Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   22-11-11 16:08

itilien
Я си се изясни сам на себе си - нито единичните примери не те устройват, нито нито средната статистика. Явно спориш заради спора - и то с хора които това правят, а ти в тази област си явно некомпетентен.
Е, добре - за теб сме съгласни, че ти не можеш да изкараш тези пари. Нито за ден, нито за година, нито за сто години.
Или поне докато не си качиш снимки в сток сайт.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: filadendron   
Дата:   22-11-11 16:14

не забравяйте сток не е само фото, но и видео.
ето как аз продавам видео пак ще постна едно от тях.
цифрите в дясно са долари.



Публикацията е редактирана (22-11-11 20:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: martin-dm   
Дата:   22-11-11 16:21

ее Тоше кога купуваш Поршето [smilie5] а бе нещо не ти вярвам това сега на фотошоп го направи нали [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: itilien   
Дата:   22-11-11 16:57

Canon-е, това със средната статистика е като с вица за това, дето 95% от народа ядял зеле, 5% ядяли свинско, значи народа средностатистически яде свинско със зеле. Та така и с твоите числа и изчисления на средната производителност на 1 час труд от 400 избрани фотографи. А запитвал ли си се тази статистика, която цитираш как точно и с какви цели е съставена?

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: filadendron   
Дата:   22-11-11 20:26

нагледахте ли се в паницата :)
Хайде сега почвайте да снимате и не си говорете глупости :)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   22-11-11 20:35

За твое удобство, мога да дам и средната статистика на антитоп 100000 - тези, които никога не са качили снимки за продажба.
Средномесечен доход от сток = 0$, средна производителност на час = 0$

Там е като другия виц:
- Боже, що не мога да спечеля от тотото?
и чува гласа на всевишния:
- Пусни поне един фиш, бе бунак.

Персонални примери искаш ли за подкрепа?

Затова ще ти потретя - разпределението на прихода е в съответствие с принципа на Парето - 80% от дохода е само на 20% от авторите. Уж всички стартират при равни условия, и дори тези които сега ти изглеждат добре - ама след 5 годишна работа, тогава са били доста по-зле - много по-малък клиентски пазар, липса на редица софтуерни и хардуерни екстри, фотографска техника, .... Преди 9 години, за да изпратя 12 снимки (НА CD, TIFF, uncompresed!) до Алами, една седмица труд, 20лв транспорт, чакане 1 месец докато ги въведат,... .
Сега е за минути.
Човек сам избира дали да се опита да е между тези 20% с приходи или да хленчи с останалите.


Статистиката се прави за умните, да си оптимизират времето и труда, без да изпадат в преразход. Всъщност те сами си я правят, за да открият куците си страни. И когато срешнеш нечия статистика - анализирай кое може сам да използваш, как да го използваш, вместо да търсиш световната конспирация, скрита в нея.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: itilien   
Дата:   22-11-11 20:58

Виж сега, аз световна конспирация не търся, то е ясно че няма. Въпросът е друг. Тези сайтове не са благотворителни организации, те са направени да печелят от фотографите. Съответно се опитват да те привлекат да качваш там снимки. За тази цел правят едни подобни статистики, с които да впечатлят кандидат снимачите. Нали - гледайте от сток какви яки пари се правят, снимайте яко и качвайте. Реалността обаче показва друго. Поне в болшинството от случаите. С времето обаче броя на качените снимки нараства лавинообразно, съответно свалянията на калпак също падат. Сайта продължава да печели, защото изтеглените снимки са все същия брой, но фотографите печелят все по-малко и по-малко. Както каза никсъна, такава система няма как да носи вечно едни и същи доходи.

Сега,ето ти един друг въпрос - защо ти, вместо да снимаш за по 48 долара на час, се мъчиш да водиш курс за сток фотография, увеличавайки по тоя начин конкуренцията си? Или защо, вместо да снимаш, пишеш дълги постове да убеждаваш форума, че стока е толкова доходоносен?

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: tochnia   
Дата:   22-11-11 21:11

Като незанимаващ се със това искам да попитам, ползате ли истински "model release", дори и да сте снимали някои дядо на село или леко изфабрикувате нещата? Може и отговори на лични [smilie3]

И какво би станало ако хванат изфабрикуван "model release"?

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: valen_tin   
Дата:   22-11-11 21:45

разбира се, че истински модел рилийз ... представи си, че този дядо на село си има амбициозна внучка адвокатка, която един ден вижда билборд с дядото, звъни му и се оказва, че той съгласие не е давал ... не само че ще имаш да плащаш много, ами можеш и в затвора да влезеш...

ако не можеш да вземеш модел рилийз имаш 2 вариант:
1. едиториал - ако снимката е подходяща за това
2. фото-форум, изложби и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: aldygreen   
Дата:   22-11-11 21:48

@itilien

Имаш страхотни сними. Вместо да се чудиш и си губиш времето с не много съдържателни препирни във ФФ, просто опитай в сток сайтовете. Ако разбира се, не те мързи да се занимаваш с подготовка, подбиране на ключови думи, описание, качване и т.н.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: tochnia   
Дата:   22-11-11 21:54

И какво постоянно в чантата по един модел рилийз?
И как ще обясниш на дядото какво е това? И ще го накараш да подпише? Той ще си помисли че иска да му вземеш къщата [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: valen_tin   
Дата:   22-11-11 22:04

ами не по един модел рилийз, ами поне 10-тина ... ако попаднеш на духита група дядовци в хоремага ... ;)

вероятно трудно ще убедиш случаен дядо на село да подпише нещо на английски, за това или намираш познат дядо, който ти има доверие и на когото обясняваш подробно за какво става въпрос или не снимаш дядовци на село за сток

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: aeobs   
Дата:   22-11-11 22:10

Да и какво ме спира да го подпиша вместо него и после да кажа, че сам го е подписал?

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: vaskoni   
Дата:   22-11-11 22:22

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: marrio31   
Дата:   22-11-11 22:23

точния,тоя случаен кадър с дядото на село едва ли ще ти го вземат,а дори и да го вземат едва ли ще се продава..това да не ти е като тук, да щракнеш некви сополиви мангали да ги накиприш с текстурки и б точките да потекат[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: vikitovikito   
Дата:   22-11-11 22:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: tochnia   
Дата:   22-11-11 22:31

Аз дадох пример с дядото на село защото е най-показателен..

Иначе примерно съм снимал някоя девойка преди няколко години и снимките са станали хубави, как сега да я търся и убеждавам за модел рилийз?

А зная че българите със сигурност са пробвали да заобиколят правилата, та ми беше интересно доколко е рисковано и какво става ако те хванат.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: marrio31   
Дата:   22-11-11 22:33

не става с менте,опасно е и не си заслужава

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: cameraman   
Дата:   22-11-11 22:35

Днес съм на далавера... 0.26$ от сток...

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: marrio31   
Дата:   22-11-11 22:41

а някои може би с доста повече..като цяло е много трудно,летвата е много високо

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: tochnia   
Дата:   22-11-11 22:42

И още един въпрос.. Ако не качваме снимки на девойки и репортажни снимки заради модел рилийсите, снимки на известни сгради, снимки на коли и неща от известни марки, то основното което качвате са пеизажи, макрота и животни ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: marrio31   
Дата:   22-11-11 22:46

ами разгледай,всичко се качва,ако се знаеше формулата на успеха..щеше да е лесно,идеи трябват[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: aeobs   
Дата:   22-11-11 22:47

vaskoni, смееш се, ама аз знам за в-ма, които изкарват 1000$+ и я имат 50% валидни релийзи я не. Изобщо това с релийзите е доста глупаво като система.

*2-ма



Публикацията е редактирана (22-11-11 22:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: Canon   
Дата:   22-11-11 22:57

itilien
ма много конспирация, много заговори си разкрил. [smilie24]
Сток си качвам, не ме мисли. Конкуренцията ми не са 10-20-50 човека (спрямо 350 000 от сайтовете), още повече че и достатъчно много около мен съм научил и продължавам да уча и без курсове. Даже ми ползват и студиото да си снимат техни си неща. 90% от фотоклуба ни в Търново са стокаджии с различен успех.
За да са ми конкуренция, трябва да ми достигнат нивото и стила на работа. Дай боже всекиму.
И си забрави лакомията от 48 на час и то всеки час от деня, става дума за нормално работно време, което стокаджията сам си регулира. Забравил си уроците по физиология на човек, редуване на умствен с физически труд, такива ми ти работи.

За спадането на продажбите - вярно е, отсяват се старите и по-калпавите, читаво сниманите и сега си се търсят - ма това са прости природни и пазарни закони, ако сега чак ги откриваш, честита да ти е топлата вода.
А глобален спад заради кризата няма, ама и това не си прочел, по-нагоре съм го написал защо.

Системата си носи приходите от КЛИЕНТИТЕ, аре понаучи нещо за пазара. Фотографа продава формална потребителска стойност, наричана лиценз. Пълни глупости са, колко точно трябва струва авторското право - то е в такива широки граници, че просто не е истина. Експлоатирали ли те били - глупости на търкалета, вземи си подмишница сток снимката и обиколи лично всички, които са я видели, да им я предложиш. Ако щеш и сайт си направи, седни им напиши мейлове, че да я видят.
Дотук само за маркетинга на мижавата ти снимка, си вътре с много хиляди, а ако успееш и да я продадеш за 1/1000 от цената на разходите - браво. Значи толкова ти комисионата - 1/1000.
Чуков, глей ся каква е пинтия, вместо да ми даде 100-200 лева за една снимка на Царевец, или да си я снима сам (има по-добра техника от мен, само на 25 км от Търново е) си я купил моята за 25 цента от един сайт. [smilie3]

Това е показателно за пазара - той е като водата, уж е мека, а разбива "консервативните" камъни и ги прави на пясък.


Има клиенти и за макросток, и за микросток, и за средния сток.
Никсъна коментира за един сайт - ИС, а сайтовете има различни платежни схеми, барем ги прочети, преди да спориш.

Заради такива като теб са тези курсове, за да обясня подробно как и защо са процесите в микростока, как се пести време и труд - 15 минути ми е общо снимането на обект, обработка с перфектна изолация, кийурдинга и ъплоада до един сайт. Ако можеш - ти го покажи как става. Ще се радвам да науча и аз нещо ново.
На 1000 снимки, като спестя по 2 минути - ето ти 33 часа свободно време, за изпиване на 3 каси бира с приятели.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко изкарвате от сток?
Автор: aldygreen   
Дата:   22-11-11 23:01

@aeobs
>Изобщо това с релийзите е доста глупаво като система.

Като ти дойде до главата, ще разбереш, че не е съвсем глупава работа. Стига да си се осигурил с релийз. Не виждам причини за да рискувам, ако се готвя за продължителна работа. Най-вероятно никой няма да ме потърси, но знае ли се дали се знае...
На тебе май и фотошопа ти не е баш от най-купените, ама нейсе.

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »