Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Покана за дискусия, критика и коментари
Автор: pl4m3n   
Дата:   23-10-12 07:48

Следва ...
 Re: Покана за дискусия, критика и коментари
Автор: pl4m3n   
Дата:   23-10-12 07:48

Здравейте,

Казвам се Пламен и не се занимавам професионално с фотография. През 2008 година за пръв път хванах фото камера. От тогава съм регистриран и във форума. През последните години фотографията ми стана най-сериозното хоби. Прочетох много материали за правила и техники на снимане, като изпробвах много от тях. Още не знам кой жанр ми харесва най-много, но определено пейзажите са ми фаворит. Следват стрийт и макро, като портретите са ми най-трудни ...

Нямам много снимки в профила защото рядко качвам, но мисля, че има по нещо което ми е харесвало през този период.

Идеята на тази тема е, да коментираме това което съм направил. Няма провокативен характер. Ще ми бъде полезно всяко мнение, както съвети за фокусиране върху определени техники и детайли за бъдещо развитие ...

Няма да пусна линк към конкретна снимка за да няма акцент. Всеки който има желание може да погледне профила и да си избере кой кадър да коментираме.

Всички които не одобряват идеята, Моля просто да подминат. Всички останали са добре дошли!

Ето линк към профила: ТУК

Поздрави!
 Re: Покана за дискусия, критика и коментари
Автор: GOSPODIN   
Дата:   23-10-12 09:06

Като цяло си усвоил основните фотографски умения и от показаното в профила имаш сполучливи кадри, които са и оценени подобаващо.

Хубаво е да не слагаш толкова дебели рамки на снимките. Пейзажите са снимани от интересни локации, но понякога са прекалено плоски без сериозен акцент, а небето е твърде обикновено.
Например кадъра със залятата черква , които е сниман отвътре е интересен, но това обикновено синьо небе не кореспондира с основния кадър , който би трябвало да навява тъга по отдавна миналите времена. Ако имаш отделно снимано едно силно драматично, буреносно небе, го монтирай на този кадър и го направи ч/б за подсилване на въздействието.
Някои от пейзажите са добре заснети технически, имало е и добро осветление, но повече приличат на картички от близкото минало и не могат да претендират, за нещо повече от кадри за спомен. (пристана на Приморско и Калофер)
Виждам, че имаш и дългофокусен обектив, който е добра предпоставка за портрети, а не виждам нито един кадър. Опитай, колкото и да ти се струва трудно.[shtrak]
Помисли , ако нямаш за градиент и поларизационен филтър при снимането на пейзаж.
 Re: Покана за дискусия, критика и коментари
Автор: pl4m3n   
Дата:   23-10-12 10:12

Здравей GOSPODIN,

Като за начало благодаря, че отдели време и се отби

Рамките определено имат роля в представянето на една снимка. При мен рамките в голяма степен са просто контур с бял или черен цвят, който би трябвало да насочи вниманието и да подчертае контраста. Най-често са с фиксирана големина 50 пиксела. Признавам, че не веднъж съм мислил, че не са много подходящи, но определено не са ми сила [smile]
Има какво да се чете и експериментира.

За плоскостта на повечето ми кадри мога да споделя следното. Когато започнах да снимам, светлината не беше толкова важен фактор /само четях за това колко е определяща, а все не я виждах правилно [smile] /. Когато обаче започнах да я търся се оказа, че не винаги имаш възможност да останеш на едно място достатъчно дълго време за да се получи.
Имам кадри които съм заснел само заради заигравката на светлините. Това например са кадрите около тракийските могили, както и трактора в нивата.

Иска ми се да дам малко повече информация около заснемането на “Потопената църквата” ...
Малко предистория.
В деня който е направен кадъра, със семейството и приятели бяхме на излет до “Карандила” ... На прибиране исках да се отбием до яз.Жребчево ... Отбихме се, но сбърках пътя и влязох от източна страна. Пътя просто свърши в един момент и се озовах до въпросната църква [cool]
Следобедно слънце и ясно време ... идеално за разходка и не толкова за снимки. Снимах църквата от всички страни в различен ракурс. Много е възможно да има по-добър кадър от показаният.
Снимките в църквата бяха кошмар! Страшна динамика ... много ярко осветени стени в комбинация с тъмни участъци в противоположния край. Естествено статива не беше в мен за да правя ХДР. 17мм се оказаха не достатъчно широки за да обхвана поне 2 арки и пода. Опитах да направя панорама от няколко кадъра от ръка но не се сглоби заради геометрията.

Но стига толкова, че направо си стана роман [smile]
Ще ми се да я снимам тази църква отново и по-подготвен ... но не се знае кога отново ще остане на суша



Публикацията е редактирана (23-10-12 11:23)
 Re: Покана за дискусия, критика и коментари
Автор: pl4m3n   
Дата:   23-10-12 10:23

За картичките съм напълно съгласен! Особено Калоферската :)
Това са първите ми опити ... и като си спомня какво "гъзурчене" беше за да я кадрирам ... [smilie5]

А, сега като я гледам ми стои на криво даже


Градиент и НД не съм ползвал, но изпитвам необходимост ... т.е. време е да си купя

ЦПЛ-и имам 2, на размери който не ми вършат работа вече. Сега ми трябва на 72мм. Скоро изпуснах един в базара :(



Публикацията е редактирана (23-10-12 10:45)
 Re: Покана за дискусия, критика и коментари
Автор: GOSPODIN   
Дата:   23-10-12 11:04

Без градиент читав пейзаж със 17мм. в който влиза небе е невъзможен, освен евентуално чрез ХДР. Ако си купуваш ЦПЛ не трябва да се скъпиш - минималното за 72мм.е цена около 100 -120лв. нагоре за нов , защото разните боклуци от Диалекстрийм за 20-30лв. само ти скапват кадъра. [shtrak]
 Re: Покана за дискусия, критика и коментари
Автор: pl4m3n   
Дата:   23-10-12 11:25

Да, единият CPL ми е точно от DX и маже подобаващо :)
 Re: Покана за дискусия, критика и коментари
Автор: pl4m3n   
Дата:   23-10-12 11:47

Между другото пробвал съм да снимам портрети, но действително няма качени в профила ... най ми харесва екзактата ... има много плитък доф и невероятна разработка на фона.

Трябва да добавя някой опит.

п.п. страдам от липса на модели :D



Публикацията е редактирана (23-10-12 11:50)
 Re: Покана за дискусия, критика и коментари
Автор: GOSPODIN   
Дата:   23-10-12 12:08

Модели ми са колежки, приятели на приятелите, случайни срещи в парка, дъщери на приятели, модели срещу https://photo-forum.net/joro/emoticons/money09.gif
и т.н. [shtrak] [smile]
 Re: Покана за дискусия, критика и коментари
Автор: pl4m3n   
Дата:   23-10-12 12:37

Обещах да покажа някакви опити за портрет:

http://www.flickr.com/photos/pl4m3n/6322225204/in/photostream


http://www.flickr.com/photos/pl4m3n/6321698897/in/photostream


 Re: Покана за дискусия, критика и коментари
Автор: pl4m3n   
Дата:   23-10-12 16:09

Предлагам да поговорим за композиция, фигури, водещи линии, светлина и т.н.

Примерно в този кадър

https://photo-forum.net/static/site_pics/108/l_1286462557__IGP8185PF.jpg



 Re: Покана за дискусия, критика и коментари
Автор: pl4m3n   
Дата:   23-10-12 17:21

Само да кажа, че ако някой има желание да поговорим ще е утре защото тази вечер няма да влизам ... Трябва и да се почива по някога

Хубава вечер на всички!
 Re: Покана за дискусия, критика и коментари
Автор: n1x0n   
Дата:   23-10-12 18:18

Без градиент читав пейзаж със 17мм. в който влиза небе е невъзможен, освен евентуално чрез ХДР.

Е, чак пък невъзможен... над половината ми пейзажи на 17-20мм са без градиент.
 Re: Покана за дискусия, критика и коментари
Автор: pl4m3n   
Дата:   23-10-12 18:52

Писах че ще ме няма, но още съм тук.

Разбира се, че може и без филтър но детайлите се вадят от сенките за да не изгори небето. Т.е. с компенсация или заклучване в областта на небето.
[shtrak]
 Re: Покана за дискусия, критика и коментари
Автор: pl4m3n   
Дата:   23-10-12 18:57

Интересен линк за правилата на композицията. Илюстриран с примери. Може да е полезен.

http://www.btv.bg/az-reporterut/fotografat-i/story/1368179809-Fotografat_i_Kompozitsiyata.html


 Re: Покана за дискусия, критика и коментари
Автор: sickdreams   
Дата:   23-10-12 18:59

Колега, здравей. Много хубави снимки си направил и се развиваш, но наистина тези дебелите рамки рядко вършат работа. Писал си, че харесваш стрийт, ама не видях да си правил такива снимки, защо така?
 Re: Покана за дискусия, критика и коментари
Автор: pl4m3n   
Дата:   23-10-12 19:04

Благодаря за хубавите думи!


В профила имам съвсем малко снимки и между тях няма от опитите ми в стрийт фотографията.

Тази тема може да се окаже полезна не само за мен. Много приятни разговори се заформят. Ще се опитам да кача някъде поне по 1 кадър от жанровете които съм пробвал.

В момента ми е невъзможно обаче. Имам около 50000 кадъра в RAW правени през годините. Нямам навика да държа JPEG.



Публикацията е редактирана (23-10-12 19:08)
 Re: Покана за дискусия, критика и коментари
Автор: GOSPODIN   
Дата:   23-10-12 21:46

n1x0n , написах "читав" и "небе", а иначе и аз имам много красиви спомени без градиент.[smilie7]
 Re: Покана за дискусия, критика и коментари
Автор: pl4m3n   
Дата:   24-10-12 18:18

Теми от такъв характер са най-подходящи за петък вечер. Така, че ще я затворя и може някога да направя една петъчна или да участвам във вече създадена такава дискусия.

Благодаря на отзовалите се!
 първа  назад  1     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.