Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: ivodam   
Дата:   16-07-12 22:20

pumata: Ее, чак пък толкова, айде сега [smile]


[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: bobonai   
Дата:   16-07-12 23:01

Много философия изчетох дотук и се убеждавам, че много се пънете, пък дори повечето си вярвате [smilie5]
На този свят всичко е пари, та фотографията ли ще ги заобиколи?!
За мен тя е ежедневие. От всеки ъгъл в къщи и навън, във всеки момент кадър ме преследва, а стотинките ми бягат [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: pefoto01   
Дата:   16-07-12 23:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: bpavlov   
Дата:   17-07-12 00:10



Никак, ама никак не съм съгласен, че репортажната фотография се прави лесно (спорт - да).
Ако предположим, че за създаването на една снимка (не репортажна) е необходима една единица фотографски умения, технически и творчески, то за създаването на добра репортажна такава, освен тази същата единица, трябва да се добави поне още една такава единица, която включва възпитание, знания и опит как да се интегрираш в среда, подходящ външен вид, умения за бързо установяване на социални контакти, сериозни знания по психология, макар и не-университетски, брутална физическа подготовка, издръжливост към стрес и нечовешки температурни амплитуди, способност на мозъка ти да обработва в мултитаскинг поне 180 градуса от периферното ти зрение и още много, много...
Да нащракаш събитие с Д3 не е все още репортажна фотография.
Да извадиш тук таме понякоя шедьовърна снимка също не е.
Добрата репортажна фотография означава, всеки път, когато те наеме сериозен клиент, да покажеш отново отлични резултати и отлични снимки, при това не една-две.
А когато въпросния клиент иска заснемането на събитието да вменява нещо определено, или иначе казано, селски Пи Ар, е още по-трудно да се направят добри снимки.

Иначе по темата - за съжаление в момента при мен фотографията е единствено средство за препитание.
Като нямеря по-доходоносен източник, фотографията пак ще ми стане средство за отмора и развлечение, не влагам никакви по-дебели смисли в нея.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: asahi   
Дата:   17-07-12 00:39

"Самотният човек" е на Борис Христов - поетът от село Крапец, не оперния певец.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: pstoev   
Дата:   17-07-12 00:55

за мен фотографията е самота,хаос,откраднати мигове,бягство от ежедневието,Болка, радост, тъга, страх, безумие. Съмнения....
клишета!
просто пример е достатъчно!
ето моя:

https://photo-forum.net/static/site_pics/195/1342296743_54.jpg





Публикацията е редактирана (17-07-12 00:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: vgramatikov   
Дата:   17-07-12 00:58

Аз като любител на уайлдлайф фотографията ще кажа следното.
Ще пропусна всичките клишета.

Какво е?

Белият лист? - Света около мен.
Четката? - Камерата.
Боята? - Светлината.

[beer]

Какво е за мен уайлдлайф фотографията?
Изкуство ,което не всеки владее.А това ,че някой не го владее не означава ,че изкуството го няма.То е там но не всеки го вижда,достига,разбира.

За да се докосне един автор до тези неща са нужни години, опит и познания.Много труд и разбира се поне малко талант.

ЗА мен лично искрено се надявам да успея да направя нещо ново и не спирам да си мечтая за това.Нищо друго няма значение.С времето започвам да осъзнавам какъв е истинския смисъл и си мисля ,че съм на прав път.
Когато човек не снима няколко месеца се завръща с свежи идеи и преосмислен стереотип и мироглед.Имам нужда от нещо ново и трябва да си го набавя.

За хората с душа нищо ново не казвам.[smilie21]
Потребността да твориш по един или друг начин....идва си от вътре.
Другите видове потребности са диструктивни. [smilie7]



Публикацията е редактирана (17-07-12 01:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: vgramatikov   
Дата:   17-07-12 01:05

Това го казвам по повод на все по състезателния характер на този жанр.Когато има състезание изкуството,креативноста и творчеството са ограничени.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: vgramatikov   
Дата:   17-07-12 01:10

По повод на постовете ви.
Изкуство има навсякъде. Не всеки има таланта и опита да го пресъздаде.Това не означава ,че спорта,репортажа или който и да е друг жанр не е изкуство.
Това е въпрос на можене.... [smilie21]

Аз съм много слаб фотограф все още но се уча и се развивам.
Няма нищо лесно на този свят.
Когато искаш да изразиш нещо ,а неможеш се чувстваш като затворен в клетка.Това ме мотивира.

Ако има някакво състезание то е вътре в мен.



Публикацията е редактирана (17-07-12 01:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: snuupy23   
Дата:   17-07-12 02:05

Много слаб фотограф е израз за друг, като ти видя снимките в профила и направо ти се възхищавам!


Занимавам се с фотография от няколко години, за мен тя е нерезделна част от мен, не си представям, ако не снимам, какво ще правя... всичко го виждам през визьор, независимо, че апарата не е в мен в момента, примерно. Кадрирам си всичко в мозъка и го заснемам с очи. Просто за мен това е един начин за разпускане, за правене на нещо качествено в живота, за смисъла на живота, на това да съществуваш и да правиш нещо смислено, а не да се напиваш, сваляш безмозъчни кифли и да се мислиш за як! Това е простовато мислене, което е силно разпространено из младежда, към която не спадам и се радвам за това. Адски много се дразня, че много хора хващат големите камери и казват, че са фотографи, а го правят само, защото е модерно или защото са "готини" така... това е изкуство, малцина го владея, масата се опитва... понякога от опитващите се раждат владеещи, въпрос на мотивация, желание, обич към фотографията.

Отклоних се от темата, но просто някак трябваше да формулирам, едно абзацче текст. Благодаря за четенето.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: scaramouche   
Дата:   17-07-12 10:04

Днес всеки носи фотоапарат (както и панталони) и е фотограф. Съответно и толкова са и мненията на тема "Какво е това фотографията?". Понякога си мисля - все пак съм любител, че фотографията е един миг, който обаче трябва да отразява цяла вечност.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: boink   
Дата:   17-07-12 11:04

от хобистка гледна точка:

едно доста всеобхватно хоби с много точки за фокусиране.

на мен лично ми е източник на радост. радвам се когато различни хора ми искат снимки за да си правят плакати или да си ги качват в интернет. давам им нещо, спомен, момент, което аз съм направил технически и те го приемат емоционално. безплатно. някаква обмяна на положителна енергия е фотографията. или би трябвало да бъде, много са комерсиализирани нещата напоследък.

от друга страна, лично за мен, е трениране на рефлексите и наблюдателноста. ставам като машина и изучавам "предогаждането на момента" което пък ми помага в други хобита (не само). понякога метео условията са много неприятни, дори гнусни, но това ми помага да разбера психиката на хората преди изобретяването на вибрама, кевлара, полара и други технологии които сега ни улесняват живота сред природата. забавно и радващо е.

[shtrak]
[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: MargeryK   
Дата:   17-07-12 12:10

Може и да се повтарям с някой по-горе, но моето мнение е, че фотографията е един от многото начини да покажеш как възприемаш ти света. Някои го правят чрез рисуване, музика, а и не само чрез изкуствата. Физикът и химикът също имат определена представа за света и го показват чрез работата си, нали? Разбира се, това са случаите, когато извличаш душевна удовлетвореност от това.
Неслучайно хората, които не харесват това, което вършат като работа в живота си или си намират хоби, с което да постигнат щастие, или са в повечето случаи нещастни, ако нямат такова.
Тъй като човекът е социално същество, всички тези начини за себеизразяване са стремеж към контакт на едно духовно ниво с хора с близки до нашите виждания, което пък ни помага да не се чувстваме самотни в мисленето си.
И мога да продължавам още дълго с разсъжденията си, но мисля, че това е достатъчно за отговор на въпроса. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: uri64   
Дата:   17-07-12 12:12

===Каква е вашата представа за фотографията?==

1) Добра разработка в сенките
2) Кремообразно боке
3) Разкошно зЪрно

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: ElBandido   
Дата:   17-07-12 12:24

аз пък си мисля че някой хора докосна ли се до апарат просто са почнали много да се превземат с темата изкуство :) без да искам да обидя някой дори се извинявам предварително ао има някой засегнат от думите ми.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: frike   
Дата:   17-07-12 12:49

Толкоз


http://www.bz-berlin.de/multimedia/archive/00306/terror-knutscher_306131a.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: ElBandido   
Дата:   17-07-12 13:07

инче за тази снимка , може и паметта да ми изневерява но някаде бях чел за нея че въобще не е това което изглежда и не е репортажна снимка а всичко е много добре режисирано :)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: krist   
Дата:   17-07-12 13:25

За мен фотографията е тясно свързана с музиката и почти не ме интересува извън нея, или поне не в такава степен. Музиката пък от своя страна ме вълнува като израз на връзката с природата от една страна и от друга - като израз на копнежа към безкрайното, мистичното, езотеричното и тайнственото. В контекста на последното главно ме интересува и фотография, изразяваща гореизброените. Неслучайно и в голяма степен влечението да снимам се появи под влияние на любимия ми музикален лейбъл (ECM), който отделя голямо значение на графичното оформление на музиката, която издава, и често това са прекрасни фотографии - едни от най-любимите ми..

Като отида по-назад във времето, преди музиката, когато рисувах, мога да тръгна пак в същите посоки, но от чисто визуална гледна точка.. Музиката за мен е най-висшето от изкуствата, но в крайна сметка, мисля, че и в изобразителното изкуство, и в музиката, и във фотографията винаги съм търсел все едно и също - съпреживяването на света и природата по един мистичен начин..

Връзката с древността също винаги е имала особено значение за мен, може би поради факта, че там където съм израстнал, има толкова много артефакти от различни култури и епохи, и всички те са били винаги на една ръка разстояние, и съответно често се опитвам да предам тая връзка по някакъв начин в снимките си.

По-натам мога да кажа също така, че обикновено ме вълнуват фотографии, в които по някакъв начин присъства водата (може би като символ на емоционалния живот) и то обикновено там, където е сравнително спокойна. Като конкретизация на последното фотографията за мен е също начин да изразя връзката ми с Дунава, която пък, колкото и странно да звучи, ми дава и една мистична връзка с Европа и нейната култура.

Не на последно място за мен в една снимка е важна тишината - по същия начин както в музиката, издавана от любимия ми лейбъл, звуците и паузите се редуват и на тишината се отдава особено внимание. Да успея да снимам и предам зимната тишина, нарушена от далечно потропване в дърво на отсрещния бряг, е за мен един наистина магичен момент и едновременно високо предизвикателство.

Погледнато от друга гледна точка, може да се каже, че в следствие на липсата на време за правене на музика и за рисуване, а може би и заради мъзел[smilie5], се захванах с фотография като най-лесният (привидно) и достъпен метод за изразяване на неизразимото. Тя обаче си има своите особености и все още не съм сигурен, че успявам да постигна това, което искам, макар че имам и снимки, които си харесвам, и които мисля, че са близо до целта.

Вълнува ме предимно пейзажната фотография, или градските пейзажи, или поне градски, доколкото съдържат някакви исторически артефакти. Задължително обаче в пейзажа трябва да има определено настроение, което за мен обикновено варира от спокойно, през мрачно до мистично. Терминът "пейзаж с настроение" ("mood landscape"), въведен от Исак Левитан, може би най-точно описва това, което се опитвам да правя.

По-рано се стремях да снимам така, че човешките артефакти и хората да липсват изцяло. В последствие се еманципирах, а може би омързеливих, или снижих критериите си, и постепенно достигнах до извода, че може би не е лошо хората и техните съвременни артефакти да присъстват във фотографиите ми, макар и обикновено само като дребни фигури, често изчезващи в мъглата, когато говорим за човешки фигури специално.

Техниката за мен има известно значение, доколкото е необходим поне някакъв минимум, който да не те ограничава и да е достатъчен, за да изразиш това, което искаш. Мисля, че филмът и то средният и големият формат са все още по-добрите начини за правене на наистина красиви фотографии с богати полутонове, плътни сенки, и красиво зърно, особено когато става въпрос за черно-бяла фотография, която ме вълнува най-много.. Поне до момента твърде малко дигитални фотографии съм виждал, които да ме развълнуват така, както такива, снимани на филм, но може и да не съм ги срещнал просто все още[smilie8] Във всеки случай, в повечето дигитални неща, които гледам, обикновено глобалният контраст се постига за сметка на отдаване на толкова голяма тежест на черното в кадъра, че, като го видя, без извинение, ми действа директно с конвулсии в стомаха. От друга страна, мисля, че притежавам цифровия апарат, който за момента е най-близо до тоналното богатство на филма, и макар и да има сравнително ниска резолюция, ми дава онова, което други дигитални апарати май не могат да дадат и за това си го обичам, въпреки всичките му кусури, и не знам дали ще мога скоро да го сменя с друг дигитален, докато за филм въобще нямам време в момента.

В повечето случаи предпочитам да снимам с най-широкия обектив, който имам, в най-широкия му край, макар че понякога и другата крайност ми е интересна, но по-рядко.. Всеки случай визията трябва да е далеч от стандартното и очевидното - това, което се вижда с невъоръжено око.. Съзнавам обаче, че по отношение на последното може и да съм в грешка, и че сигурно има множество фотографски шедьоври, които са снимани именно с нормален като дължина обектив, и че изразните средства сами по себе си не могат да напълнят кадъра със съдържание.

Извън контекста на всичко написано до момента, има и още един вид фотография, която ми е интересна - тази, която отразява чисто графичната или пластична страна на заобикалящия ни свят, която се възприема повече заради богатството на формите и полутоновете и въздейства директно на сетивата, а от там и на съзнанието, без да търси конкретен смисъл в изобразеното. Засега обаче, с малки изключения, не мога да снимам такива неща, просто ми харесват.

Съзнавам, че моята гледна точка за фотографията е доста стеснена може би до един, макар и философски и немалък сам по себе си нейн аспект, но това е моето си разбиране и си го харесвам засега. Съзнавам също така, че това мое разбиране е плод и проекция на определен вид темперамент, и че едва ли допада на хора с друг вид темперамент, както и на мен не ми допадат техните видове фотография.. Разбира се бих искал повече хора да харесваха моя вид фотография, но се успокоявам, че тогава псевдоелитарността, с която си я представям, ще отпадне[smilie8]

...и те така[smilie3]

П.П. горенаписаното е плод на около 5-годишен опит с фотографията. Като цяло съм съгласен с автора на темата и споделям неговите виждания, може би без частта за техниката, специално цифра срещу филм, както написах вече и по-горе. Философските аспекти, засегнати от ivodam някак си колкото и да ги мисля, става едно толкова сложно, че ми писва, и предпочитам да се огранича до горенаписаното.



Публикацията е редактирана (17-07-12 13:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: tycoon   
Дата:   17-07-12 13:28

Фотографията се изменя всяка секунда. Динамиката й датира от първият заснет кадър. Каквото и определение да дадете, то вече не е актуално.
Рисуване със светлина и/или дорисуване в лабораторията или на компютъра? Красота или въпреки красотата? Освен това всяка нейна парадигма отстоява правото си на съществуване, но усукана в еклектиката на съвременния пост-глобализъм.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: Char   
Дата:   17-07-12 14:56

Какво е за мен фотографията в момента... опасявам се, че ми е трудно да определя. Опитвам се да си спомня, какво беше тя за мен, когато бях малка. Обожавах да снимам (както и сега) и страшно се радвах, когато заминавахме някъде, защото тогава имах основание да моля да се купи филм. С времето молех да ми купуват по няколко филма, а после и все по-често, макар да не беше много ясно на семейството ми, по какъв повод искам това. Снимах с апарата на дядо. После ми купиха Смяна 8, но тя се оказа нещо дефектна и останах няколко години без апарат. Страшно харесвах красивите фотографии и си мечтаех някой ден да снимам и аз така. А нетърпението после да си извадя снимките беше неописуем гъдел в стомаха, свиване под лъжичката, стягане на бузите отвътре и какво ли още не... Помня дори една сцена - след дъжд на вилата в планината беше изгряло изведнъж ясно слънце и всичко блестеше като в приказка. Аз започнах да нагласям апарата, а около мен започнаха да ме поучават и упрекват, какво снимам сега, само хабя лента, защо заставам срещу слънцето, така не се снима и т.н.... Аз не слушах никой, не можах да им обясня, че това ми харесва, този миг с блестящите дървета и просто си заснех кадъра. И все още си обичам тази снимка. Не знам, дали защото успях да хвана блестенето след дъжда или защото я направих въпреки другите, които ми се чудеха, защо хабя лента само. Сега знам, че това е контражур, тогава просто ми хареса да снимам срещу слънцето.
Мечтаех за своя тъмна стаичка и все си представях, дали мога да заградя част от банята или нещо подобно. Книги взимах от познати, не помня автори или заглавия. Четях и си казвах, че някой ден ще имам истински професионален апарат, ще си купувам сама филмите, химикалите, ще броя миговете, докато се появи полека изображението, което съм запечатала. Някой ден... С времето все повече започвах да разбирам, че това едва ли ще е възможно някога. Финансовата зависимост, когато си малък е особено тежка окова за мечтите.
Като ученичка, след като вече бях започнала и аз да работя съвсем забравих тази представа - да пътувам за някъде с голямата камера в ръце... Сутрин на училище, следобед на работа, събота, неделя, лета и ваканции... работа... Бях си купила едно апаратче Конкорд - сапунерче, което наистина правеше чудесни снимки. Наистина То ги правеше, аз само натисках копчето. Снимах вече с цветен филм. Но не точно това исках.
Като студентка вече за един рожден ден, колеги ми подариха огромна тежка прекрасна книга на Нешанъл Джографик с великолепни фотографии. Явно макар да не обръщах внимание на мечтата си, тя винаги ме е съпътствала, щом приятелите ми направиха такъв подарък с пожелание да има и мои снимки там някой ден. Толкова се бях смаяла от подаръка, че не смеех да докосна книгата в първия момент, да не изчезне, да не й направя нещо. Все още я взимам, след като съм си измила първо ръцете.
По това време се опитах да запиша полиграфическото вечерно, задочно или под каквато и да е форма (преди не ми беше хрумвало да уча нещо, свързано с мечтата си). Но ми отказаха - това било гимназия и е трябвало да си я изкарам, когато му е било времето, в момента не предлагали такава опция. Реших като завърша следването си да кандидатствам и в НАТФИЗ, но познати ме убедиха, че ако имам такова желание и възможност да си закупя камера бих могла да уча и сама.
Това се случи години по-късно и не без огромната подкрепа на съпруга ми за техника, книги, курсове, пленери, семинари и работа до сред нощ или по-точно до зори с дни и седмици наред през което време сякаш ме няма у дома а на всичкото отгоре искам и тишина в часовете, в които мога да почина.
Кога бих могла да кажа, че съм фотограф не знам. Преди време си бях казала, че когато започна да печеля от снимки ще се нарека фотограф. Еми и това е вече факт, а аз още не мога да се нарека фотограф. Има толкова фотографи, на които се възхищавам и от които аз стоя така далеч и толкова назад. И все още като прелиствам онази стара книга на Нешанъл дъхът ми спира... Понякога когато преглеждам албумите си изпадам в униние, казвам си, че твърде съм закъсняла да се уча тепърва, да търся в себе си онова, което някога детето с апарата на дядо си знаеше по-добре, какво е. Няколко месеца, след като съм качила някъде снимки и започвам да ги трия - виждам ги толкова безсмислени, празни, несъществени и дори жалки. Но трепетът, когато хвана апарата си е същият както някога. Снимам от години. Нося апарата си всеки ден, а му се радвам сякаш го имам от вчера. Просто съм щастлива, когато снимам.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: ElBandido   
Дата:   17-07-12 15:21

Char , много истински думи, може би най готиното нещо което съм прочел до момента в този форум.

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: next_time   
Дата:   17-07-12 15:40

Явно аз ще съм единствения за който фотографията е просто причина да прави нещо което иначе няма никакъв смисъл.Без фотографията не бих се запознавал с някакви мърляви мангали живеещи в още по мърляви колиби намиращи се в села заслужаващи да бъдат заляти с напалм.Не бих се разхождал по улиците търсейки някаква екзотика в места лишени от каквато и да е екзотика или чар.Не бих отишъл и във Виена или Венеция заедно с няколко милиона туристунгела.Не бих се занимавал и с правене на портрети на хора които са ми до болка познати и бих могил дори да ги нарисувам с четка и затворени очи.

Фотографията за мен е просто оправдание за безмислено пропиляното време, скрито зад някакви думи свързани с изкуство.Безмисленото и безцелно шляене се превръща в "стиит", почивките за снимане по време на тежък преход в планината не са проява на слабост и старост а "пеизажиране", снимането на млади и лъскави девойки не е воайорство а "изкуство".

Да си призная честно ... фотографията е една от сериозните грешки които съм допускал през последните години.

Това разбира се важи само за мен - както споменах и в самото начало, за останалите предполагам нещата са различни вариращи от средство за преживяване и стигащи до смисъл на живота.

ПП. Чак сега прочетох че заглавието не е "Какво е за вас фотографията" а е "Каква е вашата представа за ....".

Ами представата ми е .... мъглява.[thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: uri64   
Дата:   17-07-12 15:47

Сашо, само една поправка - с напалм не се "залива" [smilie5] [smilie24]



Публикацията е редактирана (17-07-12 15:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: ivodam   
Дата:   17-07-12 16:08

next_time: Радвам се, че поне има още един човек, за който фотографията е важна и със самия процес на правене, не само с крайния резултат - някаква снимка. [smilie24]

Иначе... в един безсмислен свят, в една безсмислена Вселена, безсмисленото пропиляване на времето точно с фотография не мисля, че е най-лошият вариант. [smilie18]


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Каква е вашата представа за фотографията?
Автор: vikitovikito   
Дата:   17-07-12 16:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »