Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Capture NX2 - къде е решението?
Автор: MarinY   
Дата:   18-12-11 19:34

Значи програмата е оригинална, купена от Никон.
След по-интензивна работа - увисва и трябва да е рестартирам. (не цялата система, а само програмата).
Нагласена е да пази всички стъпки от процеса на редактиране. Суап файла достига 1.5-2.0 гигабайта.
Компютърът е с Intel i7, 3.07 GHz, 6 GB RAM, NVidia GTX 275, Windows 7 Professional.
Въпросът е: Софтуеърът ли има бъг или да търся фала в паметта, диска или видеото?

Увисва при опит за запис на редакцията или при няколко бързи команди за редакция.

[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: rhyan   
Дата:   18-12-11 19:49

Определено програмата. Когато се натрупат много редакции, особено ако са обработени няколко подред снимки редовно се случва това. Задай малко по-голям кеш на програмата и ще се разредят. Но в никакъв случай не е рядко явление на уиндоус. На ХР беше още по-тегаво с много и тежки обработки.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: MarinY   
Дата:   18-12-11 19:57

Cash Size, в програмата, го описват само, че е за тъмбнейлс (брой снимки). От там ли се определя размерът му и за редактиране? Кой размер е "подходящ? От 2 до 99 Гигабайта!

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: rhyan   
Дата:   18-12-11 20:10

Там са 2 настройки :

Browsing Cache - това е кеш-а за тъмбнейли в браузъра.

Отдолу има Editing Cache
И там 2 опции:
Cache files saved withing the editor - това прави кеш на всички стъпки за последните Х снимки.
Cache files Created in a batch process - това пази кеш на настройки за всички файлове, които си редактирал в бач.
Отдолу с опция Limit Cache size с плъзгача задаваш за колко файла да пази кеш. Мисля, че това определя броя снимки от първата опция - т.е. колко назад кешира - например последните 120 снимки...

Аз моя кеш съм го задал колкото ми е рам паметта - 4г.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: MarinY   
Дата:   18-12-11 20:26

Благодаря. Пробвах с плъзгача, но пак си зависва. В повечето случай, като му кажа save. В повечето случай ми излиза прозорче, че не може да запише промените. Затова си мислех, че проблемът може да е от паметта или диска. Но на никаква друга програма не ми излиза същият проблем.
Май ще трябва директно на Никон УСА да пиша. Не може фирмен софтуеър да има такъв бъг!

П.П. Двете опции за кеша включени ли са ти?



Публикацията е редактирана (18-12-11 20:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: volenE   
Дата:   18-12-11 20:30

Проблема не е в хардуера. Програмата е доста тромава. Разбира се че може да има бъг. Канонския софт DPP е три пъти по бърз от Lightroom (разбира се с по-малко функции) и поне пет пъти по-бърз от Capture NX. Купи си Lightroom и няма да съжаляваш. На всичкото отгоре Capture NX не ти я дават безплатно с фотоапарата както е при Канон. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: rhyan   
Дата:   18-12-11 20:44

MarinY,

Махната ми е отметката за кеш от бач, защото бачове не пускам. Четох теми преди време и наистина е проблем на Кепчъра, при това не изолиран, а доста често се случва. При мен се случва след като наредя примерно 2-3 версии и сложа по едно 10тина обработки във всяка версия...

Пробвай да махнеш опцията да пази всички обработки активни, може пък да се оправи...

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: MarinY   
Дата:   18-12-11 20:50

Май така ще направя, но е много тъпо да не виждаш какво си редактирал и всеки път да реактивираш процеса.

Написах им едно гневно мнение, жегвайки името Никон. Ще видя какъв ще е отговорът. Все пак са си 150 долара за боричкане с програма.
По отношение на друг редактор, все си мисля, че е най-добре да си се ползва фирмения. Не може да си нямат някакви скрити знания, които не се пускат към външни разработчици.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: steeens   
Дата:   18-12-11 21:07

[smilie18] [smilie18] [smilie18] Никонски неволи. Доста е нагло и да ти искат пари за да ти създават проблеми.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: vikitovikito   
Дата:   18-12-11 21:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: MarinY   
Дата:   18-12-11 21:30

Налазиха ни![smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: ecobo   
Дата:   18-12-11 22:14

Мислех да си го купувам това, но след малко тестове се отказах и си купих ъпдейт за С1 Про - далеч по бърз, вади много повече информация от файловете, много по-точни цветове... Просто реших, че никонския софт ще го притежавам само ако ми го дадат без пари. Прекалено е бавен за платен, да не говорим какви безобразия върши (доста често) с цветовете... Куца работа [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: steeens   
Дата:   18-12-11 22:56

MarinY , истината понякога боли.[smilie5] Намека ти е леко неуместен.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: Alex-dan   
Дата:   18-12-11 23:06

При мен върви без проблем, освен че е леко тромав, но в рамките на нормалното. Нали скоро ще му пускат нова, напълно преправена версия според слиховете. Не разбирам зорадството на всички останали ултраси, та нали никой освен никонци не си ползва фирмения софт и без това... Явно има обяснима причина да разчитат на Адоби основно [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: uri64   
Дата:   18-12-11 23:19

Пробвано ли е Run as administrator?

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: rhyan   
Дата:   18-12-11 23:51

MarinY,

Сега се сещам, че преди имах ядове с версията на .NET и от нея идваха проблемите. Сложи последните ъпдейти на .NET и виж дали ще има промяна.

И пак казвам - при мен се случва рядко да го има този проблем, и както казах само с файлове с наистина много обработка.

Capture One не ми допадна поради една единствена причина (говоря за версия 5 ако не се лъжа) - тия негови кеш файлове просто ми скъсиха живота...Всяка една папка, която съм преглеждал имаше тъмбнейл кеш, всеки отворен файл 2 пъти по-голям кеш... Иначе да - цветовете наистина са много много точни. [smilie24]

Канонци въобще да не се обаждат, че техния ДПП върши точно толкова работа, колкото и струва [smilie18] [smilie18] [smilie18]. Аз не познавам някой, който да бърка рецепти с него [smilie25] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: MarinY   
Дата:   19-12-11 00:15

Благодаря, ще го пробвам.

П.П. За Стинс:
Намекът ми е натвърдък. Имам въпрос и се нуждая от съвет. Който може и иска, помага. Който не може се радва, че някой друг има проблем. Как се наричат подобни хора?



Публикацията е редактирана (19-12-11 06:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: fizo   
Дата:   19-12-11 10:18

Този проблем с увисването при опит да save-на го имах и аз.И не е от памет, рам или каквото и да е. Реших го като си ъпдейтнах програмта с по нова и по стабилна версия. Сега може да ми забие в много редки случай когато наистина прекаля с обработката и имам повече от 20-30 стъпки... Но бъгава или не, не мога да се откажа от нея толкова е приятна за работа тази програма :)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: stormfx   
Дата:   19-12-11 10:30

Купих я, но спрях да я ползвам поради нестабилност. Пробвал съм на различни компютърни конфигурации, но без резултат. Особено при бач процес, когато прилагам запаметени настройки за корекции на повечко файлове гърми в 100% от случаите. Писна ми и минах на Лайтрум. NX2 не е направена на ниво като за платен софтуер и няма да се трогнат от писмото ти. Потребители от цял свят реват от сума време, но ефект засега няма [smile] Не мисля, че има нещо, което да можеш да направиш.

Поздрави,


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: compur   
Дата:   19-12-11 10:51

Ето някои съвети:
1. CaptureNX2 е 32-битово и затова трябва да се стартира, като такова.
2. Работи с реалната ти снимка, а не с някакво превю и затова е бавно.
3. Работи в 16-бита за всички снимки в RAW.

Ето и по-подробно за какво става дума:
So now, some practical tips how I get a stable NX2 install under Win 7 64bit:
http://www.fotografie.fr/fotoforum/viewtopic.php?f=42&t=820



Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: MarinY   
Дата:   19-12-11 16:01

Благодаря ви на всички за съветите.
Поне си върнах доверието в машинката. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: compur   
Дата:   19-12-11 17:08

а доверието в програмата? [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: MarinY   
Дата:   19-12-11 17:19

Довечера ще ползвам съветите от линка на Compur.
Въпреки всичко ще си я ползвам. По отношение на цветовете и прецизността на контрол, мисля че е несравнима с останалите РОУ редактори.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: compur   
Дата:   19-12-11 20:25

Така е! 100% чете правилно информацията от файла ти! [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: volenE   
Дата:   19-12-11 20:57

По отношение на цветовете и прецизността на контрол, мисля че е несравнима с останалите РОУ редактори.

Не бъди заблуден никонаджия. Lightroom според мен се справя доста по-добре по отношение на ефективността. Пък от Никон могат и да правят хубави фотоапарати, ама програмата им просто не струва.

Хвани 10 НЕФ или както там беше никонския роу и ги обработи идентично в двете програми, виж с коя ще стане по-бързо и какъв ще е резултата и ще разбереш какво имам предвид. Въпреки, че първите версии на Lightroom също забиваха. Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: MarinY   
Дата:   19-12-11 21:16

volenE, на мен "ефективност" (скорост) не ми трябва. По хиляда кадъра не правя. От петдесет си избирам три-четири и с тях си играя.
Не мога да се похваля със супер прецизна техника при снимането и понякога ми се налага "да спасявам" кадъра. В такива моменти Капчъра, от моя си опит, работи най-добре. Т.е. артефактите избиват при по-голямо измъчване на файла и ми дава шанс.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: rhyan   
Дата:   19-12-11 22:53

Волене,

Ако лайтрум беше толкова добър, защо ли Адоби правят фотошоп и АЦР?!
Всяка една програма си има плюсове и минуси. Аз, от личен опит смея да твърдя, че обработки правени в Лайтрум после не се отварят коректно във фотошоп и има видима разлика в цветовете.
АЦР и лайтрум правят по един XML файл в папката с файла, който обработваш, и макар и да са абсолютно съвместими, има явно отклонение в цветовете. Дори и да отвориш в Лайтрум и да кажеш 'Ае марш сега в шопа' пак има отклонения. Ако изтриеш XML-а, губиш обработката.
Лайтрума прави огромен кеш на диска на който е инсталиран и няма начин да го изчистиш през самата програма. Единствения вариант е да го зачистиш ръчно.
Въпросната 'библиотека' на лайтрума е не по-малко тромава от кепчъра, когато отвориш огромен диск с много файлове...
Ако да кажем твоята папка с роу файлове има примерно 30-50 поддиректории, и общо размера на съдържанието е около 300-500 гб, лайтрума зарежда около минута - минута и половина. Да не говорим ако трябва да мине и да си изчете и редакциите...
Кепчър НХ записва обработките в метадатата на самия NEF файл. Където и както и да пренесеш файла, не си губиш редакциите. Винаги можеш да се отакжеш и да добавиш стъпки, и т.н. и т.н. И в крайна сметка тъмбнейла, който се записва в самия роу е 1024 по дългата страна. Т.е. не е нужно голямото смятане за да се покаже сравнително в приличен размер в превюто.

Друг е въпроса, че нищо не може да прочете тези настройки освен кепчъра.

Както казах и по-горе - КепчърУан и Кепчър НХ дават най-добри цветове. След това АЦР и накрая лайтрум.


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: ecobo   
Дата:   19-12-11 22:57

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: mihajlov2   
Дата:   19-12-11 23:06

Интересно... Аз имам машина от калибъра на машината на MarinY. Само процесорът е малко по-слаб. В момента в каталога(библиотеката) на Лайтрум имам около 13500 файла. Повечето са RAW-ове. Лайтрумът ми стартира за около 10 секунди, а достъпът до всички файлове от библиотеката след това е мигновен. Та не разбрах какъв е проблемът[smilie11]



Публикацията е редактирана (19-12-11 23:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: ecobo   
Дата:   19-12-11 23:11

написа:

>
> Както казах и по-горе - КепчърУан и
> Кепчър НХ дават най-добри цветове.
> След това АЦР и накрая лайтрум.
>


Безапелационен "Титан на годината"!!! [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: MarinY   
Дата:   19-12-11 23:16

Добре де! Не искам темата да се превърне в мерене на програми. И при тях, явно, нещата опират до лични преференции. Лайтрумът не ми харесва като интерфейс [smilie7]. Тъмен и твърде контрастен за обработка на снимки.
Ставаше дума за технически проблем - зависване на програмата.

П.П. Екобо, ти от позицията "Титан на титаните" ли раздаваш титли? [smile]



Публикацията е редактирана (19-12-11 23:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: Alex-dan   
Дата:   20-12-11 00:11

Е нали Lightroom реално си е АЦР. Аз съм свикнал с Кепчъра и от любопитство съм качвал други и все ми стоят криво :) ДхО май е най-оптималната след него...

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: compur   
Дата:   20-12-11 07:48

Има само една програма, която чете и показва на 100% уловените данни, такива каквито са били заснети - фирмения конвертор.

Другите - АЦР, МаЦеЕр, тинтири-минтири и т.н., показват коректно само 80% и интерпретират, както им е зададено, останарлите 20%.

За производителите, които са си дали труда да направят такава програма, важи горното! За останалите - АЦР, МаЦеЕр, тинтири-минтири и т.н.

[beer] [beer]



Публикацията е редактирана (20-12-11 07:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: compur   
Дата:   20-12-11 07:50

А защо едното е така, а другото не е:

http://www.fotografie.fr/fotoforum/viewtopic.php?f=42&t=566



Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: Тед   
Дата:   20-12-11 08:53

екобо, той ТиТаН, ама виж откъде извежда заключението:
"Аз, от личен опит смея да твърдя, че обработки правени в Лайтрум после не се отварят коректно във фотошоп и има видима разлика в цветовете."[smilie11]

Страшно е, а има толкова инфо в нета, има хелпове, има туториали и никой не чете. Ако има такава разлика както я описва...проблемът е явен (още повече, че ФШ и ЛР имат един и същ АЦР:)).Сядат, фраскат файла и почват извод, след извод /т.е. бисери/.
После що били титани...

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: ecobo   
Дата:   20-12-11 09:32

Именно! Никой не си прави труда да потърси грешката първо при себе си. Сяда някой на компа, краде една програма, налучква на сляпо кой бутон за какво е, и после си прави грешни заключения и дава на акъл по форумите. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: didesignbg   
Дата:   20-12-11 09:49

Хубав е много кепчъра, ама много тромав, само на фуджи конвертора е по-смотан от него.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: ecobo   
Дата:   20-12-11 10:21

За хубав - хубав е. При мен на Мак-а си върви що-годе прилично и няма бъгове.
Има обаче един голям кусур, който няма оправяне - прави всичко в тъмните области сиво-черно. И няма оправяне - така си му е заложено. В повечето случаи това е добре, но понякога е голям проблем. Пробвайте да процеснете нощна снимка с НХ - става безобразна чернилка, никакъв цвят в тъмното.
Като го пробвах, тъкмо бях снимал едни мебели, викам си: "Това е програмата - сама оправя дефектите на обектива..." Ама нъцки - един диван, дето беше с тъмнокафява кожа, излиза черен. Какви ли не магии правих, няма оправяне. Просто за тоя софт няма такъв цвят, според него тъмно-кафявото е черно...
И дотам бях с тоя кепчър... С1 си извади цвета както трябва - тъмно кафявото си беше точно тъмно кафяво.
Ще видя дали пазя и двата варианта на кадъра да покажа

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: compur   
Дата:   20-12-11 12:34

есово, я дай снимката и ние да и се изредим, моля! не че нещо, но ми стана интересно за черния и сивия цвят, та... моля! [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: rhyan   
Дата:   20-12-11 13:54

Ecobo,

извинявам се, най-искрено и лично, че заслужих титлата титан, вината е изцяло моя, защото за последните 4 години не съм си и помислял да инсталирам лайтрум и да го сравнявам с Фотошоп, по ред причини, една от които е, че не си изкарвам хляба с фотография като теб, което не значи че не мога да се интересувам и да опитвам нови неща.

Лайтрум 1 излезе някъде началото на 2008. Тогава вече имаше Фотошоп ЦС3, който ползваше АЦР 4.2 ако не се лъжа. По онова време ползвах един турбо сапунер канон с5ис с хакнат софтуер, който можеше да записва сурови данни от сензора и да ги обръща в DNG формат. Тъй като DNG е адобски формат (т.е. би трябвало да е 100% съвместим с всички Адобе продукти), останах силно учуден, че Лайтрум 'показва' по различен начин файлове, обработени в него и във Фотошоп /АЦР. Оказа се, че и с фотошоп е така - когато отворя снимка редактирана от лайтрум, съществено се различаваха цветовете. След многократни проби просто спрях да се главоболя с лайтрум и го отсвирих, и без друго стартираше трудно, правеше огромен кеш, а понякога и библиотеката му не се обновяваше с новите файлове, които бях свалил.

Чак в ЦС4 адобе пуснаха интеграция на фотошоп с лайтрум, като това беше един от фичърите, който писаха в подобренията спрямо цс3, а от цс5 адоби ползват АЦР за всички техни приложения, вкл. Лайтрум. При това АЦР е с напълно нов и преработен алгоритъм, който можеш да сменяш в по време на редакция в екрана на АЦР.

Така че, извинявам се ако съм подвел някой, но на мен Лайтрум не ми допадна, още повече, че свикнах много повече с Никонския софт, след като смених камерата.

Та, смея да твърдя, че моя опит, който вече явно е остарял, наистина показваше по онова време, че Лайтрум е по-различен и има разминавания с Фотошоп. (ЖЪЛТО ЧОВЕЧЕ СИ ПОСИПВА ГЛАВАТА С ПЕПЕЛ)

На мен също ще ми е интересно да видя този проблем с черно-кафявото и разликата между C1 и CNX2.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: ecobo   
Дата:   20-12-11 14:54

Не пазя РОУ файловете от въпросните мебели, но ще се постарая да намеря подобен пример, щом има толкова желаещи да видят...

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: compur   
Дата:   20-12-11 14:57

предварително ти благодаря за отделеното време! наистина ми е интересно! [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: ecobo   
Дата:   20-12-11 15:28

Тук не е толкова явно, както беше при диванчето, но избрах този кадър заради цветната карта.
И при двата конвертора белия баланс е направен по сивото на картата, всичко и в двата софта е по дефолт, само белия баланс е оправен. На НХ му е изключен Active D-lighting-а.

Целия кадър:

http://www.ndimitrov.com/raw/NSD_6027_1.jpg



100% кропове от двата кадъра:

http://www.ndimitrov.com/raw/NSD_6027_2.jpg



Цъкайте на линковета за по-голямо. Най-добре е да отворите файловете във Фотошоп.
Който не вижда разликата, да си сменя монитора [smilie3]
За цветовете да не отваряме дума, че там НХ е трагичен. В тази картина изобщо няма подобно лиляково.

Моля да не приемате това като заяждане... На мен също не ми е никак приятно, че съм дал една шапка пари за хубав апарат, а производителя му не се е погрижил да направи читав софтуер за него. Канонското ДПП е светлинни години напред и като бързина и като точност на цветовете.


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: rhyan   
Дата:   20-12-11 15:44

Ecobo,

файла от НХ изглежда по-тъмен като цяло. На 100% кроп белия квадрат под 20ката се вижда доста по-ясно от колкото долу, където почти се слива с бялото на картата.

Като гледам черната основа, там където е в сянка, на файла от НХ детайла се губи, докато в другия файл се вижда.

Според мен НХ е приложил контраста от профила, който си ползвал в камерата (например Стандард), докато Ц1 не го е разпознал и затова е приложил някаква настройка за контраст както сам е решил. Ако намалиш контраста, или приложиш профил 'Neutral'мисля, че двата файла ще бъдат доста близки, да не казвам идентични.

[beer]



Публикацията е редактирана (20-12-11 15:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: ecobo   
Дата:   20-12-11 15:50

Я погледни горната картина и пак кажи кой файл е по-тъмен... Файла от НХ е по-тъмен само в тъмните области, при средните тонове е доста по-светъл.
Но думата ми беше за тенденцията на НХ да почерня тмните тонове... Мога и още примери да намеря, ама имам работа да върша [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: rhyan   
Дата:   20-12-11 15:52

Прав си - светлите са по-светли, което подкрепя моето мнение, че е приложен нелинеен контраст, който вероятно е зададен от профила, използван в камерата.

Разговора е наистина много дълъг. Лек ден![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: MarinY   
Дата:   20-12-11 16:18

Добър ден, отново. [smile]
Не искам да се намесвам в спорове за кой е по-най, но за мен, сравнения между автоматични настройки, са удачни само за професионалисти, дето трябва да извадят триста кадъра за деня.

При индивидуално или локално редактиране, Капчъра вади цвят и детаил от места, където нениконския софтуеър почва "да си измисля". За мен, както казах някъде в предишните постове, това си е важно.
Да се върна на проблема от темата: Пробвах всички съвети. Резултатът е ... неясен. Понякога работи половин час без забивка. Понякога на save, още на втората команда забива и отказва да запише промените.

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: rhyan   
Дата:   20-12-11 17:10

Като стана дума...

https://nikoneurope-en.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/51063

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: Alex-dan   
Дата:   20-12-11 17:12

[smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: stormfx   
Дата:   20-12-11 17:31

Не вярвам да се е стабилизирала. Преди да се откажа изпробвах всички съвети от интернет ресурси за настройки и начин на работа, купих си книгата на Jason Odell за NX2 да не би пък аз да не правя нещо както трябва, но не би. Пробвах на 32 и 64 битова ОС, уин хр и уин 7, ъпгрейднах хардуера брутално, нафичих му 16ГБ рам и ненужно бърз процесор, здрава графична карта, SSD диск за кеширане и прочие...ефект никакъв. Гърми си когато иска. И не е въпроса колко файла ще се обработват, ама човек се изнервя. Аз например много се изнервям:>

Иначе всички конвертори работят с едни и същи данни, въпроса е как ги интерпретират. Нищо магическо няма в NX2. Да вземат Ник софтуер да седнат и да я пренапишат отново, както трябваше да направят отдавна...


Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: MarinY   
Дата:   21-12-11 04:17

Версия 2.3 - осезаемо, много по-бърза!
Цяла вечер не ми заби! (след деинсталация и наново инсталация на .NET и С++, по съветите от линка на compur.)
[smile]
[beer] [beer] [beer] [beer]

П.П. Ангажира 2-3-4 пъти по-малко памет!!!



Публикацията е редактирана (21-12-11 05:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: Alex-dan   
Дата:   21-12-11 07:22

[smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Capture NX2 - къде е решението?
Автор: compur   
Дата:   21-12-11 12:00

всичко е добре, когато завършва добре! [beer] [beer]

явно нещата се движат в правилната посока:

Lens information is now displayed in the Metadata palette for images captured with the Nikon 1 V1 or Nikon 1 J1 using the Mount Adapter FT1 and a CPU lens.
Support for images captured with the Nikon 1 V1 and Nikon 1 J1 using the Mount Adapter FT1 has been added.

An Astro Noise Reduction option has been added to Noise Reduction in the Camera Settings portion of the Develop section in the Edit List palette. This option reduces the randomly spaced bright pixels that occur in images of stars captured with long exposures.

An Auto2 option has been added to New WB under White Balance in the Camera Settings portion of the Develop section in the Edit List palette. This option is available with RAW images taken with the COOLPIX P7100.

When white balance is changed to Auto2 and a settings file saved, a white balance setting of Recorded Value will be applied if the settings file is used on a RAW image that does not support the Auto2 white balance setting.

When Set Gray Point was selected from White Balance in the Camera Settings portion of the Develop section in the Edit List palette, and the image clicked to specify a portion to use as the grey point, the point selected was sometimes not accurately reflected in the resulting white balance if the image had first been rotated. This issue has been resolved.

Additional modifications to the Windows version

This software now operates as a native 64-bit application under the 64-bit versions of Windows 7 and Windows Vista. [cool] undefined

An Embed Preview When Saving NEF/NRW item with Thumbnail and Preview and Thumbnail only options has been added to the General panel of the Preferences accessed from the Edit menu.

In addition, preview images can later be added to NEF/NRW files saved without embedding them using the new Update Preview option in the Browser palette context menu and File menu.

The default setting for the Use Image Cache option in the Cache Settings panel of the Preferences, accessed from the Edit menu, has been changed to off (not checked).

When Capture NX 2 Ver. 2.3.0 is installed with the Use Image Cache option enabled (checked) with the previous version of Capture NX 2, Use Image Cache will be disabled (unchecked) and cached data will be deleted.

An issue that resulted in inconsistent display of images in the Browser palette and images inside the folder selected in the Folders palette has been resolved.

When a batch process was run for images captured with simultaneous RAW + JPEG recording by selecting Run Batch Process from the Batch menu with a new naming convention applied to the RAW and JPEG images, new files were not always created for the selected images. This issue has been resolved.

An issue that caused the Folders, Browser, and Metadata palettes to be shifted down when Windows was set to display the taskbar at the top of the desktop has been resolved.

When Set as Default Printer was applied to some printers with Windows, a Capture NX 2 stops working error message was displayed when Capture NX 2 was exited. This issue has been resolved.

When tone curves were edited using Adjust menu>Light>Levels & Curves, Adjust menu>Color>LCH, or Quick Fix in the Develop section of the Edit List palette, positions of anchor points changed unexpectedly. This issue has been resolved.


When this software is installed on a computer to which ViewNX 2 Ver. 2.2.3 or earlier has been installed, the Picture Control Utility will be replaced with a version not supported by ViewNX 2, making it impossible to launch the Picture Control Utility from ViewNX 2. Please upgrade ViewNX 2 to Ver. 2.2.5.

RAW images saved with Thumbnail only selected for Embed Preview When Saving NEF/NRW in Capture NX 2 Ver. 2.3.0 Preferences will appear grainy with display in and printing from ViewNX 2.

When Nik Color Efex Pro 3.0 for Capture NX 2 is installed on a computer running a 64-bit version of Windows 7 or Windows Vista, users will be presented with a dialog giving them the choice of installing the 32-bit or the 64-bit version of the software. Nik Color Efex Pro 3.0 for Capture NX 2 can only be used if the 32-bit version is installed.

If either Capture NX 2 or the Picture Control Utility (one or the other) is launched in 32-bit mode on a Macintosh computer, Capture NX 2 may freeze unexpectedly if Save as a new Custom Picture Control or Load Custom Picture Control Settings is selected from the Manage Picture Control menu in Capture NX 2.

To use the software in 32-bit mode, be sure that both Capture NX 2 and the Picture Control Utility are running in 32-bit mode.

To use Nik Color Efex Pro 3.0 for Capture NX 2 on a Macintosh computer, Capture NX 2 must be launched in 32-bit mode. Quit Capture NX 2, choose Get Info from the Finder to open the Capture NX 2 Info dialog, and check the Open in 32-bit mode box.



Публикацията е редактирана (21-12-11 12:19)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »