Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Употреба на светкавица
Автор: gushev   
Дата:   20-11-12 10:51

Здравейте,предварително се извинявам за въпроса си,но мисля че малко инфо ще е полезно за дста хора.Бих желал да прочета как,кога и защо трябва да се ползва светкавица?Кога да се ползва ТТЛ(НиконД3100+18-105)?Каква скорост на обектива и светкавицата да се ползва за снимки на тичащи деца?Каква бленда?Кога с дифузер и кога без?Ако се сетя и друго,ще допълня.Благодаря ви предварително :)Поздрави

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: asahi   
Дата:   20-11-12 11:12

Ти зададе въпроси като за един курс.

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: gushev   
Дата:   20-11-12 11:35

Нали :)

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: asahi   
Дата:   20-11-12 12:33

Да почнем да отговаряме едно по едно.

Кога да се ползва ТТЛ(НиконД3100+18-105?
Когато не знаеш как и защо да влияеш на светлината и експонацията и искаш автоматиката сама да реши. Често това е най-правилният вариант, но има изключения - сложна светлинна ситуация, много светли или много тъмни обекти в кадъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: gushev   
Дата:   20-11-12 12:50

Е как да избегнем прегарянето на обектите?Като вдигнем нагоре главата+дифузьор?

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: seuret   
Дата:   20-11-12 13:06

Има повече от един възможен начин, като това зависи и от конкретната ситуация. Може чрез промяна на ъгъла на главата, може чрез отдалечеване, може чрез промяна на паратметрите на камерата, може чрез компенсация на експозицията(и от тялото и от светкавицата) и т.н. Има доста варианти. Каква скорост е необходима за снимане на бягащо дете...Ами, ако искаш да го "замразиш", е хубаво да е поне 1/500 или повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: RaZU   
Дата:   20-11-12 13:24

като се има в предвид че ще снимаш детето нощем не го прави на 1/500 а пробвай на някаква ниска скорост 1/20 със силна светкавица... за да може светкавицата да запечата образа на мартицата и да има и някаква картина за фон ... дори може да експериментираш на 1сек. също можеш да постигнеш добри резултати.

това си е лично мое мнение :)


Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: nevermess   
Дата:   20-11-12 13:38

seuret това, което казваш е невъзможно [smilie5] , защото никон d3100 поддържа максимално 1/200 синхронизация на светкавицата и няма HSS.

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: gushev   
Дата:   20-11-12 14:18

Ей страшни съвети давате,благодаря ви :)

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: dkunev   
Дата:   20-11-12 14:45

Точно исках и аз да питам няколко нещица на тази тема... Благодаря на автора на темата...


Интересуваме на светкавиците без ТТЛ... Визирам примерно YN460...
Светкавицата предполагам си светка с постоянна сила зависимост от зададената на самата светкавица(това малко риторичен въпрос)

Отоносно паленето като слейв от друга светка - какви са важните неща който трябва да се имат предвид?

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: pefoto01   
Дата:   20-11-12 14:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: seuret   
Дата:   20-11-12 14:55

Честно казано, не бях проверил дали 3100 има тази възможност. Остава, вариант със синхронизатори.

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: satyno   
Дата:   20-11-12 15:04

Важните неща, коИто трябва да се имат предвид:
- Да си вземеш YN460II, защото е по-мощна от YN460
- Да си вземеш YN460II с метално краче
- Ако си с Никон да сложиш врадената светкавица на ръчен режим, минимална мощност. Mоже да сложиш нещо пред вградената за да отразява в тавана ако се дразниш, че се забелязва на снимките. YN на режим S1.
- Ако си с Канон слгаш нещо пред вградената за да отразява в тавана защото е дразнещо, че се забелязва на снимките. YN на режим S2.
- Проверяваш дали има видимост между вградена и YN, като насочваш сензора на YN към вградената
- Молиш се да няма щракащи със съпунерки


Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: dkunev   
Дата:   20-11-12 15:10

Благодаря за отговорите!

С Никон Д80 съм,

Искам светкавицата да се пали от компактнта такава отразена в чадър или през софтбокс, като YN-a ще е или за светкане на фона или за backlighting ...

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: gushev   
Дата:   21-11-12 10:45

А за Jessops какво ви е мнението?

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: countgeoff   
Дата:   22-11-12 10:14

Така и така се е отворила темата. Смятам да си взема светкавица и понеже не съм използвал досега външна, смятам да взема някоя по-евтина(~100-150лв) колкото да разтествам и ако се увлека, ще взема нещо от предложенията на Никон.

Въпроса е jessops, yongnuo или на dynaphos да заложа? Знам че и на 3те няма да има TTL мерене. (Ще се използва с d7000)



Публикацията е редактирана (22-11-12 10:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: nevermess   
Дата:   22-11-12 10:17

защо пък да нямат TTL мерене :-). Вече има модели и от трите марки с TTL мерене.

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: victory13   
Дата:   22-11-12 10:19

ценовата рамка предполага да нямат ...

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: countgeoff   
Дата:   22-11-12 10:27

Не съм много запознат със светкавици и не искам да говоря глупости, но един приятел взе джесопс и до колкото знам има ттл само ако е насочена централно. Ако тръгне да се чупи главата трябва ръчно. Пак казвам може и да се бъркам.

nevermess ако знаеш за някоя евтина светкавица с ттл ще съм ти благодарен да споделиш тук конкретния модел. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: valen_tin   
Дата:   22-11-12 10:43

тичащи деца да снимаш по тъмно със светкавици е едно от най-трудните за снимане неща. Брака спокойно си удря 99%

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: nevermess   
Дата:   22-11-12 11:25

Yongnuo YN465 за Nikon с i-TTL

Yongnuo YN467-II за Nikon с i-TTL

Yongnuo YN468-II за Nikon с i-TTL

Countgeoff това важи за всички светкавици [smilie5]. Меренето винаги става през обектива и всички автоматични режими се съобразяват с това... не е възможно апарата да разбере към каква повърхност си насочил главата, колко светлина евентуално ще бъде отразена и т.н.



Публикацията е редактирана (22-11-12 11:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: valen_tin   
Дата:   22-11-12 11:26

т.е. искаш да кажеш, че с Никон/Канон оригинална светкавица има ТТЛ само ако е насочена централно???


[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: nevermess   
Дата:   22-11-12 11:30

Всяка светкавица, която поддържа ТТЛ си мери през обектива и ако си включил на ТТЛ мерене ще мери, но не очаквай да ти зададе верните настройки на параметрите на светкавицата.
Пример чупиш главата на 90 градуса към тавана ама в единия случай горе имаш огледало в друг бял латексов таван, в трети може да е жълт етц. Нали не мислиш, че апарата разбира това и се съобразява с него ?!?!?!? Резултатът ти ще е меко казано тотално различен и единствената ти опция е ръчно да си я настроиш светката (спреш ТТЛ-а) => ТТЛ меренето няма никаква полза ако ще отразяваш. Да същото важи и за оригиналните Никон Канон светкавици.



Публикацията е редактирана (22-11-12 11:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: valen_tin   
Дата:   22-11-12 11:33

еми не е така [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: nevermess   
Дата:   22-11-12 11:37

Ми супер значи можеш да ни обясниш как работят тогава Никон, Канон и ние да научим нещо. Примерно как се случва меренето и как апарата получава данни за отражаващата способност на околните обекти [smile]. Възможно ако правят по две светвания едно за мерене и второ за същинската снимка ама при лага за презареждане на ......

Ео заключение потребители за SB800:

The Nikon SB-800 can be set to either TTL or TTL-BL. TTL-BL refers to "Balanced Light" and this is the i-TTL mode.

My experience with the SB-800 mounted in the hotshoe of both a D70 and a D200 is that TTL-BL only works correctly when the flash head is pointed directly at the subject. If you bounce the light (off a ceiling, wall, umbrella, or whatever) when in TTL-BL the image is typically underexposed.

Thus, when I am bouncing the flash, I use TTL mode or manual mode.



Публикацията е редактирана (22-11-12 11:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: nevermess   
Дата:   22-11-12 11:41

Зависимоста ТТЛ и bouncing е обяснена много добре тука....



Публикацията е редактирана (22-11-12 11:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: jivkojj   
Дата:   22-11-12 11:42

ТТЛ меренето няма никаква полза ако ще отразяваш

Това изоПщо не е вярно. Светкавицата си светка 2 пъти - единия път леко - за измерването и 2-рия - според измереното.

Иначе аз с никончето винаги ползвам светкавицата на М. Нстройвам си скорост 200, блендата - както ми трябва и останалото оставям на силата на светкавицата и ИСО-то. В повечето случаи ползвам отразена светкавица. Вярно, че топи яко батериите, но се получава.

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: nevermess   
Дата:   22-11-12 11:50

jivkojj така е, но пак резултатите са доста по-ненадеждни отколкото снимането напред. Аз се отказах да го ползвам ТТЛ при отразяване, защото всяка втора снимка не беше добре. Много по-добре се получава(поне при мен) при отразяване и ръчни настройки.

I've exactly the same experiences when using the SB-600 on the D80, to compensate the underexposure (when in TTL-BL bouncing from walls or with bouncer mounted to the flash) I need to dial in at least +2/3.

Очевидно това не е само мое мнение [smilie5].
Всеки сам си преценява, но не трябва да се подвежда човека да даде една торба пари за оригинална светка и накрая да пуска тема, защо ТТЛ-а не бачка като хората при bouncing.



Публикацията е редактирана (22-11-12 11:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: valen_tin   
Дата:   22-11-12 12:00

еми ето, значи работи [smilie3] ТТЛ-а си работи с 2 светкания ... а те тези корекции за това са сложени, за да се използват. А и цитате са все за TTL-BL.

Иначе е пределно ясно, че М режим на апарата и М режим на светкавицата дават по-прогнозируеми резултати от автоматиката

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: jivkojj   
Дата:   22-11-12 12:13

Това ТТЛ-BL, ако е същото за което си мисля, няма да работи със всички обективи - например за Никон, само с тея, които дават разстояние до обекта, т.е. по-новите никори. Апарата може да балансира сцената (например вдига ИСО-то и намаля светкавицата) или да освети основно обекта на фокус. Тогава на пръв поглед сцената би изглеждала недоекспонирана, въпреки, че това което трябва (според апарата) да си е ок. Обиковено работи, но да, стават издънки.

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: satyno   
Дата:   22-11-12 12:19

Не използвам въобще ТТЛ, просто нямам все още светкавица с такъв. Възнамерявам скоро да си купя такава, но не и за описаната по-горе ситуация. Проблемът с тичащите деца на тъмно според мен не е във светкавицата, а в това, че автофокусът не може да се справи в много от ситуациите. Особено ако се снима с тъмни китаци. А определянето на точна експозиция е доста лесно примерно в стая. Ако имате тригери намирате подходящо място, където поставяте светкавицата, насочвате я към тавана, така че да я осветява почти равномерно, слагате в ръчен режим апарат и светкавица и снимате. Ако нямате тригери и сте с някоя YN светкавица и сте едиственият снимаш я поставяте в S1 режим ( Никон вградената на 1/128 ръчен режим) или S2 режим ( Канон - слагам нещо пред вградената да не осветява дирекно сниманите) и си щракам смело. Ако децата отидат в друга стая, просто премествам светкавицата, така че да запазя светлинната схема. Светкавицата на апарата е за мен погрешна тактика, защото разстоянието до тавана и околните стени се сменя прекалено динамично, с това и грешките в експозицията. В снимането със светкавици в ръчен режим няма нищо сложно , дори контролът и повторяемостта на резултатите е по-голям според мен...


Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: satyno   
Дата:   22-11-12 12:43

@jivkojj
"Иначе аз с никончето винаги ползвам светкавицата на М"
С ТТЛ светкавица ли си и ако си, апаратът в какъв режим е, пълен ръчен или М с АutoISO ?


Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: gushev   
Дата:   22-11-12 12:51

Я сега кажете за батериите нещо :)Кои са най добри?Варта 1400 или Сони 2200 :)

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: jivkojj   
Дата:   22-11-12 12:54

Апарата е на М, ИСО-то автоматично, светкавицата - TTL (СБ-600).

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: satyno   
Дата:   22-11-12 13:02

Няколко снимки в подобни условия ( Д90 с твърди ръчни обективи на различни милиметри, експозиция по хистограма, една YN-560, първите две с вградената, последната с тригер без TTL )


http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/218170_1902469474417_4462764_n.jpg




http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/190488_1799146851416_6454016_n.jpg




http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/427533_3050964106065_1478736748_n.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: gushev   
Дата:   22-11-12 13:22

Ей тая с котето е страхотна :)

Отговори на това съобщение
 Re: Употреба на светкавица
Автор: satyno   
Дата:   22-11-12 13:32

Благодаря-)

Интересно как би се справил ТТЛ в горните ситуации
Първата е с прозорец и в него се появяват бликове.
Втората - фонът е тъмен.
Третата - фонът е светъл.

Компенсация на експозицията в тялото или в светкавицата? ( Не съм работил с ТТЛ, затова питам)
/ edit: предполагам спотово мерене по лицето на хлапака и ТТЛ би трябвало да се справи без допълнителни настройки/



Публикацията е редактирана (22-11-12 13:47)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »