell 2209WA

На доста места пишат из нета, че при печат най-добри резултати постигат при малко по ниска бяла точка (а някои и при по ниски цветни температури) но коментират стойности на бялата точка около 110cd.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране резултати
Автор: Canon   
Дата:   08-12-12 01:09

Сега замери и по краищата на монитора, да видиш колко ти е разликата при тях спрямо центъра

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране резултати
Автор: Canon   
Дата:   08-12-12 01:13

50 келвина в този диапазон са нищо разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране резултати
Автор: Myth   
Дата:   08-12-12 01:52

В едини край почти няма разлика, ама в десния пада с около 300 келвина видимо е.



Публикацията е редактирана (08-12-12 02:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране резултати
Автор: photostoykov   
Дата:   08-12-12 09:45

Какъв е типа на матрицата - PVA или IPS?
Ако е PVA можеш да "изстискаш" 0.15-0.20 cd/m2, ако зададеш бяла точка със 100-110 cd/m2.
Ако монитора е с IPS матрица - получената стойност от 0.27 cd/m2 е прилична, е може и 0.25 cd/m2, но това си е и до урУда с който правиш измерванията.
Има и други "тънкости", но на този етап ти трябва да покриваш изискванията за WEB: гама 2.2, 120 cd/m2, 6500 К и sRGB.



Публикацията е редактирана (08-12-12 09:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране резултати
Автор: Myth   
Дата:   08-12-12 11:02

Монитора Dell2209WA с e-IPS може и по-малко от 0.25 вчера я докарах до 0.23 при около 90-100cd за бялата.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране резултати
Автор: Myth   
Дата:   08-12-12 11:53

Сега се порачетох за тоя color tint по краищата на Dell2209WA май е често срещано, ама това е положението да съм забелязал преди 2-3 години когато съм го купувал. Май е проблем на поляризиращия слой отогоре. Сега като му обърнах внимание си е дразнещо, да се чуди човек как не съм го забелязал досега. Дразнещо не дразнещо ще карам с него докато дойде време за смяна, ред е да се ъпгрейтва компютъра, след това е ред на монитора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »