Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 дайте практически съвети-снимане на заря
Автор: vaskoto1   
Дата:   11-12-11 19:49

колеги, предстои ми снимане на заря по нова година... в затънтено чужбинско селце-романтика.
няма да е война, както става по софия, ще е умерено по размер и качество, но ми се ще да го направя добре, защото мястото има потенциал.
сега.
как да го направя? време-интервала е малък и трябва да се подготвя със стратегия предварително.
фокуса-ръчен-това е ясно. бленда-не трябва да я свивам много, но и не трябва да е много отворена...
скорост-ниска, но не искам да има "опашки", ще ми се да снимам само "гъбата" на ракетата... така че май ще трябва да се внимава за момента на снимката. дистанционото не го коментирам хич. както и статива.
кажете някои 'фатки за снимане на такова нещо... че няма много място за проба-грешка... кратко е мааму стара...[shtrak] [smitten] [beer]
 Re: дайте практически съвети-снимане на заря
Автор: GenaDP   
Дата:   11-12-11 19:57

За чичко Гугле не си ли чувал? Он всичко знае...
 Re: дайте практически съвети-снимане на заря
Автор: mravunko   
Дата:   11-12-11 20:00

Условно можеш да разгледаш снимането на заря като снимане на открито със светкавица - експонацията на зарята ще е кратката експонация от двата източника, а околоната светлина ще е дългата експонация.

При 1,2,4,8 сек и при една и съща бленда зарята е много вероятно да изглежда еднаква, освен формата на сферата.

Предполагам м/у Ф8 и Ф11 ще се експонира правилно зарята. Ако небето е много тъмно, няма ниски облаци и много околна светлина дължината на експонацията няма да даде толкова голяма разлика в черния фон.
Ако небето е по-светло, примерно към 17:45 (което не е типичното време за заря в този сезон :) ) можеш да си играеш с дължината на експонацията, за да получиш син фон на зарята.

Ако искаш да хващаш само сферите ще трябва да следиш кога изстрелват зарята и ще прецениш, сигурно за около 2-3 сек ще се разгърне цялата.
 Re: дайте практически съвети-снимане на заря
Автор: asahi   
Дата:   11-12-11 20:01

Статив, 1/15, бленда на око.
 Re: дайте практически съвети-снимане на заря
Автор: мътно   
Дата:   11-12-11 20:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: дайте практически съвети-снимане на заря
Автор: vaskoto1   
Дата:   11-12-11 20:08

mravunko описваш класическа постановка. и аз така го мислех от първо четене, ма като се замисля-при по дълга експонация ще хвана околната светлина, но и много друго. "опашката" на ракетата, а и сферата на взрива ще се "разтече" прекалено-няма да е стегната...
асахи като че ли е по прав за кратката скорост и точния момент, но тогава ми се губи околната светлина-става бум на тъмен фон-тъпо...
как да насложа по доброто от двата свята-околната светлина и стегнато и красиво бум?
проВлем...[smilie11]
 Re: дайте практически съвети-снимане на заря
Автор: мътно   
Дата:   11-12-11 20:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: дайте практически съвети-снимане на заря
Автор: victory13   
Дата:   11-12-11 20:25

на последните кадри, макар и на не толкова затворена бленда, личат ужасни петна [smilie8]... заради блендата мисля че не са по матрицата, но все пак коригирай проблема [beer]
 Re: дайте практически съвети-снимане на заря
Автор: vaskoto1   
Дата:   11-12-11 20:28

по матрицата бяха. кило прах-не знам откъде съм го вкарал...[smilie9]
мисля, че успях да ги изтръскам. виждаха се само на дълги експонации. сега май ги няма, но не съм снимал откак ги тръсках...
мерси все пак.
 Re: дайте практически съвети-снимане на заря
Автор: victory13   
Дата:   11-12-11 20:37

не казваш къде ще снимаш... за мен най-важното е локацията... опита ми в странство /южно ею [smilie18] / говори, че това не е много лесно... обикновено на най-високото е катедралата, обществените сгради и площади наоколо, и да погледнеш по отвисоко обикновено е невъзможно... а и обектива ти не помага в тази посока [shtrak]
 Re: дайте практически съвети-снимане на заря
Автор: vaskoto1   
Дата:   11-12-11 20:57

селце, в североизточна германия.
малко, глухо.
нищо бог знае какво-точно това е според мен потенциала. такива места не се снимат твърде много. а имат някак характер. дано успея да уловя нещо от него...
GenaDP, благодаря.
отначало мислех че си поредния трол, като мътно, но после изкопах ето това:
http://www.wikihow.com/Photograph-Fireworks

което отговаря на повечето ми въпроси. и дори има един интересен трик във филмчето, за който нямаше да се сетя. той пък ми дава много повече възможности.
[smitten]
 Re: дайте практически съвети-снимане на заря
Автор: vaskoto1   
Дата:   11-12-11 21:11

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=751854&t=751854&offset=all

ето че имало и друга темааа, ма аз съм я пропуснал...
сори за което.
както и да е-проблема е решен-на теория поне.
[thankyou] [beer]
 първа  назад  1     всички  напред  последна

 Авторът е затворил собствената си тема.