Рекламирайте тук
ЗатвориРеклама в секции форуми и базар
Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.
За стандартната ценова листа и условия изпратете запитване до webmaster@photo-forum.net.
Аз сериозно попитах, но с усмивка за да намаля евентуалните псувни. Малък, сгоден, красив, но дали ще стигне качеството на тия с големичките матрици, поне за копиране на снимки до 13х18 см. с много добро качество, и което ми е по-любопитно дали е достатъчно издръжлив да изкара събитие на закрито при изкуствено осветление, на високо исо да може да щракне за няколко часа поне 500 кадъра без да се потроши....?!
Четох, гледах тестове, но ще съм благодарен ако някой и друг съфорумец го е пипал, да сподели тук...и говорим за Pentax Q, а не за нексове и пенове...
За 500 кадъра може да ти потрябва втора батерия, за другото едва ли ще имаш грижи. Но никон 1 също са много примамлив вариант, особено с тия 60к/с за сега нямат равни.
За кого е Pentax Q... при положение, че вече има море от безогледалки...???
С уточнението, че все още не съм имал удоволствието да поснимам с това бижу, бих отговорил така. Да, аз се интересувам от тази камерка главно заради:
1. малките, НАИСТИНА ДЖОБНИ размери на тялото; 2. малките размери на обективите; 3. очакването за обичайното, отлично качество на твърдата оптика с марка Pentax; 4. очакването Ricoh/Pentax да продължат да доразвиват тази любителска система и да я попълват с нови, малки и качествени обективи; 5. цената...
За разлика от безогледалките, чиито размери са много далеч от понякието "джобен", този фотоапарат е точно такъв. Друг е въпроса, че флагманът при сапунерките Sony RX100 вдигна доста летвата в този клас, но въпреки това си остава сапунер, при това не евтин. Докато Pentax Q е система със сменяеми обективи, която по-скоро ще се конкурира с безогледалките, като размери, тегло, ергономичност и... цена. Всичко това, заедно с добрите отзиви, които получи първата версия на това апаратче, ме кара да се причисля съм групата, която го следи с интерес. Проблемът за мен е, че сравнително скоро си купувах сапунерче и затова засега само наблюдавам.
Q си е сапунерка понеже размера на матрицата има значение! Това че се сменят обективите е без значение, дори го намирам за безмислено за такава матрица, по-добре един обектив със приличен зуум и толкова.
Цената му тепърва ще пада... Освен това все още е рано, но чакам момента в който ще започне да има проблем малката матрица с гигантския прах върху нея заради смяната на обективите .
Твърда оптика при размер 1/2.3" матрица... Моля някой да ме светне това какви преимущества има? Нито ще дефокусира фона, нито ще даде невероятно по-добра картина на такава матрица, само се сещам за ограничения от такава оптика.
Матрицата е хубава и камерата снима добре, но не може да се мери с нито една безогледалка или ДСЛР със по-голяма матрица по качество на образа. Просто е добра малка матрица... става за любители да си правят експерименти - няма друга 1/2.3" матрица на която да закачиш ДСЛР-ски обектив и да снимаш макро да кажем
Добре де, Симбончо! Хубаво обръщаш внимание на матрицата. Но какво ще кажат ползвателите на 3/4 матриците, познавам няколко много ревностни защитници на този формат, но са почти фанатици и е безполезно да ги питам. Доста тела се изградиха около нея дори и такива с претенции за професионални. А преди малко гледах една картинка на която се сравняват размерите от 1/2,3" до 24х36 мм. Ами тази на Q-то не изглежда много по-малка от въпросната.
Всъщност над 8,5 пъти: Матрица 4:3 - размери и площ: 13.5 x18 = 243 кв. мм
Матрица 1/2,3 - размери и площ: 6.16 x4.62 = 28.4592 кв. мм
Съотношение между двете: 243 : 28.4592 = 8.5385393 пъти
Нека сега сравним канонската кропка APS-C с матрица 4:3.
Канон APS-C: 22.3 x 14.9 = 332.27 кв.мм
332.27 : 243 = 1.36736626 пъти
Изводите оставям на вас. Но дори разликата между фулфрейм матрица 36 x 24 и матрица 4:3 е повече от два пъти по-малка, отколкото между 4:3 и 1/2,3...
36 x 24 = 864 кв. мм
864 : 243 = 3,55555556 пъти
qpalzm, съгласен. В края на краищата за всеки влак си има пътници. Аз реших за себе си, че система микро 4:3 ми е достатъчна като компромис между размер и качество, понеже не си вадя хляба с фотография, но държа техниката ми да има относително добри възможности. Прежалих известно количество пари и ще се наложи да прежаля тепърва за още два твърди обектива. Остава и моето ЗАУ да придобие достатъчно умения, за да използва целия потенциал на ОМ-Д и обективите... което е по-трудната част от задачата.
Пентакс Кю е наистина странен апарат, и далеч не е за всеки.
Понеже човека питаше, да му отговорим:
1. За качеството.
Противно на първичната логика, породена от "микроскопичния" размер на матрицата, всъщност качеството е доста добро. Имам предвид - шум, динамика, контраст и т.н.
(Забележка: Понеже за много хора КАЧЕСТВО е равнозначно на ПЛИТЪК ДОФ, специално за тях - Кю не е качествен).
За останалите, които признават И бленди над 2, то качеството на картинката на Кю позволява печатане не само на 13х18, а съвсем приемливо и на 20х30, а в определени случаи и повече. Казано "практически" - качеството на картинката на Кю (пак повтарям, качеството, не ДОФ) съответства на първите поколения 4/3 или дори на първите поколения АПС-Ц матрици. Също и динамиката.
2. За високото ИСО.
Като 1. Ако някой наистина се интересува, в Имейджинг Ресоурс има пълни кадри, разликата между Кю и Никон 1 (1" сензор) е минимална. Има малка разлика, видима при 100 % увеличение. На печат до А4 вероятно няма да се забележи на практика.
3. За използваемостта.
Кю всъщност има един недостатък, и той е - малката батерия, което е разбираемо, предвид размерите и теглото. С една батерия изкарва около 350-400 кадъра, което за сапунерка си е доста добре. Но пък 3 допълнителни батерии заемат място, по-малко от кибрит... и тежат горе-долу толкова.
Между другото, като качество на изработка, Кю е по-добре от доста ДСЛР апарати среден клас.
4. За целите.
Целите на Кю са няколко:
а. Забавление. Без коментар.
б. Хай-енд сапунерка. Всички марки имат, защо и Пентакс да няма? Приемете го като алтернатива на Канон ГХХ серията, но със сменяема оптика, и с по-професионални възможности.
в. Алтернативно тяло за определени ситуации. Тук влизат, но не само:
- стрийт фотография (Кю има всичко необходимо за това; има публикувани кадри на стрийт, правени с фиш-ай, впечатляващи са)
- макро (ще се изненадате от възможностите му)
- теле (кроп-фактор 5.5х )
- теле-макро
- планинарство. Точно за тази цел, аз лично някой ден ще си взема Кю.
- купон (в който иска да участва и снимащия, а не да обикаля отстрани с големия апарат)
...
...
Всички негативи за Кю почиват на една-единствена основа, и тя е следната:
Много "фотографи" вече не признават снимки с ДОФ, по-дълбок от половин мигла, за снимки. Това е. Едно единствено нещо (ДОФ) прави едно устройство "фотоапарат" или "смехория".
И понеже не ми се иска да бъда само голословен, освен споменатата препратка към снимките в Имейджинг Ресоурс, просто за разпалване на страстите, ето едно сравнение на Пентакс Кю с Никон Д2Н - най-професионалния модел на Никон преди няколко години:
Благодаря за всички мнения и за спонтанно ироничните и за премислените! Специално на Jorro_Z, който ме окуражи.
Проблемът,е че тук в малка северозападна община където работя и живея от доста години са свикнали като се зададе каквото и да е събитие, аз по подразбиране да съм там и да съм го заснел. НА ДОБРА ВОЛЯ. Между другото изкарвам и по някой лев - вече наистина ПО НЯКОЙ! Наложи се да си продам и поредния последен ДСЛР - за прехраната...срам не рам - така е. От друга страна годин наред мъкнах тежката чанта всеки ден - ей-така да не изпусна нещо...Уморих се. Та тогава почнах да заглеждам безогледалките....А този дребосък е наистина нещо, което можеш да извадиш във всеки момент. Имал съм и няколко сапунера, но ме дразни бавната им работа...а и някак си не е авторитетно да извадиш сапунер на събитие...та трябва да започна от някъде отново...а ако е здраве и дойдат по-добри времена - ще го мислим пак...
Благодаря за всички мнения и продължавам да чета.