Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Светкавица, синхронна скорост
Автор: oriont   
Дата:   11-11-12 22:27

Снимам с Nikon D90. Интересува ме има ли по-евтини модели /от SB800,SB900/ външни светкавици за Никон, които да са с бърза синхронизация.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица, синхронна скорост
Автор: pefoto01   
Дата:   11-11-12 23:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица, синхронна скорост
Автор: seuret   
Дата:   11-11-12 23:36

Metz 52 AF-1

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица, синхронна скорост
Автор: oriont   
Дата:   11-11-12 23:54

В тази таблица SB 600 е посочено, че е без бърза синхронизация
http://photo-cult.com/articles/NikonFlash/p1.php

А от YONGNUO светкавиците имали с бърза синхронизация



Публикацията е редактирана (11-11-12 23:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица, синхронна скорост
Автор: hotsnail   
Дата:   12-11-12 00:22

Все пак да проверим. Нали имаш идея какво е бърза синхронизация и до какви последствия води и кога е използваема?

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица, синхронна скорост
Автор: oriont   
Дата:   12-11-12 00:41

E hotsnail аз не случайно съм пуснал темата в "Полезно за начинаещи".
Щом имаш нещо в предвид направо сподели.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица, синхронна скорост
Автор: pefoto01   
Дата:   12-11-12 00:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица, синхронна скорост
Автор: janst   
Дата:   12-11-12 13:00

Извинявм се на колегата, че се набърквам в темата му, но пред мен стои същият въпрос. От нещата, които съм попрочел тук-там съм останал с впечатлението, че Yongnuo YN565EX е добра алтернатива, но все пак сме начинаещи, така че нека знаещите да се произнесат [smile]



Публикацията е редактирана (12-11-12 13:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица, синхронна скорост
Автор: compur   
Дата:   12-11-12 14:19

освен бърза синхронна скорост и водещото число е важно! [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица, синхронна скорост
Автор: tzl   
Дата:   12-11-12 14:19

Бързата синхронизация изисква повече мощност от светкавицата и много повече ще ви хаби батериите (заради сложността на работата на HSS), отколкото ако снимате с по-затворена бленда или с ND.

Високата скорост ви трябва ако снимате нещо, за което ви трябва висока скорост, примерно движение.

Аз не виждам много хора да снимат action тук. Досега не ми е била нужна висока скорост толкова, че да не мога да се оправя с по-затворена бленда или ND. Снимам хора и overpower-вам слънцето редовно. Ако се наложи да снимам нещо, което изисква по-висока скорост, по-скоро бих наел постоянно осветление (защото се предполага, че ако толкова се изисква да снимам такова нещо, ще има бюджет за това).

По-добрият вариант е когато самият фотоапарат е с leaf shutters или електронни shutters и може да синхронизира на по-висока скорост, а не светкавиците да поддържат high-speed sync. По-добър е от гледна точка на мощността, която се изисква от осветлението и работата му в бърз режим.

По-добре си вземете няколко евтини светкавици, които общо имат по-висока мощност от 1 скъпа и снимайте с тях. Не си правете илюзиите, че това да overpower-нете слънцето се постига само с high-speed sync.



Публикацията е редактирана (12-11-12 14:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица, синхронна скорост
Автор: satyno   
Дата:   12-11-12 14:36

Auto FP is NOT Fast Flash


Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица, синхронна скорост
Автор: oriont   
Дата:   12-11-12 14:39

Благодаря tzl за коментара-това имах в предвид слънце, бленда 2,8, без ND - мисля че разбрах твоите за и против и препоръчваш използването на ND

Да janst гледах тази светкавица-Yongnuo YN565EX, ако някой има впечатления ще се радвам да сподели.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица, синхронна скорост
Автор: tzl   
Дата:   12-11-12 15:17

@oriont - Да, препоръчвам да дадеш повече пари за качествен ND, отколкото за светкавици с HSS. Имай предвид, че най-вероятно трябва да си купиш 2 ND филтъра, за да можеш да ги ползваш и в комбинация.

При снимане с HSS мощността намалява няколко пъти и трябва да имаш няколко HSS светкавици, за да получиш определена мощност. Това ще те вкара в повече разходи, отколкото ако си купиш няколко, които не поддържат HSS, качествени ND филтри и снимаш с тях.

Ако искаш да снимаш и action на 2.8 на висока скорост, е вече друго нещо. Тогава си прецени дали този мерак оправдава даването на толкова много пари за такъв кадър, особено ако не ти го плаща никой. Под "такъв" имам предвид action + 2.8 + нужда от висока скорост. А ако някой ти плаща кадъра, прецени дали в бюджета ще се вместиш да ползваш осветление с HSS или постоянно осветление. А ако снимаш такива неща, за да си изкарваш хляба с тях, ще прецениш кое ще ти е най-подходящо — дали да си купиш X светкавици с HSS, за да ти вършат работа при снимане на разнообразни сцени, или генератор и постоянно осветление.

ПП: Колеги ми обърнаха внимание, че не съм писал за скоростта на импулса. Така е, но не смятам, че дискусията се отнася към такъв детайл.



Публикацията е редактирана (12-11-12 16:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица, синхронна скорост
Автор: sky-fan   
Дата:   13-11-12 10:12

Всяка светка с правилните синхронизатори ще работи на HSS. Аз определено виждам смисъл в HSS. Идеята е да имаш тъмен фон на отворена бленда. Ето един мой кадър, който не претендира с прецизност.

1/4000 F4 ISO 200 75mm


http://media.snimka.bg/s1/1344/028931093-big.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица, синхронна скорост
Автор: tzl   
Дата:   13-11-12 10:38

Не всяка светкавица работи с "правилните синхронизатори" за висока скорост. Това не знам кой ти го е казал. Има случаи, когато се ползва дългия импулс на светкавицата за да се постигне по-висока скорост на затвора, но това не е HSS и не може да се ползва при всяка мощност на светкавиците.

И отново да подчертая, че тъмен фон се постига не само с по-бърза скорост на затвора, а и с ND филтри, за които най-вероятно ще дадете по-малко пари, отколкото за "правилните синхронизатори", в комбинация с "правилните светкавици".

А и тук НЕ говоря за малки светкавици (само), а и за "големи". Да приемем, че някой има 3 светкавици, които могат да бъдат подкарани с HSS с "правилните" синхронизатори. За тази цел трябва да се вземат 4 синхронизатора и да се дадат доста стотин лева (да не кажа над хиляда). За под 400лв могат да се вземат 2 качествени ND филтъра и да се свърши същата работа, която повечето от вас искат. Ще снимате на 1/250, примерно на f1.2 и ще си направите портрета със затъмнен фон по пладне, на отворена бленда.

Но ако имате пари за даване, давайте ги както си решите.



Публикацията е редактирана (13-11-12 11:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица, синхронна скорост
Автор: vga   
Дата:   13-11-12 10:59

Ейй верно бе, sky-fan, става страхотно така, за да си затъмниш фона! Мерси за идеята! А дали има и някакво друго приложение или само така се ползва?

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица, синхронна скорост
Автор: sky-fan   
Дата:   13-11-12 12:11

Това последното като подигравка ли да го приема?

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица, синхронна скорост
Автор: LeMoustache   
Дата:   13-11-12 12:46

Каква е идеята на автора на темата за HSS?
За какво ще се ползва?

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица, синхронна скорост
Автор: vga   
Дата:   13-11-12 13:32

Е защо като подигравка? Нали форума е за споделяне на информация, тия работи не са ми ясни... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица, синхронна скорост
Автор: sky-fan   
Дата:   13-11-12 14:13

Дано е така.

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица, синхронна скорост
Автор: sky-fan   
Дата:   13-11-12 15:46

Тия ND филтри като се надраскат имат ли оправия?

Отговори на това съобщение
 Re: Светкавица, синхронна скорост
Автор: pefoto01   
Дата:   13-11-12 15:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »