Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Стативът – почти всичко за него.
Автор: Jirko   
Дата:   14-06-12 08:35

От известно време се мотая с тази статия, но ето че и нея завърших, доста дълго излезна признавам си.

http://ivanmiladinov.com/blog/stativ/


Надявам се да ви е полезна, направил съм и едно простичко сравнение между два модела при които имам известни наблюдения. Естествено текста е ориентиран към по начинаещите фотографи, на които им предстои закупуване на по-сериозно стативче, затова моля останалите да не ги объркваме с влизане в спорове за техника. Все пак ще се радвам всеки да сподели опита си от някои марки, особено, ако някой има от прословутото Gitzo, понеже на мен ми предстои да се набутам с него.

Поздрави на всички и приятно четене.


Отговори на това съобщение
 Re: Стативът – почти всичко за него.
Автор: Alex-dan   
Дата:   14-06-12 08:45

[beer] Браво, много добре систематизирано и полезно [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът – почти всичко за него.
Автор: chefo1979   
Дата:   14-06-12 08:53

Чудесно четиво, много полезно!
Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът – почти всичко за него.
Автор: kvakioh   
Дата:   14-06-12 08:54

Добри насоки и съвети, стативът под каквато и да е форма си е много важен аксесоар, дори задължителен.

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът – почти всичко за него.
Автор: Alex-dan   
Дата:   14-06-12 09:11

Най-важното е, че е споделен много практически опит. Аз самият имам BENRO A-298m8, още един доста популярен статив, с BH1 но далеч не съм го натоварвал толкова за да споделя сериозни впечатления, за сега всичко се движи доста гладко при него без отклонения. Главата е е само с палец и ми допада за общо ползване, за птици, но за пейзажи трипозиционната глава е по-логичен избор за да няма мърдане по всички оси... Ограничителите за наклона на краката се вадят и прибират без проблем при мен... Дразни ме единствено, че въпреки врътките да ми се струват наистина удобни, човек трябва после да ги завива последователно при сгъване, иначе се плъзгат обратно надолу...



Публикацията е редактирана (14-06-12 09:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът – почти всичко за него.
Автор: didesignbg   
Дата:   14-06-12 09:18

Пропускаш един много важен момент при сравнението на двете глави. Единият палец, може да ти е по-удобен, но двете врътки са много полезни при работа с по-тежки апарати, като твоя. Едната врътка използваш за да фиксираш усилието нужно за въртене на главата, с другата фиксираш, и впоследствие затягаш и другата. Въпрос на навик е, не мисля че се получава отместване. Другият плюс на главата е възможноста за завъртане около оста при панорамиране, вярно че вградената либела на статива обикновено за нищо не става, но бих препоръчал винаги да се търси глава с възможност за въртене около оста на колоната.
Нямам впечатление от конкретната глава на бенро, но определено от двете е в по-висок клас. Арка суис плочката също е плюс.

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът – почти всичко за него.
Автор: s_l   
Дата:   14-06-12 09:48

Приятно написана статия. Аз трябва да купя нов статив скоро и ми е интересно дали някой има главата която съм набелязал, става дума за Arca Swiss D4-geared. Едва ли е често срещана по нашия край, но ако някой я има бих се радвал да я видя преди да поръчвам. В София съм, но мога да се разходя и до друг град.
Ето линк за тези на които им е интересно да я видят:

http://www.arca-shop.de/media/images/popup/D4classic.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Стативът – почти всичко за него.
Автор: Alex-dan   
Дата:   14-06-12 09:51

Красота...

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът – почти всичко за него.
Автор: джъмбо   
Дата:   14-06-12 10:01

хубава статия да поздрави за което... но много вандалско отношение към стативите [smilie8] снимките ме ужасяват в какво състояние са

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът – почти всичко за него.
Автор: Alex-dan   
Дата:   14-06-12 10:03

То моят дето стои повече в къщи, че има драскотини... Все пак това е техника, която трябва да служи на потребителите, а не те на нея...

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът – почти всичко за него.
Автор: джъмбо   
Дата:   14-06-12 10:20

нямам предвид драскотини на снимките се виждат следи от удари

при положение че имат стативи ми е необяснимо, но както и да е всеки сам си знае

прави впечатление че не знаете как да ползвате бенро главата защото един от винтовете е за настройка на съпротивлението на топката а другия е за затягане...

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът – почти всичко за него.
Автор: jingov   
Дата:   14-06-12 10:21

Тия дни ако ми остане време ще поста като допълнение на статията шиповете,които ми направиха,а също така и Л брекета[smile]
Поредната полезна и добре поднесена статия [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът – почти всичко за него.
Автор: NikolOB   
Дата:   14-06-12 12:15

Здравейте,
ползвам статив Saba ST70 + глава MANFROTTO 128RC.


http://cdn01.trixum.de/upload2/k/Z/kZzJn4iUHCK7132106236667P6732.jpg




http://cdn03.trixum.de/upload2/O/X/OX14rEkJzNPT132106239288P6732.jpg



Комбинацията тежи 3,5 килограма и я дават за 6 колограма натоварване.
При снимане от човек с височина 175 см. централната конзола не се вдига въобще.
За снимане на панорами и видео е перфектна и може да се закачи и видеокамера.
Сега обмислям и закачането на макрорелса с мях на нея.
Недостатък е , че не може да се свали близко до земята.Минимума е около 50см.Намислил съм една доработка на единия прът на централната конзола която ще ми позволи сваляне плътно до земята , но не остава време.
Препоръчвам 9/10 .


Клип: http://www.youtube.com/watch?v=RlcCPCikKnU




Публикацията е редактирана (14-06-12 12:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът – почти всичко за него.
Автор: Alex-dan   
Дата:   14-06-12 12:25

Комбинацията тежи 3,5 килограма и я дават за 6 колограма натоварване.

[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът – почти всичко за него.
Автор: pmartinov   
Дата:   14-06-12 12:29

Arca-Swiss D4 3D-Neiger


Отговори на това съобщение
 Re: Стативът – почти всичко за него.
Автор: atrifonov   
Дата:   14-06-12 13:54

джъмбо понякога стативите служат и за самоотбрана[smilie18] по тия диви места където ходим
За това в колата седи и старото, но тежко Велбонче[smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът – почти всичко за него.
Автор: deathzone   
Дата:   14-06-12 14:17

Аз ползвам Velbond точно такъв

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът – почти всичко за него.
Автор: Alex-dan   
Дата:   14-06-12 14:26

Тоя Velbond е живата класика [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът – почти всичко за него.
Автор: deathzone   
Дата:   14-06-12 14:27

В смисъл?

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът – почти всичко за него.
Автор: atrifonov   
Дата:   14-06-12 14:32

deathzone това стативче не става за нищо

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът – почти всичко за него.
Автор: deathzone   
Дата:   14-06-12 14:37

Що добре се държи с апарата Д90, не се клати. Какво ми трябва повече?

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът – почти всичко за него.
Автор: didesignbg   
Дата:   14-06-12 14:42

За видео става [smilie3]
С тази двупозиционна глава за фото не е препоръчителен, за дслр съвсем. При една поредна покупка от някъде, служебно ни подариха един, псувам го и го подритвам от много време, току виж го сменим, ама държи кучето. Даже напоследък взех да го харесвам.[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Стативът – почти всичко за него.
Автор: deathzone   
Дата:   14-06-12 14:50

Обясни по-подробно къде му е недостатъка.

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът – почти всичко за него.
Автор: didesignbg   
Дата:   14-06-12 14:55

Ако го ползваш в студио на равен под е добре. Опитвал ли си се с него да снимаш портретно, да подравняваш хоризонт, да го смъкваш на по-ниско от 60 см?

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът – почти всичко за него.
Автор: didesignbg   
Дата:   14-06-12 14:57

Определено няма устойчивостта да гаси вибрациите от дслр. За компактен апарат и вътрешно ползване бих се съгласил, донякъде с горните изключения.

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът – почти всичко за него.
Автор: deathzone   
Дата:   14-06-12 14:57

Да и се справям добре, имам си даже и нивелир.

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът – почти всичко за него.
Автор: s_l   
Дата:   14-06-12 15:44

Автор: pmartinov
Дата: 14-06-12 12:29

Arca-Swiss D4 3D-Neiger


Да принципно съм гледал видеото и съм изчел информацията за главата.. Сега остава само да я видя на живо, но разбира се това е незадължителна опция. Навит съм и, изглежда е точно за мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът – почти всичко за него.
Автор: Jirko   
Дата:   14-06-12 15:46

Джъмбо състоянието на стативите си е много нормално всъщност. За да не ме раберете погрешно уточнявам че статива е единствената част от техниката ми по която има следи от употреба появили се докато съм я ползвал аз. Всичко друго ми е маниакално пазено. Но за желязото няма как , докато апарата и обективите са увити в дунапрен в раницата, статива е закачен отвън и се допира във всичко като почнем от влаковете и стигнем до скалите в планината. Освен да го нося аз и снимам с него той стъпва по земята и е нормално да се удря в скали. Драскотините не му пречат, всъщност най сериозното нещо което му се случи беше потапянето в езерото Ван където алуминия щеше да стане на парцали от солите.
Но съм се примирил с това техниката е да се снима с нея, не да ми седи в шкафа.

Отговори на това съобщение
 Re: Стативът – почти всичко за него.
Автор: didesignbg   
Дата:   14-06-12 15:51

Аз съумях да закача моя на въжето на Кончето, получи се нещо като тролей за момент, добре че никой не пусна тока. Охлузих го жестоко, защото въжето се наби между раницата и статива, завъртях се стреснах се, чудейки се какво стана и защо нещо ме дърпа. Впоследствие точно си мислех, че ако е карбонов нямаше да удържи, така само смъкнах малко от боята/анодизирането.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »