Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Избор D90/D5100
Автор: pdimitrov   
Дата:   16-05-12 19:05

Здравейте! Аз съм поредният, който се чуди кой от двата модела да избере :) Прочетох каквото намерих във форума (да, и темата на @petqq13), но все още има няколко аспекта, които не са ми ясни. Относно опита ми - с DSLR съм правил има-няма 50 снимки :) Около 10-15к кадъра с Nikon P100, доста от които брак или просто щракане :) Защо съм решил да сменя апарата - P100 ме привлече с много си автоматични режими и тези 26х оптичен зуум, които обаче, както почти всеки тук знае, изискват доста светлина и предлагат увеличение за сметка на качество. Освен това обичам да правя снимки при ниска осветеност, включително нощни, и сегашният ми апарат просто не ми върши работа с малкия си сензор, липсата на ниска скорост на затвора (8 сек минимална). И последното - писна ми да снимам само пейзажи и архитектура, които в общия случай не изискват плитък DOF.
Както и да е. Малко за комплектът, който смятам да събера поетапно. Изборът на тяло предстои, като то ще бъде взето с 18-105mm на първо време. Освен това смятам да взема 50mm 1.8D/G, 55-300mm, както и SB-700. Накрая един евтин fisheye обектив, но той може да почака. Та ето какво не ми е ясно:
1. Колко по-зле се представя D90 спрямо D5100 при ниска осветеност (визирам по-добрата матрица на D5100) ?
2. Понеже се увличам по потрети, бих искал да знам осезателна ли е разликата м/у 50mm 1.8D и 1.8G. Знам за шумния мотор на D, гледах и сравнението между двата в канала на DigitalRevCom в youtube, но реално АЗ ще усетя ли разликата ? :D
3. D5100 предлага ли възможност за безжична синхронизация със светкавици? Убих се да търся отговора на този въпрос, но така и не ми стана ясно.
И понеже нямам неограничени финанси, ще спомена и малко цени. D90 + 18-105mm - 780€, D5100 + 18-105mm - 680€. Идеята ми е, че засега нямам мераци за други обективи, освен изброените, така че разликата в цените ще се компенсира от съответния 50-милиметров обектив (поради липсата на мотор в 1.8D). Самите тела отново вървят със 100€ разлика и добавеният 18-105mm излиза 140-150€, което мисля, че е доста добра оферта. Моля за помощ в избора. И се извинявам за романа :)


Отговори на това съобщение
 Re: Избор D90/D5100
Автор: didesignbg   
Дата:   16-05-12 22:23

Почвай да четеш за м4/3 не се занимавай с никон. Не ти ли стига това с Р100?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор D90/D5100
Автор: deathzone   
Дата:   16-05-12 22:43

Аз съм за Д90, по удобен е и има бързи бутони.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор D90/D5100
Автор: mitku   
Дата:   16-05-12 22:53

Главните предимства на D5100 са:
- по-добра матрица - т.е. по-добра работа при високо ISO... 1 f-стоп по мое мнение (около 0.5 f-стоп според ревютата), въпреки повечето мегапиксели; по-голяма дълбочина на цветопредаването; по-голяма динамика (да кажем около 1-1.5 Ev);
- въртящ се дисплей;
- много по-добър режим за видео с FullHD и работещ АФ през цялото време + вход за допълнителен външен микрофон и H264 кодиране... срещу 720p без АФ по време на видеото, без вход за външен микрофон и по-смотано кодиране в mov контейнер при Д90;
- HDR директно от камерата;
- някой сигурно би счел за предимство и 16-те мегапиксела, пред 12-те (за мен лично точно туй няма значение);
- по-ниска цена.

Главните предимства на D90 са:
- АФ мотор в тялото (срещу липсата му при Д5100);
- допълнителен инфо-дисплей (Д5100 - няма);
- по-добър визьор - по-голям и по-светъл (пентапризма, срещу пентаогледало);
- по-добра ергономия с по-висок клас тяло;
- малко по-бързи серийни снимки - 4.5 срещу 4 fps.

Трябва сам да прецениш кое е по-важно за теб. Т.е. най-вече прецени дали имаш намерение да ползваш АФ обективи (без мотор). Ако отговорът е "да" - значи Д90... ако отговорът е "не" - значи Д5100. Аз бих избрал Д90, но за повечето любители Д5100 сигурно ще е по-добър избор. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор D90/D5100
Автор: jingov   
Дата:   16-05-12 22:53

d90 [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор D90/D5100
Автор: io_bs   
Дата:   16-05-12 22:54

И двата апарата са добри и ще правят отлични снимки в правилните ръце.
D90, въпреки че е по-стар, има предимствата на кропка от среден клас - по-добра ергономия, изнесени копчета и врътки, горен дисплей (много полезно нещо), по-голям визьор, безжична синхронизация със светкавици (която отстъства при D5100), автофокус с AF-D обективи.
D5100 е с по-нови технологии, но пък е по-нисък клас. Предимствата му са по-хубавата матрица, въртящият дисплей, по-доброто видео ии... дотам [smile] Няма горен дисплей, няма втора врътка, има много малко изнесени бутони...
Аз съм с D90, в профила ми можеш да видиш снимки при различни условия - сутрин, денем, привечер...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор D90/D5100
Автор: deathzone   
Дата:   16-05-12 22:56

Винаги съм се чудил Д90 има ли начин за премахване на изгорели пиксели?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор D90/D5100
Автор: mitku   
Дата:   16-05-12 22:58

deathzone написа:

> Винаги съм се чудил Д90 има ли начин
> за премахване на изгорели пиксели?

Има... в Профайлд, срещу 25лв. (или фрий ако е в гаранция). [smilie7]



Публикацията е редактирана (16-05-12 23:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор D90/D5100
Автор: pdimitrov   
Дата:   17-05-12 05:12

Благодаря за активността. Да отговоря на няколко въпроса:
- P100 определено вече не ми стига. Не казвам, че тотално съм надскочил машинката, но в момента, в който апаратът започне да ми пречи да направя снимката, която искам (а аз не искам много), мисля, че е време за стъпка нагоре :)
- Заради сегашния ми намразих ровенето из менюта. За мен това е един огромен плюс на D90, респективно минус на D5100 заради "изчезналите" бутони.
- Точно в обективите ми е дилемата. Като изключим ценовата разлика между 50mm 1.8D и G, като че ли всички обективи, с които смятам да се сдобия, имат мотор. А от една друга тема за D90 разбрах, че със стари обективи автофокусът не е проблем, но мерене липсва, което малко ме обезкуражава.
- Най-накрая! D5100 няма безжична синхронизация :D
- Винаги е хубаво да знам, че разполагам с добро видео, но като се замисля колко пъти съм ползвал фунцията и колко успешни са били опитите ми... :)
- С 4/3 не смятам да се занимавам поради няколко причини: не обичам да снимам в live view, обичам звука на затвора на огледално-рефлексните и нямам проблем с размерите и теглото, а в този ценови клас като че ли DSLR системите предлагат повече от безогледалните, стига човек да знае какво иска и как да го постигне. А аз обичам да си играя, за да постигна определен резултат. Снимам само и единствено за удоволствие и не търся ничие одобрение, така че се водя от принципа "Кеф цена няма." :)

В общи линии отговорът на въпросите ми май е D7000, но в момента не мога да заделя толкова средства :) Ще помисля и ще реша. Ако някой иска да добави нещо, нека заповяда. Така или иначе покупката ще се извърши в средата на следващия месец (живот и здраве) :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор D90/D5100
Автор: duronman   
Дата:   17-05-12 08:11

Май станахме много с тази дилема :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор D90/D5100
Автор: netizen   
Дата:   17-05-12 09:00

Между д90 и д5100 избери д7000 [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор D90/D5100
Автор: duronman   
Дата:   17-05-12 09:13

Е всеки го казва това. Моля, всеки дал този съвет да ме черпи 500лв, аз ще намеря другите 200лв :) Иначе знаем, кое е хубаво, даже направо на 800E да се мятаме. :) С компютъра си изкарвам парите - за него мога да прежаля повече пари и да нямам в момента, но за апарата е малко по-друго. Това е все едно да кажа - купете си монитор като моя за ХХХХ лв, как може да си обработвате снимките на лаптопи примерно...



Публикацията е редактирана (17-05-12 09:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор D90/D5100
Автор: tziko   
Дата:   17-05-12 09:41

Д5100[smilie24]

Това което ще остане в бъдещето са снимките, не е мотора в тялото или ергономията на апарата!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор D90/D5100
Автор: mitku   
Дата:   17-05-12 09:50

pdimitrov написа:

> ... Точно в обективите ми е дилемата.
> Като изключим ценовата разлика
> между 50mm 1.8D и G, като че ли всички
> обективи, с които смятам да се
> сдобия, имат мотор. А от една друга
> тема за D90 разбрах, че със стари
> обективи автофокусът не е проблем,
> но мерене липсва, което малко ме
> обезкуражава...

Само че... май нещо не си разбрал съвсем в другата тема. Зависи за колко точно са "стари" обективи става дума. Д90 си работи без проблем с всички AF обективи, т.е. модели от 1986г. насам... или реално - всички налични в нагъзините в момента. Няма да има мерене с ОЩЕ по-старите обективи AI и AI-S, модели от 1977-ма, до към 90-те някъде (макар че май все още има няколко модела AI-S, които се произвеждат и в момента). Т.е. на D90 ще му работи всичко с автофокусни обективи (включително и меренето, естествено), налични в момента... а няма да има мерене с още по-старите ръчнофокусни обективи - което теб общо взето не те интересува на този етап. Като също така туй важи и за обективи от други марки (Сигма, Тамрон, Токина), които са автофокусни, но нямат мотор, които ще си работят на Д90, а няма да имаш автофокус на Д5100. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор D90/D5100
Автор: duronman   
Дата:   17-05-12 10:12

Е то с тях меренето и на D60 и D3000 работи - говорим си за стъкла от 60-те и 70-те (които често са прекрасни) ! Все пак за мен стана ясно - трябва ми д700 - той мери и с тях, но за сега ще се въздържа по финансови причини.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор D90/D5100
Автор: pdimitrov   
Дата:   17-05-12 12:01

mitku написа:

> Само че... май нещо не си разбрал
> съвсем в другата тема. Зависи за
> колко точно са "стари" обективи
> става дума. Д90 си работи без
> проблем с всички AF обективи, т.е.
> модели от 1986г. насам... или реално -
> всички налични в нагъзините в
> момента. Няма да има мерене с ОЩЕ
> по-старите обективи AI и AI-S, модели
> от 1977-ма, до към 90-те някъде (макар
> че май все още има няколко модела
> AI-S, които се произвеждат и в
> момента). Т.е. на D90 ще му работи
> всичко с автофокусни обективи
> (включително и меренето,
> естествено), налични в момента... а
> няма да има мерене с още по-старите
> ръчнофокусни обективи - което теб
> общо взето не те интересува на
> този етап. Като също така туй важи
> и за обективи от други марки
> (Сигма, Тамрон, Токина), които са
> автофокусни, но нямат мотор, които
> ще си работят на Д90, а няма да имаш
> автофокус на Д5100. [smilie3]

Това уточнение на годините доста ми помогна :) Може би аз не съм го написал като хората, но бях разбрал, идеята за меренето на D90 и липсата на такова в D5100, но не знаех, че AF обективите датират отпреди да се родя :D
Относно покупката на D7000 - и аз го написах, и други след мен: не е като да не искаме по-доброто, но ни идва малко скъпо :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор D90/D5100
Автор: duronman   
Дата:   17-05-12 12:23

Ще купя 5100, в крайна сметка по-добрата матрица, ще ми даде по-добри кадри от гледна точка на цвят и шум, а и ще е по-продаваем след време. "По-лабаво" тяло е, но пък е по-ново, винаги има някакъв компромис ! Аз AF обективи не ползвам - или напълно ръчни или AF-S, в крайна сметка всичко е компромис с нещо. Някой ден D7000 на старо, но вместо да чакам, до тогава мога да направя едни 10-20 хиляди кадъра с D5100 вместо с D3000-то ми :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор D90/D5100
Автор: duronman   
Дата:   17-05-12 16:47

След час тестване и тормоз на персонала на фотопавилон (благодарности за търпението) купих новичко D90. Като си приспадна ддс и данък печалба излиза 970лв. D5100 прави малкооо по прилични цветове, но вдичко друго, поне за мен е много назад от D90. Страшно удобно тяло ! Благодаря на всички вас за съветите. Много съм доволен от избора си.



Публикацията е редактирана (17-05-12 17:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор D90/D5100
Автор: muncho_   
Дата:   17-05-12 16:52

Честито!![shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор D90/D5100
Автор: io_bs   
Дата:   17-05-12 16:57

Честито!!! [cool]

tziko написа:
> Това което ще остане в бъдещето са снимките, не е мотора в
> тялото или ергономията на апарата!

Ами ако ергономията е пречка за създаването на снимки? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор D90/D5100
Автор: satyno   
Дата:   17-05-12 17:16

Честито duronman!!![cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор D90/D5100
Автор: duronman   
Дата:   17-05-12 17:18

Точно това се получи - D5100 просто не ми пасна, не ми беше удобен. С ръчните ми обективи е същото дзверене във визьора, като при D3000, D90 може и да не мери, но поне виждам прекрасно през визьора му. На първо четене снима чудесно и ми пасна в ръцете, все едно за мен е правен :)

Някой хубав ден ще бъде наследен от D7000, а до тогава да отделя време да се науча да снимам по-добре !

Отговори на това съобщение
 Re: Избор D90/D5100
Автор: satyno   
Дата:   17-05-12 17:25

Някой ден ти пожелавам нещо от рода на Д700! Успех![smile]



Публикацията е редактирана (17-05-12 17:51)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »