Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна
 Re: ...защо не PENTAX K-5?
Автор: PampersXXL   
Дата:   20-02-12 12:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...относно PENTAX K-5?
Автор: svesmile   
Дата:   20-02-12 15:54

Аз съм с К-5, но не снимам в Jpeg.
Против - ако пре/недо-експонирам примерно или белият баланс е много кофти (макар че много рядко ми се случва, авто-баланса на Пентакс е чудесен), нещата могат лесно да се оправят. Просто ми е навик да снимам в RAW.
Иначе други причини не се сещам съществени. Мога да ти покажа директно експортнат jpeg от Raw, чрез Пентакс Фото Браузъра.

Отговори на това съобщение
 Re: ...относно PENTAX K-5?
Автор: PampersXXL   
Дата:   20-02-12 16:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...относно PENTAX K-5?
Автор: svesmile   
Дата:   20-02-12 17:32


http://farm8.staticflickr.com/7023/6821776135_56be2be8a2_z.jpg





http://farm8.staticflickr.com/7019/6821787329_b9d57c2d27_z.jpg




http://farm8.staticflickr.com/7169/6821785451_612c923863_z.jpg



Тези са без обработка. Не са много цветни, ама няма как в тоя сняг. Аз импортвам в Лайтруум, там обработвам и експортвам в джепег.

Отговори на това съобщение
 Re: ...относно PENTAX K-5?
Автор: PampersXXL   
Дата:   20-02-12 18:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: ...относно PENTAX K-5?
Автор: svesmile   
Дата:   20-02-12 18:45

Няколко стари ръчнофокусни и два автофокусни.



Публикацията е редактирана (20-02-12 18:52)

Отговори на това съобщение
 Re: ...относно PENTAX K-5?
Автор: emoXide   
Дата:   20-02-12 19:55

хе-хее, опасна си ти; ама така де, занаят се учи, за да се продава, не да се издава.... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: ...относно PENTAX K-5?
Автор: simbon4o   
Дата:   20-02-12 20:05

Свето е страшна!
Све трябва да си вземеш един зенитар 50 1.7 и 50 1.8 панколар като си фенка ;). А аз трябва да си взема един К5 [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: ...относно PENTAX K-5?
Автор: svesmile   
Дата:   20-02-12 21:26

Ще ви кажа, ама е дълъг списъкът. [smile]
На който му е интересно, да разгледа тия линкове, тагнати са обективите:

http://www.flickr.com/photos/svemile/tags/samyang3514/

http://www.flickr.com/photos/svemile/tags/czjsonnar13535/

http://www.flickr.com/photos/svemile/tags/smctakumar5518/

http://www.flickr.com/photos/svemile/tags/jupiter852/

http://www.flickr.com/photos/svemile/tags/7024/

http://www.flickr.com/photos/svemile/tags/pentax5014/



simbon4o, време е да я озаптя тая мания към РФ, че то край няма...[smilie3]



Публикацията е редактирана (20-02-12 21:28)

Отговори на това съобщение
 Re: ...относно PENTAX K-5?
Автор: simbon4o   
Дата:   20-02-12 23:09

Аз не мога се запра [smilie5] кефа е голям. Казвам ти вземи зенитара поне за проба, не е скъп и отначало бях с лошо предчувствие докато не си видях кадрите с него, много ще ти хареса!

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: PampersXXL   
Дата:   21-02-12 16:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: emoXide   
Дата:   21-02-12 16:16

...копи си OLY Pen, SONY NEX, Canon G1X или некфа друга сапунера и смимай ЖЕПЕХ колкот си искаш. Може и FUJI X10/X100 сущо че ти сваршат раота [smilie25]

------------------------
/лелеее, прекалявам с лиготията, но идзвинети мъ неска съм https://photo-forum.net/joro/emoticons/C3.gif
изчур0ликъл...

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: simbon4o   
Дата:   21-02-12 16:17

JPEG става ако нищо няма да им правиш на кадрите и не са отговорни, тогава дори може и на 10мп да го смъкнеш да не ти пълнят картата... Примерно някакво събитие на маса със свои хора. Иначе JPEG за нищо не става. Дори на максимално качество този формат събаря качеството макар да не ти прави впечатление. По-добре снимай на PEF/DNG и после компресирай с адобския конвертор с DNG компресията размера става като на JPEG на 12 качество, само дето файла все още си е суров и пълен с информация която иначе автоматично отрязваш.

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: ZENON   
Дата:   21-02-12 16:32

Да питам, понеже ще започна и аз да снимам скоро...
Тия големи файлове дето ги обработвате с разни магични конвертори и други неща от които не разбирам... как ги съхранявате и на какво ги гледате?
Понеже вчера си говорих с един сток фотограф, който снима в жпг и продава доста снимки... та се зачудих дет се вика [smilie7]
И моля да обясните като жпг не става за нищо - обработен RAW ли съхранявате? Или TIFF или кво?
И още... колко от гениите тука снимат в aRGB?

Смешно, та чак тъжно [smilie7]



Публикацията е редактирана (21-02-12 16:34)

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: jivkojj   
Дата:   21-02-12 16:58

ZENON, за сток сигурно може да си позволи въпросния фотограф да си настрои камерата, светлината и т.н. на принципа на проба-грешка. На спокойствие, с цената на няколко щракнати кадъра.

Представи си обаче някакво събитие, където постоянно се сменя обстановката, събитията са динамични и не се повтарят. Какво ще направиш накрая jpg-тата с кривнал бял баланс или недо- или пре-експонирани?

Аз специално снимам в NEF, обработвам си които ми трябват, после всички обръщам в jpg и трия nef-овете.



Публикацията е редактирана (21-02-12 16:58)

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: ilcoin   
Дата:   21-02-12 17:02

Какво ще направиш накрая jpg-тата с кривнал бял баланс или недо- или пре-експонирани?

Бой с фотосопата, докат ги вкараш в пътя. Повече играчка е, но става така или иначе. Губи се време обаче.

Зенон, вземи кой да е конвертор, разцъкай го 10-15 минути и ще схванеш идеята. После оправи на 300 снимки белия баланс и ще схванеш и практическото приложение [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: ZENON   
Дата:   21-02-12 17:21

jivkojj,
единствено от преекспонирани кадри ме е страх.
Изгорялото не мож го върна с нищо. Другото се оправя лесно дори и в жпг (зависи и от първоначалната степан на компресия все пак). Единични са случаите когато DNG/RAW ми върши работа, като дори и след това разликите (ако намеря някоя) не си заслужават загубеното време.
И понеже стана дума за конвертори, RAW и т.н. искам да споделя, че единствено SILKYPIX Developer Studio ми дава възможност да постигна малко или незабележими артефакти при много шарпене (тва за pefoto1, понеже и той кат мен е кьорав и обича да му е по шарпнато[smilie7]) .
Спецаилно за Пентакс, алгоритнмите на ЖПГ енджина са на базата на гореспоментия едитор/конвертор.
Та да отговоря и на човека дето пита - ЖПГ на К-5 е чудесен, ако успееш да си настроиш постпроцесинга в камерата.
Още - ако снимате в RAW, поне ползвайте по широко цветово пространство, после винаги може да се конвертира в sRGB - edit: това е глупаво изказване.

P.S. Ако съхранявате всичко в ЖПГ, то снимане в RAW е глупаво (мое мнение), освен в много сакати ситуации. Ако съхранявате в TIFF или сурово... то Вие сте богат човек [smilie7]



Публикацията е редактирана (21-02-12 18:00)

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: jivkojj   
Дата:   21-02-12 17:28

ако снимате в RAW, поне ползвайте по широко цветово пространство, после винаги може да се конвертира в sRGB

Нали затова е RAW, все още няма цветно пространство. Може да си го дефинираш при конвертирането.

Ако съхранявате всичко в ЖПГ, то снимане в RAW е глупаво

Що да е глупаво. От 2 винаги може да извадиш 1. Обратното обаче не е валидно, ако се сещаш какво имам в предвид. А обръщането (почти) нищо не коства.

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: ZENON   
Дата:   21-02-12 17:32

ilcoin,
тва с конверторите ми беше тръпка, когато открих, че за турпосапунерката ми Канон S3 IS има къстъм фърмуер, позволяващ снимане в RAW. Да, тогава имаше смисъл определено. Ма сега да ти кажа щракам в ЖПГ и ако нещо ми е избегало много или ме дразни за 1 минута е готово и обрано в ЖПГ без да се забелязва нещо сговнено (с ACDSee 5 - много приятен софт)[smilie5]

Излезе ACR 7. Разцъках (от любопитство) го на CS5 portable (че не ми се занимава да инсталирам гигабайти без нужда). Ми да ти кажа гледах зверих се и страхотна разлика на отрих м/у тва дето може да се спретне с него и това което Пентакса ми дава в ЖПГ.
Е, верно е че има случаи на разминаване м/у енджина и тва което е в действително и тогава може би е добре RAW, ма да се твърди категорично развииш ли, че ЖПГ не стаа...
ми не е верно да ге [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: ZENON   
Дата:   21-02-12 17:38

jivkojj,
да прав си за колорспейса - глупаво от моя страна.

Иначе за това дето за мен е глупаво, за теб не е. Аз ги оправям в ЖПГ, но рядко ми се налага. И от там така разсъждавам, та и за тва съм писал, че е мое мнение.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: pefoto01   
Дата:   21-02-12 17:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: jorro_z   
Дата:   21-02-12 17:44

Тук съм съгласен със Зенон.

ЖПГ може да съдържа максимум 8 бита информация, т.е. ако сцената има разлика в рамките на 8 стопа между най-светлото и най-тъмното, и ако е правилно експонирана, и се снима с минимална компресия на ЖПГ, практически няма проблем никакъв нито с динамиката, нито с качеството на файла.

Ако в дадена сцена разликата между най-светлото и най-тъмното надхвърля 8 стопа, тогава вече каквото и да правиш, в ЖПГ губиш информация при всички положения. В реалния живот обаче такива сцени не са чак толкова много. Но все пак ги има.

Така или иначе, дори и в сцена с по-малко от 8 стопа динамика, РОУ е за предпочитане, ако възнамеряваш да обработваш (и то драстично) файла след това в някой редактор. За леки корекции, добре експонирания ЖПГ е достатъчен като изходен материал.

Още повече, че ЖПГ също може да се отваря в Камера РОУ на Адоби, примерно, и там да правиш същите корекции, които правиш и на РОУ, но в рамките на максимално 8 стопа динамика.

Така че, както казва Зенон - най-важното е да няма изгоряло бяло в ЖПГ, другото може да се коригира, до известна степен.

А може и въобще да не се стигне до корекции накрая, всъщност. [smile]

И не на последно място - снимайки в ЖПГ, ти се самодисциплинираш да правиш всичко максимално добре още по време на снимането... иначе си викаш: аааа, голям праз, после ще го оправя...

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: pefoto01   
Дата:   21-02-12 17:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: ZENON   
Дата:   21-02-12 17:58

И не на последно място - снимайки в ЖПГ, ти се самодисциплинираш да правиш всичко максимално добре още по време на снимането...

точно [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: снимане в *.JPEG с PENTAX K-5?
Автор: simbon4o   
Дата:   21-02-12 18:03

Kaто човек който обича да извлича максимума винаги, JPEG-a е безмислен компромис. Някой път на екранчето на апарата снимката не ме хваща но после на компа ме кефи и искам да си я обработя - JPEG-а не става за постпроцесинг понеже е осакатен колкото и некомпресиран да е сейфнат. Няма значение камерата с която снимам, въпрос на подход към това което правиш е според мен. Няма апарат който да дава едно и също в единия и другия формат.
На въпроса как съхранявам - горе писах, което ми е важно суров формат, което не JPEG. От скоро компресирам с DNG конвертора и всичко съхранявам на DNG - размера е като на JPEG но си е суров формат!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »