Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос за печат на снимка?
Автор: muncho_   
Дата:   19-04-12 16:52

Здравейте,

имам намерение да разпечатя една снимка в малко по-голям размер, например А4.Снимката е направена с Panasonic FZ38.

Въпросът ми е, ще имам ли някакви проблеми с качеството или ще е задоволително, във всеки един фото център ли мога да свърша тази работа и трябва ли някаква по-специална обработка на снимката(да речем повече шарп или нещо такова)?

Само да кажа, че снимката не е нищо особено и е за човек, който е на възраст над 70 години и не целим кой знае какво качество.

Благодаря предварително на отзовалите се.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печат на снимка?
Автор: tzl   
Дата:   19-04-12 17:08

При процеса на принтиране в наши дни се интерполират доста добре снимките с ниска резолюция и рядко нетренирано око може да види съществен проблем в снимката. В твоя случай на теория не трябва да имаш абсолютно никакви проблеми с качеството.

Ако снимката е редактирана върху некалибриран монитор, може да имаш отместване в цветовете и яркостта на снимката, което донякъде може да се оправи и във фото студиото, където би принтирал ако им се занимава на хората.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печат на снимка?
Автор: muncho_   
Дата:   19-04-12 17:42

Значи обработвам си снимката както ми харесва на компютъра и без да ресайзвам и да я прешарпвам я давам за печат?Също забелязах, че е от значение каква стойност ще задам за pixel per inch, каква трябва да бъде в моя случай или не е от такова значение?



Публикацията е редактирана (19-04-12 17:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печат на снимка?
Автор: valen_tin   
Дата:   19-04-12 18:10

с fz38 нямаш абсолютно никакви проблеми за печат А4, резолюцията е предостатъчна.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печат на снимка?
Автор: tzl   
Дата:   19-04-12 19:13

Ако ти е калибриран монитора — да. Обработваш я както ти харесва, не я уголемяваш. Аз слагам sharpen само ако смалявам снимки, иначе ако не пипаш нищо по размера на снимката, не правиш нищо за sharpening, освен ако не смяташ, че не е изключително необходимо да е по-остра отколкото е снимана.

Ако не ти е калибриран монитора, слагаш яркостта на 70% поне, за да видиш долу горе как ти изглежда снимката реално като се отпечата (масово мониторите са сложени на 100% яркост) и си преценяш дали ти е тъмна или светла.

Слагаш стойност на Pixel Per Inch, която е най-високата възможна за файловете, които ти е генерирал фотоапарата. Не знам колко е там — 240, 300. Сметката ти за А4 е следната:

[стойност на Pixels Per Inch] * 10 >= [дължина на дългата страна на снимката]

Примерно ако Pixels Per Inch = 200, значи снимката трябва да е минимум 2000px по дългата страна, за да излезе с най-добро качество.

Между другото, печатал съм на 150ppi и на около 90ppi и резултатите са доста добри със съвременната интерполация.

В зависимост от това на каква хартия ще отпечатваш и какъв принтер, снимката може да стане "по-мека", отколкото е била на монитора, откъм тонове на кожата.



Публикацията е редактирана (19-04-12 19:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печат на снимка?
Автор: muncho_   
Дата:   20-04-12 14:22

Малко се обърках, но до колкото разбирам ако файл ми е 4000px(какъвто е в случая) след обработката да го запаметя с стойност 400ppi.Така ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печат на снимка?
Автор: tzl   
Дата:   20-04-12 14:54

Теоретично — да.

Но тъй като сензорът на този фотоапарат няма да ти даде толкова добра реална резолюция. 300ppi е стандартът, който се приема при отпечатване на качествена фотография според техниката, която е широко разпространена и въсприемането на човешкото око.

Всъщност всичко над 150ppi ще ти даде чудесно качество. В случая пробваш да сложиш 300ppi и си готов.

Иначе сметката ти е такава — 

[дългата страна]
-------------- = [дългата страна на печатната версия в инчове]
[брой ppi]

В твоя пример ако отпечаташ 4000px на 150ppi ти дава 26.6" дължина, което е около 68см дълъг принт.



Публикацията е редактирана (20-04-12 14:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за печат на снимка?
Автор: didesignbg   
Дата:   20-04-12 15:20

Резолюция от 300 пиксела за инч се смята за класика при офсетовия печат. Тя ти показва колко пиксела ще формират един инч. Само това и нищо повече. Какво има в твоите 4000 пиксела е съвсем друга тема. Пикселите не са създадени равни, това че е една снимка държи 300 dpi не значи почти нищо. Ако си снимал внимателно, на възможно най-ниското за панасоника исо, не си вдигал софтуерно експонацията, и не си правил отсечки имаш всички шансове да извадиш добро изображение А4 от този апарат.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »