Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Проблем(и) с Nikon D700 (намерих решение)
Автор: zdimitrov   
Дата:   11-11-12 01:48

Nikon D700, firmware: A 1.03, B 1.02, брой кадри 38560 към момента. Оригинална батерия Nikon EN-EL3e 1500mAh 12Wh
Обектив AF-S Nikkor 24-70 f/2.8 ED

Два типа проблеми започнаха да възникват, първите пъти помислих, че е нещо случайно но днес за един ден снимане се повториха няколко пъти, което изключва случайностите.

Проблем номер едно, до сега се появи само един път, но днес го направи за втори път. При нормално снимане, без апарата да бъде гасен, при опит за правене на поредната снимка огледалото се вдига (затвора нямам представа дали се отваря) и остава в това положение. Визьора остава тъмен - естествено, след като огледалото е вдигнато. Горния дисплей продължава да работи. Включване и изключване на апарата не помага. Маха се батерията, слага се отново - огледалото все още е вдигнато, чак след натискане на шутъра огледалото пада, все едно си "довършва" снимката. От този момент нататък започва да работи все едно нищо му е нямало. За съжаление и двата пъти този проблем не става в моите ръце и не мога да кажа кой-знае колко подробности в повече.
Този проблем много наподобява проблема за "залепването на огледалото" коментирано в тази тема:
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1239000&t=1238977

Втория проблем е по-притеснителен. До сега беше се случвал 1-2 пъти, но днес се повтори 4 пъти в рамките на деня.
Апарата си забива в момента на включването. Не съм сигурен обаче дали единия път не беше в момент когато си беше включен. Горния дисплей остава празен без нищо на него. Визьора остава с включени (видими) всички автофокусни точки. Вътрешната зона в която са точките остава светла, а външната зона, която е ограничена от линиите остава потъмнена - така както изглежда визьора обикновено при извадена батерия. Не реагира на натискане на бутони, също и на включване/изключване. Оправя се с изваждане на батерията и започва да си работи все едно нищо му е нямало.

Батерията във всички случаи е била заредена. При всички случаи над 50%. Индикацията за живота на батерията (charging life) е на нула, т.е. нова.
Обхващат ме едни съмнения, че е възможно батерията да започва да се скапва, но за съжаление нямам втора с която да проверя, а пък и проблема преди днес не се беше проявявал така често. Така или иначе, ще видя в следващите дни при по-интензивно снимане дали пак ще се прояви и първата ми работа ще е да взема втора батерия, вероятно оригинална.

Някой с подобни проблеми?

Моля без спам и съвети да минавам на Canon.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем(и) с Nikon D700
Автор: petko_stanchev   
Дата:   11-11-12 07:46

При мен се получаваше същото на 300S.Освен това не записваше снимката, не включваше задния дисплей.В Zentex ми казаха, че имало 2 процесора, единия от които управлявал само самата електроника. По някаква странна причина се разлепвал или се спуквал[smilie11] (нито е удрян, нито изпускан).

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем(и) с Nikon D700
Автор: pumabg   
Дата:   11-11-12 09:04

Не аз съвети да минаваш на Канон, няма да ти давам, но се чудя защо занимаваш цял един форум с неща които са от компетенцията на един сервиз [smilie11] Не знам какво очакваш от темата? Някой тук да ти оправи апарата или да те успокои, че всичко е наред?


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем(и) с Nikon D700
Автор: zdimitrov   
Дата:   11-11-12 09:44

pumabg, нали разбираш, че няма да си оставя снимането и да хукна със забил апарат до сервиза за да покажа конкретния проблем на лицето там и да очаквам от него решаване на проблема. Защото много пъти съм бил свидетел как техника се носи на ремонт и се връща непипната с думите "ама той проблема при нас не се появи". А занимавам форума за да видя дали някой друг не е имал същите проблеми и терзания. Явно съм ти отнел от времето с четенето на моята тема.


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем(и) с Nikon D700
Автор: ShotlandetsaWildlife   
Дата:   11-11-12 10:00

Пума, не си позволявай за в бъдеще такива неадекватни изказвания, форума е точно за това. Да не говорим човека колко културно и подробно е описал нещата.


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем(и) с Nikon D700
Автор: zdimitrov   
Дата:   11-11-12 10:09

Верно е наистина, че проблема е от компетенцията на сервиз, който обаче е на "незнамсиколко" километра от мен, а пък проблеми появили се в събото-неделния период допълнително влошава нещата. Търсих в гугъл доста, намерих само бегли споменавания за проблем с показване на ниски батерии след слагането на новия фирмуеър (1.03) който излезе лятото.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем(и) с Nikon D700
Автор: mitku   
Дата:   11-11-12 10:16

Не помня кои бяха актуалните в момента фирмуери, но при мен подобен проблем понякога се появяваше заради проблем при запис на картата памет... което се оправи при последния фирмуер. С други думи - ако не си ъпдеътнал фирмуера с послдения, го направи (не ми се рови сега да гледам дали твоя е последната налична версия). Другото, което е добре да опиташ е - смени картата памет с някакъв друг вид (друг обем, марка и т.н.)... и пробвай ако махнеш грип-а дали ще се появява (и без туй си само с една батерия). Успех. [smilie24]



Публикацията е редактирана (11-11-12 10:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем(и) с Nikon D700
Автор: zdimitrov   
Дата:   11-11-12 10:26

С последния фирмуеър съм. Беше инсталиран още същия ден когато излезе. Снимам без грип.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем(и) с Nikon D700
Автор: super_sonic   
Дата:   11-11-12 11:00

Аз имах подобен проблем на втория, с едно Д90. В началото забиваше много рядко, но постепенно проблема зачести. Казаха ми да почистя крачетата на обектива и тялото с които контактуват. От тогава не е правил проблем.
[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем(и) с Nikon D700
Автор: pmartinov   
Дата:   11-11-12 11:03

zdimitrov

Камерата е за сервиз !

Нуждае се от лечение.

Сама няма да се оправи...


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем(и) с Nikon D700
Автор: zdimitrov   
Дата:   11-11-12 11:14

super_sonic, тъкмо като спомена връзката между тялото и обектива и се сетих за още един проблем от вчера. Но тъй като беше единичен и никога до сега не се е проявявал, беше в графата "случаен проблем". Апарата спира да фокусира, не потвърждава фокус. Включване/изключване не оправя нещата. Обектива беше на M/A позиция, апарата на AF-S. Нещата се оправиха след откачане и закачане на обектива. Снимам само с 24-70 и от февруари когато взех апарата и обектива, да е свалян не повече от 4-5 пъти и незнам от какво биха се замърсили контактите. Въпреки това снощи още ги огледах и не видях визуално някакъв проблем. Може би е добра идея внимателно да почистя контактите.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем(и) с Nikon D700
Автор: lucky   
Дата:   11-11-12 11:18

като Мартинов...сервиз...
Зентекс ще ти го оправи за ден(някакви соленоиди споменава всеки път) за 120 кинта по спомени.
Аз вече 2 пъти съм ходил....
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем(и) с Nikon D700
Автор: zdimitrov   
Дата:   11-11-12 11:20

pmartinov, вероятно си прав и при първа възможност ще ходи там (в сервиз). До тогава ще опитам да разбера дали проблема не е например скапваща се батерия или кофти комуникация тяло-обектив поради замърсяване на контакти. Още снощи почистих добре контактите на батерията но нямам интензивно снимане днес за да проверя дали има ефект.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем(и) с Nikon D700
Автор: alcap007ne   
Дата:   11-11-12 12:50

Такива синдроми може да се случат от фалшива батерия[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем(и) с Nikon D700
Автор: georgivelev   
Дата:   11-11-12 12:57

Zdimitrov, първия проблем, който описваш, съм го имал на моя D700, който към момента беше на около 1000 кадъра, и стана по време на една много мечтана от мен екскурзия в Англия. Два дена не можах кьорава снимка да направя. После превключих апарата на jpeg режим и започна да снима като момченце. Даже направих една вечерна разходка из Bath и станаха много хубави снимки в дъжда - както е казал народът, всяко зло за добро.

Нямам представа дали проблемът е бил свързан с роу файловете, след като се върнах от еккурзията вече 6 месеца снимам само на роу и подобен проблем не ми се е появявал. Дискутирах тогава ситуацията със Шотландеца и той ми спомена, че проблемът е известен - някакви соленоиди - за 120 лева го оправяли в сервиза. На сервиз не съм ходил, апаратчето си снима като пушка. Само дето обективите ми ги крадат :)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем(и) с Nikon D700
Автор: victory13   
Дата:   11-11-12 19:05

това отгоре не е ли проблем на картата?... иначе не смятам че постоянното снимане с един обектив е плюс за контактите...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем(и) с Nikon D700
Автор: zdimitrov   
Дата:   11-11-12 19:20

Георги Велев, благодаря много за конструктивния отговор. Залепването на огледалото явно е общ проблем, който се решава сравнително лесно в сервиза. Следващата седмица вероятно ще имам път към София и ще го занеса да го видят. С удоволствие ще се свържа със Зентекс, незнам обаче как стои въпроса с гаранцията, тъй като апарата все още е гаранционен.
Днес имах малко излизане и щракане за кеф и проблеми не се наблюдаваха, но за 40-50 кадъра - толкова.

Относно проблем с картата - щракам си с 32Гб карта Kingston 266x и още от когато съм я взел, рядко но се случва да покаже "CHA" на дисплея и да откаже да снима, но след изключване и включване на апрата всичко тръгва и до сега не съм имал никога загуби на данни или други странични ефекти. Резервата е 4гб карта, снимам рядко с нея и този проблем с нея не съм го наблюдавал. В интерес на истината, на представянето на D800 и D4 и двата апарата тотално отказаха да работят с 32Gb карта, а с малката 4Gb всичко беше ок.

Въпреки всичко, аз като alcap007ne мисля, че това са синдроми на лоша батерия, тъй като нещата се случват в моменти в които консумацията на енергия от батерията рязко се променя - стартиране на апарата и вдигане на огледалото и отваряне на затвора (за последното не съм сигурен че отваря де).

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем(и) с Nikon D700
Автор: zbonev   
Дата:   12-11-12 09:25

Тая карта карта Kingston 266x имаше проблеми със съвместимостта с поне едно телата на Никон (мисля беше Д800 по спомен) - има писано в поне една тема за това; отделно ми се вижда и твърде голяма за това тяло. Съветът ми е да пробваш с друга карта от рода на Сандиск Екстрийм или Трансценд 266х, 300х, 600х на 8 или макс. 16гб; и обезателно внимателно да се инспектират и почистят контактите на обектива и тялото с изопропилов спирт. Успех [smilie24]



Публикацията е редактирана (12-11-12 12:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем(и) с Nikon D700
Автор: tziko   
Дата:   12-11-12 11:52

Не четох след 1вия пост.
По първия проблем - със сигурност е от батерията, преди време едно Д50 ми правеше абсолютно същото с не оригинална батерия в добро състояние, с оригиналната проблема го нямаше.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем(и) с Nikon D700
Автор: georgivelev   
Дата:   12-11-12 12:50

Снимам с едни и същи карти, откак имам D700 (преди това не ми се налагаше да си купувам CF карти). Моите карти са 8GB 133x Transcend и 2GB 133x Transcend - най-евтините възможни. А батерията е оригинална.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем(и) с Nikon D700
Автор: pefoto01   
Дата:   12-11-12 16:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем(и) с Nikon D700
Автор: makenzi   
Дата:   13-11-12 19:43

Колега отиди при зентекс цената е 120лв. Поне така беше миналата година за моя д300 Диагнозата по първият проблем е износена механика на затвора.
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем(и) с Nikon D700
Автор: zdimitrov   
Дата:   26-11-12 20:16

В крайна сметка днес проблема с апарата се реши! Ето как се разви всичко:

След почистването на контактите на батерията и неинтензивно снимане до днес нямах абсолютно никакъв проблем. Включително и днес сутринта. Късния следобед продължих да снимам, но малко по-динамично и изведнъж проблемите отново се появиха при това още по-зле от преди. В рамките на 15тина минути - 3 забивки. Прибрах се в къщи и отново почистих контактите на батерията и започнах отново да правя проби. Всичко добре, 20-30 кадъра. В един момент наклоних апарата надолу с обектива - заби. Вадене на батерия, слагане. След няколко минути отново заби при същото упражнение. Започнах да мисля, че има нещо вътре в апарата, което се разхожда. Разклатих го за да чуя дали има някакви звуци, в този момент отново заби. Изключване на батерия, включване, разклащане - отново заби! В този момент вече се усъмних сериозно в батерията. Разклащам батерията - тя леко трака. Веднага направих проба с външно захранване, правено специално за апарата (снимах лятото startrails в Родопите). Клатене - апарата не мръдна. Отворих батерията и всичко стана ясно! Две от пластините са били запоени калпаво и след известно време са се откъснали от капката. Третата пластинка е добре запоена. Пластинките са опирали като пружини към спойката и това в нормални условия е правело контакт, но при по-силно разклащане на апарата за момент са прекъсвали захранването, от което е забивал процесора. На снимката се вижда много добре проблема с пластините:


http://oi46.tinypic.com/2s94ml4.jpg



Презапоих пластините внимателно! При запояването на такъв метал трябва предварително да се калайдиса пластинката, като се използва специален флюс (само колофон не върши работа). След това се почистват остатъците от флюса и се запояват с обикновен тинол.


http://oi49.tinypic.com/1z52gya.jpg



Новата спойка покрива изцяло пластината и по този начин проблема е изключено да се повтори. Освен всичко друго внимателно уплътних елементите за да не се разхождат вътре, защото най-вероятно от това се е появил и проблема.

В крайна сметка виновна е била батерията а не апарата!

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем(и) с Nikon D700
Автор: ShotlandetsaWildLife   
Дата:   26-11-12 20:34

Браво, ето една поука - при проблеми взимайте батерия на колега и тествайте (и друга мемори карта също). Залепване на огледалото на толкова малко кадри е супер подозрително, за да се вини за проблема тялото. Винаги може да има дефектна бройка, но аз до сега не съм чувал на толкова малко кадри да сдаде багажа.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем(и) с Nikon D700
Автор: steeens   
Дата:   26-11-12 20:40

[beer] [beer] [beer] [smilie24] Браво!

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем(и) с Nikon D700
Автор: krist   
Дата:   26-11-12 20:42

аз имам подобен проблем с една батерия Bower за Фуджи С5 - понякога показва, че е празна, въпреки че е прясно заредена - последно преди две седмици щях да се разрева от яд, щото бях на правилното място и време за снимане, тая ми беше единствената пълна батерия и в един момент отказа. не искаше обаче да се оправи със обикновеното тръскане и в един момент помислих, че наистина е празна, от което ми идеше да крещя от яд. накрая се оправи, де и изкара "сесията"


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем(и) с Nikon D700
Автор: victory13   
Дата:   26-11-12 20:50

бауера прави номера с контактите си... потъркваш ги, и пак работи...
поздравления за колегата, да пише едно решено в заглавието [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем(и) с Nikon D700
Автор: pmartinov   
Дата:   26-11-12 20:57

zdimitrov

Много ти благодаря, че сподели с нас докрай решаването на проблема !

Много нелепо,но факт ...

Твоето съмнение за батерията се оказа напълно основателно !

Браво за майсторлъка и решителността !


[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем(и) с Nikon D700
Автор: pefoto01   
Дата:   26-11-12 21:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем(и) с Nikon D700 (намерих решение)
Автор: zdimitrov   
Дата:   26-11-12 21:34

[smilie24]
Инженер съм по електроника и не се страхувам да пипна тук-там, въпреки, че без основателна причина нямаше да бръкна в апарата, а пък в гаранционен -съвсем. Батерията е друга бира, тъкмо беше набедена, малко ми трябваше за да я направя на две части.
Една грешка имам и това е, че нямам резервна батерия, с която доста по-рано щях да усетя от къде идват проблемите.
Освен това леко съм разочарован от такъв проблем (спойката), дано занижения контрол да е бил някакво изключение.

А сега е ред на бирата за успокоение, че следобеда здраво се припотих от забивките. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем(и) с Nikon D700 (намерих решение)
Автор: pmartinov   
Дата:   26-11-12 21:43

Явно милионите бройки на батериите се отразяват неблагоприятно на качеството им...

Кризата се отразява на качествения контрол очевидно.


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »