Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  20 ..  30  31  32  33 ..  40 ..  50 ..  60 ..  66  67     всички  напред  последна
 Re: МакроФОТОГРАФИЯ
Автор: dikimee   
Дата:   03-08-11 11:26

Тц тц тц.... ама че пурист - само в естествен фон и нищо друго не се признава за хубаво макро [smilie25] [smilie25]

А и не позна за цветето [ezik][ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: МакроФОТОГРАФИЯ
Автор: excessmind   
Дата:   03-08-11 12:32

MauMyHa, благодаря за коментара, ще проверя оригинала, но ако не се лъжа е точно обратното, в действителност беше по-жълт, снимано е със светкавица, нямаше нищо достатъчно близо до цветето за да се отрази светлина и затова имам черен фон. Това е проблем винаги, когато гадините са на високо цвете, зад него няма нищо. Принципно бих си носил някакъв фон, или някое клонче с листа мога да си намеря, обаче ми липсва третата ръка с която да го държа [smilie5]. Че е банална сцената, прав си: паяк на цвете, нищо особено. Освен това, паяците са почти най-лесния животински макро обект, мързи ги да мърдат (изключвам скачащите) и можеш да си навираш обектива близо, да им светиш със светкавици... каквото ти хрумне.

Между другото този паяк е сниман в Сърбия, не е нашенски. В интерес на истината толкова чисто жълти паяци тук не съм виждал.

Отговори на това съобщение
 Re: МакроФОТОГРАФИЯ
Автор: MauMyHa   
Дата:   03-08-11 12:42

excessmind
бях започнал да пояснявам че си снимал с ТТл режим на светкавица и затова ти е черен фона е и грешно в случая но вглеждайки се в обекта и и цветето не открих бликове и предположиш черен фон [smilie24] и дифузна светлина[smilie6]

Паяка се нарича Крабов и го има из цяла европа и у нас ширико разпространен е и си мени цвета от бяло до розово виждал съм го и в лилаво[smilie5]



Публикацията е редактирана (03-08-11 12:44)

Отговори на това съобщение
 Re: МакроФОТОГРАФИЯ
Автор: MauMyHa   
Дата:   03-08-11 13:36

attempt
виж Това
ще изтъкна качествата на моята снимка след това ще обърна внимание на недостатъците на твоята [smilie5]
Цветен баланс на бялото(готова сцена) Слънчево, обектив 60мм микро 2.8 АФ-С
Острота на фокуса върху мухата[smilie6]
разтояние от светлочуствителният материал(матрицата) 30-40 см бленда(по памет) Ф9
няма фотошоп намеса. Един от недостатъците е, липса на светлина върху мухата. Кадъра е банален но, не се стърпях да покажа прекрасното лилаво на изгряващото есенно слънце. глявният обект е цветето а, насекомото кацнало върху него е по-скоро за мащабиране(орезмеряване) на изображението.
Тъмният фон е ефект от затворената бленда и ниската осветеност под самите цветове предвид странично идващата светлина[smilie6]

Твоята пчеличка е добре кадрирана но, си я лишил от "въздух" добре е да пускаш(кадрираш) под обектите си поне 1/3 пространство в случая от цветето. Нарича се още преден план[smilie3] Поради голямото приближение до обекта си намалил ДОФ-а в кадъра и си загубил доста от детайлите.
Онзи блик в "окото" на насекомото от слънцето много дърпа внимание[smile] От тук си вадя изводи че си го снимал посред бял ден както се казва-обедно време. Грешка!
Спокойно си имал възможност да затвориш блендата на 8-9 и да направиш компенсация на експозицията +0.7 или +1 на матрично мерене[smilie3] или просто да засенчиш с лист оризова хартия[smilie6] и да получиш по-меко осветление. Хубаво би било да има повече от дълбочината в кадъра, а именно от зеленото. Всички се досещаме че оранжево-червената част от кадъра е част от цветето, а зеленото е пространството около цветето върху което е кацнала пчелата или иначе казано в случая дълбочината[smilie5]
ето няколко примера от сток сайт но, много добре заснети[cool]
заснета от горе преден план разфокусиран, който не дърпа внимание. много добра детайлност от тичинки и венчелистчета и котрастираща пчела в центъра на цвета. Дълбочина в кадъра голям ДОФ. Постигнат е по следният начин като е свил диафрагмата и се е отдалечил от обекта за да увеличи рязкостта в дълбочина на фокуса.
От други примери имаш ли нужда.
Искам да подчертая, че когато снимаш пчели е добре да са целите на фокус и да добиеш ясна предства от средата в която ги засмемаш.
подобна на твоята върху Ехинацея
Много харесвам и забележи блика от обедното слънце всякаш е на място(върху очите), но е в тон с останалата част от кадъра белите цветчета. Много приятна тоналност. Кадрирането е под въпрос. Фона-дълбочината е фантастична[thankyou] [thankyou] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: МакроФОТОГРАФИЯ
Автор: attempt   
Дата:   03-08-11 13:54

MauMyHa много благодаря за подробния анализ. Прочетох го внимателно, ще го прочета още няколко пъти [beer]

П.П. Ето ТУК е оригиналният кадър. Интересно ми е ти как би го кропнал. Ако ти се занимава, разбира се. [smilie24]

П.П.2 Качих го пак, че фото-зоната явно намалява снимките



Публикацията е редактирана (03-08-11 14:22)

Отговори на това съобщение
 Re: МакроФОТОГРАФИЯ
Автор: MauMyHa   
Дата:   03-08-11 17:03

attempt
Снимката е добра и така без да се изрязва каквото и да е. Всъщност няма как по-добре да стане[smilie8] Аз за подобен кадър въбще не си правя труда да вадя апарата от чантата[smilie25]
И ще ти кажа защо. Много е претрупан от излишни обекти които отнемат внимание и не мога да концентрирам вниманието си върху сцената която си загатнал[smilie6]
Вместо да опитваш да изрязваш от кадъра се опитай да се приближиш до обекта и при правилно кадриране във визьора няма да ти се налага да правиш драстични промени в графичният редактор[smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: МакроФОТОГРАФИЯ
Автор: attempt   
Дата:   03-08-11 17:10

[smilie5] [beer] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: МакроФОТОГРАФИЯ
Автор: MauMyHa   
Дата:   03-08-11 17:16

Господа бях се навил да участвам но като прочетох условията посърнах[smilie8]

Ето ги и тях:
12. Организаторът има право, без да иска съгласието на участниците и без да им
заплаща каквото и да е допълнително възнаграждение, да упражнява всички
права съгласно ЗАПСП върху целия снимков материал, включително:
ñ да предоставя на медии, да публикува на интернет страницата си, в социалните
мрежи, на всякакви други места, каквито прецени, да показва, предоставя и
разпространява снимковия материал, като определя времето, мястото и начина,
по който да стане това;
ñ при необходимост да извършва промени в снимките и да ги преработва;
ñ да използва снимковия материал и да разрешава използването му от страна на
трети лица.
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Няма как да стане господа

Отговори на това съобщение
 Re: МакроФОТОГРАФИЯ
Автор: iordanov   
Дата:   03-08-11 17:22

Това добре ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: МакроФОТОГРАФИЯ
Автор: MauMyHa   
Дата:   03-08-11 17:39

iordanov
На мен ми харесва. много съм любопитен върху какво си я, заснел[smilie11]
Върху мокър мъх[smilie11]
Но да знаеш седи малко абстрактно или по-скоро необчайно на този тъмен фон.
Ловя бас че пие водичка[cool]



Публикацията е редактирана (03-08-11 19:33)

Отговори на това съобщение
 Re: МакроФОТОГРАФИЯ
Автор: Boby_   
Дата:   03-08-11 19:08

От известно време и аз правя напъни да снимам макро на буболечки. Малко напъствия изобщо не биха ми били излишни.

MauMyHa, след като ти разгледах снимките и прочетох критиките ти по-горе, много ми се ще да кажеш няколко думи за две-три мои снимки. Ще преглътна умерена доза заслужен сарказъм, ако се налага:


https://photo-forum.net/static/site_pics/168/o_1312306677_950VodnoKonche.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/155/b_1312190220_950_2.JPG




https://photo-forum.net/static/site_pics/164/b_1312378630_Bogomolka6.JPG


Отговори на това съобщение
 Re: МакроФОТОГРАФИЯ
Автор: MauMyHa   
Дата:   03-08-11 20:56

Като начало изключи автоматичното ИСО от настойките на фотоапарата, защото разваляш рязкостта на кадъра с много шум. Намали параметрите до минимално ИСО в случая за Д7000 сигурно е 200 ИСО. Използвай високи стоности на ИСО само при необходимост. В случая при теб има кадри с високо Исо в обстановка с много светлина и когато снимаш в режим на приоритет на бленда скоростта е абсолютно безмислена да бъде 1/8000[smilie8]
при положение че имаш достатачно светлина да заснемеш определен обект и на 200 ИСО на скорост 1/500 да речем[smilie5]
Когато се снима макро на буболечки, човек винаги обръща внимание на детайлите[smilie3]
Редки са случаите в които е по-важна сцената като цяло за да правиш компромис с качеството.
Има и друга причина не е допустимо да използавш последната произведена техника на пазара и 105мм обектив МИКРО и да правиш толкова лоши снимки[smilie7] технически несъвършенни[smilie11]
Струва ми се че, не само ИСО-то ти е на автоматичен режим а и доста изрязваш от кадрите и получаваш кадър с едри обекти и ниска резолюция. От тук идва и размиването на детайлите и контурите[smilie21] (според мен)
Сега по снимките както си ги наредил, Водно конче: Прекрасно балансиран обект в кадъра, но твърде много детайли по сухите кафяви клечки които на места надхвърлят по обем цилиндричната форма на насекомото(имам предвид изсъхналите съцветия) ако бяха разположени по целият кадър като фон нямаше да правят впечетление. Червената фигура на водното конче щеше да контрастира над кафявите стебла. Но за жалост и Фона ти е много разнороден по цветове, бледо зелени ивици и изсъхнала сиво-жълта трева[smilie7]
Това че не си фокусирал върху фасетите на кончето също е проблем. В животинският свят и сред хората е възприето да се гледаме в очите, било та за да разберем дали даден обект е заплаха или плячка или просто игра за доминиращи видове[shtrak] (всъщност с какъв обектив снимаш?) все едно че си със съпунерка[smilie18] направо се учудвам че със 105мм обектив и то на 5.6 бленда имаш толкова отчетливи обекти по фона[smilie11] това е защото си далеч от тях и ДОФ се увеличава[smilie3] . По-близо, колега[smilie7]
Пчела, леко захлупена. слез на нивото на насекомото отдай му заслужено внимание "погледни" го в очите(фасетите)
и отново размиване и високо исо[smilie7]
хубав портрет на богоболката но липсата на детайл разваля облика на насекомото.
Изчисти кадрите чисто технически за да не си губиш времето и нервите в безмислени кадри[smile]
Аз със 60мм правя чудеса за да се приближа до тях и да омажа фона.
Ти със 105 нямаш право на грешки[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: МакроФОТОГРАФИЯ
Автор: tziko   
Дата:   03-08-11 22:42

Със 105мм не е лесно! Аз все се ядосвам, че като се доближа много и ДОФа става ужасно малък, ползвам бленди около 16 и пак е малко. За мащаб 1:1 просто не знам кво да кажа, бленда 32 не ми стига, обектива при такъв мащаб има бленда 57, но тогава и при силно слънце трябва допълнителна светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: МакроФОТОГРАФИЯ
Автор: Alex-dan   
Дата:   03-08-11 23:47

То като цяло качествено макро се снима много трудно. Според мен това е една от най-слабите категории в сайта за съжаление...

Отговори на това съобщение
 Re: МакроФОТОГРАФИЯ
Автор: sirkhann   
Дата:   03-08-11 23:54

Alex-dan - за кво ти е макро, ако има сиси? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: МакроФОТОГРАФИЯ
Автор: d_ave   
Дата:   04-08-11 00:13

MauMyHa, я дай коментар за ей това, мухата вдясно чак в последствие я видях, ама се получи готино:)


https://photo-forum.net/static/site_pics/170/a_1285879336_IMG_5078_2.jpg



Между другото какво мислиш за следната комбинация - обектив 100 мм макро, външна светкавица с дифузер, изнесена на скоба над обектива и намалена за да не хвърля прекалено резки сенки? така и нямам време да тествам както трябва въпросната комбинация на буболечки, за сега само вкъщи съм тествал на малки предмети и става добре според мен.


Отговори на това съобщение
 Re: МакроФОТОГРАФИЯ
Автор: excessmind   
Дата:   04-08-11 00:21

Не знаех, че така се нарича паяка, още по-малко че си сменя цвета [smile]
А този носко знаеш ли го как се казва? Доста го обикалях докато успея долу-горе да го наместя в кадъра, така че да се вижда и дългия нос, и антените, и тялото ...

http://farm6.static.flickr.com/5190/5653114792_1ff8bd6fb8_z.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: МакроФОТОГРАФИЯ
Автор: d_ave   
Дата:   04-08-11 01:50

това не е ли хоботник?

Отговори на това съобщение
 Re: МакроФОТОГРАФИЯ
Автор: MauMyHa   
Дата:   04-08-11 09:04

excessmind
Това е един от монго разновидности на хоботник, пазисе да не те полази и да те убоде. Усещането е ужасно, медицинска сестра със спринцовка бледнее пред убождането от уботник[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: МакроФОТОГРАФИЯ
Автор: dikimee   
Дата:   04-08-11 09:22

те не ядат ли растения? [smilie10] [smilie10] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: МакроФОТОГРАФИЯ
Автор: MauMyHa   
Дата:   04-08-11 09:29

Те пият соковете на растенията и за да се доберът то живителната течност понякога пробиват дървестната кора, която е доста по твърда от кожата на човек. Изпозват доста сила за да прониктнат през кората, бих добавил и БЪРЗИНА[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: МакроФОТОГРАФИЯ
Автор: Alex-dan   
Дата:   04-08-11 10:40

Де ги намирате тия буби, около мене нищо няма, може фазани да се разхождат из парковете ни, ама яки буболечки - йок. [smilie18] Искам аз да срещна клечеста богомолка или както се казва там, ама де ти късмет...

Отговори на това съобщение
 Re: МакроФОТОГРАФИЯ
Автор: tziko   
Дата:   04-08-11 10:46

Излез на разходка без апарата и ще срещнеш поне 2-3 [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: МакроФОТОГРАФИЯ
Автор: Alex-dan   
Дата:   04-08-11 10:55

[smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: МакроФОТОГРАФИЯ
Автор: Boby_   
Дата:   04-08-11 12:33

MauMyHa, благодаря за критиката! Много точна и на място! :)
Да, в момента снимам с Д7000 + 105 мм никорско макро. Взех си тази комбинация, за да си снимам рибите, но пък обичам буболечки и си казах "защо пък да не щракна няколко кадъра, след като така или иначе разполагам с техниката". Общо взето правя първи стъпки в макрото (то си личи, де) и твоите коментари са страшно полезни!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  20 ..  30  31  32  33 ..  40 ..  50 ..  60 ..  66  67     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »