Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  20 ..  30 ..  40 ..  50 ..  60 ..  70 ..  80 ..  90 ..  100 ..  110 ..  120 ..  130 ..  140  141  142 ..  150 ..  160  161     всички  напред  последна
 Re: Fujifilm X
Автор: iliyanb   
Дата:   07-12-15 18:42

Илко ги води по сенките. Скорост не гони[smilie18]
 Re: Fujifilm X
Автор: sabin   
Дата:   07-12-15 21:43

А как снимаш със светкавица бързо движещи се обекти на които ти трябва примерно 1/2000?
 Re: Fujifilm X
Автор: victory13   
Дата:   07-12-15 21:56

Питай конкретно, щото има разни случаи, но общото е едно: стремежа е да снимаш с дължината на импулса на светката, а не със висока скорост на затвора. Като краен пример е заснемането на колибрито.
Дължината на импулса варира в широки граници, до 1/20000, но това е на минимум мощност. На макс може и 1/1000 да слезе [beer]
 Re: Fujifilm X
Автор: iliyanb   
Дата:   07-12-15 22:09

sabin, не разбирам въпроса.

Ако имаш нужда от светкавица, за да осветиш бързо движещ се обект и ти трябва скорост 1/2000 и светлина за тази скорост, която да дойде единствено от светкавицата /предполага се че нямаш светлина и затова ти е нужна светкавицата/, мисля че ще е толкова тъмно, че няма дори и да мислиш за снимане[smilie10]. Всичко останало на тези скорости се нарича подсветка, поне на сегашния етап на технологиите. А подсветката не е достатъчна за да даде приемлива осветеност на целия кадър.
Спокойно се замразява бързо движещ се обект и с доста по-ниска скорост на затвора, но трябва да се прочете по темата, вметната от victory13. Снимайки със светкавица винаги имаш две експозиции - една на наличната светлина и една на светлината от светкавицата.
 Re: Fujifilm X
Автор: Pac   
Дата:   08-12-15 00:06

Така... Значи... Светкавиците не са това, което изглеждат на пръв поглед ;) И колкото и да ми изглеждаха прости нещата с разните скорости, се оказа, че не съм знаел нищо, докато не отидох на една лекция за студийна фотография... :)
Да резюмирам какво разбрах от тая лекция:
1) Тази скорост на синхронизация, била тя 1/180, 1/250 има изключително малко значение. Тя е механична характеристика на затвора. И при скорости по-високи от нея не съществува момент, в който целия сензор да е отворен. Второто перде тръгва да се движи преди първото да се вдигнало напълно. Затова, ако в този момент светне светкавицата ще освети само част от сензора (процепът между първото и второто перде).
2) Истинско значение за това как замразяаме бързо движещите се обекти в сцената е дължината на импулса на светкавицата. Ако имаме светкавица с импулс 1/2000 примерно, ще замразим движението, както ако снимаме при естествена светлина и скорост на затвора 1/2000.
3) За да ни се изяснят 1) и 2), направете си пълни ръчни настройки за снимане със светкавица (на пълна мощност) така, че да имате правилна експозиция. После снимайте при същите настройки, но с изключена светкавица. Какво получаваме? Напълно черен кадър? Ами да. Значи всичко, което виждаме на снимката ни (правилно експонираната) всъщност е запечатало единствено дейстивието по време на импулса на светкавицата - 1/2000. Снимките ни пракитически не биха се променили, ако променим скоростта на затвора на 1/100 или 1/50. Идеята на синхронизационната скорост е само да осигури прозорец, в който целият сензор да е отворен за светлината.
4) Ако искаме добро замразяване на движението, си намираме светкавица с по-къс и мощен импулс.
5) HSS синхронизацията няма нищо общо с изброените принципи и рално въпреки възможността за снимане на много високи скорости на затвора, не дава толкова добра възможност да замразим движението, защото вземаме малка част от отдадената от светкавицата мощност. HSS според мен върши работа точно за подсветки, а не за замразяване на движение.



Публикацията е редактирана (08-12-15 00:18)
 Re: Fujifilm X
Автор: lamerko   
Дата:   08-12-15 00:36

Едно време като снимахме с дъртите SLR-и, беше голям фън със светкавиците. Масовите Зенит-и си бяха с перде и общо взето за да имаш цял осветен кадър със светкавица правилото беше просто - скорост 1/30. Веднъж ходих на едно събитие и съм забравил скоростта на 1/60 - всички кадри без изключение бяха еспонирани само наполовина (втората половина на кадъра). Принципа е същия и с новите джаджи, само дето нещата са доста усложнени с много по-големия избор от опции.
 Re: Fujifilm X
Автор: Nazarov   
Дата:   08-12-15 01:21

Много добре обяснено, Pac за президент [cool]
 Re: Fujifilm X
Автор: Lycan   
Дата:   08-12-15 01:45

X100, S, T синхронизира до 1/2000 в зависимост от тригерите :)
 Re: Fujifilm X
Автор: Pac   
Дата:   08-12-15 10:05

Дайте да направим една Фуджи сбирка тая седмица в четвъртък или петък? :)
 Re: Fujifilm X
Автор: Vanu   
Дата:   08-12-15 10:07

аз съм навит за Четвъртък. [beer]
 Re: Fujifilm X
Автор: sabin   
Дата:   08-12-15 12:23

Мерси Pac!

... не ги знаех тези неща [smilie8]

За четвъртък съм ок, но към 20:00 ще мога да дойда, вие и от по рано ако искате...

До нас на Гурко на гърба на спортната палата има сравнително ново заведение "Годзила" много е готино ако прецените...
 Re: Fujifilm X
Автор: Pac   
Дата:   08-12-15 12:57

За мен 20 часа е супер, да имам време да си оставя колата вкъщи и да не съм само на безалкохолно.
 Re: Fujifilm X
Автор: ATHOM   
Дата:   08-12-15 14:24

Първа смяна съм на работа, което означава че не мога да стоя до прекалено късно, но пък мога да дойда рано! [cool]
 Re: Fujifilm X
Автор: Pac   
Дата:   08-12-15 20:48

Още желаещи за сбирка?
 Re: Fujifilm X
Автор: victory13   
Дата:   08-12-15 20:51

ми... къде ? кога ? окончателно !
 Re: Fujifilm X
Автор: Pac   
Дата:   08-12-15 20:53

Четвъртък, 20:00, Годзила (на Гурко).
 Re: Fujifilm X
Автор: victory13   
Дата:   08-12-15 20:54

ще го бъде [cool]
 Re: Fujifilm X
Автор: sabin   
Дата:   08-12-15 21:30

Таман ще обясните за светките по подробно че нещо пак ми се губи [smilie11]
 Re: Fujifilm X
Автор: ATHOM   
Дата:   09-12-15 01:05

Годзила на Гурко тогава. Решено.

Не съм ходил на такава сбирка от има няма 7-8 години поне, ако не са и повече. :D
 Re: Fujifilm X
Автор: Vanu   
Дата:   09-12-15 10:25

мисля да намина. [beer]
 Re: Fujifilm X
Автор: mihajlov2   
Дата:   09-12-15 10:38

Ако успея, ще се опитам и аз да намина. [beer]
 Re: Fujifilm X
Автор: neoneno   
Дата:   09-12-15 12:35

Като се заговори за Сбиране, ако в Бургас има Фуджи-Х маняци, може да се съберем и ние.[beer]
 Re: Fujifilm X
Автор: mihajlov2   
Дата:   09-12-15 12:50

Един въпрос, че нямам време да ровя назад в темата: в какво се накисваха разлепени раздути гуми? Не ми е притупало, но тия дни един колега ще ходи да си купува естракционен бензин от някакъв химически магазин и ако става и за "фото"-гумите, да ми вземе и на мен. С такъв бензин ли беше, с някакъв друг или с някакъв по-специален спирт? А иначе засега нямам раздути и разлепени гуми на никое тяло. Изключение прави само гумата под предната "врътка" на дъртото S5Pro, която само леко е тръгнала, но засега не пречи на манипулациите с врътката .
 Re: Fujifilm X
Автор: sabin   
Дата:   09-12-15 13:13

Обикновен етилов спирт 95% от аптеката. Две денонощия в спирта в затворен съд да не изветрява и после на въздух докато се върнат в нормален вид (още два три дена)
 Re: Fujifilm X
Автор: mihajlov2   
Дата:   09-12-15 13:25

Благодаря! [beer]
 първа  назад  1  2 ..  10 ..  20 ..  30 ..  40 ..  50 ..  60 ..  70 ..  80 ..  90 ..  100 ..  110 ..  120 ..  130 ..  140  141  142 ..  150 ..  160  161     всички  напред  последна

 Тази тема е затворена