Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Re: 70см бютидиш с пчелна пита може ли да освети модел в цял ръст
Автор: fireflash   
Дата:   17-05-12 23:39

ecobo, важно е да се наблегне на детайла, иначе ще почнат спорове за фокуса :D :D :D [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 70см бютидиш с пчелна пита може ли да освети модел в цял ръст
Автор: vgramatikov   
Дата:   17-05-12 23:43

[smilie18]

Не минава и ден без някой да ми напомня каде живея.

I [smitten] Bulgaria !

Отговори на това съобщение
 Re: 70см бютидиш с пчелна пита може ли да освети модел в цял ръст
Автор: n1x0n   
Дата:   18-05-12 00:10

Петъка вече е тук, а темата за ъглидиша още не е засегната... а жалко, такива авторитети се изказват - може да понаучим нещо. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: 70см бютидиш с пчелна пита може ли да освети модел в цял ръст
Автор: borissov   
Дата:   18-05-12 10:04

Адаш, и аз я следя с жив интерес, гледам красоти [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: 70см бютидиш с пчелна пита може ли да освети модел в цял ръст
Автор: hazini   
Дата:   18-05-12 10:17

Може ли да ви помоля само, като изчерпате тази тема да пуснете и една за кадриране, композиция, смислов и композиционен център :)

Отговори на това съобщение
 Re: 70см бютидиш с пчелна пита може ли да освети модел в цял ръст
Автор: erotila   
Дата:   18-05-12 10:27

[smilie18]

без център

Отговори на това съобщение
 Re: 70см бютидиш с пчелна пита може ли да освети модел в цял ръст
Автор: iasen2   
Дата:   18-05-12 10:45

n1x0n написа:

" С отдалечаването на бютито от модела, ти намаляваш относителният му размер /като осветително тяло/ спрямо обекта, който осветяваш.
Резултата от тази операция може да бъде само един - по-контрастно осветление, т.е. по-резки преходи между тъмните и светлите участъци. "

Значи като отдалечавам светкавицата ще увелича и контраста , така ли ?

Отговори на това съобщение
 Re: 70см бютидиш с пчелна пита може ли да освети модел в цял ръст
Автор: tonyboy79   
Дата:   18-05-12 11:03

Да в общи линии това се случва. [smile]
Ади бе петък 11:00 часа много замря темата. Да не сте гладни? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 70см бютидиш с пчелна пита може ли да освети модел в цял ръст
Автор: ecobo   
Дата:   18-05-12 11:15

Хм, трябва да си купя логаритмичен джобен калкулатор, та да си смятам сеченията и спиралите като снимам другия път [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: 70см бютидиш с пчелна пита може ли да освети модел в цял ръст
Автор: erotila   
Дата:   18-05-12 11:20

Автор: iasen2
Дата: 18-05-12 10:45


https://photo-forum.net/static/site_pics/183/s_1335976944_DSCF6844.jpg




колко можеш да отдалечаваш едно осветително тяло в това малко помещение и какви аксесуари трябва да ползваш за да не получиш отражения от белите ти стени, пода, фона и тавана в кутийката в която снимаш хора в цял ръст, какви резки преходи ще имаш когато всичко в "студиото" ти е 3х3 метра? Колко мощност ти трябва за да осветиш обекта си на снимане при 20метра отдалечен светлинен източник с бюти и пчелна пита?
Как действа бюти с пчелна пита на 1,5м от обекта ти на снимане?
Как действа бюти с пчелна пита на 5м от обекта ти на снимане?
Как действа бюти с пчелна пита на 20м от обекта ти на снимане?

А ако си само с бюти?
А ако си с софтбокс 60х60см?
А ако си със софтбокс 60х 180см?
[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: 70см бютидиш с пчелна пита може ли да освети модел в цял ръст
Автор: erotila   
Дата:   18-05-12 11:23

А бютито на нивото на коленете ли ще е?
На нивото на гърдите ли?
На ниво по високо от модела ли?
Малко по на ляво?
Или много по на дясно?
... а ти къде ще си с фотоапарата...

Отговори на това съобщение
 Re: 70см бютидиш с пчелна пита може ли да освети модел в цял ръст
Автор: iasen2   
Дата:   18-05-12 11:28

Еротила , криза , това е положението ,мислиш ли че не знам , че стените не отразяват и намаляват контраста ?.
[beer]
Затова се стремя да използвам насочено осветление .

Не съм фотограф и никога не искам да бъда, просто питам елементарни въпроси и чакам елементарни отговори от типа - няма да тане или ще стане еди как си

[beer]
а снимката дето ме цитираш е необработена [smilie5]
Реално повечето фотографи работят при подобни условия . Само ти имаш 1 декар студио .



Публикацията е редактирана (18-05-12 11:39)

Отговори на това съобщение
 Re: 70см бютидиш с пчелна пита може ли да освети модел в цял ръст
Автор: chill   
Дата:   18-05-12 11:31

> Значи като отдалечавам
> светкавицата ще увелича и
> контраста , така ли ?

Ще направиш сенките по-резки (hard). Lighiting 101.

Отговори на това съобщение
 Re: 70см бютидиш с пчелна пита може ли да освети модел в цял ръст
Автор: Canon   
Дата:   18-05-12 11:32

ecobo
Аз пък карам моделките сами да си носят спиралите , да са си по тяхна мярка. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: 70см бютидиш с пчелна пита може ли да освети модел в цял ръст
Автор: tonyboy79   
Дата:   18-05-12 11:35

Canon хубу, че цъкнах на линка да разбера за какви спирали става въпрос, че за момент помислих, че си гинеколог. [smilie18]
А кажете кое осветление е правилно и неправилно?

Отговори на това съобщение
 Re: 70см бютидиш с пчелна пита може ли да освети модел в цял ръст
Автор: n1x0n   
Дата:   18-05-12 11:42

Как така ще замре! Най-петъчната тема... просто сега ставам. [smilie3]

Значи като отдалечавам светкавицата ще увелича и контраста , така ли ?

Контраста на осветлението не е функция на отдалечаването, а на това, че модификатора ти /бюти диш, софтбокс и т.н./ с отдалечаването си започва да става все по-малък като относителна площ спрямо модела.

Условно казано, бокс 100х100 см. на 3 метра разстояние, ще ти даде същото осветление /откъм характер на светлината/, каквото ще ти даде 50х50 см. софтбокс на 1 метър разстояние, защото спрямо модела - относителният размер на двата бокса ще е еднакъв.

Т.е. при модификаторите с голяма площ, чиято идея е да осигурят относително меко осветление поради големите си относителни размери спрямо модела - отдалечаването води до много по-осезаема промяна в характера на осветлението.

И обратното: един 15 см. рефлектор дали ще е на 1 метър или на 5 метра от модела - няма да се отрази осезаемо на контраста, защото източника на светлина е поначало пренебрежимо малък спрямо модела.

п.п.
Контраста /характера/ на осветлението да не се бърка с контраста /тоналният диапазон/ на сцената в кадъра. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: 70см бютидиш с пчелна пита може ли да освети модел в цял ръст
Автор: erotila   
Дата:   18-05-12 11:48

iasen2
фотографията е точна наука, като такава тя е подвластна на законите, в случая и на светлината, понеже фотографията е рисуване със светлина, всяко нещо може да стане стига да ползваш обстоятелствата при които си изложен.
Примери давам пак:

http://www.fotolinia.com/wp-content/gallery/news91_bmw_maxx_agency/news91_bmw_maxx_agency_7.jpg



с колко броя светкавици е направена тази снимка... и какви са според теб?

а тази

http://www.fotolinia.com/wp-content/gallery/2010_test/dsc1622e_.jpg



а тази с каква скорост и бленда според теб е направена


http://www.fotolinia.com/wp-content/gallery/news89_maxx_agency/news89_maxx_agency_22.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: 70см бютидиш с пчелна пита може ли да освети модел в цял ръст
Автор: swan_   
Дата:   18-05-12 12:17

Винаги съм се възхищавал на хората, които имат самочувствие. Дай боже всекиму! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: 70см бютидиш с пчелна пита може ли да освети модел в цял ръст
Автор: Alex-dan   
Дата:   18-05-12 12:34

Т.е. при модификаторите с голяма площ, чиято идея е да осигурят относително меко осветление поради големите си относителни размери спрямо модела - отдалечаването води до много по-осезаема промяна в характера на осветлението.

И обратното: един 15 см. рефлектор дали ще е на 1 метър или на 5 метра от модела - няма да се отрази осезаемо на контраста, защото източника на светлина е поначало пренебрежимо малък спрямо модела.


Добре де, във втората част на коментара не е ли по-различен резултата. Аз винаги съм мислил, че за малки източници като ръчна светкавица, при отдалечаване от обекта си важи inverse-square law в пълна сила. И обратно, при ползването на огромен октобокс примерно, колкото по-близо е, толкова повече светлината ще е равна. При отдалечаването му от обекта съответно ще става по-контрастна, понеже все едно смаляваме размера на светлинния източник. Нямам опит със студийно осветление и модификатори, просто ми е любопитна темата...

Отговори на това съобщение
 Re: 70см бютидиш с пчелна пита може ли да освети модел в цял ръст
Автор: ecobo   
Дата:   18-05-12 12:44

Това и на този размер му се виждат аберациите...
А на светлинната схема грам не мога да й хвана идеята. Еле пък тая светка под колата...


http://www.fotolinia.com/wp-content/gallery/news91_bmw_maxx_agency/news91_bmw_maxx_agency_7.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: 70см бютидиш с пчелна пита може ли да освети модел в цял ръст
Автор: n1x0n   
Дата:   18-05-12 13:27

Аз винаги съм мислил, че за малки източници като ръчна светкавица, при отдалечаване от обекта си важи inverse-square law в пълна сила.

Съвсем правилно си мислил. Но този закон важи за интензитета на светлината, а не за нейният характер.

И обратно, при ползването на огромен октобокс примерно, колкото по-близо е, толкова повече светлината ще е равна.

То не е "обратно", а "също така". Т.е. едното положение не изключва другото.

Отговори на това съобщение
 Re: 70см бютидиш с пчелна пита може ли да освети модел в цял ръст
Автор: hazini   
Дата:   18-05-12 14:16

Малкият 15 см рефлектор също може да даде мека светлина ако е приближен достатъчно до обекта, който се снима /примерно лице/. В някои случаи относителният размер на рефлектора може да е по-голям от снимания предмет.
За сметките с квадратите има измислени флашметри :)

Отговори на това съобщение
 Re: 70см бютидиш с пчелна пита може ли да освети модел в цял ръст
Автор: hotsnail   
Дата:   18-05-12 16:17

хазини то с 15см рефлектор и цял ръст можеш да снимаш. Стига модела ти да е хлебарка или най-много дребна богомолка.

Не се излагай. За портрет си вземи поне чадър да можеш да светнеш и гушката на модела и да е мека светлинката.

15см ще трябва да и го завреш до спиралата некъде [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: 70см бютидиш с пчелна пита може ли да освети модел в цял ръст
Автор: ecobo   
Дата:   18-05-12 16:41

Я специалистите по осветление, дето всичко им е ясно, да кажат този кадър с какви модификатори и с колко светки е сниман. Аз например се затруднявам да позная, пък нали фотографията е точна наука, би трябвало всичко да е ясно... [smilie3]


http://farm8.staticflickr.com/7104/7221309862_0e856b8184_b.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: 70см бютидиш с пчелна пита може ли да освети модел в цял ръст
Автор: hotsnail   
Дата:   18-05-12 16:53

Екобо да почна спекулациите. Като пълен дилетант залагам на 4 или 5 мигалки? зле разположени.

предполагам има за фона 2 броя - ама може и да няма ни един а фона да е резнат ловко при обработката. Обаче и да няма ги броим за два - щото би трябвало да има.

и 2 или 3 отпред.

явно поне един от източниците от дясната страна е без аксесоар и прави остра сянка.

Централната възглавница свети малко повечко т.е. има нещо в центъра....

от ляво може и да няма

мисля че средния източник е отгоре - 60 градуса.

десния под 45 градуса - отпред и отгоре

може би левия източник е по скоро от пред в лявата част (самия ъгъл в ляво е тъмен така че не е съвсем отпред). Няма резки граници в ляво т.е. софт бокс или чадър...най-вероятно този ляв източник е ниско сравнително т.е. 30 градуса


ми това е

Екобо това някакъв добре осветен диван ли се води? мен малко ме дразни сенкята в дясно и прегорялата лева калъфка. Много блещи също така

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »