Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Помощ за избор на техника - апарат и обектив
Автор: tougherty   
Дата:   13-03-12 15:08

Здравейте. Искам да започна с това, че съм абсолютно начинаещ във фотографията - снимал съм само със сапунерка и телефон, при това без каквито и да било ръчни настройки. За сметка на това от както се помня снимам с камера и съм натрупал солиден стаж като оператор. Там нещата обаче изглеждат далеч по-лесни. Както и да е, решил съм да си купя апарат. Първоначални мислех за скъп телефон с хубава камера заради мултифункционалността, впоследствие минах през сапунера, после сапунерка с допълнителен обектив. Накрая, като видях на каква цена се продават последните, направо реших да взема DSLR. Колебая се между 2 модела - Canon D600 (Rebel t3i) и Nikon D5100. Тъй като двата модела са доста сходни по характеристики, изчетох доста ревюта из нета и стигнах до извода, че Канонът е по-лесен за употреба от начинаещ като мен и видеото му е по-добро, докато Никонът е по-добрия вариант само за снимки. И двата апарата са с китов обектив 18-55 (което всъщност нищо не ми говори), но този на Канона е с вграден стабилизатор, което ако е същото като при видеокамерите си е несравним плюс. В допълнение (с китов обектив) цената на Канона е $665 срещу $725 за Никона , което за момента накланя везните в негова полза. Сега да започна с въпросите:
1. Правилно ли съм се ориентирал към тези два апарата? Знам, че може би са малко "по-напред" от нуждите на един начинаещ, но в крайна сметка предпочитам да се уча на нещо по-сложно, което да ми върши работа по-дълго време, отколкото всяка година на скачам на нов апарат. Ако ли пък фотографията ми омръзне бързо-бързо, предполагам че някой ще се уреди с доста запазен апарат на изгодна цена :)
2. Колко дълъг е животът на един фотоапарат? Принципно съм против купуването на техника втора ръка, но все пак се поинтересувах дали не мога да взема нещо по-класно с бюджет около 1000 лв. Забелязах, че всички обяви обръщат внимание на това колко "щракания" са правени с апарата и стигнах до извода, че това явно означава че след определн брой "щракания" апаратът е за смяна.
3. Може би най-важният въпрос: какъв/какви обектив/и ми е необходим? Ще снимам най-вече бебета и деца, също така обичам природата и животните, така че предполагам че ще снимам и известно количество пейзажи и животинки, по-рядко архитектура от различни екскурзии.
4. Какви допълнителни аксесоари са ми нужни? Какъв вид и колко голяма карта с памет? Необходим ли ми е статив? Необходими ли са различните филтри, които се монтират върху обектива? Има и едни накрайници, които приличат на назъбена чашка, които се монтират върху обектива - те за какво служат? Трябва ли ми втора батерия? Трябва ли ми дистанционно? Трябва ли ми допълнителна светкавица или вградената е достатъчно добра?
5. Тук в сайта видях наистина страхотни снимки. Като чета коментарите под тях обаче стигнах до извода, че почти всяка снимка минаха през допълнителна обработка. Възможно ли е да се правят качествени снимки без да се бърника софтуеърно по тях?
6. Видях, че снимките са в JPEG или RAW формат. JPEG ми е известен, но за RAW не знам абсолютно нищо. Какво представлява?
7. В youtube гледах и страхотни клипчета в HD качество, заснети с DSLR. Доколкото знам обаче, тези апарати нямат вграден стабилизатор на изображението, което означава че са много капризни към движението и дори най-лекото трепване на ръката води до "играене" на заснетото. Това означава ли, че апаратите могат да снимат видео само от статив? Как е звукът при снимане на видео?

Може би ви затрупах с въпроси, на които ви е писнало да отговаряте, но ми се иска да знам всичко, за да направя правилния избор. Благодаря предварително за отговорите.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на техника - апарат и обектив
Автор: nboyanov   
Дата:   13-03-12 15:17

Никонският обектив също е със стабилизация.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на техника - апарат и обектив
Автор: pefoto01   
Дата:   13-03-12 15:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на техника - апарат и обектив
Автор: tziko   
Дата:   13-03-12 15:27

1. Да.
2. Обикновено над 100000 кадъра, но нищо не сигурно.
3. Колкото по-скъпи - толкова по-добре, но има изключения.
4. Зависи какво снимаш и какъв ефект търсиш.
5. Възможно е, но е трудно, обработката не е задължителна.
6. Суров необработен файл с първичните данни от сензора(матрицата) на апрата.
7. Статива е препоръчителен, не задължителен, но зависи от условията. Звука е посредствен, по-добре става с отделен микрофон.


Допълнително, и никонския обектив има стабилизация, oбозначава се с VR, а при канон с IS.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на техника - апарат и обектив
Автор: io_bs   
Дата:   13-03-12 15:31

1) И двата апарата са добри за начинаещ.
2) Животът зависи и от ползвателя. Принципно затворът на по-ниския клас апарати е тестват за около 100000 сработвания, но това не значи, че няма да издържи и повече.
3) Това са доста неща само за един обектив. Ако вземеш D5100, то никонския 18-105mm е доста добър и изгоден.
4) Карта - колкото повече, толкова по-добре. Сигурно нещо от рода на 8 - 16 GB ще ти свърши работа. Статив ще ти е необходим, ако смяташ да правиш дълги експозиции по една секунда и повече. Същото важи и за дистанционното. Филтрите - научи кой какво прави и ако сметнеш, че ще ти трябва някой - купи си го. Втора батерия едва ли ще ти трябва в началото.
5) Няма такова нещо като снимка без обработка. Снимките се обработват още в самия апарат - например корекция на аберации, дисторсия и т.н.
6) RAW е „суров“ формат с минимална обработка от фотоапарата, който можеш да обработиш повече на компютъра (в сравнение с JPEG).
7) Канон и Никон нямат стабилизация в телата, но повечето им обективи имат оптична стабилизация. Трепването ще е по-видимо, ако снимаш с телеобектив, но ако си с широкоъгълен, няма да си личи толкова. Звукът е ОК, но е възможно да се чуват звуците на автофокусния мотор на обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на техника - апарат и обектив
Автор: tougherty   
Дата:   14-03-12 16:42

Благодаря за отговорите. Виждам, че предпочитанията ви са за Никон-а и обективите, които ми препоръчвате са никонските със стабилизация 18-105 и 55-300. Прегледах им цените обаче и няма да мога да взема и двата обектива. Всеки един струва от порядъка на $250-300, т.е. в бюджета ми се вписва само тяло + един от двата обектива или кит тяло и китския 18-55 + един от двата посочени по-горе. Ако огранича малко изискванията и за начало снимам само бебета и деца, какво ще ми препоръчате да направя. Също така китския обектив 18-55 много ли е по-неподходящ от 18-105 (който явно е доста добър)?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на техника - апарат и обектив
Автор: photostoykov   
Дата:   14-03-12 16:52

Едва ли 18-105 е много по-добър от 18-55, но е много по-универсален.
Система на Nikon в ниския клас е доста по-евтина от подобната на Canon, като последните имат предимство във видеото.
Хайде, хаирлия да е!

[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на техника - апарат и обектив
Автор: photostoykov   
Дата:   14-03-12 17:14

От чужбина ли ще се купува техниката?
Защото в България цените на Nikon са по-ниски.



Публикацията е редактирана (14-03-12 17:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на техника - апарат и обектив
Автор: tougherty   
Дата:   15-03-12 16:54

а освен във видеото, Канон-ът има ли други предимства? Мислех да купувам всичко от щатите, защото ще намеря кой да ми ги донесе и защото по принцип там всякаква техника е значително по-евтина отколкото в България. Не съм гледал изобщо цените тук, но предполагам, че са поне 50% по-високи.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на техника - апарат и обектив
Автор: peter_m   
Дата:   15-03-12 17:12

Чак пък 50% ... Колкото е по-евтин апарата - толкова е по-малка разликата в цената и не си заслужава заради липсата на гаранция.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на техника - апарат и обектив
Автор: rody   
Дата:   15-03-12 18:49

Канонът по нищо не отстъпва на Никона, има и много по-добро видео. Сложи му обектив Тамрон 17-50/2.8 и нищо друго не ти трябва.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на техника - апарат и обектив
Автор: tougherty   
Дата:   15-03-12 20:46

Проверих в технополис, Канон + 18-55 е 1600 лв. или $1066. В щатите цената на същия е $665. Разликата е определено повече от 50%. Бедните ни братя отвъд океана има още доста да ги гоним. До тук не споменахме почти нищо за обективите на Канон. Ако все пак се спра на D600, какви други обективи освен този Тамрон 17-50 са подходящи за снимане на деца?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на техника - апарат и обектив
Автор: satyno   
Дата:   15-03-12 22:47

Колко големи деца ще снимаш? Преобладаващата част от снимките на вече тригодишния ми син са правени с 28мм твърд обектив. Колкото по-малки са, толкова по-удачни според мен са относително широките обективи. Тамронът е перфектен избор, а на тази цена не виждам сходен обектив, който да закачиш на този Никон.
Предимство на Канона е, че безжично управлява ТТЛ светкавици, докато Никона не само не може, но дори и с закачена на обувката му Никонска светка не използва всичките и функции ( високоскоростната синхронизация). За Канон се намират стари относително евтини и напълно функционални оригинални светкавици, за Никон не. Ако ще снимаш предимно деца светкавицата според мен е задължителна, дори да се справяш с ръчна такава, в някои моменти ТТЛ-ката е незаменима.
Колкото до видеото ( и не само за него), за Канон съществува програмата Magic Lantern, която разширява значително възможностите на апарата. Ако си авантюрист, на Канон може да закачиш огромно количество стари хубави евтини обективи от много производители, за Никон това е доста по-трудно.

Предимство на Никона е по-доброто високо ИСО и добрият 35/1.8.

Почти всичко добро от двата апарата, високо ИСО, работа със светкавици, сравнително евтини хубави обективи плюс стабилизация в тялото за мен е събрано в Sony Alpha 580. Трите апарата окомплектовани с китаците си са на сходна цена...


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на техника - апарат и обектив
Автор: hemilio   
Дата:   16-03-12 14:57

Приеми тялото,за консуматив,и двете са чудесни за начало,а и не само!
Хубавите фотоси се правят с хубави обективи,това е истината за фотографията.
При Никон Цените на обективите в ниския клас са по -добри спряо канонските.
Има чудесни обективи като:
18-105
35/1,8г
50/1,8г
Които за цената си нямат аналог при канон!
Важното е мерак да имаш да снимаш!
Иди най-добре в магазина и хвани в ръка двете тела-сам ще разбереш най-добре кое ти пасва.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на техника - апарат и обектив
Автор: satyno   
Дата:   16-03-12 15:21

цени в B&H

Sony DT 35mm f/1.8 SAM Lens - $199.99
Nikon AF-S Nikkor 35mm f/1.8G DX - $196.95
Canon EF 50mm f/1.8 II - $114.95

Sony SAL-50F18 50mm f/1.8 DT - $149.99
Nikon AF-S Nikkor 50mm f/1.8G - $216.95
Canon EF 35mm f/2.0 - $329.95


Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на техника - апарат и обектив
Автор: tougherty   
Дата:   16-03-12 19:56

Честно да ви кажа, колкото повече чета, толкова повече се обърквам. Ту съм убеден, че Никонът е това, което ми трябва, после пък прочета някъде, че Канонът имал еди-какво си, което било задължително. В крайна сметка съм по-объркан отколкото когато започнах да чета :)
Това, което разбрах е че:
1. Никонът е препоръчителен с обектив 18-105, снима по-добре на тъмно, но допълнителната му светкавица е по-скапана. Излиза по-евтино. Харесах това
2. С Канонът все още не е ясно кой е препоръчителният обектив (вероятно EF 50mm f/1.8 II), видеото му е по-добро (но пък снима видео само с ръчно фокусиране). Въпреки че само тялото е по-евтино, всъщност с обектив излиза по-скъп. Светкавицата му е по-добра, менюто също, но снимките на тъмно са по-лоши от Никон-а. Mай е добър вариант e това
3. Сега се намесва и Сони, които явно също имат добър модел - А580, но до него още не съм стигнал.

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на техника - апарат и обектив
Автор: io_bs   
Дата:   16-03-12 20:09

18-105mm и 50mm f/1.8 са доста различни обективи. Първият е универсален зуум, а вторият ще става предимно за портрети и хубави бокета. А за каква допълнителна светкавица става въпрос и дали мислиш да си купуваш отделни светкавици?

Отговори на това съобщение
 Re: Помощ за избор на техника - апарат и обектив
Автор: tougherty   
Дата:   16-03-12 20:21

Ани тъй като ще снимам основно деца, колегата satyno по-горе ме посъветва да си взема отделна светкавица. Приоритетите ми за снимане са деца, пейзажи, животни. Затова търся обектив/и, които да са добри за такива снимки.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »