Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: Отживелица ли са ръчнофокусните обективи
Автор: mikedimit   
Дата:   22-11-12 22:20

Не не е, но ми е малко трудно да съобразя за какво бих използвал такава диафрагма на 135мм обектив. В моя случай, като сметна и кроп фактора дължината му ми идва в повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Отживелица ли са ръчнофокусните обективи
Автор: vanquished   
Дата:   22-11-12 22:37

Nex5+Konica Hexanon 135/3.2


http://imageshack.us/a/img526/7500/dsc02510o.jpg





Отговори на това съобщение
 Re: Отживелица ли са ръчнофокусните обективи
Автор: vaskoto1   
Дата:   23-11-12 10:22


https://photo-forum.net/static/site_pics/155/1353007928_5.jpg



Vivitar 135 f2.8 1976г. производство... на никон д7000.
много е различно и забавно да снимаш с такива буркани.
сега си взех пак един вивитар 75-205 ф3.8, но още не е при мене... чакам го с нетърпение!
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Отживелица ли са ръчнофокусните обективи
Автор: aleksandr   
Дата:   23-11-12 15:16

Не съм съгласен за пентакса. Най - лесно с преходник се работи с Канон. Казвам го на база опит с два пентакса, две минолти и един канон. Ако се налага да откачаш - закачаш често преходника - при канона е много лесно. Няма никакви лостчета за АФ/МФ да прещракваш, няма наблизо контакти да ти опират, както е при сонитата. А я се опитай да свалиш преходника от пентакс?! Навиваш с ключето и псуваш...


Отговори на това съобщение
 Re: Отживелица ли са ръчнофокусните обективи
Автор: aleksandr   
Дата:   23-11-12 15:28

А, и основно по темата, ако не репортерстваш или снимаш някакви спортни прояви е абсолютен кеф с ръчните...Контрола е изцяло твой, много прецизно можеш да поставиш фокуса където искаш, виждаш си и дефокусираните области как изглеждат. А и един друг интересен похват се сещам: понеже имаш скала за дълбочина на рязкост при по-широките и на светло можеш просто да си поставиш дълбочината на фокуса и да щракаш на поразия. През годините съм имал сумарно около 50 броя ръчнофокусни обективи, но за съжаление, почти всичко отиде на пазара...А и си помисли колко такива можеш да си купиш за цената на два средноскъпи съвременни - всеки с характерната си картинка, това си е направо силна изобразителна мощ на цената на какво...Преди време си взех една Сигма 24-70/2,8 нова, АФ, за около 700 лв. Имаше горе-долу острота и отвратително боке - казвам за сравнение.


Отговори на това съобщение
 Re: Отживелица ли са ръчнофокусните обективи
Автор: _zigi_   
Дата:   23-11-12 15:41

Темата стана доста обсъждана и да вметна някое друго въпросче към знаещите и можещите ,нека споделят трикове похвати за работата сръчнофокусни обективи ,за лесните и приятни открития които са направили с годините щракане и дали стават за студиино щракане .

Отговори на това съобщение
 Re: Отживелица ли са ръчнофокусните обективи
Автор: mikedimit   
Дата:   23-11-12 16:55

Един трик за студио-махаш сачмата на ринга за диафрагмата (ако има такава). Така можеш да си контролираш много точно затварянето на ламелите.

Отговори на това съобщение
 Re: Отживелица ли са ръчнофокусните обективи
Автор: vaskoto1   
Дата:   23-11-12 18:24

сръчнофокусни обективи

много ме изкефи как звучи. [cool] [smilie24] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Отживелица ли са ръчнофокусните обективи
Автор: mcnicko   
Дата:   23-11-12 19:03

Аз лично съм фен на зоновото фокусиране когато говорим за по-затворени бленди(под f8). По-горе го бяха написали - забиваш на блендата, гледаш скалата и снимаш когато обекта ти влезе в обсега. За по-плитки бленди се хващам, че прилагам метода на автофокуса, напред-назад и на третия път щрака. Може да звучи смешно, но в ниска осветеност определено хънтвам по-малко от АФ-а при кофти обекти [smilie5]

А да, и както вече на няколко пъти се изтъква в темата, прецизния контрол на фокус зоната дава много голяма креативна амплитуда, ето за пример:

Хелиос 44к-4 58мм f2, на f2.8:


https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1351149041_IMGP2458_resize.jpg




Публикацията е редактирана (23-11-12 19:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Отживелица ли са ръчнофокусните обективи
Автор: vaskoto1   
Дата:   23-11-12 19:10

зоновото е готина хитринка, но всичко е в приемливо остър фокус... не в идеално остър.
да, като няма особено богат избор-става, но предпочитам фокуса да е максималко възможно точен...[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Отживелица ли са ръчнофокусните обективи
Автор: tantris   
Дата:   23-11-12 19:11

vanquished изби рибата.

Отговори на това съобщение
 Re: Отживелица ли са ръчнофокусните обективи
Автор: _zigi_   
Дата:   23-11-12 19:23

Малко разяснения за зоновото фокусиране малко неясно за коя скала става въпрос .

Отговори на това съобщение
 Re: Отживелица ли са ръчнофокусните обективи
Автор: quazimodo   
Дата:   23-11-12 19:51

Разгледай един ръчнофокусен обектив и ще видиш от двете страни на червената отметка повторение на скалата на диафрагмените числа. При бленда 8 да речем и метри около 5 можеш да видиш как срещу двете 8мици се падат грубо 3м. и 10м.(това е при Хелиос 44-2). При по-широкоъгълни обективи вилката е по-голяма. А тези 7 метра са разстоянието в което всички предмети ще са приемливо резки на снимката. Това е тъй наречения DOF, ГРИП или на български ДРИП(дълбочина на рязко изобразеното пространство). Обекта влиза в "зоната" на ДРИП и ти щракаш даже и без да гледаш. Така се правят и папарашки снимки с по-старите двуобективни огледалки-снимка "от корем". Надявам се, че съм го обяснил доста ясно. При по-евтините съвременни обективи такива скали липсват.Остава да разчиташ само на AF-a.[shtrak]



Публикацията е редактирана (23-11-12 19:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Отживелица ли са ръчнофокусните обективи
Автор: _zigi_   
Дата:   23-11-12 19:55

Доста добре обяснено и веднага го пробвам на моя хелиос :)

Отговори на това съобщение
 Re: Отживелица ли са ръчнофокусните обективи
Автор: mcnicko   
Дата:   23-11-12 20:00

Ерик Ким го обяснява прилично лесно зоновото фокусиране, за разбиращите английски, пък и с видео винаги е по-лесно да се разбере:

http://www.youtube.com/watch?v=_HR9pagH5ZI

Отговори на това съобщение
 Re: Отживелица ли са ръчнофокусните обективи
Автор: mikedimit   
Дата:   25-11-12 15:17

[smile]


http://storage4.album.bg/d1d/fingers_small__51a66_30164943.jpg



50мм Зенитар на 5.6/400ASA/ на 1/60 Canon 500D


Отговори на това съобщение
 Re: Отживелица ли са ръчнофокусните обективи
Автор: m_d   
Дата:   25-11-12 15:33

Това със скалата за фокус на обектива щеше да важи, ако преходниците бяха свестни. Аз съм виждал през живота си един преходник, който е с около перфектно регистрово разстояние. Преходниците масово са по-тънки от коректното, щото производителите се застраховат за фокуса на безкрайност. И съответно или ДОФ/дистънс маркировката отива по дяволите, или си играеш да докараш истинската дебелина с пълнеж от фолио или квото там.

Отговори на това съобщение
 Re: Отживелица ли са ръчнофокусните обективи
Автор: mmjm   
Дата:   25-11-12 17:12

За любител, търсещ евтина алтернатива, това отклонение не е фатално, чак пък "отива по дяволите" не е съвсем сериозно особено при по-затворена диафрагма.

Отговори на това съобщение
 Re: Отживелица ли са ръчнофокусните обективи
Автор: azze   
Дата:   25-11-12 17:35

Използвам Helios 44-M4 на 350D или поне го използвах,защото въпреки всички опити,само 1/25 снимки на бленда 2 или 2.8 е във фокус.Не мога да си позволя фокусен екран с микропризма засега,затова се интересувам от преходниците за потвърждение на фокуса.Можете ли да ми препоръчате някой на "народна" цена,който върши работа?

Отговори на това съобщение
 Re: Отживелица ли са ръчнофокусните обективи
Автор: quazimodo   
Дата:   25-11-12 17:38

Така, така, още повече, че колегата просто искаше да му се обясни малко по-обстоятелствено как се фокусира по скалата за ДРИП. Ясно е, че един обектив от филмовата ера работи най-добре на пълен кадър, но като привикнеш става и за кроп.[smilie7] За azze - прегледай обявите в базара. Иначе само ибей е с народни цени. В единия от нашите велики фотомагазини цената е като за златни обеци. А фокусния екран на 350Д е несменяем.



Публикацията е редактирана (25-11-12 17:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Отживелица ли са ръчнофокусните обективи
Автор: kapitancho   
Дата:   26-11-12 12:43

Най-сладко е с ръчнофокусни на Никон. Няма преходници, няма глупости. Закачаш, снимаш и това е. Можеш да се концентрираш върху фокусирането, че то си остава единственото сериозно предизвикателство.

Отговори на това съобщение
 Re: Отживелица ли са ръчнофокусните обективи
Автор: mcnicko   
Дата:   26-11-12 12:46

А на пентакс на ръчно фокусните какво им има? :D Закачаш, снимаш и това е, пак не се занимаваш с преходници, а в повечето случаи и фокусирането не е предизвикателство...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Отживелица ли са ръчнофокусните обективи
Автор: wanioj   
Дата:   26-11-12 14:30

Много съм доволен от ръчнофокусните обективи на Олимпус . Лесно и бързо се фокусира където си искаш , скалата си отговаря на разтоянията , компактни са и цветовте на снимките са супер . Според мен няма как да са отживелица .

Отговори на това съобщение
 Re: Отживелица ли са ръчнофокусните обективи
Автор: agrodemon   
Дата:   27-11-12 15:47

Ръчнофокусните не са за начинаещи, все по-трудно се намират дори в базара, а и цените им нещо подскочиха.
Иначе за тези дето снимат с Пентакси няма голяма алтернатива ...

Отговори на това съобщение
 Re: Отживелица ли са ръчнофокусните обективи
Автор: juslen   
Дата:   27-11-12 22:29

На NEX да снимаш с ръчнофокусни е даже по-лесно отколкото с автофокусните [smilie5] За жалост един е NEX.

На Никон е сладко само донякъде, само с ръчнофокусни обективи на Никон AI-S байонет и само при съвременни DSLR тела. При по-старите визьорите бяха малки и тъмни, нямаше мерене и не можеше да се слагат обективи от друга система поради нуждата от адаптор с оптичен елемент който сдухваше картинката. Преди имах D80 и си бях играл с micro Nikkor 55mm 2.8-без мерене от 10 снимки 1-2 ми бяха що годе добре експонирани-с други думи мъка голяма.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »