Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: krist   
Дата:   27-01-12 14:30

За да намаля ефекта от лилавеенето на черното, сложих градиента на бял, вместо на черен фон, и зеленеенето намаля, но все още е слабо забележимо. Възможно е обаче да намалява заради това, че при бял фон окото се свива и възприема по-малко детайл в сенките, съответно по-трудно различава цветовите разлики там (т'ва в темата за паспартутата...). Мерих отново с колориметър пачове, в областта между 20,20,20 и поне до към 60,60,60 цветната температура е към 7900К, докато между 10,10,10 и 20,20,20 е близо до 6500К, под 10,10,10 вече стават някакви невъобразимо големи числа над 10000К, а над 60,60,60 вече плавно доближава отново до 6500К и си стои така до 255,255,255. Говорим за е2210 в момента.. Явно все пак има нещо, не баш у ред, не е само оптическа илюзия.. Бтв тоя софтуер как може да е толкова зле направен - подаваш RGB сойтности, а на изхода ти показва всичко друго, освен RGB.. Сигурно, за да не видиш какви отклонения дава след калибрирането[smilie18] А, па поведението на самите полета за въвеждане на RGB сойности e без коментар (вижте к'во пише и какъв е цветът в пача):

http://photo-zona.net/images/user61543/album20272/large/1327667256_yzmn4212_Colorimeter.jpg



Ако и софтът, който мери, е написан така...[smilie5]



Публикацията е редактирана (27-01-12 14:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: erotila   
Дата:   27-01-12 17:45

erotila
Пишеш глупости на търкалета.
каква сива карта на монитора, какви 5 лева?



ех а това никъде не съм го писал [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: erotila   
Дата:   27-01-12 23:01

хайде де не се заяждам, но не може така да си измисляте... къде съм го написал това

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: asahi   
Дата:   27-01-12 23:03

Инсинуации или както аз казвам - уйдурми.

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: Canon   
Дата:   28-01-12 01:17

Автор: erotila
Дата: 27-01-12 13:08

Сивата карта просто прави сверка със "сивата" информация във файла и така изравнява ВСИЧКИ ЦВЕТОВЕ в кадъра. А НЕ БЕЛИЯ ЦВЯТ!


Ми да накупим карти вместо калибратори, щом картата прави "сверка" и така изравнява ВСИЧКИ ЦВЕТОВЕ .


[smilie18]



Публикацията е редактирана (28-01-12 01:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: erotila   
Дата:   28-01-12 01:58


Автор: Canon
Дата: 28-01-12 01:17

Я пак прочети... някъде да виждаш да пиша за КАЛИБРИРАНЕ НА МОНИТОР.
Малоумно е човек да си помисли това /Автор: Canon
Дата: 27-01-12 13:42
erotila
Пишеш глупости на търкалета.
каква сива карта на монитора, какви 5 лева?/. Идея нямам кой си пръска парите по хора които избирателно натъкмяват за да им е угодно. Не се изненадвам, то така си е от край време.


"то е щоту баланс на бялото го възприемате като бялото да е бяло, а не знаете че щом направите бялото да е бяло черния ЦВЯТ може да не е само с 0 нули. Какво говорим и за другите цветове."Баланс на бялото" се прави по различни методи и СРЕДСТВА, при цифровите ви апарати е със сива карта в РОУ формат... ще питате ама що така, ами щоту представете си изображението е в сиво без елементи . Когато конвертирате се появяват и цветовете но с грешни стоиности. Сивата карта просто прави сверка със "сивата" информация във файла и така изравнява ВСИЧКИ ЦВЕТОВЕ в кадъра. А НЕ БЕЛИЯ ЦВЯТ! Разните глупости които се пишат че БЕЛИЯ БАЛАНС при цифровия фотоапарат се прави с бяло, със салфетки, със стиропори , с роклята на булката са чиста простотия. Има достатъчно много софтуер който сравнява БЕЛИЯ БАЛАНС по таблица със много цветове и така прави своите изчисления за да ви даде /във файла или в помощен файл/ "истинските" цветове.

Да дам ли пак примери или по добре на ЧБ монитор да работим. "

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: didesignbg   
Дата:   28-01-12 09:06




Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: n1x0n   
Дата:   28-01-12 16:02

Разните глупости които се пишат че БЕЛИЯ БАЛАНС при цифровия фотоапарат се прави с бяло, със салфетки, със стиропори , с роклята на булката са чиста простотия. Има достатъчно много софтуер който сравнява БЕЛИЯ БАЛАНС по таблица със много цветове и така прави своите изчисления за да ви даде /във файла или в помощен файл/ "истинските" цветове.


Гледам цирка продължва? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: krist   
Дата:   28-01-12 20:03

търси картинка с фейспалм[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: asahi   
Дата:   28-01-12 21:22

Избирай.


Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: BatV   
Дата:   04-02-12 23:25

Малко да вдигна темата.

Може ли да зададеш при каква яркост от монитора да става калибрирането?

Много ярък ми идва монитора и сам го настроил на 0 яркост в момента и 6 контраст. Всичко над това ми е много ярко[smilie9]

Предполагам не?

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: BatV   
Дата:   05-02-12 12:11

Някой?

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: imitev   
Дата:   05-02-12 12:53


Измерва се яркостта, не може никой да ти каже на колко да я сложиш

За ЛЦД се препоръчва 120 кандела

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: BatV   
Дата:   05-02-12 14:38

Въпросът по друк начин:

Мога ли чрез Spyder 4pro примерно , да постигна реални цветове, като запазя минимална яркост на монитора, така че да не ми дразни очите. Работя в тъмна стая.

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: Canon   
Дата:   05-02-12 15:16

BatV
С минимална яркост сваляш контраста на образа, окото се товари повече при нисък контраст и слаба осветеност и се губи цветочувствителност.

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: Canon   
Дата:   05-02-12 15:16

BatV
С минимална яркост сваляш контраста на образа, окото се товари повече при нисък контраст и слаба осветеност и се губи цветочувствителност.


Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: BatV   
Дата:   05-02-12 15:54

Говоря за минимални контраст и яркост на монитора, а в действителност образа е доста ярък и контрастен. Просто от скоро съм с нов LED LCD , който НЯМА настройка за яркост на подсветката.

Ако го пусна примерно 50 50 яркост и контраст , направо не може да се гледа, трябва да присвивам очи и ме заболява главата моментално.....

Затова искам реално цветове при възможно най-ниски стойности на яркост.
И пак: може ли Spyder 4 PRO да сърши тази работа?!

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: Zardinax   
Дата:   05-02-12 16:10

Без да чета безкрайни спорове - има значение каква светлина има в помещението. Особено ако някой източник е насочен директно в монитора. Хората си го казват и го пишат, като инструкция (премахнете всеки източник на светлина,който е насочен директно в монитор). Скоро използвах spyder2pro и да кажа, че не съм виждал по-бъгав софтуер от този на datacolor. Да не говорим че профилите бяха ужасни. Задължително калибрирайте с по-нова версия на Spyder (3 или 4). И то не е причината в модула, но в загубения софтуер. Иначе препоръчвам да ползвате EyeOne, ако има откъде да си намерите. Перфектен софтуер и отлична работа на калибратора. На работа ползвам такива. Даже, като си купиш Mac работна станция, ти дават един такъв бонус (естествено по-малката версия, която дефакто ти дава същия резултат, но по-малко статистика).

Има още един калибратор, който успях да ползвам преди 3 дни, Pantone huey Pro. Малък, удобен и евтин. До колкото знам в момента е 99 долара и се продава в България мисля, че от Акт Софт, но не съм напълно сигурен. Има датчик за измерване на ambient-a и е направен така, че да компенсира източници с различни цветови температури. Но задължително да се ползва про-версията.

Поздрави !

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: mihajlov2   
Дата:   05-02-12 16:35

BatV
Като най-грубо приближение - виж в специализирани сайтове, където има ревюта на монитори, като tftcentral.co.uk и prad.de, дали ще намериш ревю точно на твоя модел монитор. Ако намериш такова ревю, просто използвай настройките от ревюто, които са постигнали при калибрирането на монитора, задай ги на твоя монитор и ги запамети. Това не е като да си калибрираш наистина монитора, но горе-долу ще ти свърши някаква работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: BatV   
Дата:   05-02-12 18:26

Все още нямам отговор на конкретен въпрос.

Достатъчно ми е да или не.

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: imitev   
Дата:   05-02-12 18:33

BatV когато минеш през процеса на калибриране ще установиш НЕОБХОДИМИТЕ контраст, яркост и цветна температура на монитора, така че да покрива възможно най-голям диапазон цветове (процесът се нарича калибриране). След това следва процесът профилиране, при което се изгражда профил на монитора и се зарежда LUT таблица във видеокартата, за да може изображението да придобие максимално стандартен изглед.

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: imitev   
Дата:   05-02-12 18:35

Ако не си ме разбрал - отговорът на твоят въпрос е - не :)

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: BatV   
Дата:   05-02-12 18:54

Разбрах те ясно и точно.Благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: mcho   
Дата:   18-06-12 14:44

Здравейте!
Борейки се със Spyder 4 (Pro) от една страна и с моите цветови възприятия на вече 'калибрирания' си лаптоп + LCD монитор (скачен към PC) + Sony TV скачен към лаптопа, попаднах на тази дискуция.
И 3-те дисплея дават приблизително еднаква картина след калибрация, като се има предвит различните им технически характеристики -> резултата: по-наситена картина (с изключение на Сонито, което преди това даваше доста нереални, преекспонирани цветове и контраст) с лек зеленикав оттенък и засилено кафенеене на сивото. Зеленото го усетих чак след калибрация със dispcalGUI и Argyll, което е споменато в тази тема, както и в няколко други, докато се рових из нета. Софтуера на паяка се справя действително за 4-5 мин. докато гореупоменатия - от 30 до 120 мин. в зависимост от предварително зададените настройки. И все пак не мисля, че бързината трябва да е определяща в случая. След като отписах напълно софтуера на паяка съм на път да отпиша и самата джиджавка. Сивото продължава да си кафенее, вече без червен или зелен нюанс. След разпечатване на изображение на цветна гама цветовете се доближават максимално до това което виждам на монитора (всички проби съм правил с лаптопа). Само че това също не е гаранция, защото принтера ми е стар - Canon Pixma ip-4200.
И така, да си задам въпроса преди да сте се отказали да ме дочетете ... Нормално ли е при калибрация да бяга сивото към което така се стремя?
Харесвам по-добрия контраст и цветност, но нещо не ми пасва този старинен ефект на черно-белите снимки.
А и един бонус въпрос: Фона на сайта сив ли е или леко кафеникав? [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Spyder4 Pro въпрос
Автор: asahi   
Дата:   18-06-12 22:37

Нормално е ако практикуваш любителски мозъчна хирургия първите ти пациенти да не се възстановяват напълно, даже и по-лошо.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »