Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: erotila   
Дата:   26-01-12 20:52

Автор: n1x0n
Дата: 26-01-12 18:58


нущУ нищУ ни тъ разбрах
както винаги всеки чете каквото му е угодно [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: predatel   
Дата:   26-01-12 21:38

Здравей novi4ok

Ползвам точно този Спайдър и искам да ти кажа че уредът не променя калибрацията при различна цветна температура, но различната цветна температура в помещението определено влияе много силно на възприятието ти. Най-добрият вариант е горно осветление което не осветява директно равнината на дисплея със светлинни източници с цветна температура между 5200 и 5800 К. Имаше стандарт според който с това се осветяват печатници и дизайнерски студия (еквивалента на дневна светлина).

Направи си един експеримент с жълт или червен филтър върху осветлението в стаята и ще видиш осезаемата разлика [smilie5]

Това за тъмната стая не го препоръчвам - калибрира се при реална работна среда! Ако е прекалено светло или тъмно следва да се нагласи осветлението....... на тъмно не може да се работи [smilie5]



Публикацията е редактирана (26-01-12 21:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: novi4ok   
Дата:   26-01-12 21:42

Благодаря на колегата Hristo - може би сам трябваше да се обърна към Datacolor, но реших, че не си заслужава да ги занимавам с дреболии, при условие, че все някой от форума има тази информация.
За останалите - благодаря за дискусията, има полезни неща в разсъжденията.
[beer]
P.S. Не виждам големи разлики между тройката и Sryder4, но за всеки, който не е пробвал разликата между калибриран и некалибриран монитор - опитайте. Усеща се. Процесът е елементарен и срещу малко пари (Spyder4 Pro струва под 300лв) може да се получат добри резултати дори на TN монитор.
И още нещо за дистрибутора на Datacolor за България - фирма Адком: Евала! Така се прави бизнес и така се обслужват клиенти.

PPS Благодаря и на "predatel" - потвъди категорично и моето усещане, освен това е много изчерпателен.

За тези които любопитстват - питането ми беше провокирано от измерването и "препоръката" на спайдъра при началото на процеса когато се мери околната осветеност - вчера, на изкуствена светлина ми даде "препоръчителна "target 5800K"", а днес на дневна светлина ми даде препоръчителна 6500К - любопитно, нали? Вероятно е повлиян от силата на осветлението, все пак Datacolor отговориха на Христо категорично, че не се влияе от цвета на околната светлина.
Още веднъж - благодаря на всички.



Публикацията е редактирана (26-01-12 21:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: Tenev   
Дата:   26-01-12 21:56

Така е, при различна сила на околната светлина препоръчва различен white point. Сега някой ако обясни защо е така [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: erotila   
Дата:   26-01-12 22:10

Автор: novi4ok
Дата: 26-01-12 21:42

мисля че Еротила ти го написа това още когато взе да по нагласяш какво точно искаш да питаш а за първите ти въпроси съм ти отговорил на тях,

ако ти е трудно ориентирането ето и отговора

Автор: erotila
Дата: 26-01-12 15:27


пп

а да питате датаколор дали СЕНЗОРА който измерва НАЛИЧНАТА светлина измерва ЦВЕТНАТА ТЕМПЕРАТУРА... със сигурност са ни обявили за много тъпа нация, утре по същата логика и ирис диагностика ще ви направи...

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: n1x0n   
Дата:   27-01-12 01:38

Така е, при различна сила на околната светлина препоръчва различен white point. Сега някой ако обясни защо е така

Това само Спайдърите го правят май. Има някаква система, която прави предположения на какъв тип осветление се намира - в зависимост от интензитета му. Т.е. ако му е много светло - решава че стаята е слънчева, пък ако му тъмнее - предполага, че е на лампи. Глупава работа в общи линии. Човек не трябва да разчита на подобни "препоръки".

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: asahi   
Дата:   27-01-12 01:55

Обърнете внимание на решетката, която стои пред сензора в корпуса на колориметъра. Това е пчелна пита, която пропуска преимуществено успореднит елъчи, идващи от монитора, и спира тези, които се опитват да минат под ъгъл. Околната светлина, която може да компрометира измерването, трябва да е остро насочен сноп светлина с много висок интензитет, например пряка светлина от слънцето или остронасочен мощен светлинен източник. Няма начин да не забележим това и без да се взираме. В едно нормално работоно помещение няма такива светлинни екстри.

Меренето на околната светлина е по-скоро да ни даде една приблизителна оценка дали е много светло или тъмно. Влияе на резултата ако му се разреши. Избягвам да го ползвам.

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: novi4ok   
Дата:   27-01-12 01:57

n1x0n - Мдааа... и аз така реших, защото следвайки препоръката получих толкова жълто в картинката, че започнах да се чудя дали не съм далтонист [smilie18].
В крайна сметка ако човек се придържа към класическите 6500К/2.2 се получава чудесно.

Asahi - благодаря за съвета, ще избягвам в бъдеще [beer]



Публикацията е редактирана (27-01-12 03:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: erotila   
Дата:   27-01-12 02:02

тази теория бързо би отишла в небитието
винаги съм мислел че все някъде във фотографските дебри ще има янкой който да е на ти с материята от 6 клас...

Пример 1

Хващате паяка и по вашия си начин правите замерването.


Пример 2

Прави се с... палец!
Хващате паяка и по вашия си начин правите замерването. НОООО с палеца скривате прословутия сензор за "Цветна Температура" - [smilie18] с триста зора написах пак тази глупост


Пример 3

Прави се с LED фИнерчи
Хващате паяка и по вашия си начин правите замерването. НОООО сЪ фИнерчитУ светкате от възможно най близко разстояние прословутия сензор за "Цветна Температура", внимавайки от луминисцентната тръба да не влезе някой мощен лъч и да развали ... еспериментЪ.

ТАКА
като го направите това ми ти сложнотийско упражнение отваряте една програма която анализира профили и гледате:приликите и разликите. Преди това може да хвърлите едно око на цветовете на монитора си, ако все пак по някаква неизвестна причина той /софтуера/ не ви направи нечовешката грешка да не иска да мине в следващото меню.

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: erotila   
Дата:   27-01-12 02:11

А за тези които знаят колко човека са нужни да се смени една крушка предлагам друг вариант.

Вариант 1

Хващате паяка и по вашия си начин правите замерването. С луминисцентно осветление.


Вариант 2

Хващате паяка и по вашия си начин правите замерването. С ламбЪ с нажежаема жичка, тай наречените Волфрамови, вредни, забранени от европа крушки.


Вариант 3

Хващате паяка и по вашия си начин правите замерването. Това ако някой успее да го направи черпя 15 кИбапчета от месо. С новите лампи които са свръх енергоспестяващи и ако ги ползвате 5 години ще икономисате 70лв -примерно. Цената им е около 10-15 лева. Аз поне я търпях точно два часа после в коша.



после както при горните варианти виждате резултатите и ги анализирате

пп

а аз ще се заема с ирис диагностиката със Спайдър -чето

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: Canon   
Дата:   27-01-12 02:54

Логиката на Datacolor за интензитета е логически вярна, но само за масовия калибращ потребител. Тя е като P режима на апаратите - за Простфесионалисти.
Аз не знам някой (за България 101% няма такъв,) който преди калибриране да хомогенизира светлината на работното място.
Защото калибрирането на монитора е последния етап в процеса на хомогенизирането за една цяла обстановка/среда, осветявана от случайно избрани ламБи с неясна цветна температура и интензитет.



Публикацията е редактирана (27-01-12 03:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: chipsy   
Дата:   27-01-12 07:15

Не мери никаква цветна температура на околната светлина, само интензитета и. Цветовете са едни и същи, само яркостта на монитора е различна за различните профили. Човека от съпорта си го е казал съвсем точно.

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: Tenev   
Дата:   27-01-12 09:05

chipsy, прав си, ако не променяше и white point в зависимост от интезитета на околната светлина. Ако му следваш препоръките обаче, ще получиш различни резултати


Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: milen   
Дата:   27-01-12 09:19

абе тия калибратори добри ли са? щото преди време ми калибрираха лаптопа с един такъв и резултата беше повече от плачевен...

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: erotila   
Дата:   27-01-12 09:23

Автор: chipsy
Дата: 27-01-12 07:15

наистина е така

за да бъдете и още по точни:

Правите същото но само с контролиран източник

1 вариант
с нажежаема жичка при... не влизане на светлина от вън през прозорците



2 вариант
с луминисцентно осветление при... не влизане на светлина от вън през прозорците


Така,
сега вече имаме два "еднакви" Цветни профила /които се различават единствено с... разликите с измерения интензитет на осветлението в помещението/ с които може да профилираме нашата система. Отваряме програмата -Избор на профил, от менюто на софтуера, койтУ Спайдъра ви е включен, с включена функция ambient light.

Логично е да виждаме едно и също нещУ... мааа що не е така?

[smilie18] сетих се сигурно е заради несъвършенството на зрението... или пък заради несъвършенството на съзнанието ни да търси нещо различно в две различни замервания на софтуера... знам ли!

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: erotila   
Дата:   27-01-12 09:36

Едно питане:

Когато почне да калибрира, според вас сменя се цвета само на квадрата дето е сензора ли, или се сменя и цвета на бекграунда на монитора, или и двете се сменят.


Ето и второ:
Защо при настройка на цветната температура /sRGB/ на монитора,и настройка на осветеността на 100% и на контраста на 50%, се получава профил различен от такъв създаден с цветната температура /6500/ на монитора,и настройка на осветеността на 100% и на контраста на 50% при гама 2,2?


сега и един въпрос за дипломна работа:

Защо след калибриране и профилиране на системата ви със Спайдер, тест картинките на Асахи им се губят светлите и тъмните участъци?
Аз бих се доверил на тях отколкото на датаколор. [smilie18]



http://www.fotolinia.com/wp-content/gallery/2012_test/bw.jpg




http://www.fotolinia.com/wp-content/gallery/2012_test/calib.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: Tenev   
Дата:   27-01-12 09:48

erotila, нищо не ми се губи от картинката на asahi след калибрация, даже напротив [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: Тед   
Дата:   27-01-12 10:35

Eye One ти препоръчва при каква светлина в стаята да правиш калибрацията. Препоръчва означава, че при желание от твоя страна замерваш светлината /lux/и колко келвина е в стаята. Добре е преди и по време на калибриране маркерчетата да са около центъра. Така е преценил производителя, а защо е така...

Самия производител не препоръчва да се калибрира на луминисцентна светлина /или крушка/, тъмно или пряка светлина да свети в монитора. А сега го питайте него, а не мен.

Пък направете на тъмно, с директна светлина и на луминисцента лампа профили и си отговорете на въпроса.
Сравнете със стойностите на цветовете в монитор валидатора и вжите отклоненията в цветовете като цяло и по цвят за всеки един от случаите.

За по-нагледно вижте какво чеква окото и обърнете внимание на текста отдясно.

http://img163.imageshack.us/img163/6537/eyeone.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: Tenev   
Дата:   27-01-12 10:59

Това и спайдъра го прави, но само съобщава, че условията не са подходящи, като препоръчва да намалиш светлината

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: krist   
Дата:   27-01-12 12:10

При мен опитите за калибриране със сензор Спайдър Експрес и софтуер Експрес, както и със софтуер Елит, засега са доста разочароващи и се чудя тоя сензор дефектен ли е, или има разлика между Експрес и останалите версии, въпреки, че уж не трябвало да има, освен сензора за околна светлина, който дискутирате..

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: Tenev   
Дата:   27-01-12 12:18

Пробвай с dispcalGUI и Argyll. Твърдят, че няма хардуерни разлики между сензорите. А какъв монитор калибрираш?

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: krist   
Дата:   27-01-12 12:52

Dell u2313hm. Oпитвам само за проба и служебния dell e2210.. u2313hm със заводските настройки гледа леко топло, но това се усеща само, ако гледаш в хайлайтите. След калибрация като цяло уж лекия топъл тинт на хайлайтите изчезва, но като погледнеш сив градиент, има едно леко зеленеене в средния и висок диапазон на сенките и кафенеене в средните тонове. e2210, със заводските настройки изглежда неутрален, но с доста отпушени сенки и нисък контраст в средните тонове. След калибрация става същото оцветяване на градиента като при u2313hm, но много по-изразено. Чудя се дали не е някакъв психологически ефект, който се дължи на две неща: първо, че съм гледал достатъчно дълго на монитор, който повече синее, и съм свиканл него да възприемам за неутрален, и сега на калибриран да ми изглежда по-топъл и от там кафенеенето в средните тонове. Това обаче не обяснява зеленеенето в сенките - за него се чудя дали не е заради лилавеенето на черното в тфт-тата и съответно за това съседните тонални области да изглеждат в цвят допълнителен или близък до допълнителния, съответно да зеленеят - това се подкрепя от факта, че e2210 с ТН матричката има по-силно лилавеене на черното и съответно и по-силно зеленеене, а ефектът може да се наблюдава когато тонираш снимка ч/б само в една тясна част на тоналния диапазон - тогава съседните тонални области изглеждат в допълнителния на тонирането цвят, дори и да са неутрални.. Може и да греша де, ама друго не се сешам, а проблем видимо има. Снощи седнах и с Colorimeter инструмента на софта мерих пачове с различен цвят след калибрация - бялото беше с температура към 6100К при таргет 6500К. Съответно барнах малко RGB настройките на монитора за да докарам стойност, близка до 6500К. Горе-долу близка до нея замерих и в средните тонове, но колкото повече отивах към сенките, толкова по-висока цветна температура мери сензорът - например за RGB 30 30 30 дава 13000К или нещо подобно - всеки случай дооооста голяма грешка.. Ся, предполагам, това може и да е нормално последното, щото при по-малко светлина, грешката нараства, ама се чудя дали е нормално да е толкова голяма? Ако е нормално - то как тогава въобще става калибрацията в сенките с такава голяма грешка при меренето?


Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: erotila   
Дата:   27-01-12 13:08

[smilie18]

то е щоту баланс на бялото го възприемате като бялото да е бяло, а не знаете че щом направите бялото да е бяло черния ЦВЯТ може да не е само с 0 нули. Какво говорим и за другите цветове."Баланс на бялото" се прави по различни методи и СРЕДСТВА, при цифровите ви апарати е със сива карта в РОУ формат... ще питате ама що така, ами щоту представете си изображението е в сиво без елементи . Когато конвертирате се появяват и цветовете но с грешни стоиности. Сивата карта просто прави сверка със "сивата" информация във файла и така изравнява ВСИЧКИ ЦВЕТОВЕ в кадъра. А НЕ БЕЛИЯ ЦВЯТ! Разните глупости които се пишат че БЕЛИЯ БАЛАНС при цифровия фотоапарат се прави с бяло, със салфетки, със стиропори , с роклята на булката са чиста простотия. Има достатъчно много софтуер който сравнява БЕЛИЯ БАЛАНС по таблица със много цветове и така прави своите изчисления за да ви даде /във файла или в помощен файл/ "истинските" цветове.

Да дам ли пак примери или по добре на ЧБ монитор да работим. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: erotila   
Дата:   27-01-12 13:30

това знам че е най добрия вариант незнам някой дали го има и дали го ползва, но "определено със стиропор е най добре"

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: Canon   
Дата:   27-01-12 13:42

erotila
Пишеш глупости на търкалета.
каква сива карта на монитора, какви 5 лева?

Спайдъра изравнява всички РГБ стойноти във всички нива на излъчване - от 0.0.0 до 255,255,255.
От черното през сиво включително и бялото, защото там са НАЙ ГОЛЕМИТЕ ОТКЛОНЕНИЯ след калибрация.
Бял БАЛАНС по таблица със много цветове не се прави, тя е за контрол и измерване на цветните отклонения и гамата на матрицата.


http://www.imaging-resource.com/PRODS/E7D/ZE7DhMULTII00100_colors.png


http://www.imaging-resource.com/PRODS/E7D/ZE7DhMULTII00100_colors.png
http://www.imaging-resource.com/PRODS/E7D/ZE7DhMULTII00100_colorerror.png

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »