Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Идеални настройки? Как?
Автор: creation   
Дата:   12-12-11 13:02

Здравейте, винаги съм се чудел, без тия флашметри и т.н. джаджи как да определим коя е подходящата настройка на апарата, за да снимаме в този/онзи момент дадена снимка?

Винаги се чудя, коя е подходящата бленда, а защо тази, а не другата, или да върна назаб блендата?? [smilie18] Пък, коя скорост е най-подходящата, исото...[smilie8] пък какъв баланс на бялото да сложа, и т.н. все едни и същи въпросчета.

Вие, какво мислите, как подбирате бленда/скорост/исо/бяло? по-какво се водите? Аз се ориентирам за "уж правилната настрока на апарата" по брояча като погледна през визьора, на никон има диаграмка. преценявам според настройките и данните кога е правилна експозицията, а не пре или по-малко експонирана.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: Alex-dan   
Дата:   12-12-11 13:05

Това са неща, които се тренират с времето. Всичко зависи и от това каква визия и внушение искаш да постигнеш - избора на мм, бленда, скорост, всичко има значение при крайния резултат...

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: Myth   
Дата:   12-12-11 13:09

Какво значи, "коя е подходящата бленда" подходящата бленда е тази, която ти дава възможност да направиш снимката така както ти искаш, подходящия доф и експонация.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: uri64   
Дата:   12-12-11 13:15

creation, книгата Understanding Exposure на Bryan Peterson ще ти даде отговор на всички тея въпроси

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: n1x0n   
Дата:   12-12-11 13:15

Слушайте ме добре, защото няма да повтарям.

Най-добрите настройки за този и онзи момент във фотографията са:

Скорост - на Auto
Бленда - на Auto
ИСО - на Auto
Баланс на бялото - на Auto

Флашметри, светломеТРИ - в кофата, при книгите за фотография, които отдавна са там. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: boink   
Дата:   12-12-11 13:27

за спорт на открито през цялата година:

ММ: от 8мм до 400мм
f: от 2.8 до 22
ISO: от 100 до 1600
WB: слънце/облак/светкавица (според това дали е слънчево, облачно или ползвам някаква изкуствена светлина)

и после тестваш в зависимост от каквото ти трябва и ти харесва.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: borkond   
Дата:   12-12-11 13:33

n1x0n - явно си максималист в автоматизацията:))). Белия баланс обикновено ми е на ауто, но винаги в роу снимам, може и по някога с бял лист да го направя, исото най-ниско възможно, скоростта най-висока, освен ако не искам да постигна моушън блър,блендата според нуждата на ДОФ-а.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: Myth   
Дата:   12-12-11 13:38

Прав е n1x0n [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: sd   
Дата:   12-12-11 13:49

[smilie24] n1x0n [cool]

и по-голямо кошче ще трябва обаче! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: compur   
Дата:   12-12-11 13:59

голямото кошче заради книгите ли е? щото при някои то е дооостттаааа малко! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: asahi   
Дата:   12-12-11 14:34

Има едно фешън апаратчета, дето всичко, което препоръчва Никсъна, е направено по дефолт. Даже не може да се промени. Не са скъпи особено.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: BoneFletcher   
Дата:   12-12-11 14:44

Купих си автомобил Пежо, ама приятелчетата викат, че BMW било по-добро. Вярно ли BMW-то ще ми върши повече работа?
Като карам слънцето ми блести. Знаете ли къде продават поляризирани стъкла и каква марка и размер ми трябват?
Всяка пролет и всяка зима сменям гуми. Дайте ми предложение за универсални такива, че не ми се занимава всеки сезон със смяна.
Вечер карам на къси, обаче не виждам надалеч. Ще ми предложите ли марка ксеони или да ми кажете кога и как да ползвам дълги?
Колата е с автоматични скорости, а на мен ми трябват ръчни. Било арт да ги управляваш ръчно и да правиш дрифтинг. Трябва ли да сменям колата?
Продадох пежото в автобазара. Купих си BMW с ръчни скорости. Някой знае ли какво е съединител? Кога да го ползвам?
Усъвършенствам дрифтинга, зимата съм голям майстор. Кажете начини как да го правя и лятно време?
Установих, че дрифтинга не ме кефи. Замислям се за голям джип с размер 4x4.
Извинявам се - 4x4 не е размера! Предложете марка джип 4x4, може и стар модел, кара ми се офроуд.
Купих си джип, но нямам подходящи гуми. Какви да взема?
Кой беше телефона на автомонтьора, който балансира гуми?
Офроуда не е за мен! Прекарвам прекалено много време, след каране в автосервиза да поправям.
Джипът е супер, но установих, че не ми върши работа в града - прекалено голям е. Препоръчайте ми подходяща малка кола за града, да може да паркира навсякъде, ако ми се наложи да карам и на дълъг път ... то е ясно, че няма да става за през гората и реките.

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: gecata   
Дата:   12-12-11 16:10

Когато си отговориш на тези въпроси едва ли ще е останала някаква неразкрита тайна във фотографията за теб[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: anjsan   
Дата:   12-12-11 16:51

- Идеални настройки , как?
- Никак .

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: bordon   
Дата:   12-12-11 18:32

Основно зависи от това, какво искаш да постигнеш от дадената снимка. Дали е преекспонирана или недоекспониране, не е единствения въпрос/настройка.
Да не забравяме все пак, че тук говорим за матрицата, а не за човешкото око. [smilie3]

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: oswald   
Дата:   12-12-11 18:40


Януари. Снимах котката си със сапунера. Ужасно.Ще се наложи да си купя DSLR.Посъветваха ме за Никон Д300.Сега ще видят.
Февруари.Разбрах, че китовата оптика абсолютно не ме устройва. Никаква звънтяща рязкост, нито размиване, пък и бокето - някакво нервно. Снимах котката, мустаците са неясни, съвсем мазно по краищата.
Март. Купих Никон 17-55/2.8.Остър като бръснач. Снимах котката, вижда се всяко косъмче от мустаците. Сега ще видят.
Април. С кропка снимат глупаците. Купих си Никон Д700 - сега снимам котката на тъмно при ИСО 25600. Наложи се да сменя 17-55 с 24-70.
Април. Диапазонът на фокусни разстояния не ми е достатъчен. Котката се крие върху гардероба. Купих си 14-24 и 70-200 на 2.8. Сега снимам котки по съседните покриви.
Юни. Разбрах, защо истинските фотографи снимат с праймове. Купих си 85/1.4 Снимах котката - мустаците са на фокус, останалото приятно размито. Сега ще видят.
Юли. Прочетох на форума, че съвременната оптика няма художествен рисунък. Купих стари ръчнофокусни 50/1.2 и 85/2.0 Опитах се да хвана котката на фокус, но не се дав мръсницата.
Август. На фотофорума оплюха моята котка. Хоризонтът бил крив. Купих си карбонов статив Манфрото с либела. Сега ще видят.
Септември. Каквото и да си приказваме, няма истниска пластика в цифровите фотографии. Купих си професионалн лентов Никон Ф6. Любувам се на благородното лентово зърно. Само дето ме дразни котешкат козина н скановете.
Октомври. Във фотолабораторията затриха лентата с новите фтографии на котката ми. Купих си увеличител Durst, котката се научи да живее при червената светлина на Аладиновия фенер.
Ноември. Мъдростта идва с опита. Продадох всичките Никонски боклуци на някакъв новак, заедно със специален шкаф за съхранение на оптиката. Купих си Лайка М7. Ето това е истински рисунък. Само котката се опитва да излезе непрекъснато от кадър, опитвам се да се науча да отчитам паралакса.
Декември. Разбрах какъв глупак съм бил. Продадох Лайката, купих си Хаселблад ( отначало мислех да взема Броника, но си казах - стига толкова компромиси)За да купя цифров задник, се опитах да продам няколко снимки на котката, но на фотостока не ги харесаха. Наложи се диа си продам колата. За цифров задник не ми стигнаха парите, но пък сега си имам студийно осветление.
Януари. Хасито е тежко - падна върху котката, сега тя пълзи по бавно на три лапи, по-удобно е да я снимам. Пък и снимките се получават по-драматични.
Февруари. Най-накрая! Получи се. Хасито си лежи в шкафа, а котката я снимам с Холга-пинхол. Получих прекрасни отзиви на anti_photo, но кой знае защо всички смятат, че това е автопортрет.
Март. Ура! Само съжалявам за котката.Донесох днес в къщи карданна камера 4х5", показах я на котката, я тя измяука жално, допълзя до перваза и се хвърли от 16-тия етаж.Слязох долу и за спомен заснех кървавите парцали с мобилен телефон. За експеримент публикувах снимката на фотосайта, а тя стана снимка на деня! Сега разбирам, че ако бях заснел котката от 16-тия етаж през клоните с телеобектив, щеше да е много по-яко.Пак ще трябва да се купи DSLR. И чифт котки.
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: lumix   
Дата:   12-12-11 18:57

Я да видим един присмехулниците какви снимки има в профила:


BoneFletcher


https://photo-forum.net/static/forum/2011-12/vvqu6305.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/183/n_1279622588_IMG_0193a.jpg



....оставаш бе дъх! [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: lumix   
Дата:   12-12-11 19:08



anjsan:



https://photo-forum.net/static/forum/2011-12/nyms8109.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/190/j_1298649616_Tunel.JPG



потресаващо! [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: J0R0   
Дата:   12-12-11 19:17

http://joro.photo-forum.net/kurs.gif

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: GenaDP   
Дата:   12-12-11 19:44

Идеалната настройка:

https://photo-forum.net/static/forum/2011-12/skes1900.JPG




Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: tziko   
Дата:   12-12-11 19:47

Да не отварям нова тема, ще питам тук.

Някой да знае колко е идеалното предметно разстояние?

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: GenaDP   
Дата:   12-12-11 20:09

Аз знам. Идеално е това разстояние, при което хващаш в кадъра онова, което искаш. Други въпроси?

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: sd   
Дата:   12-12-11 20:58

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: io_bs   
Дата:   12-12-11 21:17

Няма такива „идеални“ настройки, които да са приложими за всички снимки. Настройките зависят от самата снимка - ако е портрет, ще снимаш на широка бленда, ако е пейзаж - на по-затворена. Скорост - по-голяма от милиметрите на дължината на обектива (ако си без стабилизация), ISO - колкото по-ниско, толкова по-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: vikitovikito   
Дата:   12-12-11 21:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: asahi   
Дата:   12-12-11 22:07

Идеалната хистограма:


http://astrologyunboxed.com/wp-content/uploads/2011/03/ElephantInSnake.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: sd   
Дата:   12-12-11 22:09

утрепа сичко детско в никона ми. И в мен![smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: creation   
Дата:   13-12-11 00:26

да съгласен съм с всичко. все пак, явно опитът ми, знанията ми има какво да уча... :)
и все пак не излиза понякога или повечето пъти, както си го представям... :)

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: pachok   
Дата:   13-12-11 00:55

oswald [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: Alex-dan   
Дата:   13-12-11 00:58

Тая тема е от-до класики, хаха [beer]

Ама то класическото си е такова - винаги актуално [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: tantris   
Дата:   13-12-11 01:12

Булгаристанщина. Директно с подигравките.[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: creation   
Дата:   13-12-11 09:08

[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: jino   
Дата:   13-12-11 11:51

Исото го слагам според условията за снимане като се стремя да е мах ниско.
Снимам на проиритетна бленда като оставям фотоапарата сам да избира скороста.
Това в общия случай.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: jino   
Дата:   13-12-11 11:57

Кагато снимам портрет в близък план използвам спотово мерене като предварително съм задал настройка в апарата с която фиксирам стойноста на скороста с наполовина натистснат спусък[smile]и движа тялото докато намеря най добрата /за мен/ експозиция.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: creation   
Дата:   14-12-11 01:36

[smilie24]
аз и без това харесвам много твоите снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: creation   
Дата:   14-12-11 22:59

друг няма ли да каже нещо?[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: tantris   
Дата:   15-12-11 00:15

Ти лаф да става ли си пуснал темата?[smilie5]

Иначе накратко:
Скоростта, блендата и исото ги приеми като скачени съдове.
В зависимост от осветеността на сцената и в предвид характера и, меренето на апарата ти определя нужното количество светлина, което трябва да попадне върху матрицата. Т.е ако светлината е водица, тя трябва да се изсипе в тези скачени съдове. Сега си представи, че над всеки съд има по едно бутало и ние ще имаме право да манипулираме според нуждите ни максимално 2 от тях.
Какви са ни нуждите:

1) Избор на скоростта (Tv) - за да избегнеш размазване на образа от треперенето на ръката ти, гледай скоростта да не пада под 1/Х секунди, където Х са милиметрите на които снимаш в момента. За по-сигурно лично го правя 1/(2хХ). Пример: снимаш на 100мм и избираш скорост 1/100 или по-голяма ако светлината го позволява .
Естествено има ситуации или търсене на определени ефекти, при които това правило не се прилага.

2) Избор на блендата (A) - по принцип определя дълбочината на рязкост, т.е в каква дълбочина обектите ще изглеждат на фокус, но изборът и може да бъде свързан с желание за постигане на максимална острота от даден обектив. Обективите в общи линии са най-остри на бленди от 5,6 до 8.

3) Избор на ИСО - това е чувствителността на матрицата към светлината. Най-ниската стойност на исото ще ти осигури картина с най-малко шум.

Та ако натиснеш едно от буталата, другите две ще се вдигнат. Ако натиснеш 2 - само едно ще се вдигне. Обратно, ако издърпаш бутало, другите ще се смъкнат надолу.

Е, на режим М може да натискаш/дърпаш и трите бутала, ама ако не внимаваш, може да се счупи посудата.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: creation   
Дата:   15-12-11 00:20

Дълбоко ти благодаря за, хубавите сравнения и обяснението. Не не съм пуснал за лаф, а събирам различни гледни точки и собствени мнения на хора. [shtrak] Искам да погледна на нещата от различни ъгли.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: asahi   
Дата:   15-12-11 00:43

А защо не ги погледнеш от една единствена и обективна гледна точка - науката? Експонометрията е всеобщо призната и точна наука. Научаваш и забравяш за този проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Идеални настройки? Как?
Автор: creation   
Дата:   15-12-11 12:13

[smile] А можете ли да ми препоръчате, книжка на бг/англ , аз ще потърся из нета,ще прочета или ако не намеря ще ида в най-близката книжарница да закупя и да се дообразовам.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »