Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Странни "силуети" в небето.
Автор: ludiakolio   
Дата:   27-12-11 16:29

Привет на всички,

щракам си аз онази вечер на тераската на един приятел с 55мм чинон и ми се появиха едни странни неща в небето на снимката.По принцип обективчето си има нормален УВ филтър за защита.Не разбирам от какво се получават.Моля за съвет от хора,които вече са се сблъсквали с този проблем.


https://lh6.googleusercontent.com/-X4OtdTuoZR8/TvjQdoe_QVI/AAAAAAAAJ1I/9-eDFOkFEA4/s912/_IGP0049_DxO

Отговори на това съобщение
 Re: Странни
Автор: ZENON   
Дата:   27-12-11 16:39

А без филтър как е снимката?
И за чии изобщо някой слага филтър та да си "защитава" обектива без необходимост?



Публикацията е редактирана (28-12-11 10:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Странни "силуети" в небето.
Автор: ludiakolio   
Дата:   27-12-11 16:43

Еми ,това ме е яд,че не пробвах без него.Може и да е някакво отражение от филтъра,май ще го махам.Уж да не ми се цапат и драскат стъклата,ама то като ми развали снимката.[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Странни "силуети" в небето.
Автор: starterx   
Дата:   27-12-11 16:43

Отразено от предната леща на обектива във филтъра, оттам обратно в обектива.Затова е и двойно огледално отражението,предполагам.


Отговори на това съобщение
 Re: Странни
Автор: ludiakolio   
Дата:   27-12-11 16:48

Ясно,мерси за инфото,май ще го махам.Интересно ми е дали има такива филтри,които не развалят качеството - с някъкво специално покритие за намаляване на отблясъка,че при тази логига на дневна светлина снимката е цялата двойно отразена т.е. положението е много зле като цяло,а контраста на обектива отива по дяволите.



Публикацията е редактирана (27-12-11 16:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Странни "силуети" в небето.
Автор: GOSPODIN   
Дата:   27-12-11 16:54

Ами, кога пея против постоянното носене на УВ филтър, някои подскачат, а сега тази снимка е живо доказателство. Ясно си личат обърнатите светофари и пътя осветен от фаровете в небето.
Подобен ефект може да се получи и ако снимаш през прозореца.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Странни
Автор: ludiakolio   
Дата:   27-12-11 17:04

Аз също съм против.Само че един ден излезнах без филтър и накрая на деня челната леща беше кенеф.Май трябва да се избира между зацапване и евентуално надраскване или снимки с прецакан контраст.



Публикацията е редактирана (27-12-11 17:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Странни "силуети" в небето.
Автор: GOSPODIN   
Дата:   27-12-11 17:40

Е, ако снимаш мотокрос или рали отблизо.[smilie5] При "нормално" снимане лещите почти не се замърсяват и само издухване с гумената круша е достатъчно, а също и капачката трябва да се поставя, ако не снимаш по-дълго време.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Странни "силуети" в небето.
Автор: kudra   
Дата:   27-12-11 17:50

Не ги слушай. Това са НЛО-та.


Отговори на това съобщение
 Re: Странни "силуети" в небето.
Автор: neuromancer   
Дата:   27-12-11 18:09

Я запомнете линка, та следващия път някой като твърди, че УВ филтъра не влияе на изображението му я покажете тая снимка. Щото никой не верва докато не види.

Отговори на това съобщение
 Re: Странни "силуети" в небето.
Автор: ludiakolio   
Дата:   27-12-11 18:44

Аз имам много такива,даже и на дневна светлина.Трябва да щракнеш нещо светло в долната половина на снимката на бленда 8 или повече,а горе да е примерно гора или нещо тъмно и направо си свети,много криво.На отворена бленда,примерно пясък на плажа и горе небето цялото е зле и просветлено от пясъка.Лоша работа са тия филтри.

Отговори на това съобщение
 Re: Странни "силуети" в небето.
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   27-12-11 18:47

Дядо Коледа и Рудолф[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Странни "силуети" в небето.
Автор: ludiakolio   
Дата:   27-12-11 19:03

Хахаха,майтап ,майтап,ама беше един час преди бъдни вечер.После -тия филтри[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Странни "силуети" в небето.
Автор: pachok   
Дата:   27-12-11 23:19

И на мен ми се е получавало, само не можах да си обясня защо на първата ми снимка го имаше, а на следващите не, при положение, че от едно и също място снимах на статив и не съм махал филтъра. Май и блендата ми беше постоянна, около 10, само скоростите променях.

Отговори на това съобщение
 Re: Странни "силуети" в небето.
Автор: pefoto01   
Дата:   28-12-11 01:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Странни "силуети" в небето.
Автор: ludiakolio   
Дата:   28-12-11 11:15

В предишни дни как беше?[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Странни "силуети" в небето.
Автор: kvakioh   
Дата:   28-12-11 11:25

Така си е, от филтъра е, като имах една 50-ка Никон 1.8Д, с евтин филтър се полъчаваха такива "ефекти".

Отговори на това съобщение
 Re: Странни "силуети" в небето.
Автор: ludiakolio   
Дата:   28-12-11 13:45

Може ли някой да ми препоръча марка и модел на филтър ,с който е пробвал такъв тип кадър и не се получават огледални отблясъци.Благодаря

Отговори на това съобщение
 Re: Странни "силуети" в небето.
Автор: mondragon   
Дата:   28-12-11 14:01

Пишете, пишете, утре с кеф ще ви "нахраним" като пуснете тема, "Как да си оправя одраната челна леща..."(щото съм ербап и не слагам филтри за защита) [smilie23] [smilie7] [smilie8]

Лудия Кольо, тези неща се оправят с промяна на ъгъла в хоризонтала или вертикала (а понякога и двете) на обектива/апарата спрямо светлинния източник. Ако имаш лайв вю, пускаш и гледаш, ако не, с 1-2 снимки го оправяш. Ако не стане, просто сваляш филтъра за момент, снимаш и после пак го слагаш!

И последно, разберете най-накрая, че филтри за по $5 , $10, $20 от Ибей, Дийлекстрийм и т.н. няма как да са супер качеството, което искате!

Отговори на това съобщение
 Re: Странни
Автор: ludiakolio   
Дата:   28-12-11 14:37

Тва е ясно с филтрите,че са зле.Интересно ми е по-висок клас филтър прави ли го пак този проблем и ако не - просто да ми кажете конкретния модел,че и аз се притеснявам да не надраскам "джама".Лайв вю нямам,щракам си без много екстри и т.н.Това с ъглите към източника не ми стана много ясно ,пък и в такава експозиция(май беше 8 сек.) ,ъглите се променят постоянно пък и светлини много.



Публикацията е редактирана (28-12-11 14:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Странни "силуети" в небето.
Автор: detlene   
Дата:   28-12-11 15:03

B+W CLEAR UV HAZE (010M) MRC имам на всеки обектив. Никога не ги свалям. И всико ми е ок. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Странни "силуети" в небето.
Автор: ZENON   
Дата:   28-12-11 16:44

Не става да сложиш филтър на сичко дето ползваш. Ако човек е мъряв по природа, не филтър, кашон да сложи, пак ще батиса нещо.
Не ми става ясно защо се купуват скъпи стъкла, само за да ги "запазим" с филтър (още едно стъкло отпред).
Малко ми мяза на найлонче върху дистанционното[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Странни "силуети" в небето.
Автор: detlene   
Дата:   28-12-11 16:51

Абе "не става". Всичко става. Като почнете с генералните заключения... Аз пък имам на всичко дето ползвам. Всеки си има глава на раменете, да си преценява. И какво означава "мърляв"? Понякога снимаш в неблагоприятни условия. Не винаги можеш да гарантираш, че някой пиян завалия няма да се блъсне в тебе и да потрошиш обектив за 3 бона. Качествен филтър не прави проблеми. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Странни "силуети" в небето.
Автор: soxo   
Дата:   28-12-11 23:17

Аз пък онзи ден видях, че точно УВ филтъра ми се е пукнал и най-лошото, нямам идея кога е станало и дали ако го е нямало лещата щеше да си го отнесе. Иначе не съм забелзъл този ефект/дефект с другите ми обективи с филтри. Може би защото са B+W.

Отговори на това съобщение
 Re: Странни "силуети" в небето.
Автор: mondragon   
Дата:   29-12-11 00:24

"Това с ъглите към източника не ми стана много ясно ,пък и в такава експозиция(май беше 8 сек.) ,ъглите се променят постоянно пък и светлини много." - това значи както си сложил апарата за снимката да пробваш да го преместиш с 5 до 20-30 см. на ляво, на дясно, на горе или на долу. И ако не се вижда във визьора отражението правиш по една снимка от всяка позиция, докато намериш тази от която няма отражения... надявам се да си ме разбрал...

Отговори на това съобщение
 Re: Странни "силуети" в небето.
Автор: ludiakolio   
Дата:   29-12-11 11:54

Да ,разбрах горе-долу.Мерси
И все пак си мисля,че тряя да се ориентирам към по-качествени филтри и после да констатирам категорично.

Отговори на това съобщение
 Re: Странни "силуети" в небето.
Автор: mondragon   
Дата:   29-12-11 12:04

Това е като с флеър-а. И с Цайс за 5000 лева пак ще имаш флеър при определен ъгъл на падане на светлината.

Отговори на това съобщение
 Re: Странни "силуети" в небето.
Автор: tziko   
Дата:   29-12-11 12:12

"Качествен филтър не прави проблеми. [smilie24] "

Така е!
На разни китаци и обективи от по 300-400 лв, не си струва изобщо да се слага филтър, но за нещо от хилядарка нагоре според мен е задълже един филтър от тея дето струват поне левче/милиметъра[smilie5]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »