Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 В базара: фотография или прекупвачество?
Автор: Jankoff   
Дата:   12-12-11 08:34

Двама роднини са ме помолили да им търся фотоапарати, обективи и пр. Аз самият не съм далеч от мисълта за известен ъпгрейд. И по тази причина наблюдавам базара всеки ден от известно време.
И виждам едно явление, което ме възмущава. Появяват се обяви, в които се предлагат фотографски артикули на старо на цени, които са по-високи от цените на същите артикули като нови! [smilie23] Вярно, има коректни хора, които дават високи цени, но то е от незнание - и се коригират, след като им бъде съобщен съответен факт. Има обаче други, които, след като им бъде посочено, че искат неправомерно висока цена, изтриват съобщението ти. Един такъв в момента предлага обектив на старо на цена, която е 10% по-висока от цената в Западна Европа. И се позовава на това, че, ооооо, ама я вижте цената в България! Която е нереална - близо 30% по-висока от тази в Германия.
Дейността се развива от лица, които купуват техника от САЩ или Западна Европа на ниски цени, идват в България, или пращат техниката на познати, и се опитват да реализират печалба - било то веднага, или след като използват техниката известно време.
Много изгодно, няма що! Купувам си нещо намалено от 500 на 250 евро, щракам половин или една година с него, а след това заявявам в България: "Ооооо, я вижте каква добра цена предлагам, 400 евро. Щото това нещо в Бг струва 500 евро!" [smilie23] И има хора, които се хващат на въдицата.
Други пък продават почти нови неща. Като ги попиташ защо така се получава, те заявяват, че били купили техниката от чужбина, донесли я в България да си я ползват, ама изведнъж ги осенило, че трябва да я продадат.

Това фотография ли е или прекупвачество, спекулативна търговия, Бг-тарикатлъци?!?!?

Всеки, който познава западноевропейските и североамериканските практики в търговията, знае как там, за разлика от България, често и дори редовно се правят сериозни отстъпки от цените - било то заради празници или по други причини. А в България - при ясно какви заплати на населението, се поддържат цени на фотографската техника, които са с 15-20% по-високи дори от Германия - където е относително по-скъпо. Мога незабавно да дам поне 10 примера на такива цени, но не бих желал да се конфронтирам с българските търговци. Дано те с добро да разберат какво би трябвало да правят - дори и за собственото си благо!
Разбира се, при пазарната икономика всеки може да продава всичко на каквато си иска цена. Прекупвачеството по принцип не е нещо незаконно. Но аз лично намирам, че е неморално, особено когато тази дейност почива на неинформираността и наивността на много българи.
 Re: В базара: фотография или прекупвачество?
Автор: gbrain   
Дата:   12-12-11 08:48

Не ги защитавам, ама някой да ни кара на сила да купуваме нещо? Всеки може да си направи предварително проучване преди да купува каквото и да било.
 Re: В базара: фотография или прекупвачество?
Автор: e-mil   
Дата:   12-12-11 08:59

Е, то по тази логика дай да не купуваме храна от кварталния магазин, щото същата в "Метро" е 20-30% по-евтина. Никой не ти пречи да си купиш по Интернет обектив от Западна Европа.
 Re: В базара: фотография или прекупвачество?
Автор: admin   
Дата:   12-12-11 09:06

Базарът е място за продажба на лична употребявана техника.
Ако не ви устройва цената, просто не купувате.
Ако имате сведения за нарушаване на правилата, сигнализирате на админ.
 първа  назад  1     всички  напред  последна

 Тази тема е затворена