Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: serjy   
Дата:   19-02-12 15:50

евала, че си заплатила всичкия софтуер [smilie24]

само да не се яви екобо, че веднага ще те обяви за лъжкина и ще ти иска публично са си поставиш лиценза [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: algaivel   
Дата:   19-02-12 16:02

Гена, това, че ти "купуваш" филми и музика от някъде, едва ли по презумция означава, че всички останали го правят. Явно с този ти начин на живот е малко трудзно да вденеш, че има хора, които спазват някакви правила и не нарушават чуждите такива.
Сержи, няма проблем. Аз смятам, че Екобо е прав за много неща и не бих имала нищо против.
Съответно от теб също не получих конкретен отговор как наричаш деянието показано по-горе.
Нейсе, явно е по-важно да покажете колко сте мъже и да празнодумствате.
Останете си със здраве [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   19-02-12 16:02

serjy, извинявай, не бих искал да споря, още пък по-малко бих искал да те засегна.
Не мога да не кажа тук, обаче, че иронията ти е съвсем неуместна. Познавам лично Ники (ecobo) и мога да гарантирам тук, че той не използва нищо, което не си е платил. Между другото, точно това е и причината хора като Генчо (Canon) и Ники (ecobo) да спорят в такива подробности и да са чак дотолкова критични към софтуерна. На някой тук им се струва заяждане може би, защото те просто си инсталират всичко това и в различни случаи използват различен софтуер. Доста по-придирчив става човек, обаче, когато си плаща всяко нещо, инсталирано на компютъра му.
Просто трябва да си дадеш сметка, че наистина хората, които работят това като занаят съвсем естествено уважават и чуждите авторски права, не по-малко от своите си. Просто подхождат с разбиране [smilie24] Знаем например любимите RAW конвертори на ecobo, въпреки че Canon го познавам само задочно, зная и той с какво работи - просто защото не си сменят нещата по два пъти в седмица - плащат и използват това, за което са платили.
А ако човек не е професионалист и не му се налага да гони оптимума, то той може да си използва и безплатен софтуер както са конвертиране, така и за обработка - едва ли ще му се получават по-малко качествени нещата, по-скоро ще е не толкова бърза и ефективна работата - нещо което би било задължително за професионалнсти.
Аз напимер имам повече софтуер, отколкото ми трябва дори - имам си канонското DPP (в пакет с канонски камери), също и View NX 2 (с никонски камери), също и FastStone, също и лицензиран Capture One Express 6.2.1 за конвертиране и Gimp за обработка.
В интерес на истината Photoshop и Capture One Pro са ми по-удобни, но просто като любител не си заслужава да ги плащам.
Недей да подхождаш към хората по този начин - всички освен теб са едва ли не престъпници и затова не би трябвало да си търсят правата ... Просто разбери, че всеки случай най-малкото е уникален сам за себе си ...


Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: serjy   
Дата:   19-02-12 16:05

ако знаех как точно да нарека това по-горе, нямаше да пускам тази тема. снимката е твоя, оригинала при теб, правата върху нея не си ги продала предполагам, така, че имаш право да претендираш за нещо, но първо си изясни към кого, след това какво е количественото измерение на твоето ограбване и след това предяви претенции. така виждам нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: serjy   
Дата:   19-02-12 16:12

HSGeorgiev, аз също си плащам всичко, въпреки, че не съм професионалист. затова и нямам фотошоп.снимам си в джипег, а когато се налага ползвам олимпуския конвертор който е безплатен. от миналата седмица и мъча равтерапито. това е за мен.

това което казваш за екобо, ни най-малко не го оправдава да раздава обиди и квалификации на хора които не познава. и ако аз бях постъпил така, най вероятно да съм с бан в този форум. но не, тук си важи с пълна сила шуробадженащитата, на един му е позволено всичко, а друг го блокират, абсолютно без причина [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   19-02-12 16:25

serjy, аз дори и не съм се съмнявал, че ти си плащаш всичко. То е ясно, че си точен човек [smile] Просто не разбираш, че това, с което изнервяш опонента си са безкрайните подозрения, които демонстрираш може би несъзнателно [smile] Дай си сметка, че ако не беше така този спор нямаше да го има - и ти не нарушаваш чуждите права и ecobo също - ами защо тогава спорите точно по повод сайтовете, които очевидно нарушават правата на авторите? Твоята причина е тази - ама вие не си плащате софтуера, защо тогава "рИвете" като използват вашия труд? [smile] Разбираемо е хората, които си плащат за софтуера и за филмите и за музиката, като и без това са изнервени, защото наистина непознати опитват да правят истински пари с техния труд (от картички, брошурки, новини със снимки "източник: интернет" и други подобни), като усетят в твоите мнения обвинения към себе си, да се раздразнят окончателно и дори да си изпуснат нервите ...
По-добре да не си търсим взаимно грешките [smile]
Подозирам, че повечето хора които пишете в тази тема всъщност имате много сходни становища по въпроса [smile] Просто спорите от недоразбиране на позицията на другия [smile]
Така че не си забелязвайте, подходете с разбиране и ще видите, че всъщност пропастта не е така голяма [smile] [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: luboar   
Дата:   19-02-12 16:30

според мен, крадена снимка е тази, която е представена и подписана с името на друг автор, дори и да не е използвана с комерсиална цел.
в над 100 сайта има публикувани мои снимки, но името ми е цитирано коректно навсякъде. лично аз се кефя на това. има и случай, където заедно с моите снимки са ми приписали и чужди (много хубави) снимки, и пак не реагирам.

та...
ще си позволя да споделя с вас казаното от учителят ми по повод кражбата на снимки:

"... по-добре да имаш откраднати снимки и да нямаш пари, от колкото да нямаш нито пари нити откраднати снимки.."

та, трябва да сме повече ларж, по-широко скроени, и да правим такива снимки каквито никой не би се осмелил да си присвои.
т.е. да са респектиращо добри, с подчертан стил.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: serjy   
Дата:   19-02-12 16:31

HSGeorgiev, съгласен [beer]

все пак да плесна едно сравнение. вземете нашите родни роми. като ги питаш защо крадете, ми няма работа, няма храна, трябва да крадем. и манго си краде, и когато айшето вземе та обуе за два дни крадените му гащи, манго да тича в полиция и съд да съди айшето, че му носила гащите два дни.

едит...

luboar [smilie24]



Публикацията е редактирана (19-02-12 16:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: J0R0   
Дата:   19-02-12 17:36

Галя, няма измислен начин да бъдат защитени снимките от сваляне, без това да пречи на гледането им.
Ако имаше такова решение, сайтове с много по-голям ресурс от нашия (като фото нет, фотосайт ру и т.н.) щяха да са го въвели.
Стоксайтовете с техните водни знаци не ги броя, защото те са друг тип сайтове. И тук никой не пречи на авторите да си слагат лого или воден знак върху снимките.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: algaivel   
Дата:   19-02-12 18:02

Жоро, благодаря ти за отговора. Имах предвид нещо като забрана на десен бутон, но май няма значение.
Както разбираме от изказаните мнения, просто трябва да спрем да качваме снимки, да спред да ореваваме орталъка и други подобни. Вероятно това е решението на проблема [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: мара   
Дата:   19-02-12 18:04

ако сички земат да си слагат, ще стане като в представяне [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: J0R0   
Дата:   19-02-12 18:14

просто трябва да спрем да качваме снимки

Това е личен избор.

Навремето в зората на интернета, току що се бях запознал със Сас.
И тогава, преди около 15 години, изразих същите опасения.
Сашо ми каза - да със сигурност ще ти крадат снимките, но със сигурност и ще продаваш снимки, докато ако си ги държиш вкъши нито ще продаваш, нито ще ти ги крадат.

Прав се оказа. И доста мъдър за годините си, беше на около 22.
Оттогава съм продал много снимки, доста са ми и откраднали, но не съжалявам за решението си да ги качвам в интернет.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: serjy   
Дата:   19-02-12 18:34

ще продължа да качвам, щото ми дреме кой ще заеме. тук в лом, открих разпечатено цяло табло метър на метър с мои снимки. много се зарадвах, че някой е харесал моя снимка [cool]

във фейсбук попадах на доста мои снимки качени все едно не са мой, голям праз. дори видях снимки за които бях забравил, толкова отдавна съм ги бил публликувал някъде.

да са живи и здрави!

когато от снн или от национал георграфик ми гепат снимка, която стане световен хит, мога да потърся някакви права, поне ще има смисъл [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: n1x0n   
Дата:   19-02-12 19:55

Точно за това дразни лицемерието, че ние може да крадем (поради хиляди причини), а да крадат от нас е лошо.
За себе си съм убеден, че 90% от "откраднатите" снимки са обработени на пиратска ОС, с пиратски софтуер.


Ако Иванчо ползва пиратски фотошоп, за да обработва и качва снимки по некомерсиални сайтове, а Петърчо гепи въпросните снимки и ги метне в някой сток-сайт за да прави пари от тях - Иванчо има пълното право да се сърди, защото някой незаконно иска да изкара пари от неговата некомерсиална дейност. Нищо лицемерно няма в това.

Ако същият този Иванчо, в горната ситуация претендира за парично обезщетение - тогава вече нещата наистина навлизат в сферата на лицемерието, защото въпросните снимки де факто се превръщат в комерсиален продукт.

Не съм чел предишната разправия в другата тема, че да знам каква точно е била ситуацията, но ако "окраденият" не е качвал в комерсиални сайтове и не е искал обезщетение от "крадеца", а просто да спре злоупотребата - обвиненията в лицемерие са безпочвени.

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: мара   
Дата:   19-02-12 20:47

ох бе, никсъне, как блажко го рекна [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: serjy   
Дата:   19-02-12 21:25

че така си е

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: lillia   
Дата:   20-02-12 14:49

Един папарак снимал брат пит да изневерява на анджелина джоли с джордж клуни. Напил се и споделил на гаджето си през новия си айфон. Казал и ще забогатеем. Тя пък била толкова нетърпелива, че споделила на най-добрата си приятелка. Тя пък на брат си. Той на гаджето си. Гаджето понеже била блондинка качила във фейсбук снимката и споделила с 5000 хиляди приятели. Те пък на още 1000000..и на другия ден била в 1000 жълти издания по целия свят.
Кой на кой да се сърди?

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: naviga7or   
Дата:   20-02-12 15:17

Като не искате да ви бъде открадната някой снимка не я споделяйте в Интернет [beer]
Но само не знам някой снимки какво ще ги правиш само на компютърът си,защото когато я качиш в Интернет и като видиш че хората я харесват усещането е хубаво а и също някой ако много я хареса може да ти я купи или да те наеме ( но винаги трябва да си имаш едно на ум че някой може да я използва без твое разрешение, което не толкова страшно защото ако я използва за комерсиални цели, можеш да му се обадиш да я свали от сайта,а ако не иска спокойно си завеждаш дело в съда, аз досега не съм чувал фотограф който е съдил някой да е загубил [shtrak] )



Публикацията е редактирана (20-02-12 15:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: 1vo   
Дата:   20-02-12 15:35

Ако Иванчо ползва пиратски фотошоп, за да обработва и качва снимки по некомерсиални сайтове

Остава да се доуточни кой сайт е комерсиален и кой не.

ФФ напр. от кои е [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Какво е крадена снимка?
Автор: s_l   
Дата:   20-02-12 20:55

Хора, защо се изнервяте? Всичко е точно така, както трябва да бъде и вие сте част от механизма който спомага за случването на нещата.
По-конкретно, така наречените - ограбени.. Аналогията е да излезнеш на улицата с пънк прическа, и/или странен стайлинг или дори само да излезнеш на улицата..после се сърди че те били снимали и коментирали..в самия акт на публичност е заложена възможността да има реакция от страна на публиката.
В случая реакцията е:
Вижда/харесва се снимка от сайт и се слага линк към нея на друг сайт, защото това си го видял на улицата и искаш да го споделиш, да го коментирате с приятели или да печелиш популярност в дадена социална среда.. нещо което не е проблем за моя морал, чудя се за чий би било? Дори според скромното ми мнение, трябва да добиеш чувство на радост, че твоя работа е предмет на внимание-нещо което се случва доста рядко напоследък. (отделно факта, че уважаемите юзъри, често забравят кредитите)
Т.е. юзърът, който харесва работата ви, и я разпостранява ви прави услуга, от чиято услуга впрочем, материално се възползва друг и това е един или повече програмисти, защото това е почти само програмистки бизнес. Това са хората измислили как да печелят от съдържание което не е тяхно, правейки от кликове пари. Предоставят платформа за "споделяне" дават някакъв виртуален рейтинг, права и чувство за йерархия на потребителите си и се крият зад един "дисклеймър" ала - "аз не нося отговорност за нещата кото качват потребителите на платформата". Разбира се схеми много, изпълнения също..От гаражни такива, до корпоративни..сега това е вид- "модерно". Трафика е бързо ликвиден, местата за реклама също, а накрая продаваш базата имейли и затваряш.
Ако има реакция от ваша страна, това трябва бъде към моделът*, не към потребителя. Това разбира се, ако виждате само негативи от цялата работа, защото винаги има още гледни точки.
*Моделът е:
Правя социално ориентирана платформа, но не нося отговорност за авторство на съдържанието, генерирано от потребителите ми. Освен това никой не ме спира да осребрявам платформата си, каквото и съдържание да има.

А да.. да добавя, дупката е в това, че няма бариера за авторство при качването/линкването(без кредит) на съдържание. Човека казва така: Ако забележите съдържание което не е с авторски права, съобщете, ще го свалим.. Т.е. иска се забелязване а не цедка на качването..Ето в това е проблема.



Публикацията е редактирана (20-02-12 21:02)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »