Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 35mm 1.8G с backfocus
Автор: nboyanov   
Дата:   11-07-12 01:34

От няколко месеца се мъча с този обектив и не мога да направя свястни снимки. Фусът все не е където трябва. В началото реших, че проблемът е в мен и ми трябва време да свикна с плиткия ДОФ. Изчетох всичи теми във форума(или поне повечето), пробвах какво ли не, но без резултат. Накрая разпечатах таблицата,която повечето колеги препоръчват. Напрвих няколко снимки с моя апарат (Nikon D80) и фокусът е около 1смм назад. С D90 на приятел е още по-зле - 1,5-2см. Това се получава при разстояние около 700мм от матрицата до симания обект (20хфокусното разстояние на обектива). При по-къси разстояния бекфокусът не е толкова изразен, но при по-големи е още по-зле. Всичко казано по-горе се отнася за дясната страна на таблицата, защото след внимателно оглеждане се оказа, че лявата страна на вертикалната фокусна равнина е леко отместена назад.
700mm от матрицата до обекта с:
D90:

https://photo-forum.net/static/forum/2012-07/fzax7448.JPG


http://upload-pictures.info/image-70AD_4FFC982F.jpg


D80:

https://photo-forum.net/static/forum/2012-07/xeih5578.JPG


http://upload-pictures.info/image-EB51_4FFC982F.jpg



Ако имате някакви идеи или съвети, ще съм ви благодарен.

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: pefoto01   
Дата:   11-07-12 02:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: danny_falin   
Дата:   11-07-12 08:38

фокусирай през live view [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: mitku   
Дата:   11-07-12 08:41

Отиваш в Профайлд с тялото и обектива и ще ти решат проблема. Първо тялото се калибрира по техен референтен обектив, а след това твоят обектив се калибрира по тялото. Не става веднага, естествено и за това ще им трябват 1-2-3 дни. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: danny_falin   
Дата:   11-07-12 08:49

mitku, тук на място ли го правят [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: terrien   
Дата:   11-07-12 09:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: victory13   
Дата:   11-07-12 09:13

... а с други обективи [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: didesignbg   
Дата:   11-07-12 09:33

На д90 проблема е доста сериозен, при д80 не е толкова, даже почти влизате в DoF-а, ако не беше кривната мишената. Колко кадъра направихте с всяка камера, знам че звучи тъпо, но 35/1,8 фокусира малко нестабилно. Аз бих направил десет поредни кадъра, от статив с разфокусиране до безкрайност 5 кадъра, след това от най-близко. Също е хубаво да оставяш ексифа като качваш кадри.

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: mitku   
Дата:   11-07-12 09:40

danny_falin написа:

> mitku, тук на място ли го правят [smilie10]

Да, тук на място го правят, но за необходимото време - зависи колко е натоварено момчето което го прави. Все пак то не е само да цъкнеш 1 копче и "готово" и пак се снимат тестови чартове и се гледа на компютър (понеже и аз съм го правил и си говорих с момчето и той ми показва тестовете на компютъра, така че явно си разбира от нещата). [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: nboyanov   
Дата:   11-07-12 09:41

Нямам други толкова светли обективи. С по-тъмните обективи (макс. отворена бленда 3,5) не съм имал проблеми и не съм правил тест.

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: nboyanov   
Дата:   11-07-12 09:48

@didesignbg Направих по 4-5 кадъра с всяка камера. Резултатът беше един и същ.
П.П. Липсата на екзиф е моя грешка[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: didesignbg   
Дата:   11-07-12 09:52

От статив, нали?

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: nboyanov   
Дата:   11-07-12 09:57

Нямам статив, но апаратите бяха стабилно поставени на масата, на която се намираше и тестовата таблица.

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: deathzone   
Дата:   11-07-12 09:57

Аз имам същият обектив и с Д90 също си мислих, че имам проблем с фокуса. Обаче какво се оказа, бях пипал настройките на апарата в pictures settings, малко некадърно снимане и хоп фокуса го нямаше. Като оправих снимането пак нямаше фокус и накрая се сестих, че бях си игра със настройките и от там снимката ставаше много мека. Така, че е хубаво да видиш и тези настройки.

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: didesignbg   
Дата:   11-07-12 10:21

Не е много добра идея това с поставянето на същата маса, трябва да си сигурен че мишената и сензора на апарата са в успоредни равнини, иначе не правиш нищо. Знам че ти звучи много клиширано, но малки грешки понякога се наслагват. Тестването за фокус е много подла работа, вкарваш се в един филм не е работа.
Като снимаш нормално винаги снимките ти са с бекфокус, или има и такива с фронтфокус? Как снимаш на централна точка с прекомпозиране, или със страничните?

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: deathzone   
Дата:   11-07-12 10:23

Според мен можеш да го направиш, но аз си играх 2 дена, докато го направя това дето ми обесняваха. Трябва ти шублер, ролетка, ъгломер, за да поставиш фото апарата на точно 45 градуса. И да бъде в една равнина с мишената, да не е крива. Абе трудно се, аз се препотих поне 100 пъти.

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: nikson   
Дата:   11-07-12 10:24

И аз имах проблем с 35 1,8 на D80. Тестван по всички правила, даваше 3см бек фокус. Пращах го с тяло в Профайлд да го настроят.Та какво настройваха ,какво сравняваха с еталонния обектив не знам ,ама файда никаква - върнаха го и отново си е така.Пълно разочарование! Профайлд [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: джъмбо   
Дата:   11-07-12 10:24

избийте си от главата тези 45 градуса... снимайте на 30 или дори на 20
а защо на такива градуси? лесно ще си отговорите и сами

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: deathzone   
Дата:   11-07-12 10:26

E не мога да си отговоря Джъмбо, обясни.

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: mitku   
Дата:   11-07-12 10:43

Ми просто е... колкото по-остър е ъгъла, толкоз по-лесно проличава дали има проблем защото се отдалечава повече от фокусната равнина. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: nikson   
Дата:   11-07-12 10:45

Джъмбо ,би ли пояснил защо да тесвам на 30 или 20 градуса.Все си мисля ,че ако на 45 градуса спрямо хоризонталната равнина дава примерно 2 см бекфокус , то на 20 градуса вече ще излезе че са 4 или 5см.Проблема си остава.Според мен който е правил скалата,изрично трябва да уточни при какъв наклон е адекватна.


Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: джъмбо   
Дата:   11-07-12 10:47

брей аз си мислех че съм зле с математиката
я вземи една линийка и я гледай в профил на 45 и на 20 градуса и ми кажи в единия случай колко повече ще влязат стойности и в другия...

професионалните инструменти за настройка ги продават за 20 градуса... явно има защо

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: nikson   
Дата:   11-07-12 10:49

Митко ,верно е че по-остър ъгъл откроява по-ясно проблема ,но не показва вярно колко е точно отклонението.

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: джъмбо   
Дата:   11-07-12 10:56

Автор: nikson
Дата: 11-07-12 10:49

Митко ,верно е че по-остър ъгъл откроява по-ясно проблема ,но не показва вярно колко е точно отклонението.


мислиш ли? пробвал ли си на практика?
аз да

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: didesignbg   
Дата:   11-07-12 10:58

Май ще се наложи да си припомняме тригонометрични функции. Като искате и на 200* снимайте, но равнината на мишената трябва да е успоредна на равнината на сензора.

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: mitku   
Дата:   11-07-12 10:59

@nikson - а какво значение има колко ТОЧНО е отклонението в цифрово изражение. Като си направиш правилна настройка, така че фокусът да е на правилното централно място, той ще си е там независимо колко е наклонът... а ако има дори и най-малко разместване, при по-остър ъгъл веднага ще проличи.
Нали целта е да го нагласиш да е точно на 0-та, където фокусираш... докато не го нагласиш да е там, няма значение КОЛКО е далеч... и без туй тези сантиметри и т.н. числови стойности са само за ориентир колко да сложиш като настройка на Fine Tuning-а (за съответното тяло, което го има). [smilie3]



Публикацията е редактирана (11-07-12 11:01)

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: nboyanov   
Дата:   11-07-12 11:27

@ didesignbg След като снимах по всички начини и резултатите не бяха особено добри, опитах само по централна точка и без прекадриране. Бракът намаля значително, но повечето снимки бяха с лек бекфокус. Не помня да съм имал снимки с фронтфокус с този обектив.


Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: Mogila   
Дата:   11-07-12 11:36

Полето на фокус е по-голямо зад фокусираното място и по-малко пред. От това доста хора се подвеждат и си мислят, че имат бек фокус. Не казвам, че твоя случай е такъв. Просто го имай в предвид като не го знаеш[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: didesignbg   
Дата:   11-07-12 11:44

Mogila, колко е по-голямо?

nboyanov, ако имаш възможност все пак повтори от статив. Наистина важно е да имаш успоредност на двете равнини. Другият вариант е направо да го носиш за калибрация, аз лично не съм фен на такива процедури, но понякога се налага.
Ако не просто позатваряш на 2,8 и така.

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: nboyanov   
Дата:   11-07-12 11:50

Ще пробвам и със статив. Тъй като не съм от София, носенето в сервиз за мен е още по-голям проблем.
П.П. Зентекс дали се занимават с калибрация?


Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: Mogila   
Дата:   11-07-12 11:59

didesignbg много добре знаеш. Или ти е приятно да изпитваш?

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: didesignbg   
Дата:   11-07-12 12:12

Според мен в конкретният случай няма практическо значение та за това питам, възможно е да греша затова питам.

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: Mogila   
Дата:   11-07-12 12:25


http://files.myopera.com/mogila77/albums/11978452/dof1.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: terrien   
Дата:   11-07-12 13:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: terrien   
Дата:   11-07-12 13:38

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: sirkhann   
Дата:   11-07-12 13:58

Гърци [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: emo99   
Дата:   11-07-12 14:03

И апарата с обектива да изпратиш - пак нищо няма да направят ! Ще ти сложат 50 мм. еталонен обектив и ще кажат , че проблем няма . Въпреки , че вижда проблема с фокуса техника ми казва , че няма проблем ?! Когато настоях да погледне внимателно той ми каза, че човекът срещу мен не може да каже от какво е проблема ?!

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: pefoto01   
Дата:   11-07-12 14:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: xborox   
Дата:   11-07-12 15:02

Може да греша, но калибрацията не се ли прави с тези метални пластини (говоря от моя опит с обективи на Никон), които са под байонета. Като напасване на хидравлични клапани. И не е ли възможно, ако човек направи добра експериментална постановка и се сдобие с такива пластини (в ибей няма как да няма), да постигне най-добрите резултати след един ден играчка :-)

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: imitev   
Дата:   11-07-12 15:10

Грешиш. Прави се софтуерно в електрониката на обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: terrien   
Дата:   11-07-12 15:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: emo99   
Дата:   11-07-12 15:54

Искай протокол ( с печат , дата и подпис на лицето) от всяка намеса на сервиза , за да имаш доказателство . Иначе ефект няма да има .

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: pefoto01   
Дата:   11-07-12 15:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: deathzone   
Дата:   11-07-12 15:59

Значи аз съм овчарчето калитко. Имам Д90 и с нито един от трите обектива 18-55, 55-200, 35 1.8 няма бек или фронт фокус. [smilie5] Ама бая време ми трябваше докато се успокоя.

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: emo99   
Дата:   11-07-12 16:10

Абе нямате работа при мениджъра , ако обектива е в гаранция ! Оставяте го в магазина , от където сте го купили и искате да ви впишат в книгата за рекламации , както и да ви дадат протокол за приета гаранционна стока ! Търговецът за своя сметка доставя обектива(апарата) в сервиза и ако след 1 месец не е отремонтиран ви дава нов или ви връща парите . Вижте ЗЗП ! Там всичко е описано подробно.
Преди да купите НИКОН или НИКОР се информирайте предварително за проблемите ,които за характерни за тази марка.Как може да ги откриете , за да не се занимавате след това със сервиз и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: pefoto01   
Дата:   11-07-12 16:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: deathzone   
Дата:   11-07-12 16:33

Аз лично не знаех, че има фронт - бек фокус. Ама пък представяте ли си? Купуваш си такъв обектив и в магазина разпъваш едни стативи, нагласяш една таблица и се повча едно мерене.[smilie10] Аз не мога да разбера след като всеки обектив може да бъде калибриран откъде се получава проблема?

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: Mogila   
Дата:   11-07-12 16:35

Автор: pefoto01
Дата: 11-07-12 16:12

Ми то за 35/1.8 е известно че има фронт/бек ядове с него.


Оо така ли? Значи съм извадил късмет с моя[smilie3]
Ама бая го тествах в магазина де...


http://files.myopera.com/mogila77/albums/11978452/35_foc.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: emo99   
Дата:   11-07-12 16:40

deathzone- В ФОТО-ПАВИЛИОНА имат разпечатана таблица ,която е на разположение на клиентите , имат стативи и достатъчно място , за да си тестваш който искаш обектив .

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: deathzone   
Дата:   11-07-12 16:43

Аз моят от там го купих, но никога не съм знаел, че има фронт бек фокус. И пак не разбирам какъв е проблема след като всеки обектив / тяло може да бъде калибрирано?

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: emo99   
Дата:   11-07-12 16:44

Проблемът е , че тук не може !

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: deathzone   
Дата:   11-07-12 16:47

Аз като се обадих на Профайлд, когато си мислих, че имам фронт бек фокус и говорих с момчето мисля, че се казваше Михайл той ми обясни, че всичко може да се настрои за има няма 20-30 мин и обектив и тяло. Тъпото, е че тялото се настройва с шестограм [smilie10] , докато обектива софтуерно.

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: didesignbg   
Дата:   11-07-12 16:55

Поне обясни ли ти какво се настройва с този шестограм и каква хубава каша става, като проблема не е от там, а ти въртиш шестограма ...

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: vgramatikov   
Дата:   11-07-12 16:56

Има един лесен тест с три-четири бутилки от бира или нещо такова.
Нареждат се на различно разстояние от обекта но с милиметри.
Фокусира се в бутилката по-средата и се вижда каде е фокус.Освен фокуса се вижда и кога започва да маже (на коя бутилка точно) това дава насока дали компенсацията трябва да е + или - .

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: sirkhann   
Дата:   11-07-12 16:56

Тва па ебати мързеливата история - да може да се настрои и да не го правят [smilie23] [smilie23] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: didesignbg   
Дата:   11-07-12 16:56

То не е в теб вината де, но този шестограм играе определена роля и определено не е единствения начин за настройка.

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: sirkhann   
Дата:   11-07-12 16:59

А тоя шестаграм вероятно променя ъгъла на огледалото, от което мое да се получат едни лоши неща, не си е истина.

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: deathzone   
Дата:   11-07-12 17:00

Момчето ми обясни, че тялото се настройва само с 2 шестограма, намират се вътре под огледалото. А защо не могат да го настроят не знам.

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: Mogila   
Дата:   11-07-12 17:06

По принцип обективите не се настройват само за фронт и бек фокус. Ето тук какво пише в немския сайт на един Канон сервиз( може да ползвате google translate)

Die Justage eines Objektives hat im wesentlichen drei Ziele:


Front- oder (Rear)Backfocusjustage:

Im Normalfall stellt Ihre Kamera den Autofocus des Objektives ein. Wir justieren mit geeichten Laboroptiken. Die Optomechanik und die Elektronik des Objektives hat jedoch ebenfalls Einfluss auf die Focuslage. Genau wie die Kamera verfügt das Objektiv oft über einen eigenen Computer, welcher die Signale der Kamera u.a. für den Autofocus der Optik abstimmt. Für das beste Zusammenspiel sorgen wir. Im besten Fall stimmen wir beides - Body und Optik zusammen aufeinander ab.



Centering - die Zentrierung.

Ein Objektiv besteht aus präzise aufeinander abgestimmten Linsengruppen. Die genaue Ausrichtung dieses Systems ist Ziel dieser Aufgabe. Damit wird ein bestmöglicher Kontrast der Optik erreicht.



Tilt.

Ähnlich wie beim Centering wird die Anordnung der Linsengruppen eingestellt. Wenn Bilder ungleichmäßige Schärfe aufweisen, wird die Neigung der Linsen justiert.

Отговори на това съобщение
 Re: 35mm 1.8G с backfocus
Автор: terrien   
Дата:   11-07-12 18:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »