Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Тема за градивна критика
Автор: dkunev   
Дата:   24-11-12 00:11

Привет колеги,

От доста време си мисля да помоля за малко критика на моите опити за снимане ... но все си казвах че най-вероятно няма смисъл...

Днес обаче подбуден от пуснатата тема на колегата fotorafi за наличието на градивна критика във форума или може би нейната липса реших да се престраша и да видим какво ще стане...

Мисля че една тема за градивна критика в която начинаещите, като мен, могат да поискат и получат някаква насока относно работата им би била полезна за много хора!

Нека да пробваме и да видим какво ще се получи [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: dkunev   
Дата:   24-11-12 00:12

Ще започна аз с молба за критика върху опитите ми напоследък...

Моля погледнете профила ми тук

Интересува ме какво ми липсва, като цяло, за да може снимките ми да са наистина добри?

Какви грешки ви прави впечатление че правя?

Върху какво бихте ме посъветвали да поработя по-усилено?

Благодаря на всички тези които ще отделят от времето си за да ми помогнат да получа обратна връзка...

Призовавам и други колеги които искат да получат същото да поискат критика тук... пък да видим какво ще стане! [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: CanoniO   
Дата:   24-11-12 00:16

на мен ми харесва светлината, но избягвай клозетните пози....

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: dkunev   
Дата:   24-11-12 00:19

Благодаря CanoniO!

Кое определяме като клозетни пози? Тази на стълбите ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: hotsnail   
Дата:   24-11-12 00:21


https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1347723831_DSC_3919.jpg



За мен тая е клозетна малко

Иначе тая със стълбите е супер. Ако има как още да се изчисти ...примерно десния крак да не е така заголен.

Иначе имаш няколко много добри.

ПП Те и мойте са горе долу тоя клас та не ги приемай като голяма критика. Сложих коментари и предложения тук там



Публикацията е редактирана (24-11-12 00:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: CanoniO   
Дата:   24-11-12 00:23

такава е...


а тази направо си плаче за "емека"....




https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1346601326_DSC_3460.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: CanoniO   
Дата:   24-11-12 00:27

ето тук си нацелил светлината... прегорялото е малко, контрата кефи...
моделът не стои добре обаче.


https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1350210400_DSC_4333.jpg





Публикацията е редактирана (24-11-12 00:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: dkunev   
Дата:   24-11-12 00:28

Браво hotsnail ето за такава критика иде реч - с примери и директно... Благодаря и за конкретните коментари с предложения за кадриране!

Ако можеше някак си да се поощрява да се оставят полезни коментари ще е от полза за всички...

Може би минимална дължина на коментар под снимките? Така би се премахнало безумието да се оставят препинателни знаци... идейка само!



Публикацията е редактирана (24-11-12 10:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: dkunev   
Дата:   24-11-12 00:30

[smilie5] Супер сте... честно казано не съм се замислял че може да се приемат така позите... Наистина сте прави!

Поздрави![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: hotsnail   
Дата:   24-11-12 00:32

dkunev с две ръце подкрепям

Мен ме вбесява гласуването със сребро и бронз без коментар.....хубаво ако имаш забележки напиши ги. Без коментар седи като обида, изглежда все едно някой комплексарски казва - на видя ли, некадърен си....

Целта на това гласуване не е тиквения медал а дискусията и напредъка.... ама

Наистина ако може поне 20 знака с проверка на правописа да има.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: dkunev   
Дата:   24-11-12 00:38

Много правилно hotsnail ...

И мен ме вбесява като видя сребро и бронз и нито дума какво съм сбъркал... Все пак нещо трябва да не се е харесало на въпросния човек и би било полезно за Автора да разбере какво е било...
Това важи и за златото - какво е харесало на хората и ги е грабнало..

Един минимален коментар от 10 символа би бил страхотно решение ако платформата на форума го позволява!



Публикацията е редактирана (24-11-12 10:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: sickdreams   
Дата:   24-11-12 02:03

Колега, избягвай да качваш на сайта едни и същи снимки... имаш един модел, който се повтаря много общо взето на еднаква сцена с еднаква поза.

Липсва обработка на снимките, няма никаква обработка, а просто най-базова корекция на тонове/контраст. Разгледай в нета photo color grading и color correction утроци.

Използвай по-добре 50мм-овия обектив. Прави много добро и красиво боке, ама никакво го няма в снимките ти, снимай от по-близо моделите с най-ниски бленди.

Бъди смел и направи една нощна снимка в града на някой от моделите с хубаво боке. Нямаш нито една.

;]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: pefoto01   
Дата:   24-11-12 02:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: fotorafi   
Дата:   24-11-12 09:34

Колега Кунев, видях снимките ти в профила.Явно имаш афинитет към портретната фотография. И както казваше един мой стар учител по фотография :"Има хляб в тебе...".Трудно е да обсъждат снимка по снимка,без личен контакт между нас. Започни сам да си търсиш слабостите. Най-добре,копирай си най-добрите снимки поне 13/18 см. Направи си най-обикновенните маски за фотографската отсечка-от две картончета изрежи две букви Г с ширина 3 см. Наслагвай двете върху всяка снимка, движи ги нагоре и надолу,наляво и надясно и ще видиш какви по-различни снимки ще станат.
Успех и късмет,Рафи Марукян

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: my.point.of.view   
Дата:   24-11-12 10:26

Използването на отворени бленди ще те направи "майстор на бокето", но от друга страна ще си доста далече от развиването и на най-малка идея какво е композицията.
Чукни в гугъл "безплатен курс по фотография" и чети.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: dkunev   
Дата:   24-11-12 10:44

Много благодаря на всички за отделеното време!

Поздрави![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: my.point.of.view   
Дата:   24-11-12 11:46

кунев,
избери си 5 световно добри фотографи /от гугъл/, които ти харесват. напиши по три изречения защо ти харесват.

Анализът /критиката/ е само за "сверяване" на часовника, но не и за това как се прави часовник...

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: stoikovv666   
Дата:   24-11-12 12:25

Ей тези критики...[smilie18]

Всеки човек вижда по различен начин нещата. Не може да се критикува хей така на посоки.
Аз до колкото разбрах най важното е да бъдеш себе си и да ти харесва това с което се занимаваш, всичко останало са подробности!

Като гледам и на много добри фотографи и тук в категория Б да речем снимките им са за рециклиране, по мое мнение, други може и да са лудо влюбени в тях... Разбира се, че са снимани много професионално и успешно но, не са по моя вкус и разбиране.

Та, как пример аз мога да дам критика на някой за нещо което не разбира и не ме интересува. Критикувам си моите неща. [smilie3]

Май успях да завържа смисъл в мисълта ми за критиката* [beer]

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: tantris   
Дата:   24-11-12 12:50

my.point.of.view написа:

> Използването на отворени бленди
> ще те направи "майстор на бокето",
> но от друга страна ще си доста
> далече от развиването и на
> най-малка идея какво е
> композицията.
> Чукни в гугъл "безплатен курс по
> фотография" и чети.


Не. Майстор на бокето не можеш да станеш ей-така, дори ако разполагаш с обектив на 0.95. Но мазния фон може да направи фотографиите ти да изпъкват пред тези снимани със сапунер или телефон. При относително еднакъв талант на фотографите разбира се.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: mmjm   
Дата:   24-11-12 15:19

Всъщност среброто и бронза пак са някакво поощряване.Ако се следва логиката да се обосновава даването на 2 и 1 точки, трябва да искаме оценка и от тези, които виждайки кадрите ни не гласуват те по-ясно ще кажат какво не им харесва. Среброто и бронза предполагат положителна нагласа към дадена творба или каквото и да е постижение. Има кадри които ми харесват без да мога да обясня защо, просто са ме грабнали, каква критика да напиша за тях, като не разбирам нито от рисуване, нито от фотография? Затова просто ръкопляскам(слагам удивителни). Моля поправете ме ако греша!

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: dkunev   
Дата:   24-11-12 20:08

mmjm, всъщност си прав приятелю... По-добре Сребро и Бронз отколкото просто да подминеш без да гласуваш...

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: my.point.of.view   
Дата:   24-11-12 20:22

кунев, един фотограф, който вероятно ще ти допадне е Хелмут Нютон. Разгледай го.
Друг вероятен е Ричард Аведон.
Трети - Антон Корбийн.
А бокето е елиминиране на композицията от снимката.
Ако бокето ще прави снимките ни да изпъкват, горко ни.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: вальо   
Дата:   24-11-12 21:35

много добър фотограф си
имаш завидно чувство за подходящата композиция и кадриране
разполагаш и с качествена техника
успех!



Публикацията е редактирана (24-11-12 21:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: hotsnail   
Дата:   24-11-12 21:47

Бокето маха шума във фона, създава усещане за дълбочина. В живописта майсторите смъкват контраста на обектите на по-заден план. Колкото по-назад толкова по-малко детайли и контраст. Във фотографията за тази цел можем да използаме дефокуса.

Композицията и трудността да се направи успешна такава, може би се улесняват ако имаш дефокуса като изразно средство. Обаче композицията си е важна дори със супер светъл и дълъг обектив. В дефокуса финни детайли няма, обаче има линии, цветове и т.н все въздействащи елементи.

В екстремния си край дефокуса създава нови обекти във сцената - типичните кръгчета. С малки и прости трикове могат а станат сърчица, триъгълничета или нещо друго. Някои автори използват и тези елементи в композицията. Виж снимките на sir-sky



Публикацията е редактирана (24-11-12 21:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: Bengun   
Дата:   25-11-12 01:25

Аз също искам да помоля за малко критика на моите скромни опити за снимане ... и за грешките, които допускам.
И се извинявам на dkunev, че се намесвам в темата му [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: Нели   
Дата:   25-11-12 10:33

Аз не мога да те критикувам, но само мога да кажа, че моделките са ти много хубави, дай Боже всекиму такива моделки [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: dkunev   
Дата:   25-11-12 12:40

Благодаря отново на всички отзовали се... Туко виж успеем да направим темата полезна за повече колеги от форума...

my.point.of.view много благодаря за предложените фотографи... Нзтон и Аведон много ми допаднаха ... за Корбийн съм със смесени чувства [smilie24]

Bengun ... няма за какво да се извиняваш... идеята ми е да има такава тема в която всеки желаещ да поиска критика!

Поздрави! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: dkunev   
Дата:   25-11-12 12:55

Bengun... Разходих се из профила ти и съм ти оставил коментар тук там :)

Като цяло изглежда че и ти залиташ по портретите като мен...

Мисля че трябва да си вземеш една 50/1.8II за да можеш да използваш по-отворена бленда когато се налага.. хем за скорост хем за дефокус на фона...

Забелязвам че моделката доста рядко гледа към обектива на снимките(може би това си е нейно решение) според мен е по въздействащо когато погледа е в обектива...

Бих те посъветвал и да прегледаш някое видео за ретуш на портретни снимки във Фотошоп... мисля че няма да навреди малко обработка(Да се има предвид че аз имам сконноста да прекалявам именно с нея... така че може и да игнорираш това ми мнение!


Това е от мен... разбира се аз не съм човека от който трябва да взимаш всичко казано като правилно... така че спокойно можеш да игнорираш казаното ако не си съгласен с него...

Поздрави! [beer]



Публикацията е редактирана (25-11-12 12:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: my.point.of.view   
Дата:   25-11-12 12:58

хаха, е то Корбийн го добавих нарочно, да видя какви чувства ще породи в теб.
Трябва да можем да се обосноваваме - какво ни харесва, защо ни харесва, защо не ни харесва и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: Bengun   
Дата:   25-11-12 14:19

@dkunev -
Благодаря за съветите и коментарите. В момента не мога да отворя блендата под 4, но се надявам Дядо Коледа да промени този факт :)



Публикацията е редактирана (25-11-12 14:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: vaskoto1   
Дата:   26-11-12 10:25

искам да използвам темата да благодаря на колегите, които се заинтересуваха от моите кадри, написаха по някоя дума и дадоха по някое предложение!
arakiss
mikedimit
my.point.of.view -специално! човека отдели време да ми налива акъл-благодаря! [smitten] [beer] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: mikedimit   
Дата:   26-11-12 17:28

[smile] Оценям високо умението ти да разговаряш! Да спори мое всеки[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: mutriu   
Дата:   27-11-12 18:55





Публикацията е редактирана (28-11-12 06:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: sickdreams   
Дата:   27-11-12 19:02

колега, на розата и липсва осветление, трябва да имаш разположен източни на светлин вдясно примерно, а не централно както е в случая, за да e по-светла лявата страна, а дясната да е тъмна с меки сенки. И долу на синьо-тимния фон има някаква ужасна пикселизация и всичко е на квадрати, ако се вгледаш. сигурно от компресията на файла се е скапало качеството ;]



Публикацията е редактирана (27-11-12 19:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: mutriu   
Дата:   27-11-12 19:39





Публикацията е редактирана (28-11-12 06:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: MikeDimit   
Дата:   27-11-12 19:55

[smile]
Извини един лаик, но това не е роза , а листо закачено към роза.
Така ти е построено осветлението, а и кадрирането не помага, че се набива в очи листото.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: mutriu   
Дата:   27-11-12 20:00





Публикацията е редактирана (28-11-12 06:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: MikeDimit   
Дата:   27-11-12 20:07

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: surg   
Дата:   29-11-12 00:47

и ако може мнение от един любител....

1. основният проблем според мен е, че моделите, а те са 2-3 , нямат излъчване...в смисъл, не си ги накарал да изявят себе си в дадената обстановка.....на повечето снимки имат едно и също изражение на лицето снимано под един и същи ъгъл, позите са сковани, разстоянието е сходно при повечето снимки...и то не случайно
в този смисъл е добре да погледаш просто как снима един водещ професионалист , как командва всичко....
в нета има и книги с описание на всички възможни ( над 300) женски пози, намери ги и ги виж....определено има нужда...

2. за начина на снимане на повечето дами се иска допълнително човек отражател и осветление....иначе не става...дори с фото шоп

3. ретуша идва чак след всичко това.....
4.обектива е важен, с бленда 4 си силно ограничен в разстоянията между тебе, обекта и фона...за да имаш някакъв дефокус или даже боке, но това пък с композиция правилен фон и малко осмисляне се компенсира....
5. зидарии за фона на млади здрави жени за мен е голям кич, нио много обичан тук.....избягвай го все пак...
6/. избор на фона - хомогенност добър контраст с обекта, в светлина цвят и нюанс, структура, геометрия е много важен елемент

успех

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: surg   
Дата:   29-11-12 00:57

search.data.bg/ready/e059d3a7158e5a3b8c2f68c2d5b0bcef

виж тук


Отговори на това съобщение
 Re: Тема за градивна критика
Автор: Bengun   
Дата:   29-11-12 18:05

Сърдечно благодаря за файла с позите. [beer]



Публикацията е редактирана (29-11-12 18:06)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »