Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: LED осветителни тела за видео. Заслужават ли си?
Автор: M_D   
Дата:   05-12-12 18:39

ЛЕД панелите също имат нужда от дифузия. Светлината е доста груба, заради отделните елементи. Хемпшир фрост (253) или 1/2 Хемпшир фрост (256) са добра опция, щото са с леки загуби и изглаждат доста добре. И изобщо всеки лек материал, използван за смекчаване на множествени сенки, би свършил работа. ЛЕД френелите са с доста по-униформен и качествен поток де, но и по-скъпи. Плазма панелите са доста меки. И с по-добро КПД от диодите. Но те са още по-скъпи. Аз такъв съм виждал само на картинка.

@Патаран:
Белият баланс е мит, когато е намесена непълноспектърна светлина. Дори да си вземеш баланса от бяла/сива карта, отделни цветове няма да са коректно предадени заради счупения спектър. И това ако имаш късмет отделните диоди да се държат сходно. Ако отделни елементи са тръгнали улево, както неминуемо се случва, ако не се контролират софтуерно индивидуално, попадащ в една съвсем друга ситуация, където цветът се мени според коя част от панела осветява обекта.
 Re: LED осветителни тела
Автор: satyno   
Дата:   30-01-13 17:27

Реших да си взема крушка Lighting Lamp Bulb Photo Studio CFL E27 от линка на Пърпъла и да я сложа в светлинен хартиен глобус ( видях такива в IKEA ) и да я използвам за стайно освтление.
Прочетох и следното:
"
The main issue with CFL's is the large amount of energy and materials that go into manufacturing them. Fluorescent tubes can contain up to 15mg of mercury that is an extremely toxic element, especially dangerous to pregnant women, babies and children. One fluorescent tube contains enough mercury to pollute 30,000 litres of water."
Имам четиригодишен хлапак, понякога хвърчат топки в дневната и се чудя дали е добра идея...

 Re: LED осветителни тела за видео. Заслужават ли си?
Автор: mitku   
Дата:   31-01-13 14:44

Аз да кажа моят опит... макар и не (само) за фото. Просто смених в нас всички крушки с LED като всекидневно ползване (но когато е нужно наистина повече светло, "подпирам" и с 36W луминисцентни, от най-дългите "пури"). Вече нямам нито една крушка с нажежаема жичка, а отдавна се отказах и от CFL енергоспестяващите малки крушки - не са достатъчно издръжливи в моите условия, а и 99% от тях не ми харесва как светят.
Предварителните уговорки относно издръжливостта на LED-овете - не съм имал изгорял LED до сега (поне от по-хубавите, че имам 2 дали фира от по-"пръчковидните", които съм пробвал... и пак - и двата бяха с механични повреди, а не, че са изгоряли сами), така че явно е добре. Също така почти не топлят (всъщност самите LED-ове реално не топлят, но управляващата електроника все пак топли малко, затова и повечето имат тяло като радиатор, за да се охлажда електрониката вътре). А дори и на удари са доста издръжливи, че отгоре са с пластмасови разпръскватели, а на самата крушка почти няма какво да й се счупи, пък дори и да се пукне - няма значение... те просто са завинтени отгоре като капачки, нито имат някакво налягане, нито някакъв специален газ. Дори може и сам да си отвинтиш разпръсквателите на повечето и да си ги махаш и слагаш ако искаш. [smilie7]

1) Относно цветовете. Поне за моят случай, т.е. ПРЕДПОЛАГАМ и за видео, важно е да се купят WARM LED. Повечето си имат избор като ги купуваш дали да са COOL или WARM. Ta "топлите" са със по-малко или пвече жълтеникава светлина и имат далеч по-подходящ спектър за очите и за нашите навици, придобити от кручките с нажежаема жичка. Докато "студените" са по-синкави и някои дори дразнят, както казаха и други хора по-горе.

2) Добре е да не са с открити диоди, а с матов разпръсквател, че иначе стават доста насочени. А както казах - при повечето, този разпръсквател е просто завинтен и може да се маха ако е нужно.

3) Другото - относно силата предимно) е, че трябва да уцелиш подходящите крушки. Аз пробвах няколко докато уцеля хубави (силни) крушки, които наистина да светят "както трябва". Повечето наистина светят сравнително слабо, но има и много силни. Включително и с възможност за работа с димер и т.н.

Пробвал съм 10-15 вида различни LED-ове... някои продължавам да ползвам. С "две думи", най-доброто, което намерих (и ползвам) е това: E27 10W Dimmable LED Bulb Warm White Lamp 100-240V / 720Lm Light (има я и в американския ebay и може да гледа човек и в двата, в зависимост от курса коя ще е по-изгодно). [smilie24]
... направо прави "ден". Една такваз поне на око, свети сигурно като 200W (двеста!!, НЕ е правописна грешка) крушка с нажежаема жичка... без никакъв майтап. Е като сложиш няколко със сигурност ще е предостатъчно и за видео. Не е евтино и излиза близо 30 лв. на крушка, но за мен лично си заслужава. В течение на времето продължавам малко по малко да сменям други по-слаби LED-ове, които ползвам, с тези. А и нищо не ти пречи да си поръчаш една крушка и да пробваш как се държи. Лека уговорка е, че всъщност е добре да се поръчва една по една, за да си спестиш мито, ДДС и т.н., защото са от Тайван, а като са по една бройка, цената е под минума за обмитяване и си ти пристигат директно (да речем за 2 седмици, средно) на адреса без допълнителни разправии (и допълнителна загуба на време и пари). [smilie3]



Публикацията е редактирана (31-01-13 15:14)
 Re: LED осветителни тела за видео. Заслужават ли си?
Автор: satyno   
Дата:   31-01-13 15:20

Благодаря mitku! Голи ли ги държиш или си ги сложил в лампиони, глобуси и т.н.?

 Re: LED осветителни тела за видео. Заслужават ли си?
Автор: Argo   
Дата:   31-01-13 23:24

Поръчах си това за да го пробвам:
Voltage: 5.5~9V
Operate Current: <2A
Power: <10W
Power Supply: Six AA Batteries; NP-F550, NP-F970, NP-FM55H, NP-FH60, etc., Lithium batteries
Average life span (H): >50000
Center luminous flux (LX): 800
Color temperature change method: color filters
Cooling mode: Natural ventilation
Color temperature (K): 5600K
Beam angle: 60°/25°
Color temperature (add filters): 5600K (White); 3200K (Orange)

не е много светлина, но ми върши работа.


http://i00.i.aliimg.com/img/pb/441/184/496/496184441_311.jpg



http://i00.i.aliimg.com/img/pb/445/184/496/496184445_544.jpg



http://i00.i.aliimg.com/img/pb/448/184/496/496184448_163.jpg



http://i01.i.aliimg.com/img/pb/449/184/496/496184449_291.jpg



http://i00.i.aliimg.com/img/pb/443/184/496/496184443_085.jpg

 Re: LED осветителни тела за видео. Заслужават ли си?
Автор: mitku   
Дата:   01-02-13 11:39

satyno написа:

> Благодаря mitku! Голи ли ги държиш
> или си ги сложил в лампиони,
> глобуси и т.н.?
>

С няколко вида спотове съм. Разни подобни като тези:

http://www.tmt-elkom.com/357/tmt/jpg/spot/34112.jpg



http://www.tmt-elkom.com/357/tmt/jpg/spot/34110.jpg


... могат да се въртят и насочват както сметна за добре. И насочено и отразено и т.н.

Т.е. телата са без абажури/разпръскватели и затова си поръчвам крушките да са със собствен матов разпръсквател, а не прозрачни или направо голи диоди.
 Re: LED осветителни тела за видео. Заслужават ли си?
Автор: ecobo   
Дата:   01-02-13 12:37

sickdreams написа:

> Колега, силата на светлината е
> единствено във ватове, това колко
> лумена е няма значение. 10 вата
> червена крушка е по-малко лумени,
> бяла крушка 10 вата е повече и така,
> това е според цветовете. Няма
> никакво бъдеше засега в LED
> осветлението, освен за икономия и
> за декоративна цел, защото не
> свети нищо. Няма как да замениш
> един 50 ватов халоген с една LED
> крушка, нито две, нито с три. А не
> искам аз да заменям крушка за 2
> лева, която свети толкова колкото
> 10 крушки за по 25 лева едната.
>
> ???


Моля те, спри да пишеш глупости, че има хора, които (като теб) не са запознати с материята и ще вземе някой да ти се върже на бисерите!
 Re: LED осветителни тела за видео. Заслужават ли си?
Автор: asahi   
Дата:   02-02-13 14:55

Този верно неподготвен.
 Re: LED осветителни тела за видео. Заслужават ли си?
Автор: hotsnail   
Дата:   02-02-13 15:10

Темата е интересна и ще ехубаво да има повече смислени мнения. Не че млякото в магазина не го мерим в Джаули.[smilie18] [smilie18]

Гледах скоро на филмчета тия лампи

http://www.theicelight.com/


Малко скъпички идват. Чудя се дали ма сносни по евтини варианти. Вероятно тия точно дето ги рекламират са с добре коригиран спектър за цифрова фотография. Ама 500 долара за една лампа....да бяха поне комплект от 5 или 10.



Публикацията е редактирана (02-02-13 15:11)
 Re: LED осветителни тела за видео. Заслужават ли си?
Автор: dimsan1990   
Дата:   02-02-13 19:33

Westcott Ice Light Portable Handheld LED light (5500) by Westcott
Идеална светлина за портрети. Много близо до така наречената Уиндоу лаит. Компактна лесно преносима зарежда се към 2 часа и нещо което е доста бързо според мен.
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.