Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   22-11-11 23:22

tochnia
Знам за два БГ случая на опити за заобикаляне на правилата - 100% неуспешни и са за сметка на опитващите ги.

По-добре недей.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: tochnia   
Дата:   22-11-11 23:39

Аз не се имам за майстор фотограф и снимам за удоволствие, нито пък бих изкарал много пари от такова нещо, но просто ми е интересна темата след като прочетох днес многото правила на един от сток саитовете..

А и от това което прочетох маи преценяват снимките гледаики ги на 100%, а ако си снимал на JPEG резултата няма да е достатъчно добър..

Та трябва да се снима специално за сток.. или поне така изглежда..

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: marrio31   
Дата:   22-11-11 23:44

ами на много хора им се струва че стока е некво второ качество фотография,всъщност който не е пробвал той не знае че е доста трудно,има доста добри фотографи които снимат и сток,само ше ви кажа че 90% от кадрите тук няма да ги приемат там[smile] това по мое виждане де[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: aeobs   
Дата:   23-11-11 00:15

aldygreen, фотошоп нямам. Купувам си аперчър.
Под безсмислено имам предвид, че системата не работи както трябва, не че идеята и не е правилна или не трябва да я има. Прекалено лесно се манипулир. Разбери кой се е подписал и кой не е после, ама някой друг път.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: valen_tin   
Дата:   23-11-11 00:35

aeobs, това че ще "манипулираш" системата и ще излъжеш сайта да ти вземат снимката с фалшив модел рилийз е ясно, че ще успееш да го направиш. Истината е обаче, че лъжеш само себе си и че ако се случи кадъра да се продава и човека който си снимал да е малко в час си много сериозно в калта ...
или освен подправянето на документи би добавил и лъжесвидетелстване ? ... някак много точки от наказателния кодекс стават за да заменят едното просто питане и договоряне за истински модел рилийз.

та така, всеки си прави избора де...

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: aldygreen   
Дата:   23-11-11 00:38

@aeobs
Това е преди всичко твоя собствена защита. Защо ти трябва да се самозалъгваш? А сайтът държи "да си върже гащите" и да не му търсят отговорност от него. Изискването е следствие от законите в по-цивилизованите страни.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: itilien   
Дата:   23-11-11 00:44

marrio31, то не че е второ качество, ами е сток... демек фотография, направена да задоволи някакво търсене и да се продава на ниска цена в големи бройки. С една дума конфекция. Не е място за арт или за качествена (не технически) и смислена фотография. Примерно почти липсват качествени пейзажни снимки. Почти никой уважаващ се пейзажен фотограф не си продава снимките по сток сайтове, а продава принтове в личните си сайтове.



Публикацията е редактирана (23-11-11 00:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Petri   
Дата:   23-11-11 00:50

Само ще вметна, че в Айсток има арт категория и тя се казва Vetta. Доста добри неща има там, доста! Също така има невероятни пейзажи, доста от които са също в Vetta категорията.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: vaskoni   
Дата:   23-11-11 01:00

itilien в голяма грешка си!!!И арт се продава,и то доста добре. Ако на човек, в главата му, е конфекция спасение за него няма, но недей да правиш такива обобщения за сток фотографията. Просто си в голяма заблуда,но за твое успокоение..не си само ти така![smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   23-11-11 01:05

Само да вметна, че цените на нормалния сток с традиционен лиценз са отвратително високи - надхвърлят 15 000$ за конкретни високи изисквания само за ЕДИН лиценз.
Плащаш и според лиценза, ако е с изключителни права НИКОЙ ДРУГ не може да го ползва за този период.


Примери - Алами - 26.59 million images , Гети, имат си лицензни калкулатори.
Тук говорим само за микросток и не намесваме принтерски копия, там е друга индустрия.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   23-11-11 01:19

Отделно, че от гледна точка на авторите в микростока, независимо дали са с огромен брой продажби на отделна снимка или не - те не продават права, правата са си техни, те фактически я рентват за ползване на голям брой потребители, точно както банките дават пари срещу лихва.

Авторите получават само лихвата за рентването - примерно 120$ годишно - по 10 на месец. За тези 120 $, ако е банка с 12% годишна лихва, тя ви е дала 1000$, ви си плащате още 120 за наемането/ползването на парите.
Де факто излиза, че стойността на снимка, която носи 120$ годишно е около 1000$. Ако е читава и следващата година ще се рентва отново.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: martin-dm   
Дата:   23-11-11 01:25

Стока има едно голямо предимство, с което ме запали. А това е че мога да живея където си поискам и да си го работя от там... тоест свобода [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   23-11-11 01:45


Пейзаж на Пенчо Тихов от Габрово

Калкулирах скъп лиценз, пейзаж от България.

Selected licence:
Advertising/Promotion / Trade magazine - advertising / 2 page spread / up to 5 million / more than 25 / Front cover / Worldwide / up to 3 years / Travel & tourism
Maximum file size available for this licence : 31.2 MB


€ 26485.00


Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: MauMyHa   
Дата:   23-11-11 09:52

marrio31
Хубаво е, да снимаш RAW формат и да вадиш джепези от него.
Ще ти дам един пример вчера качих снимка на две котки(кропнати) от 10мгп кадър. Когато изразах обектите се получи файл па малък от изискванията за минимална резолюция на сайта 2400/1600
аз го разтегнах до 6.6мегапиксела и качеството е, пръвъзходно.
И файла няма никаква обработка[smilie6]

Котките [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: marrio31   
Дата:   23-11-11 10:38

е аз да съм казал че снимам в jpg,[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: freestyler   
Дата:   23-11-11 13:44

Изкарвам добре, но не чакам на такива продажби [smile]

"Hello ххххххххххх,

We are pleased to announce that one of your files has just been licensed on Fotolia through a subscription plan:

File Reference: хххххххх
File Name: ххххххххххххх
Purchase Date: 2011-11-19 20:39:24
Purchase License: XL
Commission: 0.25

You can get more information in the "Files > Sold Files" area of your Fotolia account.

Regards,

Fotolia.com
+1 (888) 674-2299
Royalty-free Images Starting at $1

Follow us on Twitter: http://www.twitter.com/fotolia
Follow us on Facebook: http://www.facebook.com/fotolia

This email has been sent to you by Fotolia. If you do not wish to receive these emails, please modify your profile by clicking here "

За голям размер снимка 25 цента [thankyou]
това е причината в тези сток сайтове да качвам само боза [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: ilcoin   
Дата:   23-11-11 14:03

Продължавай в същия дух, като шопа: "Аз че работим колкот да не заспим, те ми плащат колкот да не умрем!"

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: itilien   
Дата:   23-11-11 14:11

martin-dm - a реално правиш ли го - тоест живееш ли където искаш и изкарваш ли достатъчно пари от там?

каноне - това число дето го цитираш за пейзажа е имагинерно. Първо, издание в 5 милионен тираж може да бъде единствено някой вестник, при това трябва да е някой от най-големите. За списание свързано с туризъм бройка от 10 000-100 000 е далеч по-реалистична. И след това остава някой наистина да я купи, за което може да почакаш с години, ако изобщо дочакаш :) Особено пък със снимка от родопите (кое българско списание ще даде над 10000 долара за корична снимка). Така че сметките са си сметки. Хубаво нещо са, ама реално хората, които показват портфолиото си и какви пари печелят от него дават доста по-полезна информация.

Поразгледах бегло форума на алами. Намерих една тема, в която се обсъждат количеството продажби. 1 продажба месец за всеки 100 снимки в портфолиото го считат за доста доста добре, но се постигало от доста малко хора.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: ecobo   
Дата:   23-11-11 14:35

Абе хубаво нещо си е стока... Ей на, сега правя календар на една транспортно-туристическа фирма, искат на календара да е техен автобус, но да е някъде някъде по френско-италианското средиземноморие, там дето се срещат морето и Алпите. Мислите, че ще закарам автобуса там го снимам? Нъцки! Порових из сток-сайтовете, намерих си подходящата снимка само за $50 (усещате ли колко съм доволен...), ще си монтирам автобуса и сме 6! Автора на снимката ще си прибере $25, сайта и той ще прибере $25 и всички сме хепи.

Между другото, в България масово се купуват най-евтините лицензи за календари и други подобни изделия, което е незаконно. Съвсем пресен случай, когато столична фирма е напазарила маса кадри от България (и не само) с най-евтиния лиценз през абонамент и продава календарите. Аворите са получили по $0.36 вместо $25 и сега фирмата ще отнесе доста сериозно дело с още по-сериозни обезщетения [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: ilcoin   
Дата:   23-11-11 15:01

@ecobo - след бръз поглед върху темата, снимка в хедъра на сайт към коя категория лиценз се отнася?

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: hose   
Дата:   23-11-11 15:23

itilien - аз се отказах, предполагам и ти скоро..

остави на хората илюзиите
готино е да си помечтаеш в крайна сметка, ровейки статистиките на "големите"

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: ilcoin   
Дата:   23-11-11 15:42

Хосе, виж снимките на Петри, филадендрон и Русанов в тази тема тук. Колко от твоите снимки са поне наполовина толкова добри? Оная със сушито не е ...



Публикацията е редактирана (23-11-11 15:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Argazki   
Дата:   23-11-11 15:52

Аз освен да дам едно параноично-критично мнение - Колкото повече сток-фотография, по-малко поръчкова...

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: ecobo   
Дата:   23-11-11 16:15

написа:

> Аз освен да дам едно
> параноично-критично мнение -
> Колкото повече сток-фотография,
> по-малко поръчкова...


Абсолютно вярно.
Но срещу вятъра не се пикае - от това, че някой няма да продава сток поради горната причина, стока няма да изчезне.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: valen_tin   
Дата:   23-11-11 16:38

аз пък абсолютно не съм съгласен, че колкото повече сток толкова по-малко поръчкова ... това което сега си се прави поръчково ще продължи да си се прави така, това което може да се прави със сток, то вече се прави със сток

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »