Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 В търсене на макро обектив за Canon
Автор: mitevvv   
Дата:   18-11-11 18:00

Здравейте,
в момента съм в търсене на макро обектив и бих желал да ми дадете съвет в закупуването на подходящия такъв.
Разполагам с Canon 60D и целта за която ще го ползвам е заснимането на храни,сувенири в студио ,а също така и за снимане на насекоми, и буболечки сред природата.
Бюджета ми е ограничен и предпочивам еквивалентното отношение цена/качество да бъде запазен. Не държа да е само Canon може и посредствени марки, стига IQ да е добро.
Благодаря Ви! [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: В търсене на макро обектив за Canon
Автор: Suggs   
Дата:   18-11-11 18:02

Колко конкретно е бюджетът?

Отговори на това съобщение
 Re: В търсене на макро обектив за Canon
Автор: mitevvv   
Дата:   18-11-11 18:03

До 700-800 лв. [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: В търсене на макро обектив за Canon
Автор: Suggs   
Дата:   18-11-11 18:12

Имал съм Canon EF-S 60/2.8, Sigma 70/2.8 и Canon EF 100/2.8 . И трите са много добри, препоръчвам ги, с някои уговорки. Недостатъците на Sigma-та са, че се разтяга при фокусиране, и е малко бавна. С Canon 100/2.8 ми беше най-трудно да работя, тъй като и най-малкото трепване на ръцете ми се отразяваше върху снимката. Canon 60/2.8 може да ти дойде малко къс за буболечки, въпреки че пак става.
И трите се поместват в бюджета ти - от Базара, естествено [smile] .



Публикацията е редактирана (18-11-11 18:13)

Отговори на това съобщение
 Re: В търсене на макро обектив за Canon
Автор: mitevvv   
Дата:   18-11-11 18:15

Аз първоначално си харесах Canon 60/2,8 но както каза наистина е малко къс за буболечките. Затова реших да пусна темата. За 100/2.8L USM без стабилизацията се чудих но не намерих никъде актуална цена.

Отговори на това съобщение
 Re: В търсене на макро обектив за Canon
Автор: boyanb   
Дата:   18-11-11 18:43

Автор: Suggs
Дата: 18-11-11 18:12


Canon 60/2.8 може да ти дойде малко къс за буболечки


---------------------------


мислиш ли???

http://photo-zona.net/index.php?APP_ACTION=DISPLAY_IMAGE&ALBUM_ID=37975



[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: В търсене на макро обектив за Canon
Автор: mitevvv   
Дата:   18-11-11 19:12

Говори ми в сантиметри от обекта [smilie3] все пак не мисля да забия обектива на 1 см от буболечката и да чакам да не мръдне [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: В търсене на макро обектив за Canon
Автор: Villysweety   
Дата:   18-11-11 19:35

Добре де, само че ако искаш да си далеч от бубата ти трябва нещо дългичко, с което пък снимането на храна не знам доколко ще е удобно :)
60/2.8 - около 20 см

Отговори на това съобщение
 Re: В търсене на макро обектив за Canon
Автор: Suggs   
Дата:   18-11-11 19:50

@boyanb, не съм казал, че не може да се снимат буболечки с 60/2.8 [smile] :


http://picbg.net/u/29353/48301/595426.jpg



Но при него трябва да приближиш апарата най-много, за да получиш същия резултат.

@mitevvv - за да се ориентираш в цените, разгледай из Базара (ползвай търсачката). Имам смътни спомени, че продадох моя (без "L" и "IS") за 650 лв.


Отговори на това съобщение
 Re: В търсене на макро обектив за Canon
Автор: GOSPODIN   
Дата:   18-11-11 20:31

mitevvv, 100/2.8Л УСМ без стабилизация няма, защото не е Л, но е прекрасен обектив. Колегата Suggs, който снима доста добре макро каза нещо доста странно, че му е било трудно с този обектив от ръка. Сериозното макро не се снима от ръка, а от статив с палатки, светки, отражатели и постоянно осветление тип ЛЕД и т.н.
По темата - 100/2.8 УСМ е прекрасен обектив и за около 650-700лв. се намира много запазен във базара. Провери дали колегата Добромир, ник "ranopile" още продава такъв, защото е супер коректен продавач.

Отговори на това съобщение
 Re: В търсене на макро обектив за Canon
Автор: kvakioh   
Дата:   18-11-11 20:49

Sigma 105 ако се намери, иначе 70мм е също добра идея.
100 Канонски също е отличен.

Отговори на това съобщение
 Re: В търсене на макро обектив за Canon
Автор: aldygreen   
Дата:   18-11-11 21:37

Най-хубавите ми буболечки, включително пеперуди, снимани с Canon A630 са правени от разстояние около 1-2см. С Canon EF-S 60/2.8 Macro при мащаб 1:1 най-близкият фокус е 200мм., на 100/2.8 е 310мм.


http://photo-zona.net/images/user43432/album24369/large/1321645681_oyso6176_Pay_ba.jpg



GOSPODIN
Сериозно макро се снима само със "сериозни" буболечки, най-често препарирани. Иди гони редки пеперуди, да те видя как ще ги чакаш да ти дойдат на гости.
[beer]



Публикацията е редактирана (18-11-11 21:50)

Отговори на това съобщение
 Re: В търсене на макро обектив за Canon
Автор: mitevvv   
Дата:   18-11-11 21:49

@Villysweety мерси за инфото ;)
@Suggs благодаря за инфото,
@GOSPODIN а за Л-ката що съм останал с такова впечатление че е имало някога, но може да се бъркам, то на тия години по-често взе да се случва хахах веднага ще се свържа с човека благодаря :). Значи избора остава между 100/2.8 и 60/2.8 като качество на изображението коя по-добре се държи. Да забравим за кексовете и пеперудите говворя по принцип :)

Отговори на това съобщение
 Re: В търсене на макро обектив за Canon
Автор: Suggs   
Дата:   18-11-11 22:00

Качеството зависи и от тялото, не само от обектива. На 18MP матрица по-добре се държи EF 100/2.8 (ползвал съм и двата на 550D). Като оставим настрани остротата, от всички канонски обективи, които съм ползвал, този даваше най-добри цветове и контраст.

@aldygreen: "С Canon EF-S 60/2.8 Macro при мащаб 1:1 най-близкият фокус е 200мм., на 100/2.8 е 310мм."

Само да допълня, че тези разстояния се мерят от матрицата на тялото, а не от челната леща на обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: В търсене на макро обектив за Canon
Автор: aldygreen   
Дата:   18-11-11 22:06

@Suggs

Така е. Но е важно предметното разстояние, а то за 60/2.8 е 90мм., а на 100/2.8 е 149мм., разликата не е чак толкова голяма, докато теглото си е двойно... Това за мащаб 1:1.

[beer]



Публикацията е редактирана (18-11-11 22:14)

Отговори на това съобщение
 Re: В търсене на макро обектив за Canon
Автор: El_Fuego   
Дата:   18-11-11 22:29

GOSPODIN написа:


> Сериозното макро
> не се снима от ръка, а от статив с
> палатки, светки, отражатели и
> постоянно осветление тип ЛЕД и т.н.

Баш пък така ще е![smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: В търсене на макро обектив за Canon
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   18-11-11 22:34

няма смисъл от Л
пробвах го преди дни
разликите със старото макро 100 са минимални
освен стабилизацията друго не оправдава парите

иначе 100 мм макро е супер

Отговори на това съобщение
 Re: В търсене на макро обектив за Canon
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   18-11-11 22:42

две картинки със 100 (е има и осветление)
мисля , че са на F11


http://cjoint.com/11nv/AKsvOZPSqHE_diogo11.jpg




http://cjoint.com/11nv/AKsvNHYpWkQ_diogo2.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: В търсене на макро обектив за Canon
Автор: mitevvv   
Дата:   19-11-11 00:09

еее определно повече гласа има за 100цата, и цената и от 650-700 лева си залужава, а и разликата като гледам не е голяма като цена с 60цата. Очаквам още мнение и за 60цата и да направя крайния си избор ;)

Отговори на това съобщение
 Re: В търсене на макро обектив за Canon
Автор: aldygreen   
Дата:   19-11-11 00:56

Ето едно мое мнение от преди 10 дни:

Автор: aldygreen
Дата: 08-11-11 18:13

>искам да си взема обектив за макро. Апарата е 400Д.
>Колебая се между
>60mm f/2.8 Macro USM и
>100mm f/2.8 USM Macro

От двата без колебание взех мъника (60/2.8), защото е по-остър, по-лек (335г. срещу 600г.), по-бърз на фокусиране, идеално фокусира и на макро, универсален, не е прекалено дълъг за портрети, идеален за предметна фотография и т.н. Плюс добрата цена, на която го намерих.

Но ако планираш преминаване към Фул Фрейм, колебанията са излишни и донякъде вредни.

[beer] [beer] [beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: В търсене на макро обектив за Canon
Автор: GOSPODIN   
Дата:   19-11-11 01:38

aldygreen, не си прав със сравнението на сапунерката А630 и един макро обектив за фулфрейм, както и това, че снима от 31см.
100/2.8 УСМ снима наистина от 31см. , но това е разстоянието от обекта до матрицата/филма, а минималното разстояние от обекта до челната леща на обектива е само 14см.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: В търсене на макро обектив за Canon
Автор: Suggs   
Дата:   19-11-11 08:02

@mitevvv, ние можем да си пишем много мнения от личния ни опит, но никой не може да ти каже на теб кой ще ти харесва повече. Правилното решение е както винаги [smilie3] - купуваш си и двата, ползваш ги едновременно известно време, оставяш си този, който ти харесва повече, и продаваш другия.
Зависи и за какво ще ползваш обектива. В стационарни условия, на статив, 100/2.8 ще ти даде малко по-добри резултати. Но е тежък и голям. Ако ти трябва обектив, който винаги да е с теб - 60-ката е твоят.
Има още нещо, върху което да помислиш - от трите, които съм ползвал, Sigma 70/2.8 macro е най-острият. Особено на бленда 2.8.


Отговори на това съобщение
 Re: В търсене на макро обектив за Canon
Автор: mitevvv   
Дата:   19-11-11 22:47

@Suggs прав си, то хубаво да взема двата ама все пак имам определен бюджет и не мисля да играя на сляпо все пак народа е казал " Три пъти мери един път режи" така че съм свикнал да преглеждам преди да купувам все пак. Но за Сигма ми казаха че имало проблеми със калибрацията, което не е скъпо но пък и цената не кой знае колко по-различна от останалите претенденти :)

Отговори на това съобщение
 Re: В търсене на макро обектив за Canon
Автор: aldygreen   
Дата:   20-11-11 12:28

Ето подробни ревюта на двата обектива:

Canon EF-S 60/2.8 USM Macro

Canon EF-S 100/2.8 USM Macro

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »