Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Помощ при снимане на кръщене
Автор: kandreev   
Дата:   19-04-12 15:38

Здравейте,
Позната ме помоли да снимам кръщенето на дъщеря й. Прочетох темите тук, като единствен ориентир послужи тази на IDA. Разполагам с Никон д90 с 18-105 и АФ 50 1.8. Църквата в която ще се състои събитието не е много тъмна, но предполагам, че 50 1.8 няма да е достатъчен, като опасението ми е, че ще имам много брак от неточен фокус. Минималния ми опит от снимане в подобна обстановка (2-3 сватби и едно кръщене…чисто любителски) ме навеждат на мисълта да взема техника под наем, която да ми даде увереност, че ще бъде подходяща за снимане при намалена светлина. Изключвам варианта, в който да ползвам светкавица.
Ще се радвам ако получа съвети, каква техника да взема. Дали ще е достатъчно примерно 50 1.4 с моето тяло или да заложа на ФФ със светлосилно варио на 2.8, или твърд обектив?


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: asahi   
Дата:   19-04-12 15:47

Какъв е бюджета?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: kandreev   
Дата:   19-04-12 15:50

Да кажем около 50-60лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: lumix   
Дата:   19-04-12 15:52

На твое място бих взел под наем второ тяло(такова с което си свикнал, за да не учиш тепърва) ....с широк обектив!
Например 10-20мм, не знам какви са цените, но 50-60-лв/ден ще ти стигнат!
...и успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: tzl   
Дата:   19-04-12 16:12

Разликата между 1.4 и 1.8 е по-малко от 1 стоп. Този стоп можеш да го компенсираш с високо ISO. Не виждам причина да се притесняват хората от шум в снимките си, когато телата им си имат определено качество на изображението при високо ISO.

Просто работи с това, което имаш и това, което можеш да си позволиш.

Знай, че е по-добре да имаш снимка на фокус и с шум, отколкото снимка без грам шум, но мъглива.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: shampoanta   
Дата:   19-04-12 17:07

според мен трябва да използваш 18-105 и светкавица плюс софт бокс

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/knlm3446.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/qolq6181.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/bkvr3878.JPG


http://img.dxcdn.com/productimages/sku_108752_6.jpg


все пак целта е да направиш снимки от ритуала ,дето ще се харесат на познатите ти,а не снимки с "висока художествена стойност" за публикация във ФФ или агиВиПа (www.agwpja.com)[smilie7]
ако светлинните условия не се променят,както предполагам ще е в църквата - настройките препоръчвам да са ръчни ,за да ги откриеш щракаш малко тестови кадри преди самия ритуал и после без много експерименти и промени пуцаш с гръмотевичката съобразявайки се с времето за презареждане на същата ,никакви презареждащи батерии не ползвай,взимаш си два комплекта нови ,алкални от магазина[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: аляска   
Дата:   19-04-12 18:19

Имаш чудесни обективи, смело и няма от какво да се плашиш. Успех и да разкажеш как е минало. ))) [smilie24]



Публикацията е редактирана (19-04-12 18:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: Tenebrus   
Дата:   19-04-12 18:34

Shampoanta е прав/а. Светкавичка ти трябва със софтбокс. Твоята 50-ка ще свърши чудесна работа. Все пак д90 прави доста добри снимки дори до 1600 исо, където шума няма да си личи за лаици на 10х15 снимки (примерно).

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: volenE   
Дата:   20-04-12 00:17

В най-тъмната черква, в която съм снимал ми трябваше 6400 iso 3,5 f и 1/80. В повечето 3200 при същите параметри върши работа. Снимам основно с 24-70/2,8 и 50/1,4. Дано тази информация ти помогне. Успех!

П.П. Без светкавица!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: boradaff   
Дата:   20-04-12 07:21

Иди и виж църквата в подобен час какво осветление има.Питай дали палят други лампи при кръщене и пробвай. Ако църквата не е много тъмна 50/1,8 вероятно се окаже достатъчно и без светкавица. Аз бих взел светкавица под наем- ако искаш я ползвай само за помощ при фокусирането, но ще имаш и резервен вариант...

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: kiromn   
Дата:   20-04-12 08:21

За да си на фокус на 1.8, тренирай с режим следящ фокус. Светкавицата ще развали момента според мен.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: kandreev   
Дата:   20-04-12 08:51

Благодаря за съветите!
boradaff, имам външна светаквица, ще бъде на апарата за всеки случай.
kiromn, ако ползвам следящ фокус, това ще елиминира ли възможността след фокусуране да прекадрирам, защото мисля да ползвам само централната точка?


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: compur   
Дата:   20-04-12 10:04

аз пък бих те посъветвал да поканиш някой приятел. така ще снимате двама и вероятността да има повече и по-хубави кадри нараства. после ще се почерпите и така!
успех! и да покажеш снимки! [beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (20-04-12 10:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: io_bs   
Дата:   20-04-12 10:28

kandreev написа:

> Благодаря за съветите!
> boradaff, имам външна светаквица, ще
> бъде на апарата за всеки случай.
> kiromn, ако ползвам следящ фокус, това
> ще елиминира ли възможността след
> фокусуране да прекадрирам, защото
> мисля да ползвам само централната
> точка?

Тогава задай 3D следене, което автоматично премества фокусната точка след като прекадрираш [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: ivanandreev   
Дата:   20-04-12 10:29

Преди кръщенето си измери светлината, ня мястото около купела, където става самото кръщене. Ръчни фиксирани настройки за цялата сесия, скорост поне 1/160, бленда поне 4 или по-свита. С D90 едва ли ще ти е проблем, аз бих снимал с вариото, за по лесна композиция. Успех!


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/xuye3597.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/mnlr9968.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/zxga0959.JPG


http://4coolpics.com/pics/0576/267630576080.jpg



И не ползвай светкавица: няма да направиш по-добри снимки, а изнервяш и свещеника и хората.



Публикацията е редактирана (20-04-12 10:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: martinio   
Дата:   20-04-12 10:57

И аз бях преди известно време в твоето положение. В крайна сметка снимах с 50 мм 1.8 без светкавица и въпреки че снимам със стабилизация (със Сони съм), исках скоростта да не пада много под 1/100 и затова сложих исото на 1600, с цел да не се размажат снимките и с идея , че шума ще го изчистя впоследствие. В крайна сметка станаха хубави снимки, шума го изчистих и не бяха размазани. Примери отдолу.



Публикацията е редактирана (20-04-12 11:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: martinio   
Дата:   20-04-12 11:05





Публикацията е редактирана (20-04-12 13:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: martinio   
Дата:   20-04-12 11:14





Публикацията е редактирана (20-04-12 13:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: Myth   
Дата:   20-04-12 12:08

Не искам да се заяждам, но ти на това ако му викаш снимки на фокус... доста мазнички ми изглеждат, я да каже някой друг, че айде аз не съм много в ред с очите астигматизъм ама чак толкова...



Публикацията е редактирана (20-04-12 12:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: the_shooter   
Дата:   20-04-12 12:32

Ами 2,2 бленда дали могат да бъдат по- ясни? Друг е въпроса че фокуса май не е върху очите на детето. Ама темата е друга.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: VioletaSto100   
Дата:   20-04-12 12:42

Определено на снимките няма фокус, проблемът не е в блендата, та дори и 1.4 да беше ;). В коя църква ще е кръщенето? (за да мога да ти дам по-конкретна насока и идея) Като цяло щом си я преценил като не много тъмна, надали ще имаш проблем с 50-тката и високо исо :)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: asahi   
Дата:   20-04-12 13:01

Не търсете фокус, а рязкост.
Най-добре вложените средства са в осветление и обучение. Без светлина не става.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: Myth   
Дата:   20-04-12 13:04

Не е от блендата просто снимките са си доста мазнички, дори и на този размер си изглеждат доста мазни, ако ги видя на по-голям вероятно ида да се гръмна и аз имам много брак, ама на този размер изглеждат рески а тук както каза асахи рязкост няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: Myth   
Дата:   20-04-12 13:13

Взимаш си светкавицата за всеки случай, иначе на ИСО 1600 с D90 не би трябвало да имаш проблеми особено ако снимките се вадят на хартиени копия, а ако ще се гледат на компътър на по малки размери с лека корекция, само да премахнеш ЦВЕТНИЯ шум, ще стоят леко зърнисти но не мисля, че е проблем...

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: kandreev   
Дата:   20-04-12 13:17

За да бъда по-конкретен ще дам кадри от църква в Стара Загора, в която като свтлинни условия ми се струват идентични с тази, в която ще е кръщенето - църквата в гр. Пирдоп, макар и по-малка, но не прекалено за ползване на 50мм обектив. И на мен снимките на мартино не ми допадат чисто технически, без това да означава че не ми харесват, но по-важно е да се хавне интересен момент, емоция, да се улови вълнението на родителите и близките от събитието. Техническото изпълнение няма да се разглежда в детайли, но все пак трябва да е "задоволително" и да се харесва от фотографа изпълнител и да вдъхва чувство на добре свършена работа.
Снимките които прилагам са съвсем любителски и предполагам, че ще има критика и към тях, но надявам се "градивна". Исо 1600,1250, бленда 3,2, скорост 1/100. Тук нещата са по-лесни - хората са неподвижни, а не се знае какво ще се случи ако бебето се развълнува и започне непрестанно дундуркане. В този случай по-голяма скорост и недоекспонирани снимки на 1600 исо и след това обработка от роу, в КРАЕН случай светкавица.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3754534945463.2164372.1339115977&type=1&l=5a80002fda




Публикацията е редактирана (20-04-12 14:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: Myth   
Дата:   20-04-12 13:51

Автор: kandreev снимките ти са наред, ситуацията е горе долу същата, ходи снимай и... като спомена RAW, аз лично само RAW снимам.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: pefoto01   
Дата:   20-04-12 14:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: bobonai   
Дата:   20-04-12 19:13

Я да си наемеш един ФФ щом имаш желание и възможност, за да си намалиш наполовина ядовете след туй! От пуснатите на "превю" снимки се забелязва емоционално снимане. Изпипвай си кадрите, понякога с ракурс или крачка в страни се чисти кадъра от кофти фон. Когато поповете ти се надуят винаги могат да ти попречат... с гръб и поставена отпред ръка във всяка ситуация. Не е трудно да успееш!



Публикацията е редактирана (20-04-12 19:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: donzezi   
Дата:   21-04-12 10:29

Точно преди 2 седмици и аз снимах кръщене .Църквата беше брутално тъмна имаше само един по-светъл прозорец и се наложи да ползвам светкавица .На ръчни настройки и с ръчна светкавица без регулировка на мощността само с дуфузьор отпред .Доста зор видях докато си настроя системата защото бях и шофьор на бебето и закъсняхме.Бях с Д60, варио 18-135 вдигнах ИСО-то на 200 ,Ф 3.5 и на приемлива скорост 1/60 се получиха снимките.


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: kandreev   
Дата:   21-04-12 11:03

Благодаря за предложенията! Имам още 2 седмици да премислия стратегията.
До момента тя е следната:
Първо тяло: D90 с 50 1,8 със закачена външна светкавица за всеки случай, но с ттл, за ръчно регулиране на мощността не съм готов и ще ме обзема паника. Пълни ръчни настройки, скорост 1/100-1/160, бленда 1,8-3,2, ауто исо до 1600 (надявам се да е достатъчно), следящ фокус с 3D tracking.
Второ тяло: Д40x (назаем от приятел)с нещо широко от сорта на NIkkor 10-24 за общи снимки в църквата и ако има възможност за такива от втория етаж.
Очаквам още съвети.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: anastas   
Дата:   21-04-12 16:58

Иди да провериш каква е светлината в църквата.Преди месец снимах в тъмна църква и с 35/1,8 и при бленда 1,8 и исо 1600 скоростта беше1/40.Почти невъзможно да се снима неспокойно бебе.Знай че директната светкавицата светва правилно само за една дистанция та предния план изгаря а фона и доста неща зад обекта просто ги няма.

[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: erotila   
Дата:   21-04-12 18:42

С "много" трудни неща се занимавате хора! Защо не си наемете фотограф а искате сами да си оправите операция на сърцето.

"Автор: donzezi
Дата: 21-04-12 10:29
Бях с Д60, варио 18-135 вдигнах ИСО-то на 200 ,Ф 3.5 и на приемлива скорост 1/60 се получиха снимките." - вие добре ли сте как ще вдигнете ИСО на 200, няма ли да ви прегрее матрицата?

"Автор: bobonai
Дата: 20-04-12 19:13
ФФ" - ако не е ФФ да копае царевица ли?

"Автор: kandreev
Дата: 21-04-12 11:03" - не се паникьосвай човеко, не всеки може да е летец изпитател!


"Автор: anastas
Дата: 21-04-12 16:58" - дори и схема на църквата да има какъв е плюса като това в ръцете ви кара да прималявате от страх... и то само от едно бебе в плачеща църква... за статив или монопод чували ли сте!?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: bordon   
Дата:   21-04-12 20:00

написа:

> Иди да провериш каква е светлината
> в църквата.Преди месец снимах в
> тъмна църква и с 35/1,8 и при бленда 1,8
> и исо 1600 скоростта беше1/40.Почти
> невъзможно да се снима неспокойно
> бебе.Знай че директната
> светкавицата светва правилно само
> за една дистанция та предния план
> изгаря а фона и доста неща зад
> обекта просто ги няма.
>
> [shtrak]
>


Вярно ли така се е получило:
"при бленда 1,8
> и исо 1600 скоростта беше1/40"

На 1,8 и при исо 1600, скоростта да е 40 [thankyou]
Там явно е било доста зле/тъмно, щом имаме такава ниска скорост при тези параметри.


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: anastas   
Дата:   21-04-12 23:04

Определено беше доста тъмно.В някои части на църквата със същата комбинация от f 1,8 и исо 1600 скоростта падаше и до 1/20.
Но темата все пак е полезна и за мен.Следващия път ще взема и статива не знаех че той умее да синхронизира движенията на обекта и камерата.[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   22-04-12 02:46

Какво му е трудното на такова снимане.
Имаш ли предостатъчно опит в фотографията, снимките на всяко едно място не би трябвало да са проблем. [smile]

Да допълня, дори само с един обектив 50/1.8 - нещата пак ще се получат.
По-принцип в църквата трябва да включат осветлението, когато се снима с камера или фотоапарат, която светлина е предостатъчна за получаване на добри кадри.



Публикацията е редактирана (22-04-12 02:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: pefoto01   
Дата:   22-04-12 03:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: deathzone   
Дата:   22-04-12 10:00

Аз лично на братчеда снимах, само са 35 1.8, не съм профи или за пари. Снимките ми се получиха идеални, така че е доста лесно според мен. Най-важното е да си познаваш техниката.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ при снимане на кръщене
Автор: shampoanta   
Дата:   22-04-12 13:13

"Автор: pefoto01
Дата: 22-04-12 03:41

Абе,скици,една читва системна сбветкавица,използвана културно,би трябвало да ви реши проблема,ама нали ползването на светкавица било ужасно....."
-------------------------------------------------------------
e и аз отдавна ,това им дудоля ,но кат са рекли не ,та не ...и те така- тука са точат едни безкрайни "Радини вълнения" [smilie7]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »