Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Търся сватбен фотограф+видео
Автор: georgeo   
Дата:   04-05-12 22:14

Здравейте,
Датата на сватбата е 09.06.2012г. - Враца.
Моля предложенията да бъдат съпроводени с портфолио.
Очаквам предложения на лично.

Благодаря предварително!

p.s Заснемане в продължение на около 10-12 часа.


Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: Tonidi   
Дата:   04-05-12 22:21

Party club - Сватбена фотография, видеозаснемане, DJ озвучаване


Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: georgeo   
Дата:   04-05-12 22:38

Планиран бюджет за тези услуги ( фото+видео): 500-700лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: pbg   
Дата:   04-05-12 23:12

Изпратих Ви л.с.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: gmir   
Дата:   04-05-12 23:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: pepi34   
Дата:   05-05-12 01:02

Бюджета е уникален, явно за кебапчета е заделено повечко. Във Враца има един Румен, добре снима и евтинко. Ще ти пратя тия дни координатите на всички които са от района, може би ще се израдват на предложението.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: pefoto01   
Дата:   05-05-12 05:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: saxon   
Дата:   05-05-12 08:58

гмир:
Глупости на търкалета. Уебдизайна няма нищо общо с хубавите снимки. Добрият уебдизайн просто трябва да е незабележим и да не пречи, а да помага за разглеждането на снимките, нищо друго.



Публикацията е редактирана (05-05-12 08:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: ogy25   
Дата:   05-05-12 09:32

saxon написа:


> Уебдизайна
> няма нищо общо с хубавите снимки.
> Добрият уебдизайн просто трябва
> да е незабележим и да не пречи, а да
> помага за разглеждането на
> снимките, нищо друго.
>водата е мокра
>млекото бело
>За велосипеда всичко е написано .....



Колега, нещо не можеш да зацепиш к'во казва хасковският титан, май-май [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: Gecata   
Дата:   05-05-12 09:37

Като гледам снимките в профилите на тия двамата, май не се е родил още уебдизайнера който може да им помогне....[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: cameraman   
Дата:   05-05-12 09:56

Може би за Враца това е съвсем приличен бюджет... Преди месец нама един колега ми разказва, как в Добрич една фирма правела фото и видео, с подарък фото книга/познай тя какво ще представлява/, за 350 лева.[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: deathzone   
Дата:   05-05-12 10:04

Е според вас колко трябва да се дадат? 2000 лв?

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: cameraman   
Дата:   05-05-12 10:21

Според мен 700 едва покриват хонорари за:
- фото и видео заснемане.
- монтаж и постпродукция на заснетия материал
- транспортни и амортизационни разходи за техниката
- разходи по графичен дизайн, отпечатване на дискове и обложки, албум със отпечатани снимки- подарък за младоженците
За данъци не остана въздух в тази сметка.
....но пак казвам, че във Враца е възможно хонорарите за отделните дейности да са по- ниски и оттам да се получава по-разумна сметка...
Всъщност не.... цената е нормална за снимки в jpeg и видео на Pal DV. Цената е абсурдна за HDV формат при видеото и RAW+ obrabotka za foto.



Публикацията е редактирана (05-05-12 10:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: Miro__Slav   
Дата:   05-05-12 17:34

Magic Art Wedding

Би ли уточнил само как да изтълкувам това !

p.s Заснемане в продължение на около 10-12 часа.

Като присъствие на оператор и фотограф 10>12 часа или като заснет материал 10>12 часа [smilie8]



Публикацията е редактирана (05-05-12 22:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: pepi34   
Дата:   05-05-12 23:50

Клиента се стресира, нищо не отговаря. Почна наддаването. Айде и аз да наддам малко. Ако съм фрее ще снимам почти безплатно. Но си имам условия. Няма да снимам 12 часа. Искам убави неженени и палави шаферки. И много ядене и пиене. Портфолио няма да си направя труда да пратя, в профила ми има сайт, при интерес - погледни в него![shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: Miro__Slav   
Дата:   05-05-12 23:53

pepi34 усещам, че за шаферките може да се разберем колегиално дори да е само една... [beer] [smilie5] Е го къде е Враца [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: ando   
Дата:   06-05-12 02:13

Яденье и пиенье, и сгодна шаферка [smilie5] Какво друго му трябва на човек [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: ogy25   
Дата:   06-05-12 09:05

Имам свободен екип за посочената дата.

Видео - 700 лв./до 3ч. краен продукт 16X9 SD/

Фото - безплатно.

Клиента поема транспортните разходи и нощувките за 3души.

Офертата е валидна за сватба от минимум 100 гости.

Успех.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: rising   
Дата:   06-05-12 12:08

Румен Георгиев [smilie24] [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: gmir   
Дата:   06-05-12 21:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: georgeo   
Дата:   06-05-12 21:59

:))
Благодаря на всички, които направиха своите предложения.
Бюджета разбира се е ориентировъчен.
Във Враца попаднах на оферти 150-300лв, което е несериозно. Несериозно е защото единия фотограф не можа да покаже снимки, които е правил ( показва снимки на колега- той щял да направи същите).... а на друг изгорели снимки и фокус по желание на апарата ( Auto).
В крайна сметка имам няколко фаворита от тук, сумата е по-висока... но мисля, че е оправдана.
Още веднъж благодаря на всички, които се включиха и коментираха темата :)


Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: langel   
Дата:   06-05-12 22:12

"Ами гостите ако са 50 или 25 компактна сватбичка, услугата фифти ли ще е?"

Предполагам, че ще може да е фифти при 200+, при 300+ ще отпадне транспорта, а при 500+ и нощувките. Третият вероятно е "експрес-мен" [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: ecobo   
Дата:   06-05-12 22:20

Минимум 600 лева снимките (ако държиш на поне средно качество).
Ако намериш видео за 100 кинта (което не е невъзможно), работата се връзва [smilie3]

ПП: Чувал съм за цена 150 лева видео, снимките - бонус. Това в Сливен [smilie18]
ППП: Не съм чувал някой да си гледа филма от сватбата повече от веднъж. Видео за сватба си е нон-сенс отвсякъде.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: gmir   
Дата:   06-05-12 22:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: langel   
Дата:   06-05-12 22:56

Бе примери много, а и не всички са селски [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: Tonidi   
Дата:   07-05-12 00:20

По-справедливо ми се струва разпределението 600 за видео и 100 за фото - това съобразено с труда и уменията, които полагат фотограф и видеооператор от една категория [smilie5]
Офертата обвързана с броя на гостите и аз не я разбрах? Имал съм сватба от 22 човека с бюджет за видео и фото надхвърлящ 5 пъти горният


Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: ogy25   
Дата:   07-05-12 10:14

Tonidi написа:

> По-справедливо ми се струва
> разпределението 600 за видео и 100 за
> фото - това съобразено с труда и
> уменията, които полагат фотограф и
> видеооператор от една категория
> [smilie5]
> Офертата обвързана с броя на
> гостите и аз не я разбрах? Имал съм
> сватба от 22 човека с бюджет за
> видео и фото надхвърлящ 5 пъти
> горният


Свят голям и несправедливост дебне отвсякъде! [smile]

А колкото за броя на гостите - отговорът е съвсем елементарен:

Колкото повече, толкова повече ....

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: ando   
Дата:   07-05-12 11:12

ecobo написа:


> ППП: Не съм чувал някой да си гледа
> филма от сватбата повече от
> веднъж. Видео за сватба си е
> нон-сенс отвсякъде.

Нима хората се отчитат пред теб колко пъти си гледат сватбата? Определено не си прав. Вярно, че известно време след сватбата започва да се гледа все по-рядко, но с течение на времето записът става все по-ценен и интересен. Ако не беше така нямаше да се правят презаписи на стари сватби от VHS касети на DVD и други по-съвременни носители. Аз самият гледам с интерес сватбите от преди 20-30 години на непознати за мен хора, когато ми докарат стари касети за конвертиране на DVD. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: ogy25   
Дата:   07-05-12 11:19

Adno [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: rolemodel   
Дата:   07-05-12 12:04

Доста селски изказвания има в тази тема ;) На нашата сватба фотограф ни беше Калоян Спасов, а видеооператор Веско Лазаров. И двамата са страхотни професионалисти и сме страшно доволни. Платихме по 400 на всеки от тях - общо 800 лв. за видео и фото. Снимките са страхотни като качество и отделно са страшно добре обработени, както и видеото, което е направено като филм със страхотно качество с музикален аранжимент и в него са включени мини филмчета... с две думи просто няма как да сме по-доволни от крайния резултат и то за 800 лв. А за тези, които смятат, че видеото се гледа само веднъж, явно само си приказват, за да не заспят! Видеото е нещото, което ще се гледа от младоженците много пъти, от техните родители, кумове, приятели и най-важното живот и здраве, именно благодарение на видеото бъдещите поколения ще могат да "присъстват" на сватбата на родители и прародители, защото със снимките няма как да се усети атмосферата на този ден, а добре направеното видео е точно за тази цел!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: Krassy   
Дата:   07-05-12 14:09

Да хвалиш снимки и фотограф без да покажеш е като да обясняваш на слепец залеза [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: rolemodel   
Дата:   07-05-12 14:44

Целта на поста ми не беше да хваля фотографа и оператора, а просто да подчертая, че за 800 лв., можеш да получиш снимки и видео, направени от добри професоналисти... нали за това е темата! А относно работата на споменатия фотограф мисля, че ясно съм написал името му и всеки, който се интересува от работата му, може да си направи труда да напише името му в Google, където има страшно много снимки и отзиви за него![smilie3] Аз не съм човекът, който да му прави реклама, като качва негови снимки, защото както вече казах, целта ми не беше да препоръчвам някой, а да дам пример с чудесно свършена работа за определена сума :)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: pepi34   
Дата:   07-05-12 15:20

rolemodel

Това коя година беше? Камен Вълканов отдавна не взима 400лв. Още миналата година взимаше 600, сега навярно още повече, ако не вярваш вземи му звънни по телефона и се информирай.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: pepi34   
Дата:   07-05-12 15:24

написа:

>
>
> Колкото повече, толкова
>
> повече ....

>
> [smilie5]
>

Много евтин и непрофесионален номер да прецакаш колегите с ниска цена и после да си избиеш от гостите с продажба на снимки по 5лв за брой.Но явно клиента е съгласен да се получи така, за сметка на гостите му, само и само на получи фото услуга за 0лв. Аз да ти кажа , не бих се наел, щото в средите който снимам, може за тая схема да се яде и бой.Затова при нас фотото си има обявена цена, всеки да си знае неговото.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: rolemodel   
Дата:   07-05-12 15:27

За пореден път се убедих, че е пълно със селяни в този форум!!! pepi34 много ми е интересно само да ми кажеш, къде прочете, че аз съм написал името КАМЕН ВЪЛКАНОВ!!! Или за тел Камен Вълканов и Калоян Спасов са един и същи човек?!?!?! Айде моля те първо да четеш и след това да ме апострофираш!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: pepi34   
Дата:   07-05-12 15:49

Опс, извинявам се, объркал съм се.Да не са един и същ човек, но и на Калоян цената вече не е тази. Относно селяните, няма да коментирам. Обидите хвърляш ти, аз не обиждам никъде в темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: rolemodel   
Дата:   07-05-12 16:05

Извинението се приема! А относно цената, не мога да споря, но мисля, че тази, която съм написал е актуална, защото сватбата ни беше преди около половин година, не вярвам за такъв период цената да се е покачила чак пък толкова, но който се интересува може да си провери. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: tycoon   
Дата:   07-05-12 16:23

А бе това със селската кабеларка верно ли?? Падам от Марс аз...[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: mimko7   
Дата:   07-05-12 16:29

Хора всякъкви .... елате в Габрово и ще ви покажа агенция в която като си платиш 250 лв. за камера и фотографа ти е бонус [smilie11] . Имаше един оператор от Дряново или от Севлиево не помня монтирал на гнездото за лампата на камерата фотоапарат [smilie21] ... как нямах тогава фотоапарат в ръка да ви го щракна да паднете от смях [smilie21] . Но препоръчвам и за обратното да бъде внимателен клиента ..... плащаш една камара пари а то се оказва някой който си купил миналиа месец камера и решил да и изкара парите с една сватба . Искайте да видите какво е правил до сега и несе връзвайте на вариянта ..... а същото като неговото ще тиго направя за 50 лв. по-малко .[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: Tonidi   
Дата:   07-05-12 16:40

Преди половин година беше зимата, а зимата цените са други.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: pepi34   
Дата:   07-05-12 17:22

Габрово, Габрово, за там просто не ми се говори. То Габровото е прословуто. От една недавнашна кореспонденция останах с убеждението, че и това е много. Ако може да се намерят камера и апарат да снимат без оператора, това ще е идеалният вариант за габровци.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: ecobo   
Дата:   07-05-12 17:35

Аз не съм виждал сносни снимки за под 500 кинта, пък вие си ги разправяйте тука. Казвам "сносни". За нещо наистина добро е нормално да се искат 1500 кинта и нагоре. Ама хора всякакви, хората обикновено си харесват много снимките за 100 кинта и не заради друго, а защото са за 100 кинта - спестили са един вид, и за тях това е най-важното, пък и нали хората на снимките са разпознаваеми [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: deathzone   
Дата:   07-05-12 17:57

Повечето пари, не значи винаги по-качествена работа.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: rolemodel   
Дата:   07-05-12 19:08

Ами аз казах около половин година, но за да бъда точен са 7-8 месеца, което беше септември, а тогава сватбите, особено по морето, са в разгара си и би следвало цените да са най-високи! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: Gecata   
Дата:   07-05-12 20:17

rolemodel написа:
.....защото със снимките няма как да се усети атмосферата на този ден, а добре направеното видео е точно за тази цел!!!


Приятелю, или вие не разбирате много от фотография или просто не сте попаднал на фотограф щом сте стигнали до това така дълбокомислено съждение [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: rolemodel   
Дата:   07-05-12 20:32

Приятелю, не искам да се заяждам и мисля, че всеки си има различни разбирания за снимките. В случая дали аз разбирам от фотография или не, не е толкова важно! Не казвам, че в снимките няма атмосфера, но няма как да ме убедите, че една снимка може да покаже това, което можем да видим на видеото, все пак нека не забравяме, че това е филм и гледайки го, зрителят ще присъства на сватбата! А относно снимките, ние имахме щастието да попаднем на фотограф, който много точно е уловил атмосферата и емоциите ни, но пак казвам фотография и видео са две различни неща! Моите уважения но всеки си има мнение и това да съдиш, до колко "дълбокомислено съждение" мога да стигна само от един коментар, вече граничи с обида [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: saxon   
Дата:   07-05-12 20:36

Снимката улавя уникални моменти, хилядни от секундата, които можеш да съзерцаваш с часове и които на видеото минават с такава скорост, че няма да ги забележиш. Добрата репортажна фотография е есенцията на това, което се случва, но малко са можещите да извлекат тая есенция.
Качественото видео пък, което да вълнува и да се гледа многократно е рядкост по нашите ширини и не се вписва в схемата 3 часа, а максимум 10-15мин с добър монтаж.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: gmir   
Дата:   07-05-12 20:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: langel   
Дата:   07-05-12 22:18

"хората обикновено си харесват много снимките за 100 кинта и не заради друго, а защото са за 100 кинта"

...Не съм привърженик на евтините изпълнения, но трябва да призная, че в общия случай това е по-добрия вариант. Къде по-зле е да Трябва да си харесваш снимките, само защото са за 1000+ кинти.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: Danhill   
Дата:   07-05-12 23:14

доброто видео си е добро видео!



PS:
това между нас да си остане [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: rolemodel   
Дата:   07-05-12 23:23

Автор: ecobo
Дата: 07-05-12 17:35

Аз не съм виждал сносни снимки за под 500 кинта, пък вие си ги разправяйте тука. Казвам "сносни". За нещо наистина добро е нормално да се искат 1500 кинта и нагоре. Ама хора всякакви, хората обикновено си харесват много снимките за 100 кинта и не заради друго, а защото са за 100 кинта - спестили са един вид, и за тях това е най-важното, пък и нали хората на снимките са разпознаваеми







Ти изобщо не си алчен...

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: rolemodel   
Дата:   07-05-12 23:29

Бях на сватбата на Буба и Иван ( Марина Диневи , ресторант Адмирал ако не се лъжа )... Тогава бяхте 2-ма фотографи и искаш дам и кажеш, че са ви дали по 1500 лв. ... БЕЗ КОМЕНТАР !!!

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: mimnin   
Дата:   07-05-12 23:33

Сватбата по принцип е тъпо, безсмислено и кичозно нещо и още по-тъпо е харченето на хиляди левове за рокли, украси, ракети и други салтанати. Ама ако все пак сте решили да се впускате в тоя цирк, то поне не се стискайте за свястна фотография, това остава все пак, другото се изпива и изповръща. Аз мисля, че поне 30% от сватбения бюджет трябва да е за фотография. Иначе ще сте дали хиляди да напоите някакви стринки, лели и леличновци, дето повечето едвам ги познавате.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: mimnin   
Дата:   07-05-12 23:37

Е ако правиш сватба на Марина Диневи ще потрошиш хиляди за какви ли не простотии, за да се покажеш, но за добър фотограф ще пестиш?
Не съм фотограф, но уважавам малкото истински фотографи в България, които се наемат да снимат сватби и смятам, че не трябва да се унижават с ниски цени, а трябва да си държат нивото, както колегите им на запад.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: rolemodel   
Дата:   07-05-12 23:41

mimnin
Е ти вече тотално си объркал полето за изява :)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: ecobo   
Дата:   08-05-12 00:03

rolemodel написа:

> Бях на сватбата на Буба и Иван (
> Марина Диневи , ресторант Адмирал
> ако не се лъжа )... Тогава бяхте 2-ма
> фотографи и искаш дам и кажеш, че
> са ви дали по 1500 лв. ... БЕЗ КОМЕНТАР
> !!!


В България няма фотограф, който да вземе 1500 кинта за 5 часа ангажимент, при това без да откопира нито един кадър. Но колко съм взел аз за една конкретна сватба - това е без значение, още по-малко пък му е тук мястото да се коментира. Винаги вземам точно толкова, колкото трябва и ното стотинка повече или по-малко [smilie5]
За мен най-важното е, че като предам снимките от една сватба, скоро след това започват да валят запитвания за други [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: bOzo   
Дата:   08-05-12 00:58

"Автор: gmir
Дата: 04-05-12 23:21

Според мен доброто портфолио не означава добър фотограф, а добър уебдизайнер! Успех в търсенето!"
-------------------------------------------------------------


ТИТАН!

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: mimko7   
Дата:   08-05-12 08:32

Тази седмица ще снимам сватба на американска двойка ( тя Българка , той Ирландец ... но са от САЩ ) . Водят си фотограф от САЩ за 2000$ ( дали ? ). А за видео неискат и да чуят ..... Родителите на момичето ме наемат за тяхна сметка понеже само те искали видео . А върви , че разбери .... кой какво иска . [beer] да са живи и здрави младите [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: saxon   
Дата:   08-05-12 08:35

Фотограф от САЩ за 2000$ ще е нисък клас, освен ако не им е приятел.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: ogy25   
Дата:   08-05-12 16:35

pepi34
написа:
> Много евтин .......



ЛС


Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: mimko7   
Дата:   08-05-12 16:53

Абе .... 2000 $ + самолетни билети и 5 дневен престой за сметка на младоженците .... за никъде не е евтино .

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: cameraman   
Дата:   08-05-12 17:37

Е хайде сега... и командировъчните ще смятаме... Дай да го накараме да си ги плати...

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: my.point.of.view   
Дата:   08-05-12 18:47

Без да ви развалям седянката, да спомена, че бях солидно изненадан, когато установих зрително с двете и очи, че във Франция има доста фотогафи, които предлагат фото заснемане на сватби в ценовия диапазон до 150 евро.
Снимки на диск, снимане 3 часа.
Ама бизнесът върви.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: Tonidi   
Дата:   08-05-12 19:13

Екстра, какво се чудиш?
Тука една сватба е около 12 часа , а там 3 часа.
Значи днес като наснима 4 сватби по 150 еуро и ето ти ги шестин

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: HP   
Дата:   08-05-12 19:28

Каква е темата, до къде я докарахте...
Нещата са кристално чисти-човекът е обявил какво търси и какъв му е бюджета.
Ако искаш да си купиш кола и имаш 5 000 лв. едва ли някой ще ти продаде малко карано Ферари ф430 да речем за тези пари нали!!??!?
Лошото е , че в БГ повечето се опитват да ти продадат москвич на цената на БМВ.
Тука чета за някви "кинти" ... чудеса....
Все повече се убеждавам, че в тази държава само се говори, дела никакви.
Има клиенти за всичко. Има хора, които ще ви ошамарят ако им предложиш "високо художествена черно-бяла фотография" вместо "виж ква хубава цветна снимка ве"....
Така, че всичко е субективно, най-вече ценообразуването...

Снимаш сватби, представяш портфолио и цена и чакаш решението на клиента.
Другото е лаладжийска история, честно казано никога не бих ангажирал фотограф, участващ в подобна тема...

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: kandela   
Дата:   09-05-12 12:59

цитат на НР: "ако им предложиш "високо художествена черно-бяла фотография" вместо "виж ква хубава цветна снимка ве"....
И после ти поискат да оцветиш високохудожествената ч/б фотография "ве"??

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: ecobo   
Дата:   09-05-12 13:47

HP, нали не мислиш, че Ямбол, България и света са едно и също. Ако една сума в Ямбол е "чудо", на други места съвсем не е. [smilie3]

За черно бялото и шамарите: тези неща се договарят предварително. Ако клиента иска шарения, дава му се шарения. Ако иска черно-бяло снимано на филм - дава му се точно това. Ако иска да плати по 10 лева на кадър за КАЧЕСТВЕНА обработка на кадрите - вземат му се. Ако иска да има 5 снимки от сватбата в размер 60х90 и е готов да плати по 50 кинта на разпечатка, добре дошъл. Но тези неща се договарят ПРЕДВАРИТЕЛНО!

Проблема изобщо не е в цената. Проблема е, че голяма част от хората не правят разлика между добри и лоши снимки, нямат естетически усет просто. Това е нормално. Затова има фотографи, дето снимат цял ден и обработват още 3 дни за 100 лева. Аз обаче тях не ги разбирам. Да се гърчиш за 100 кинта 4 дни е меко казано преебавка. Ми те общите работници по строежите вземат повече. А и те си ги вземат всеки дена, а фотографена - само в събота и евентуално неделя... И същия тоя фотографчия после се оплаква, че обективите са скъпи, че осветлението е скъпо, че правителството е кофти... Няма оправия.

Като се огледаш наоколо, какво виждаш? Красота, естетика и чистота ли? Не! Навсякъде мизерия, нацупени мутри и цигания, цигания... Е как фотографията да е на ниво, като хората живетя в някакви кочини и си броят стотинките за хляб. Обаче! Като завдигат сватба, трошат пари за какво ли не, само за фотография се стискат, щото никой не завижда за хубави снимки. А целта е съседите да завиждат. Бил съм на сватба, на която уискито беше на цена на хонорара на фотографа, за една бутилка. А се изпиха десетки... Ориенталщина, простотия, показност и чалго-мутробарок!

В същото време отиди да видиш сватба във Франция. Случайно засякох сватбата на едни БОГАТИ хора от южна Франция. Хората дойдоха до кметството с 5-6 коли, все от '68 - '79 година. Е, Поршета и Мустанги, ама стари. Няма мастити джипове, няма СЛК-та, няма Кайени... Булката беше в един Фиат от 70-те години, стар сапунер. Ще речеш - скромна работа, бедняци. Никаква показност, нито намек за богатство и разкош. Всичко едно такова обикновена, особено на фона на българската грандоманщина... Но фотографите бяха повече от гостите. Преброих 4-ма с апарати, имаше поне 10 асистенти, дето носят чанти, стативи, генератори и отражатели... И то де да разбера, че това са богати хора... На другия ден видях снимката им в общинския блетин, и пишеше за тази сватба, хората не са никои в този край. Мноого скромна сватба. Да им се чудиш защо, след като имат кинти да купят половин България :-)
В България обратно: наливат се огромни пари за показност - коли, ядене, пиене, музики, чалга-звезди, фойерверки... Фотографията, понеже не се вижда на сватбата и не може да създава завист на момента, остава на заден план. Да има там някакви снимки.
Просто такъв ни е табиета. Българска работа, бих казал.

И за кинтите, пак: има хора, макар и малко, които правят разликата. Те си дават кинтите и прекрасно знаят защо. А тези кинти не могат да са 100-200 лева най-малко поради 2 причини:
1. Ако ще вършиш работа като истински професионалист, можеш да поемеш не повече от 2-3 сватби на месец. Таван!
2. Човека, който ще свърши работа както трябва е инвестирал доста не само в техника, но и в ноу-хау. И ако този човек има поне малко акъл в главата си, слага такава цена, че инвестицията да се изплаща бързо. Щото инвестициите са непрекъснат процес - и в техниката, и в знанието и в моженето.

Оттук насетне да не съм чул някой да се оплаква, че техниката в България е скъпа! Техниката не е скъпа, ниски са ви цените! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: www.Stefoto.EU   
Дата:   09-05-12 15:00

ecobo [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: deathzone   
Дата:   09-05-12 15:14

С някой неща съм съгласен с Екобо. Техниката наистина е скъпа в сравнение с други държави в Европа. Цените в България са такива в зависимост от пазара. Да, ако имаш някакви индивидуални клиенти (тузари, които биха се изфукали, че са дали 5К за фотограф, ок), но масовката е съвсем друг тип. Аз лично, не съм професионалист и не това ми е професията, но познавам доста добри фотографи от този форум, които ако снимаха по 2-3 сватби щяха да са фалирали. И не защото са некадърни, просто пазара е такъв и съответно те работят така. Не знам дали има човек, които не би искал да работи за 40 евро на час.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: Miro__Slav   
Дата:   09-05-12 23:11

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: sprintgb   
Дата:   10-05-12 15:24

абе много много не съм чел цялата тема ама незнам за какво спорите и пишете по-форумите,просто снимайте бе хора!
Аз за сезона имам около 56-57 сватби за тази година!
И цените са ми да речем добри,а това за Габрово ще се направя че не съм го чул!!!!!!!!!!
Поздрави на всички велики сватбени фотографи снимащи за по 1000-2000 и нагоре левове!

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: HP   
Дата:   10-05-12 16:03

Ecobo, хубаво експозе, но е в сферата на добрите пожелания и доста далеч от действителността.
Не съм бил на сватби във Франция, даже рядко ходя на сватби в България. Дали ще си с Кайен или с конски впряг няма никакво значение върху това колко ще ти платят за снимките.
Абсолютно нелепо е да се прави сравнение между начина на протичане на една сватба тук, в Германия, във Франция и където и да е-говорим за различни култури и манталитет.
На сватбата във Франция може да си видял 4 фотографа с N- асистента, но ти гарантирам , че нито един от тях няма да употреби думата"кинти" и да има отношение към клиентите си, както повечето от нас.
За да има толквоа фотографи и асистенти тогава говорим за професионализъм-в България колкото ти е по -скъп апарата, значи толкова по-голям професионалист си.
Твърдя, че повечето цени тук не кореспондират с това, което се предлага и го твърдя, защото съм виждал работата на достатъчно фотографи в Европа и в Америка.
Тук само едно голо самочувствие и то в 90% от случаите без покритие-елементарна справка-предложените портфолиа и сайтове на БГ фотографи.
Не трябва да се бяга от действителността, а тя в България е такава.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: ecobo   
Дата:   10-05-12 16:54

Кое точно е в сферата на пожеланията? Аз пожелания не виждам да съм правил. Констатирам ФАКТИ.
Далеч не искам да налагам мнение, че на всички фотографи цените трябва да са като във Франция. Ама 100 лева за сватба, 1000+ кадъра с някаква обработка, пък била тя и съвсем елементарна, си е чиста проба мазохизъм и липса на елементарна икономическа култура. Да не говорим, че съм чувал и за по-ниски цени. Тези хора работят на принципа "всчико над нулата е плюс".
Е, да тукашните фотографи, ще кажеш, карат с апарати втора ръка и евтини китайски светки. Не плащат данъци и осигуровки... Както и не дават пари за софтуер, ама аз и това не одобрявам, както не одобрявам да се крадат снимки, но това е въпрос на морал, какъвто по нашия вилает не вирее твърде.
Естествено, всеки има право да си снима за колкото иска, негова работа. Но не разбирам защо същите тези хора, дето снимат сватба за 100 лева и видеото е подарък в тази сума, после се оплакват, че всичко е скъпо. Ами вдигнете си цените! Елементарно! По-добре да снимаш 3 сватби в месеца по 300 лева, отколкото 6 по 100...
Що се отнася до гледането, и ние сме виждали доста работи на чужди фотографи, и то и по други континенти и държави, и смея да твърдя, че навсякъде има както много добри, така и пълни некадърници. Само цени като тукашните не съм виждал никъде. Но за сметка на цените, по оплакване и чобанско псуване нямаме равни! [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: deathzone   
Дата:   10-05-12 17:08

Екобо не преувеличаваш ли? Кой е този луд дето ще снима 1000 кадро за 100 лева?[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: HP   
Дата:   10-05-12 17:16

има фактор наречен пазарен механизъм, никъде не е регламентирана цената на фотографските услуги.
Всеки оценява и защитава труда си на прима виста. Не можеш да планираш поради факта, че пазара на труда ти е такъв. Ти преценяш , че труда ти струва 5000 кинта, някой ти ги плаща. До тук добре. Ами ако в следващите 5 години не се намери никой да ги плати? Какво правим?
Няма толкова достатъчна клиентела да плаща тези пари, разберете го. И най-големия гений да си, на този пазар, нашия, ще се съобразяваш с особеностите му/а и не само с нашия/

Имаш избор да си търсиш само клиенти, които плащат тази цена, ОК, ако успяваш е в твой плюс.
Това е положението тук, при средна заплата от 500 кинта не можеш да очакваш чудеса.

Това е Ники, кръгът е омагьосан и излизане няма от него. това е нашата действителност.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: atisas3   
Дата:   10-05-12 17:16

Вие тук май всички се пазарите да ви даде повече пари автора на темата... Абре като не ви харесва предложението му не му разваляйте темата, че да се оттеглят и на по-малко пари задоволителните фотографи... 100 процента съм сигурен, че в тая криза някои фотографи се биха съгласили за 700 лева да ти снимат 5 часов клип + 200-300 снимки... Въпреки че 5 часов клип ако ще е 1080p, не знам какъв диск ще ви трябва, за да успеете да го поберете и какъв фотограф с HDD, а не с SDHC карта памет [smilie25]



Публикацията е редактирана (10-05-12 17:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: cameraman   
Дата:   10-05-12 17:54

Туй последното е като ч--ия на пясък..... мисля аз и отговор не искам.:
-Кое е туй нещу, дето се казва клип, а е 5 часа???
Въпрос втори:
-Кому е нужен 5 часов видеопродукт, дори и да се казва клип?
Въпрос 3:
-за 200-300 хубави снимки колко часа и кой ще снима??? Какви карти памет трябва да ползва?? Възможно ли е снимките да бъдат направени с уан шот режима на камерата?(Подписите и други важни моменти ще бъдат забавени и за второто)
Въпрос 4:
-Не разбрах съображенията за избора на носител и камера за заснемане на видеото... Не е лошо да бъдем информирани за логиката...
[beer] извинете, ама аз се уча и затова питам...



Публикацията е редактирана (10-05-12 17:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: gmir   
Дата:   10-05-12 19:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: bOzo   
Дата:   10-05-12 19:35

Касова холивудска продукция е около 90-100 минути... 5 часа буламач няма кой да гледа. Сватбен филм над 60 минути монтиран материал е ориенталщина. Хората за това не си гледат сватбеното "видео" и отказват оператор - 3 часа сватбено "видео" е безумие, досадно е да се гледа...

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: showtime   
Дата:   10-05-12 19:55

bOzo, добре го каза - ориенталщина. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: Tonidi   
Дата:   10-05-12 21:38

[smilie5] Ориенталщина викате А ?
И аз съм много против схемата видеото 3 часа. Бил съм на мнооооого сватби и все така - ужаст!
Та, намерих си младоженци, красиви, млади, богати, усмихнати - приказка!
Убедих ги, че този формат е кофти и трябва да направим ФИЛМ от 20 минути. Сниман с 2 марк 2ки с 3-4 хубави обективи, с допълнителен висококачествен аудиорекордер. Няма да има досадни ритуали по 20-30 мин., а само откъси. Ще ползвам слайдер, стедикам, GoPro2 камера освен двете HD камери - 2ма оператори. Уговаряме една така да се каже промооферта, за да се покрият разходи и да не се прави всичко това съвсем безплатно! Всичко ок - хората ме наемат.
Викам си - ей яко, ша си снимам с кеф и шси направя едно яко промо!
Да, ама не!
Прибрали се младите, споделили със старите кво ще се случи и а познайте? Вие луди ли сте, какво е това видео, кви 20 минути? Ние искаме да се снима всичко. Звънят ми след няколко дена и ми съобщават, че няма да снимаме филм, а шси снимаме сватба как си требе - 3 часа!
И това не е всичко. След още няколко дена вече имаме нова уговорка. 3 часа не са достатъчни, ще се снима абсолютно всичко, с всички поздрвления, дарявания и т.н - очакват поне 6 часа или повече! Колкото трябва допълнително шси платят!!!!!!!!!!
Кво викате, холивудска продукция? Да, точно това ще се получи!
Айде наздраве!


Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: Tonidi   
Дата:   10-05-12 21:44

И това ми е втората подобна уговорка за тази година!
Ще си снимам 3-4 часа "сватбен филм" на ДВД както си се знае и плаща и тетака!
И без това от 6 години ги убеждавам и демонстрирам, че ХД е по-добре от ДВД, ама почти никой не ще и да чуе!


Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: gmir   
Дата:   11-05-12 00:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: bOzo   
Дата:   11-05-12 01:48

Няма филмов жанр който да ме задържи повече от час-час и половина пред екрана. Сватбено "видео", съдържащо 60-80 минути хоро, кючеци, маанета и всички изцепки на DJ-я е пълна простотия.

Истинските филмови продукции съдържат много динамика и ефекти, заснети са и са монтирани както трябва, така че там за 120 мин. има какво да се види.
99,99% от сватбените "оператори" работят с некачествена оптика, не ползват статив, осветление, флай/глайд кам, снимат без идея, постпродукцията им е 2 дни "на конвейр" и липсва всякакъв арт елемент в крайния боклук. При това положение 3-4 часа сватбено "видео" е меко казано изтезание за зрителя, да не кажа, че причинява повръщане.

Всички ключови моменти в една сватба може да бъдат събрани в общо 40-60мин.филм,(включващи и трейлър/клип), добре заснет, монтиран и приятен за гледане.

Има хора всякакви, но не съм сигурен, че някой ще гледа 5 часа сватбено "видео" повече от 1-2 пъти. Попадал съм и на оператори стотинкаджии, които от зор да изкарат някой лев в повече снимат всякакви глупости за да натрупат часове...

Всяко тържество е различно, с различни хора, лица, емоции и атмосфера. Всеки сватбен филм трябва да е различен. И трябва да е максимално отдалечен от репортажното левашко снимане "от ръка".

И да, за това също трябва талант. Не става само с ядене.


Добре че е "видеото", та да си припомнят младоженците какво се е случило... РЕСПЕКТ!


И като задъвкате цените...
Всеки взима колкото може.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: pepi34   
Дата:   11-05-12 02:37

Бозо, не съм запознат с творенията ти, но не си ли си задал въпроса защо е така? Защото - каквото има за снимане, това се снима.За каквото се плати - това ще се получи. Къде за 400-600лв ( и това им е много) виждаш използването на стедикам и всичките други опции дето си описал? Ти някога снимал ли си с това приспособление повече от 15мин или изобщо? Когато сватбата е селска и кючеците и пължолите са по-важни от бюджета за филма, какво искаш да снимаме? Ти все едно снимаш на марс, и снимаш някакви извънземни сватби. Не знам защо се намирате на празни приказки изобщо. Имаше събитие, дойдоха хората( от чужбината), показаха, обясниха как става, какви са условията. Обясниха и за цените. Имаше около 70 БГ колеги. Събитието мина преди месец, сезона вече почна. Що някой вече не направи кино шедьовъра вече?
Ами отговора го има в темата в първия пост - Щото, ами Щото, даже и 700лв за видео и фото са много, ама много парички за нещастните ни клиенти, който всички ние гледаме само като овце за доене!!! Е това е, и това ще си остане. Овцете пак ще си бъдат издоени , ама не от нас, а на нас ще се опитат да ни хвърлят трохите в очите и да ни обяснят какви сме скапаняци и как видеото и фотото в БГ не става, и за него не трябва да се плаща. Ако мине номера. При вас ако минава да минава, при мене не минава. Днеска отпратих поредните , който имаха желание да платят икономичния пакет от сайта ми и за него да си поръчат мерцедес С класа на сватбата си. Щото било по-хубаво и им харесвало.Да ама не, щото мерцедеса имаше друга цена, хората уж не били разбрали, на сайта не било ясно написано и още куп други неща. И разговора с уж неразбралите приключи с думите - Вижте господине, ние имаме бюджет 400лв, ако не можете да ни изпълните изискванията, няма смисъл да се виждаме.
Ми няма смисъл. Щото на всички им е готино след сватбата да отидат на Малдивите ( нищо че нямат парички, милите), а аз всяка зима като свърши сезона почвам да пресмятам колко парички спестих и какво ново под слънцето има, та да купя нова и актуална техника.
Сънувам пич малдивите и канарите и още куп райски места години и им се любувам от снимчиците на следсватбените пътешествия на част от клиентите си. Що бре? До тука беше, нека си останат с пържолите и кючеците.Не им трябват никакви шедьоври, това не е важто. Напоследък и за мен също. Докато не се потроши всичката техника дето имам и не спре да работи, нищо ново няма да сътворя за тия пари , който се предлагат. Събитам вече за Малдивите, не за шедьоврите. И не съм само аз, и другите колеги вече се изнервиха и са като мене вече. Аман от криза и нямане, като дойде сватбата става ясно - има ама за фото и видео няма! Е да има и изключения, но с 10% изключения бизнеса не се развива и на тяхната кълка не може да се лежи!

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: pepi34   
Дата:   11-05-12 04:05

написа:


> Аз за сезона имам около 56-57 сватби
> за тази година!
> И цените са ми да речем добри .........

Сам ли ги снимаш,всеки ден ли жениш хората, кронираш ли се, кога ги обработваш, за по ......... лв ли работиш?
Много въпроси бих ти задал, ама има ли смисъл? Има ли смисъл изобщо от този спортен риболов? По добре малко, качествено и на цена. Другото е като вица за мутрите дето изяли по едно лайно ( ако не го знаете да го разкажа в следващия пост)[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: gmir   
Дата:   11-05-12 08:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: saxon   
Дата:   11-05-12 09:10

bOzo времетраенето на холивудските филми също се вдигна над 2 часа, отдавна минаха VHS времената когато филма бе час и двайсет час и тридесет съобазен с времетраенето на касетата.

Няма по-неграмотно изказване в тая тема.
Холивуд си съобразавал филмите с VHS касетите[smilie18] може, но за порно продукциите.
Освен това касетите си бяха масово 180 мин.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: bpavlov   
Дата:   11-05-12 11:34


Няма толкова достатъчна клиентела да плаща тези пари, разберете го. И най-големия гений да си, на този пазар, нашия, ще се съобразяваш с особеностите му/а и не само с нашия/


Това е една от големите заблуди в съвременното форумно пространство.

Искам тихичко и под секрет да издам една тайна на колегите сватбени фотографи - има предостатъчно клиентела, която дава 1000+ лева в България за сватбена фотография, сега, в момента, и 2/3 от тази клиентела е извън София.

Има и още една много голяма заблуда - видиш ли, има много сватбени фотографи, с големи и необосновани претенции, които искат много пари и след това предават посредствени снимки.

НЕ СЪЩЕСТВУВАТ такива фотографи. Няма клиент, който да даде 600+ лева (което да кажем са многото пари) на фотограф, без да е сигурен в способностите и отговорността му. И въобще когато говорим за даване на такава и по-висока цена, става въпрос вече за едни много по-грамотни клиенти, които знаят какво точно искат и там издънки никога не стават.
Издънките стават при набедените специалисти, ама те са в ценовата група под 400 лева, тоест нямат никакви претенции.
Така че когато клиентът избере пакьетна оферта от многомашинници като колегата по-горе с 57-те сватби, никой на никого не е виновен, още по-малко пък пазарните механизми в страната.

И още една много голяма тайна ще издам на колегите сватбени фотографи. Няма никакво значение, че не живеете в София. Ако правите добри снимки (и си ги покажете в сайта разбира се), ще ви викат и в София, и във Варна, и в Пловдив на съответните високи цени и никой няма да ви обръща внимание на стоте лева за бензин.


Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: ecobo   
Дата:   11-05-12 11:36

bpavlov, абсолютно точно [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: HP   
Дата:   11-05-12 12:03


Ако аз , като клиент видя портфолиото на някого и ми хареса, това означава, че съм намерил правилния за МЕН човек. Естествено, желанията ми ще са съобразени с бюджета , който имам. Пак ще дам примера с с коли, и аз харесвам ферари, и то много, но не мога да си го позволя.
Така е и с фотографите, има хора, които страшно ми допада работата им, но не мога да си ги позволя.
Обаче сега ще ти издам и аз една тайна-ПЪЛНО е с фотографи, които имат необосновано ГОЛЕМИ претенции и то най-вече поради факта, че са чули, че НЯКОЙ, НЯКЪДЕ взел еди колко си.
Няма да давам примери, защото не е културно, а и нали все пак фотографията е изкуство, имаме елемент на субективизъм.
Ще ти издам още една тайна-България не е само София и Варна,и още една тайна-твоите 1000+ лева в София не представляват като стойност и наполовина на 400-те лева в провинцията, сети се защо.
Както казах обаче, който се чувства достатъчно добър професионалист и успява да продаде труда си в България за толкова, колкото го оценява, заслужава адмирации.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: ecobo   
Дата:   11-05-12 12:20

Жоре, ти не можеш да си позволиш Ферари, ама аз не съм чул поради тази причина Фераритата да са поевтинели. [smilie3]
Една тайна и аз да издам: един известен в Ямбол фотограф в момента снима сватби на 650 лева фото + 650 лева видео, 1200 лева за двете, и в календара му има твърде малко свободни дати. Толкоз за цените, провинцията, качеството и т.н.!

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: pepi34   
Дата:   11-05-12 12:28

И поне си мислите, че само в Софето се дават мангизи, и аз да споделя нещо, което всъщност не е тайна. Хубавите сватбета вече не са в Софето. В софето граждани отдавна няма, напълни се със селяци. Отвсякъде надойдоха, всякакъв калибър и цвят. Нашите скъпи поръчки за 1000 видео и 1000 фото тази година не са в София а точно извън нея. Иначе Боян и Екобо - Да много правилно са го казали. и аз мога да дам пример - Един фотограф от Казанлък, който снима по-скъпо от общото маса Софийски и май не се оплаква, че даже и време няма да си пише тука с нас.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: HP   
Дата:   11-05-12 12:29

Ники, не четеш! Казвам, че АЗ не мога да си позволя, не искам да им падат цените.Фераритата нека са си скъпи, само, дето не искам да ми продават опел на цената на ферари-има разлика, нали ;)
Относно това колко взима известен ямболски фотограф-да е жив и здрав, пожелавам да даже да няма свободни дати в календара му.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: mikedimit   
Дата:   11-05-12 12:36

Чета и си мисля.Не зная колко би струвало заснемането на една сватба по нашите ширини, но не е ли нормално да се плати на фотографа толкова, колкото се плаща за булчинската рокля?Роклята се ползва само един път и остава като семейна реликва.Фотографиите също са реликва от събитието.Ако двойката отделя 1000 лева за роклята (за мен е логично) да отделят толкова и за снимките.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: pepi34   
Дата:   11-05-12 12:43

написа:

> разказвай, петък e[beer]

та за вица, разказвам го за хората дето снимат по 167 сватби на година и за тия дето си мислят че хонорара се изчислява само и единствено на база 10 часа труд.О дааааа, 400лв за 10 часа са си супер, още повече при положение че няма да копаме, ше има яденье и пиенье на корем, а може и с компания да си тръгнем след сватбата. Да, ама не, това е само с сънищата, реалността е
Да изядем по едно лайно, като мутрите по долу.Направете си тест за интелигентност, ако не може да вденете значи и акъла ви е колкото техния.

Вървели 2 мутри по улицата и видяли едно лайно. Единият се направил на отворко и казал на другия: " Абе брато ако ти дам 1000 долара ще изядеш ли това лайно". Другият помислил и рекъл " Лайното си е лайно ама 1000Д са си 1000 и бързичко го изял. Взел парите и продължили. След 200 метра видели още едно лайно и другият решил на свой ред и той да се направи на отворко и предложил. "Абе брато, а сега аз ако ти дам 1000долара , ти ще изядеш ли това лайно? Другият помислил малко и решил, абе лайното си е лайно ама що ни си взема кинтите обратно и бързичко го изял. Продължили с разходката и първия казал " Абе брато, знаиш кво напраихме с тебе? Едно нищо. Апнахме по едно лайно и това е, нищо не напраихме. Другият отвърнал, " Карай бе, важното е парите да се въртят"

Айде успех на лайноядците, аз тия съм ги ял преди 10г., сега предпочитам НИЩО да не права, за да не ям пак лайна. И понеже кат малък съм влизал в часовете по математика ( независимо дали може да снимам или не), съм си направил адекватен ценоразпис, който по възможност да изключва яденето на лайната и да включва всичко онова което не е видимо за слепите. Като амортизацията на техниката и семинарите дето посещавам всяка година, например. айде лека от мене, и внимателно като вървите, лайна навсякъде, дали ще ги настъпите или ядете решавате само вие, не клиента ви[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: bOzo   
Дата:   11-05-12 13:26

pepi34,
Аз изразих принципните ми възгледи относно сватбеното "видео" и неговата продължителост, една обща концепция и нищо повече.

Видял съм материал от различни видео оператори, снимано в идентични условия - едното е почти идеално, от другото ти се повръща. Е как едни да могат да го направят, а останалите - не? Нещата всъщност са много комплексни, но пак основата е една - взимаш колкото можеш. Портфолиото е цедката за клиенти. Клиента иска ново, интересно, различно и оригинално. Търси се нов продукт като цялостна визия, за абдалското снимане дават шише ракия и кебапчета (образно казано)


bpavlov е прав, че даже и стърчи...


Хигиена няма и навсякъде летят лайна. Статистиката показва, че всички теми за сватбено видео в определен момент се превръщат в плювалник.

Продължавам да твърдя, че 3-4 часа сватбено видео е безумие. Има хора, дето снимат по сватбите и за които най-голямото конкурентно предимство е продължителността на заснетия материал.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: ecobo   
Дата:   11-05-12 20:15

написа:

> Ники, не четеш! Казвам, че АЗ не
> мога да си позволя, не искам да им
> падат цените.Фераритата нека са си
> скъпи, само, дето не искам да ми
> продават опел на цената на
> ферари-има разлика, нали ;)

В такъв случай проблем няма. Просто, ако имаш акъл, не купуваш опел на цена ферари, а си го купуваш на цената на опел. Но не се и надяваш да купиш ферари на цената на опел, щото това е още по-невъзможно..

Един мой преподавател по маркетинг казваше така: При перфектната сделка и двете страни трябва да са недоволни. Ако единия е доволен, а другия - не, това е сделка между глупак и мошеник. Ако и двамата са доволни, това е сделка между пълни профани!

Таа, някак прекалено много доволно фотографи (и младоженци) има в нашата държава, особено сред ония фотографи, дето снимането им е "да изкарат някой лев над заплатата" [smilie18]



Публикацията е редактирана (12-05-12 08:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: gmir   
Дата:   12-05-12 00:59

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: imitev   
Дата:   12-05-12 02:08

Ае!

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: imitev   
Дата:   12-05-12 02:08

100 [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: Miro__Slav   
Дата:   12-05-12 13:51

101 [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: geniusloci   
Дата:   13-05-12 10:54

mimnin написа:

> Сватбата по принцип е тъпо,
> безсмислено и кичозно нещо и още
> по-тъпо е харченето на хиляди
> левове за рокли, украси, ракети и
> други салтанати. Ама ако все пак
> сте решили да се впускате в тоя
> цирк, то поне не се стискайте за
> свястна фотография, това остава
> все пак, другото се изпива и
> изповръща. Аз мисля, че поне 30% от
> сватбения бюджет трябва да е за
> фотография. Иначе ще сте дали
> хиляди да напоите някакви стринки,
> лели и леличновци, дето повечето
> едвам ги познавате.


На мен ми предстои да търся фотограф за сватбата ни, която хич няма да е с лели и лелинчовци, така че мерси, ама недей ми обяснява колко е излишна. 30% от бюджета е смешно - за същите пари ще си наема хора, работили достатъчно студийно, ще си купиме и костюмите, и пак ще имаме същите снимки - ама не точно от деня. Дори за сватби с малък бюджет (около 5000 за всичко) някак не виждам как биха се отделили 1200-1500 лева, а за по-скъпи сватби по тази логика ще трябват 3000+. Е, сори, ама да платим техниката на фотографа с една сватба ли? Лакомо е, в 90% от случаите и ще е без покритие, особено, ако се окажеш на сватба, на която всеки трети снима с порядъчно скъпа техника и снима повече от порядъчно добре, т.е. после резултатите ще се гледат под лупа...

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: mimnin   
Дата:   13-05-12 11:06

Била съм на доста сватби и не съм видяла свестни снимки от всеки трети, обикновено снимките са боза, независимо с каква техника снима всеки трети. Това студийното няма да замени майсторски уловените моменти от деня.
На Италия съм била на сватба, там фотографът е едно от водещите лица, всички се съобразяват с него, уважават го и правят каквото каже, защото знаят, че това ще остане за в бъдеще, другото ще се забрави. Там фотографът е скъпо платен, защото е VIP персона на сватбата и всички го възприемат като такава. Даже в Румъния при почти същите доходи добрия фотограф за сватба струва над 1000 евро. В Хърватия също.
Само бай Ганьо Балкански ще наблегне на пиенето, яденето, украсите и роклите за хиляди, за да се покаже и да си избие комплексите.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: cameraman   
Дата:   13-05-12 11:56

geniusloci каза: "Е, сори, ама да платим техниката на фотографа с една сватба ли?"
Е, тоя излезе най-големия железар и подозирам, че може и да е от Перник...
-Какво те интересува с какво снима фотографа и колко струва, ако работата е свършена добре??? Някои хора не разбраха или не искат да разберат, че творческа работа не се претегля с техника или брой снимки..

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: geniusloci   
Дата:   13-05-12 12:07

Спести си заяжданията, съвсем наясно съм кое как се мери, и 3000 лева за фотография на сватба в България не могат да заслужат много хора - всъщност, ако се сещаш за някого с портфолио, което да доказва подобен разход - ще се радвам да го видя. Живо ме интересува с какво снима, за да не гледам мацаници от по-тъмните места и отражения от светкавици, когато е могло и без тях.

@mimnin
Нямам представа на колко сватби си била, но навсякъде, където съм бил с въпросната група хора, е имало добри снимки. Малко е трудно да снимаш фотографи, предполагам. И от друга страна - прегледал съм сума сватбени портфолиа и не много от тяхвпечатляват с можене.

А иначе с отношение "глей ги тия кво си харчат парите за глупости" (сватбата като цяло, при положение, че няма как да си наясно кой колко и за какво е похарчил), не би спечелила никой като сватбен фотограф.



Публикацията е редактирана (13-05-12 12:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: mimnin   
Дата:   13-05-12 12:19

Любопитна съм кои все пак са те впечатлили с можене и също ми е любопитно да видя някоя от добрите снимки на въпросната група хора.
Също така не смятам, че портфолиото се мери само с "разхода" за техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: cameraman   
Дата:   13-05-12 12:51

За цена от 3000 лева на сватба в България не съм чувал... И аз бих бил любопитен да видя портфолио на фотограф, който успява да продава тук на такава цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: tzl   
Дата:   13-05-12 12:54

Не зная защо сте се затюхкали за това кой колко пари иска. Кой колкото иска, да иска. Самите му снимки ще говорят сами за себе си. Ако е скъпо и хората харесват снимките, ще си плащат, независимо дали 90% от фотографите ги харесват или не.

Всичко си е въпрос на търсене и предлагане. Това ако някой се дразни на ниските цени на едни колеги или на високите цени на други, какво толкова? Негова/нейна работа.

Не ставайте поредния "регулатор на пазара". Пазарът се регулира съвсем естествено сам.

Мен що не ме търсят за сватби? Скъпо им е на хората, а и аз не снимам цели сватби, а само фотосесията на младоженците, гостите, роднините. Останалите неща с ритуалите, крадене на булки, менчета, пиянски изпълнения, скачания в басейните на ресторантите/хотелите, честно казано не ме интересуват и не ги снимам. Предпочитам да щракна 50 снимки от този род:

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/429177_318043184918238_114759185246640_824331_4

...отколкото 1000 с разпасани ризи и зачервени до ушите гости. Затова и не ме вземат за сватбарски фотограф :)



Публикацията е редактирана (13-05-12 13:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: mimnin   
Дата:   13-05-12 12:56

Никой не е казал, че има такава цена, но би трябвало, защото рокли и за 5000 съм виждала, както и хонорар 4000 за известен певец да изпее 6-7 песни, 3000 за украса и други подобни.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: 798099   
Дата:   13-05-12 14:54

tzl, извинявай (май е за втори път), ама ако за теб това е критерият за професионално изпълнена сватбена снимка...егати критерия, егати снимката!!! КИЧ, с главни букви!!! С нищо не е по-изискана от разпасаните ризи...

Редакция:
Щях да забравя: има разлика между "сватбарски" и "сватбен" фотограф/снимки...Но като ти гледам критерия, едва ли я схващаш...



Публикацията е редактирана (13-05-12 15:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: tzl   
Дата:   13-05-12 15:07

@798099, (май е за втори път) аз нямам проблем с това някой да не харесва нещо от това, което снимам, а друг да харесва. Клиентите си платиха и останаха доволни. Аз не се изявявам като сватвбен фотограф, но щом хората харесаха това, таман е. Верно не знам разликата между "свтабарски" и "сватбен" фотограф. Поне от знанията ми по български език не виждам особена терминологична разлика. Все пак жаргонът в тези среди не го разбирам, а и не съм си дал за цел да го разбирам, та приемам съвети и критики.

Тези, които снимат баш сватби, нека те да се надпреварват за цена и качество. Аз споделих моят скромен опит от 1 сватба и нямам за цел да давам еталони за това как се снима сватба (въпреки, че се съмнявам някой да може да даде еталон, тъй като може да се снима ВСЯКАК). Моето лично предпочитание е към по-класически изглеждащите неща (на сайта имам още снимки с по-класическо позиране). Други пък в наши дни харесват разни "забавни изпълнения". Щом на хората им харесва и си плащат, аз нямам проблем с това. Не виждам защо други трябва да имат проблем с това.

Важното е всеки, който си оценява работата на Х пари да знае защо е Х пари и да си стои на мястото.



Публикацията е редактирана (13-05-12 15:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: 798099   
Дата:   13-05-12 15:24

Съгласен съм с последното ти изречение! "За всеки влак си има пътници". Но предишният ти пост е опит да въвеждаш критерии (както ги наричаш сам - еталони), което не е предмет на темата.

Признавам, че въпреки всичко, си доста по-наясно от мен във фотографията. Вероятно, защото аз съм и искам да си остана любител (виж какво съм написал в профила си). Е, би било добре, да понапреднеш малко и в българския език, защото между двата термина има колосална смислова разлика.

Изказването "щом хората харесаха това, таман е", всъщност казва всичко за отношението ти към продукта, наречен "сватбена фотография". Да, чалгата също е изкуство. Пошло, но изкуство...



Публикацията е редактирана (13-05-12 15:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: tzl   
Дата:   13-05-12 15:42

Чалгата не е изкуство. Тя се състои от музикална част, която е със съвсем стандартни ориенталски мотиви, характерни за гръцкия и малоазийския регион. Това, че на тази музика й слагат отгоре въпросната "културна" шапка, която да бълва гнусотии, е друг въпрос. Който прави музика с ориенталски мотиви прави изкуство. Който мисли поредния просташки текст, не прави изкуство.

Така е и във фотографията. Това как някой ще освети сцената, как ще си направи експонацията, как ще позира хората, е изкуство. Фактът, че има просташки снимки, които опитват да внушат някаква пошла култура, не прави фотографията по-малко изкуство, нито пък прави просташките снимки изкуство.

А еталони никъде не съм дефинирал. Нещо повече, подчертах, че надали някой може да дефинира еталон как "трябва". Има предпочитания към различни "школи" на снимане, но "еталон" няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: 798099   
Дата:   13-05-12 15:54

Това, за чалгата не е мое мнение. Така казват защитниците й, позовавайки се на общоприетото определение: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%B7%D0%BA%D1%83%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE

Обърни внимание на последното изречение: То изразява идеи, приема най-разнообразни форми и служи на най-различни цели.


Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: mimko7   
Дата:   14-05-12 09:24

Сега да споделя . Мина и тази сватба за която ви писах , че ще снима фотограф от САЩ . Та този фотограф се оказа жена и като написах името и в търсачката на гугъл излезе ..... Best New York wedding photography- celebrity photographers . Та тази женица за цяла сватба не седна на стола . Направи по моя сметка около 7000 -8000 снимки като снима абсолютно всичко .... а какво ще им даде ще разбера по късно . Та извода е , че тука само се приказва .... колко сме велики как снимаме само фотосесия за 1000 лв. и т.н. Дори и за видео .... било ориенталско 3 ч. сватба .... ти засними 6 ч. и винаги можеш да направиш 30 мин. от тях . Ама ако заснемеш 30 мин. после питат това къде е , онова къде е .... Абе ако може да снимаме 5 пъти по-малко а да вземем 5 пъти по-много пари най добре [cool] . Над 20г. снимам с камера ... такъв фотограф за първи път виждам . [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: mimnin   
Дата:   14-05-12 09:44

Това, че си и броил щраканията е похвално, дано си ги преброил точно[smilie18]
Да и беше дал името, да видим и ние в гугъл, тайна ли е това име?
Това излиза в гугъл

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: Canon   
Дата:   14-05-12 10:07

Няма пряка връзка колко пари ще вземе фотографа/видеографера и колко снимки или с какво качество ще направи или даде.

Добрия търговец (дори да е снимащ ;)) ще вземе многото пари, независимо каква работа ще свърши, а добрия фотограф ще направи читаво снимане.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: mimko7   
Дата:   14-05-12 10:29

За бройката несъм сигурен ..... казахя наизуст .... долу горе имам представа след като съм бил на някоя и друга сватба и знам колко снимки са получили младоженците и колко е снимал фотографа ..... пък може и по-много да са ( но по-малко в никой случай ) [beer] . Относно името незнам дали е редно да го споменавам ...

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: mimnin   
Дата:   14-05-12 10:37

И защо да не е редно да го споменаваш? Нито си показал снимки, нито нищо - просто едно име.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: hebros   
Дата:   14-05-12 10:54

В Ню-Йорк Best Wedding фотографите рядко падат под 10 000$ и нямат дати за една година напред.. Тази женица едва ли е от тях. За да дойде до тук за тези пари или няма клиенти и не е никакъв бест, или е много близка с младоженците.
Вероятно не е толкова бест, иначе щеше да и кажеш името[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: mimko7   
Дата:   14-05-12 12:51

Нито към младоженците имам отношение нито към фотографката ( Annabel Braithwaite ) . Хайде сега плюй Българино .

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: pepi34   
Дата:   14-05-12 13:09

Разрових името и мнението ми е следното:
Нищо особено не видях, тук има фотографи с подобни и по-големи възможностти. Бони снима такъв американски репортажен стил и е един от тях.
Не намерих въпросната дама в собствен сайт, само в няколко чужди, където беше описано едва ли не, че връзката с нея е чрез посредници.Това ме навежда на мисълта, че в нашата мила родина никой не попада случайно!
Не е важно колко снимаш, важно е какво ще дадеш. Съветвам да вземеш диска от младоженците ( ако ти са даде възможност ) и тогава да си правиш изводи. Аз вече имам доста опит с чужди фотографи. Бг сватбите са много колоритни и много по-трудни за снимане от европейските или американските. Проблема нивото у нас да не е много високо основно е у клиента. Или не иска да плати, или не ти дава да се изявиш!
ако не вярвате, прегледайте и преслушайте следващото интервю!



Публикацията е редактирана (14-05-12 13:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: pepi34   
Дата:   14-05-12 13:14

http://vimeo.com/41562281

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: mimko7   
Дата:   14-05-12 13:43

Дискът едвали ще стигне до мене , пък и едвали аз съм човека който може да прецени .... ако беше видео бих дал оценка [cool] . Просто ви дадох пример и нищо друго . Далеч съм от мисълта , че няма кой в България да го направи . Но .... младоженците така са си решили .



Публикацията е редактирана (14-05-12 13:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: mimnin   
Дата:   14-05-12 13:48

Е значи има кой да даде 2000$ в БГ само фотографът да е от САЩ, нищо, че тука има доста хора, които са по-добри от тази кака, която даже няма личен сайт.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: bpavlov   
Дата:   14-05-12 14:45


Има личен сайт и са две девойки:

http://belathee.com/



Но наистина нивото е аматьорско, меко казано, а взимат 5000 долара или поне искат.

Освен това позагледах някаква директория с фотографи,
http://nymag.com/weddings/listings/photographers/
,
и съм изумен от цените, вижте нивото на първия сайт от списъка за скромните 6900 долара

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: mimko7   
Дата:   14-05-12 15:11

mimnin
Е значи има кой да даде 2000$ в БГ


Това за мене не е показателно по скоро изкючение . Аз снимам от 1991 г. и за първи път се сблъсквам с такава цена , а да не забравяме , че и младоженците си живеят в Ню Йорк .

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: geniusloci   
Дата:   16-05-12 08:49

tzl написа:

> Не зная защо сте се затюхкали за
> това кой колко пари иска. Кой
> колкото иска, да иска. Самите му
> снимки ще говорят сами за себе си.
> Ако е скъпо и хората харесват
> снимките, ще си плащат, независимо
> дали 90% от фотографите ги харесват
> или не.

Не си прав, и ще се опитам да обясня защо. Да не се лъжем - повечето двойки и техните приятели и роднини щракат с телефони и сапунерки. Като им покажеш снимки от DSLR с малко боке или такива, изглеждащи читаво дори при осветление, при което телефоните им правят само мацаници, за тях си направо божествен. Това не е критерий за качество на фотографията.

Както казах - тези дни и аз търся сватбен фотограф. Единственият, който наистина ми хвана окото и чиито виждания за снимането, писани тук и там, намирам за напълно правилни, е зает. Прегледах купища портфолиа - сигурно не всички, защото днес фотографи - много, но впечатлението ми накрая не е, че има много професионални сватбени фотографи - напротив - има много хора, които по една или друга причина имат някаква техника (някаква!) и са проходили в тоя занаят, където слава може да се трупа относително лесно и работа винаги има. Снимките са 80-90% ч/б спасени от jpg, сесиите са повтаряеми до втръсване (Военната академия/на трамвайните линии в София, гребния в Пловдив, пристанището във Варна и т.н.) - чак се чудиш дали не са били заедно на мястото някои двойки, особено, когато и фотографът някак е повторил друга снимка и не е успял да направи нещо по-различно. По-лошото - почти няма нощни/вечерни снимки (защото повечето фотографи нямат мобилно осветление и като цяло не са стробисти), сесии в затворени помещения и такива, правени на по-различни места. Маса народ не снимат raw дори в сесиите, а няма сила на земята, която да ме убеди, че е ненужно - като че разходваш нещо различно от временно място на картата и харда.

Затова и не приемам самооценяването на високи за страната ни цени. 350-500 лева за полу-професионалист (някой с достатъчно техника, познания и талант, който се учи на занаят) - става. 800-1000 за някой, който се справя в полеви условия с почти всичко - също. 1500 за човек с помощен персонал и полева или преносима техника - чудесно. Обаче 1000 лева да дойде да ми нащрапа нещо, което всеки с достатъчни познания как работят апаратите и бегли познания кое къде трябва да е на снимките може да направи - това чак е грехота. Защото нито роклите на булките масово струват по 2000+ лева (както се носи по форумите - стандартна цена за половината рокли в Пазарджик е 300-400 лева), нито кувертите по 60 лева са много пари (всеки може да ги умножи по броя гости), нито озвучаването и украсата струват заедно толкова - а за тях също трябва професионализъм. Въобще цялата тая работа с на гол тумбак чифте пищови не ме кефи.

И живо се интересувам кой с какво снима, защото репортажни цапаници не искам (искам репортажни снимки, естествено, просто не и цапаници, понеже на някой му е било тъмничко тук и там). Постарали сме се да си подредим сватбата така, че да е удобна за всички - за нас, за гостите, за фотографа, ако щете, и да не е от онези сватби, "направени от друг", на които лудваш, защото нямаш време да се отпуснеш, и спомени имаш само от снимките. Избрали сме място, където снимки може да се правят и на място навън, и в приятни и разнообразни условия вътре (вкл. зала, която явно се оказа проблем за повечето фотографи без осветление). Фото сесиите пред/след сватба ги намирам за прекрасни, защото (особено на булката) - надали ще намерим още един ден, в който да се пременим и да идем на място за такива сесии - а точно на тези снимки ще ни има в ролята на модели, което на повечето хора им се случва достатъчно рядко (някои може да го намират за кич, но и в това отношение мисля, че сме се отнесли към задачата практично и без да се правим на принц и принцеса).

@mimnin - трудно ще ми е да споделя нещо. Нито един от хората около мен не е професионалист в смисъла на това да си вади хляба с фотография. Повечето от нас имат стотици или хиляди снимки на хардовете, някоя друга във фликър и профила си тук от времето, когато сме намирали смисъл в това да качваме снимки, за да ги оценява някой, и не си вадим хляба със снимки. Да го кажа по-просто - мога да снимам всичко, което трябва да се снима, без да мисля кой знае колко как трябва да стане, и същото важи и за някои хора от близкото ми обкръжение. Не бих искал хоби снимките на приятелите ми да са по-впечатляващи от тези на професионален фотограф със сериозен хонорар, толкова.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: tzl   
Дата:   16-05-12 09:03

@geniusloci - мен това ми е ясно, че като видят DSLR снимка правена на [P] режим, в която има контраст и хората са много доволни. И отново бих потвърдил тезата си, че всеки може да се оценява както си иска. Клиентите имат отговорността да отгледат наоколо и да видят какво предлагат и колко искат други, които снимат "с черен фотоапарат" и може би осветление (което повечето клиенти не ги интересува).

Не казвам, че е добро някой с посредствени снимки да иска много пари, но ако иска много и успява да си намери клиенти, значи (както някой спомена тука) е много добър търговец.

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: pivanov   
Дата:   16-05-12 09:16

http://belathee.com/

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: georgiev1970   
Дата:   16-05-12 22:17

Ние българите обичайно имаме мнение за всичко ,умееме да критикуваме и оценяваме неща които честно с ръка на сърце дори и не ги разбираме на аматьорско ниво .
Изказвайки мнения многократно ние започваме да си вярваме и дори изпадаме в крайности тоест вече приемаме че това е "постулат","закон" -написан някъде -Къде изобщо не се сещаме но важното е ,че сме убедени че е така .И така въртележката се завърта и пак и пак

Обратната страна -опитвайки да се реализираме извън пределите на страната ни се сблъскваме с истината ,че в повечето случай не сме на необходимото ниво и трябва да се учиме още много.


Безспорно пиша това от гледна точка на събраната информация в моят кратък житейски опит -поне 10 мои близки приятели в момента
живеят и работят извън пределите на страната с години заминали и преминали през всякакви трудности в -Англия,САЩ,Канада,Австралия,
дори Япония ...
Практикуват всякакви професии от музикант до автомонтьор .....

Страни на неограничени възможности където трябва да докажеш ,че умееш нещо и съответно да си и търговец тоест да продаваш успешно своите умения .....


Заключение ,това че не харесвам примерно даден художник ,даден стил от музиката-"примерно не слушам метъл" и прочие и прочие не значи че творците в тази област не са добри и не са добри търговци тоест да продават дори в милиони тиражи и приходи в чужда валута ......

Нека не сравняваме малката ни страна условията в които се развиваме тук с възможностите навън -пример които се занимава с сватбено видеофото сигурно се е сблъсквал с данни от статистиката колко са годишно всички сватби в България и колко изобщо са всичките през последните 10 години -цифрите са шокиращи дори в стотици пъти по малко от една нормално голяма западна държава

Същото дередже е и в образованието ни и навсякъде .....

Не се представих -завършил висше образование в България което за съжаление не ми предостави а видно и аз обучавания не положил достатъчно усилия за самообучение и израстване -ниво което някъде на запад е ниво за колеж или дори по лошо гимназиално

Успех на всички ...

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: bpavlov   
Дата:   16-05-12 23:07


geniusloci, върни се няколко поста назад и прочети какво съм написал.
Фотографите в София с цени около 1000 лева са под 10 и със сигурност никой от тях няма да е човека, дето ще дойде да ти "нащрапа" сватбата.
Тези, дето щрапат, взимат под 500 лева, така че, бъди сигурен, самооценяването е много адекватно.
От такива изказвания като твоето, тип общи приказки, излиза, че масата фотографи над 600 лева са се самонабедили и само искат едни пари. А не е така. Ако не дадеш конкретен пример, приказките ти остават едно голо плюене в типичния български форумен стил

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: vladod   
Дата:   16-05-12 23:27

geniusloci, бих бил много щастлив да разгледам снимките, албума, сватбената книга от Вашето сватбено тържество [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: geniusloci   
Дата:   17-05-12 08:30

А, веднъж да мине тарапаната, ще пусна линк.

bpavlov написа:

>
> geniusloci, върни се няколко поста
> назад и прочети какво съм написал.
> Фотографите в София с цени около
> 1000 лева са под 10 и със сигурност
> никой от тях няма да е човека, дето
> ще дойде да ти "нащрапа" сватбата.
> Тези, дето щрапат, взимат под 500
> лева, така че, бъди сигурен,
> самооценяването е много
> адекватно.
> От такива изказвания като твоето,
> тип общи приказки, излиза, че
> масата фотографи над 600 лева са се
> самонабедили и само искат едни
> пари. А не е така. Ако не дадеш
> конкретен пример, приказките ти
> остават едно голо плюене в
> типичния български форумен стил

Странно ми е, че се хващате за цифрите. Коментирах заплащането по повод чужд коментар, че заплащането следва да е около 30% от сватбения бюджет, което намирам за меко казано наднормено (при средно около 60 лева куверт и около 3000-5000 други разходи (дрехи, място, церемония, кола, dj, алкохол, украса и т.н.) това е 3000 лева! Не съм коментирал въобще кой колко може според това кой колко иска - лично аз бюджет за снимки нямам - колкото иска фотографа, ако ми харесва, ще ги дам, не смятам да се женя повторно.

Това, което коментирам, се отнася за фотографите, които може да откриеш на първите няколко страници в Google или след относително повърхностно четене по специализирани форуми (което смятам за единствено мерило за известност на фотограф, ако той не може да се покаже или никой не го е показал, не сме ние тези, които ще го изровим от неизвестността му).

Боян Павлов, колкото и да иска, щяха да му бъдат дадени - понеже е зает, минахме на други варианти. Георги Вачев - подобен случай, но има някои условности - няма мобилно осветление, което прави цената му само за фотография малко висока за повечето хора. Бони & Co - предполагам не биха оставили разочарован никого, снимките на някои хора от екипа им ми допаднаха, но не бяха многобройни. Георги Колев - пак не лоши снимки, не съм и питал обаче колко иска, защото не ме грабна безкрайно. Делийски - също не съм питал за цена, сам ми обърна внимание на страницата си, не съм заглеждал достатъчно, че да дам оценка. Линда тепърва прохожда, с осветление надали ще се справи. Мога да продължавам така, но след още няколко имена ще трябва да споменавам хора, които според мен щрапат, някои от които са на първите две страници в Google. Дали е голословно - фотографията е изкуство и подлежи на субективна оценка, за някои нечие творчество може да е прекрасно, същевременно аз да го намирам за щрапане. По-горе изказах най-същественото си опасение - хоби снимките на приятелите ми (и гости в случая) да не се окажат по-добри от тези на фотографа.

Наричай го плюене, аз давам гледната точка на човек, който знае точно какво и как го иска и има достатъчно ясно виждане какво е нужно, за да се направи. Цените съм коментирал какви следва да бъдат - пак като отговор на тези въпросни 30%, и смятам, че съм уцелил правилно спрямо настоящите цени - което само потвърждава, че явно са разумни.

Аз сега се загледах в ника ти... тиии да не сииии него :D

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: georgiev1970   
Дата:   17-05-12 11:54

Препоръчваме


не си хабете парите и нервите с наемането на , а явно и нервите

на така изброените сватбени фотографи


Доверете се изключително на своите приятели гости ,за които сте убедени че няма да ви подведат и ще направят по хубави снимки от фотографа

В опитът натрупан от подобни сватбени мероприятия -изводът е един плачевни резултати постигнати когато са изпълнени едновременно и двете условия

1.Поне един от младоженците е на някакво ниво специалист или се обучава или е работил или има мнение по особено по въпроса за Фото,видео,диджей
2.Цялата плеяда приятели ,колеги,състуденти и прочие готови да участват в мацаницата ....


Страшни моменти -сватби на музиканти където гости са поне още 20 музиканта

сватби на диджей с поканени повече от няколко колеги диджей да водят

както и липсата на каквото и да е сносно видео и фото при сватби на сватбени оператори и фотографи

Щом пък нямат и едно елементарно преносимо осветление за какво са ти наети фотографи

та с интерес чакаме развитието на нещата тоест снимки .....

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: geniusloci   
Дата:   17-05-12 13:43

Спести си иронията, в случай че отговаряш на моето мнение - струва ми се излишна, понеже си чел през ред и отговаряш като за през два.

Държа да се извиня на Бони, че съм объркал друг сайт (в който различни фотографи от екип имат снимки) и съм му го приписал. Обърна ми внимание, а нямам вече идея кой е бил сайта и не ми се рови повторно. Всъщност намерих - объркал съм се с http://www.profilestudio.net



Публикацията е редактирана (17-05-12 13:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: georgiev1970   
Дата:   17-05-12 14:23

[cool] Успех [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: Miro__Slav   
Дата:   20-05-12 17:53

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: mimko7   
Дата:   07-06-12 16:35

2000$ ....... и снимките ще са готови след 3 ( три ) месеца [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: Tonidi   
Дата:   07-06-12 18:04

Нормално заплащане и нормален срок, когато се очакват нормални резултати. Аз тази седмица бях асистент на двама видеооператори от Украйна. Цената за техния труд $4000 и пак след 3 месеца крайният продукт. А тук на една от скорошните обяви за фотографска услуга от дългогодишен форумец, след всичките отстъпки...едва, едва предложи бюджет под 200лв...Какви резултати се очакват?

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: bOzo   
Дата:   07-06-12 18:21

след всичките отстъпки...едва, едва предложи бюджет под 200лв...Какви резултати се очакват?

Tonidi,
Днеска снима-утре взимааааа!
500 снимки в кутия за обувки, хаква картата в слота на минилаба, селектира директорията, дава им една корекция с малко изсветляване, изостряне и сатуриране на всички файлове, избира размера на хартията и удриииии! АртЪ! Ама на булката роклята станала от бяла на лилава, жениха бил оранжево-кяфяв в лицето, изпъквали и пъпки, дето се не виждали на живо - дреме ти, за толкова пари толкова музика... И действително после така казват - "ама вие за тези пари какво искате да получите?"
И евентуално "бонус" картонен класьор с целофанени джобчета 9х13 и напъхани 200 снимки вътре, на което му викат "сватбен албум" [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: vladod   
Дата:   07-06-12 20:58

Все още чакаме да видим СНИМКИТЕ [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Търся сватбен фотограф+видео
Автор: mimko7   
Дата:   14-06-12 16:44

Ако стигнат до мене .... [beer]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »