Автор: former
Дата: 04-04-12 10:56
Преди време Лалинда публикува това:
"КАК ДА СЕ НАУЧИМ ДА СНИМАМЕ НА УЛИЦАТА
Колко често се случва следното: купува си човек фотоапарат, прочита, че му е необходимо много практика, тоест да снима всичко и навсякъде, излиза на улицата, и там... разбира, че не може просто така да извади фотоапарата, да го насочи и да запечати харесалата му се “картинка”, особено ако това е просто преминаващ покрай него човек.
В такъв момент проблем като този на мнозина им се струва абсолютно неразрешим. В най-добрия случай човекът отива в абсолютно безлюдна местност и започва да снима растящите там цветенца В най-лошия обаче се обръща и абсолютно разочарован се прибира у дома. И ако първият вариант все още не е катастрофален (може пък от човека да излезе велик пейзажист), то с втория трябва да се бори, за да не погуби у себе си възможния неразкрит талант. Да се преборите с това е много просто.
И така, няколко особено ефикасни метода за борба със страха от снимането на улицата:
1. Най-простият метод, който най-често е и единственият, който изобщо ви е необходим, е да поканите на този лов за фотосензации ваш приятел, познат или любим човек. Изобщо не е важно кого именно. Главното, което е доказано отдавна, е че човек става много по-смел и разкован, когато разчита и на минималната подкрепа от близък човек, който в този момент е наоколо.
2. Вторият метод произлиза от първия. Ако простото присъствие на познат човек ви е недостатъчно, правете се, че снимате именно него, а в действителност снимайте това, което ви е необходимо, като леко отмествате обектива на фотоапарата. Това не винаги е удобно, ще ви е необходима ви е и ловкост, но си има своите плюсове: ще се научите на повратливост и по-бърза реакция.
3. Купете си статив. Този прийом е абсолютно психологически. Няма да предизвиквате никакви подозрения у минувачите. Защо ли? Защото по съвършено непонятни причини (но това е доказан факт) човек със статив се възприема като професионален фотограф, а и към него възникват десет пъти по-малко претенции. Оттук се разбира и как това може да облекчи работата ви. Освен това, и сами ще сте почувствате много по-уверени в ролята на такъв професионалист, важно вадещ от чантата статив, нагласяващ върху него фотоапарата и подбиращ, с решителен вид, нужния кадър. Не ще и дума, че това ще ви се хареса! Ох, как ще ви хареса!
4. Ако още не сте си купили фотоапарат и финансовите ви възможности ви го позволяват, вземете, без да се колебаете, огледално-рефлексен фотоапарат. Освен факта, че предоставя много повече възможности за снимане отколкото обикновената “сапунерка”, солидният професионален вид на “огледалцето” сработва и за вас, и за минувачите точно така, както и стативът.
5. Фотографирайте отдалече. Ако фотоапаратът ви позволява това, не се приближавайте непременно много близко, за да направите харесалия ви се кадър, достатъчно е да използвате зума (но не се увличайте по цифровото зумиране, тъй като то понижава качеството на снимката, а използвайте само оптическо приближение). Ако фотоапаратът не позволява голямо приближение, можете да опитате да направите “обща снимка”, а след това да изрежете необходимата ви част от кадъра.
6. Ходете по изложби, концерти и други масови мероприятия, особено пък на тези, на които обикновено присъства много преса. Ако изведнъж усетите, че се страхувате да извадите фотоапарата, огледайте се наоколо и… повярвайте, страхът ви ще изчезне, тъй като минимум поне всеки четвърти посетител на такива мероприятия се занимава само с това да снима. Убедете се в това, и единственото, което може да развали настроението ви, ще е моментът, в който паметта във фотоапарата ви се свърши или батериите се изтощят!
7. Фотографирайте по вечерно време или нощем. Тук изобщо има доста предимства. Първо, хората са по-малко. Второ, този метод се съчетава с третия предложен вариант, тъй като без статив от нощните ви снимки едва ли ще излезе нещо. А трето, нощните пейзажи просто са невероятно красиви.
8. Измислете си някаква история. Повярвайте, най-вероятно няма и да ви потрябва, но за да сте сигурни, че всичко ще е наред, тя ще ви е много даже нужна. Ами, например, че... работите в местен вестник като извънщатен кореспондент и подготвяте материали за живота на местните аборигени, или че снимките ви са необходими за изпита във фотокурса, който посещавате… Накратко, просторът за творчество е просто неограничен. Така хем ще потренирате, хем може би някога ще започнете да пишете и разкази.
И един последен съвет – просто бъдете по-смели! Не сте нито първият, нито пък ще бъдете последният, пък ако усещате в себе си стремеж към прекрасното, по-добре ще е да го осъществите. Та нали красотата ще спаси света!"
|
|