Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 сработване по втори и трети импулс
Автор: bobonai   
Дата:   30-10-11 09:39

Искам сериозни отговори на въпроса ми по следната опция за моноблок "...Фотоклетка с възможност за сработване по втори и трети импулс".
Наясно съм какво означава термина, виждам как на панела се измества тази опция, ама с какво се подкарва тази светкавица след втори или трети импулс? Тази опция би помогнала да се елиминират лъжливи присветвания от сапунерки около теб?

Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: джъмбо   
Дата:   30-10-11 09:40

слагаш на всяка свткавица радио и не ти дреме за сапунрките наоколо

Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: bobonai   
Дата:   30-10-11 10:39

Имаше стар виц за чукча в автобус с два надупчени билета, пъхнати по един в двата вътрешни джоба и за по-сигурно си перка с карта за градски транспорт. Та и аз съм с радио, ама питам така спортменски, а и в Гугъл го пуснах и нищо няма освен продажбите. Може ли да го има, пък аз да не знам какво да го правя. Сигурно при трети импулс коват на замръзнало [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: asahi   
Дата:   30-10-11 11:06

Дано не пускат по четвърти, че съвсем ще я закъсаме.

Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: джъмбо   
Дата:   30-10-11 12:56

някои светкавици и до 9 префлаша чакат

Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: Dekov   
Дата:   30-10-11 13:18

Малко не ми е ясно какъв е точно въпроса, че да отговоря сериозно, но според мен опцията на моноблока да се пали на втори и т.н. импулс позволява на колега форумец (не фотограф) да снима например с Canon DSLR със включена вградена светкавица и да успее да задейства и моноблока така, че да се получи по-про снимка.
Подкарва се от вградената.
[smile]



Публикацията е редактирана (30-10-11 13:20)

Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: bobonai   
Дата:   30-10-11 18:07

За да задам въпрос, а аз рядко го правя, значи нещо ми е убягало! Dekov давал си доста акъл, сега пак си загатнал нещо с Канон, ама при моя Никон Д300 не става, още не ми е достатъчно. Защото ги пали откакто затвора си е... черен кадър.
Питам още, защото имам вече два моноблока, а се чудя да си взема ли още от тях или се ориентирам към онези с късия импулс.
asahi и джъмбо си ги зная - първо ще се погъбаркат и после ще бъдат от ценни по-ценни в помощ.
Ха да сте живи и здрави, пък ще чакам и други помагачи, да хвърлят някой друг импулс още!

Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: bozo   
Дата:   31-10-11 00:01

D300 не може да се синхронизира с моноблоковете над 1/250с като пали с вградената светкавица, затова са ти черни кадрите.

Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: mondragon   
Дата:   31-10-11 00:47

Като палиш с вградената моноблокове, те светват при префлаша на ТТЛ-а и после когато реално снима апаратът не са заредили отново. Затова слагаш на М светкавицата (вградена или външна) и намаляваш до минималната ефективна мощност - достатъчно силна, за да я хване фотоклетката, но и достатъчно слаба, за да не повлияе на кадъра (което с вградената е доста трудно без разни приспособления, паус, плат и т.н.). Не съм наясно, но доколкото разбирам опцията е, за да може моноблокът да разпознае префлаша и да се задейства едва тогава, когато сработва затворът.
А относно сапунерките - оставиш ли на фотоклетка, винаги ще се палят от сапунерки. Това се елиминира само с, както Джъмбо каза, синхронизатори на всяко тяло.

Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: Dekov   
Дата:   31-10-11 08:18

Колкото за писаното по-нагоре, наистина не ми беше ясно какво точно желаеш да ти се обясни.
За да разбера защо не ти синхронизират моноблоковете е необходимо да знам всички параметри на настройките на камерата при които това не ти се получава:
А;М;S:P.така също скорост на затвора, режим на светкавицата и т.н.
След това е лесно.
Успех !


Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: bobonai   
Дата:   31-10-11 11:30

Както вече писах имам ги вече от година моноблоковете и тогава се опитвах да ги подкарам с тази функция, не успях и си продължих с радиосинхрона. Сега съм на кръстопът при добавката на ново оборудване. Отново се забих в този вид синхронизация.

Как ли не съм се опитвал и неуспех - естествено в режим "М" и връткам скоростите от 1 до 250, това ТТЛ, стробо, херци... само с външна светкавица не съм пробвал досега. Ни хуя бляд! Останах на старото си мнение, че се подкарват с някаква допълнително оборудвана дребна пилотка, затова и питам да ме почерпят с опит колеги тук.
Ще отида накрая в ДИНАФОС да пазарувам с фотоапарата и ако ми подкарат едно тяло от тези http://www.dynaphos.com/products.php?c=2&sc=67
с Никона след втори или трети импулс го взимам от раз.
Остава и те да не знаят нищо по въпроса и да ми пробутат 1000 празни приказки! Тези тела са с радиоуправление и спрях да обикалям площадката като обран евреин. Криза е!



Публикацията е редактирана (31-10-11 11:38)

Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: 2metraninja   
Дата:   31-10-11 11:57

Това, което са ти казали е идеята на паленето по втория и третия импулс - всяка вградена светкавица пуска един или два (както се оказва и до 8) префлашвания - да си мери ЕТТЛ-то или каквото й е нужно. Моноблоковете имат опция да се пали по втора святка за да си ги ползваш с вградената светкавица ако прави само един префлаш или да се пали от третото блясване на светкавица, ако фотоапарата ти пуска два префлаша преди да снима.

Или нещо настройките - скорост или бленда не позволяват да стане снимката (максималната скоростта на повечето китайски моноблока е по- ниска от 1/250 - пробвай на 1/125) или пък твоя фотоапарат пуска 3 (или повече) префлаша и затова разряда на моноблока не съвпада с момента на снимане на фотоапарата ти.

Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: seuret   
Дата:   31-10-11 13:01

2metraninja - Коя скорост на китайските моноблокове? Синхронната скорост си зависи от апарата, а не от светкавиците:)

Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: photo_liubitel   
Дата:   31-10-11 13:17

Имам Yongnuo YN‑460 Mark II, която не е нито студийна, нито е някаква професионална светкавица и нямам никакъв проблрм да я запаля с вградената светкавица на D5100, като я слагам на режим S2,в който режим пропуска префлаша на вгреадената светкавица. Пали по 2-ри импулс и то на максимална синхронизационна скорост, която на D5100 e 200. Така че нещо не си настроил



Публикацията е редактирана (31-10-11 13:18)

Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: mondragon   
Дата:   31-10-11 14:38

Авторе, току що (14:10) направих тест с точно тези моноблокове, които си показал и с Д3 и Д7000. (за да не ти говоря наизуст, макар, че повечето неща са идентични).


Резултатите:
Д3+СБ600 директна на ТТЛ, БЛ
моноблок нагласен на светкавичка с цифра 2 (от бутон Слейв).
При снимане моноблокът сработи в момента на снимане, като пропусна префлаша на ТТЛ-а. Вторият моноблок със същите настройки се задейства успоредно с първия.Всичко работи прекрасно. Има синхрон.


Д7000+вградена светкавица директна ТТЛ
моноблок нагласен на светкавичка с цифра 2 (от бутон Слейв)
при снимане моноблокът сработи в момента на снимката като пропусна префлаша на ТТЛ-а. Вторият моноблок със същите настройки се задейства успоредно с първия.Всичко работи прекрасно. Има синхрон.


Превключих моноблока на режим светкавичка с цифра 1 - той сработи при префлаша и кадърът беше осветен от ТТЛ-а (на вградената и на СБ600) - тоест, няма синхрон м/у моноблок и апарат!

Превключих моноблока на режим светкавичка с цифра 3 - той не светна нито при префлаша, нито при същинското светване на светкавиците (вградената и Сб600) - тоест, няма синхрон м/у моноблок и апарат!


Заключение:
Никонските светкавици ползват 1 префлаш при ТТЛ, независимо вградени или външни светкавици ползваш. Синхронизирането с посочените моноблокове става в режим - светкавичка 2.
Важно! По време на опита пробвах да се отдалеча и обхватът на вградената/външната светкавица да не обхваща пряко фотоклетката на моноблока. Макар, че съм в стая с бели стени и не особено голяма (12 кв.) само когато имаше директно осветяване на фотоклетката имаше и сработване. Снимката е правилно експонирана от ТТЛ, но той НЕ Е достатъчно СИЛЕН, за да активира моноблока.


Опитах се да го обясня максимално лесно и конкретно, дано си ме разбрал.[beer]



Публикацията е редактирана (31-10-11 14:41)

Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: mondragon   
Дата:   31-10-11 15:07

За повечето синхронизатори максималната скорост е 1/200(250).
Моноблокът може да бъде синхронизиран и на по-висока скорост с подходящ синхронизатор.
Иначе се получава ето това

http://www.digital-photography-school.com/wp-content/uploads/2011/06/sync-500.jpg



http://farm6.static.flickr.com/5126/5339031511_d31982f6a2.jpg




http://www.lightschool.davidpaulcrombie.com/wp-content/uploads/2011/02/sync.jpg



Ако на 1/1000+ имаш черен кадър, тогава е от синхрона, но ако на 1/125-200 имаш черен кадър, тогава:
-не ти светва моноблокът
-блендата ти е толкова затворена, а моноблокът толкова намален, че светлината не е достатъчна.



Публикацията е редактирана (31-10-11 15:20)

Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: seuret   
Дата:   31-10-11 15:12

Значи, просто си взимаш синхронизатор който поддържа high speed sync:)

Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: 2metraninja   
Дата:   31-10-11 15:35

Автор: seuret
Дата: 31-10-11 13:01

2metraninja - Коя скорост на китайските моноблокове? Синхронната скорост си зависи от апарата, а не от светкавиците:)

Разбира се че има значение какъв е моноблока. С предишните ми моноблокове синхронизираше и на 1/160, сега си иска 1/125. Предполагам че и радиосинхронизаторите имат значение.

Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: mondragon   
Дата:   31-10-11 16:59

Ninja, и каква марка и модел са тия моноблокове? Нещо си в грешка. И какво значи "сега си иска..." [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: 2metraninja   
Дата:   31-10-11 17:18

ЯнгДжанк са - от Динафос. Модел не мога да кажа сега.

"Сега" означава след като съм взел новите моноблокове. "сега си иска" (1/125) означава че на 1/160 не ще да снима целия кадър без затъмнен край.

Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: mondragon   
Дата:   31-10-11 17:41

"...означава че на 1/160 не ще да снима целия кадър без затъмнен край." - означава, че:
а) синхронизаторът ти не поддържа по-висока скорост
б) апаратът не поддържа по-висока синхронна скорост от 1/160
ако споделиш и моделите на синхрото и на апрата, може и да разберем къде е проблемът...

Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: seuret   
Дата:   31-10-11 18:41

2metraninja,

Нещата не стоят точно така:) Докато снимаш на скорост равна или по-дълга от синхронната скорост на камерата ти(например 1/200 на повечето съвременни камери) характеристиките на моноблока не те бъркат изобщо. Ако в действителност имаш този проблем, то тогава проблема или в синхронизатора, или в камерата ти. Моноблока няма синхронна скорост, няма такава характеристика изобщо. Има дължина на импулса, която се изписва по сходен начин със скороста на затвора на камерата(например дължина на импулса 1/1000). Това, по никакъв начин не означава, че трябва и камерата ти да е на до 1/1000 за да снимаш. Можеш да снимаш на 1/60, на 1/125 и т.н., дължината на импулса на светкавицата(моноблока) ще си е все същата т.е. 1/1000. Ако си можел да снимаш на 1/160, а сега на 1/125, значи имаш проблем с камерата или синхронизатора. Просто е, когато става въпрос за синхронна скорост, гледаш параметрите на камерата(най-кратка синхронна скорост) и параметрите на синхронизатор(отново най-кратка поддържана синхронна скорост). На повечето съвременни синхронизатори е 1/200s т.е. колкото на повечето DSLR камери, поне тези произведени от Canon и Nikon.
При т.нар. HSS - High Speed Sync вече и моноблока(дължината на импулса му) оказват значение на това какво ще ти излезне на снимката. Това обаче, не е предмет на тази тема.

Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: 2metraninja   
Дата:   31-10-11 19:22

Ух, вие малко сега изместихте темата и почнахте да ми обяснявате съвсем надълго и нашироко.

Автор: mondragon
Дата: 31-10-11 17:41

"...означава че на 1/160 не ще да снима целия кадър без затъмнен край." - означава, че:
а) синхронизаторът ти не поддържа по-висока скорост
б) апаратът не поддържа по-висока синхронна скорост от 1/160
ако споделиш и моделите на синхрото и на апрата, може и да разберем къде е проблемът...

Аз проблем със синхронизационната скорост нямам, просто си ползвам 1/125 и си снимам [smile] Модела на фотоапарата ми е Канон 5Д, модела на радиосинхрона едва ли някой може да го каже какъв е - купувал съм го в комплект с моноблоковете от Динафос преди 3-4 години и не ми е направило впечатление да пише нещо на него, а не ми е под ръка за да го проверя. Не че някой ще го е чувал де, дори и да си има модел.

(няма ли да осъвременят форумния софтуер най- накрая - няма елементарно копче "цитат")

Моноблока няма синхронна скорост, няма такава характеристика изобщо. Има дължина на импулса, която се изписва по сходен начин със скороста на затвора на камерата(например дължина на импулса 1/1000) Синхронна скорост, дължина на импулса - както и да е, може неправилно да съм се изразил - исках да кажа че и моноблоковете си имат такава характеристика и понеже на марковите моноблокове съм чел че реално е около 1/1100, предположих че на някои китайци може да пада и до 1/125 и затова да имам черни краища при 1/160. Някой ако ми извади спецификациите на модела Янг Джанг СБ200 на Динафос примерно и там пише колко му е дължината на импулса, ще кажа, че просто не съм си прочел книжките внимателно - даже не съм сигурен че имаше книжки с тях въобще. [smile] Или пък най- добре да измери дължината на импулса и колко равномерно го освобождава.


А иначе аз казах още преди че може и проблема да е в радиосинхрона:

2metraninja каза:

Предполагам че и радиосинхронизаторите имат значение.


защото го взех ново заедно с новите моноблокове.

А като споменаваш хай спиид синк, има ли въобще такива моноблокове? Аз мислех че само преносимите светкавици имат такава опция и трябва да си "говорят" с фотоапарата за да е възможно въобще тоя хай синк спийд?

Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: tzl   
Дата:   31-10-11 19:37

>А като споменаваш хай спиид синк, има ли въобще такива моноблокове? Аз мислех че само преносимите
> светкавици имат такава опция и трябва да си "говорят" с фотоапарата за да е възможно въобще тоя хай синк спийд?

@2metraninja — Има, но това не е за тази тема. Там има значение както моноблокът, така и радио синхронизаторът.


По темата — аз също препоръчвам на колегата да не отделя време на тези неща с оптичния синхрон. Нека си ползва радио синхронизатори.



Публикацията е редактирана (31-10-11 19:38)

Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: mondragon   
Дата:   31-10-11 19:51

Оптичният синхрон е удобен за студийно снимане и за неголеми помещения. Има си предимствата и удобствата :-)

Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: bobonai   
Дата:   31-10-11 20:13

Благодаря на всички за съдействието!
След подробно описания тест на mondragon се заиграх сериозно. Той ще ги подкара, а аз да не мога! Затова ли ми е дипломата от преди 17 г. от "Фучик" в гардероба, да го пълни?
Първата грешка ми е била изключено положение на моделиращата светкавица. Дребно, но факт! Ама дребен факт! Оказа се бая факт!
Вече повторил теста на mondragon отново ще финализирам за онези с Никон Д300 в ръцете. С включена от менюто на фотоапарата моделираща светкавица и с вградената на фотоапарата пали след два префлаша въпросните светкавици. Опитах и с СБ 800 като външна, но при нея ги запалваше след три префлаша.
Ще използвам заключението като форма да ви кажа и моя краен извод - с радиосинхрон си е царска работа! Няма пропуск независимо от разстоянието до обекта, докато с клетката при късите разстояния се повлиява на осветяването на обекта и влошава обсега за подкарване на схемата /кое пали-кое не пали/. А пък защо да държиш още 200 гр. товар в ръцете си.
Още един път ви благодаря и специални поздрави за скоростния тест на mondragon[smilie24] На здраве!!![beer]



Публикацията е редактирана (31-10-11 20:13)

Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: mondragon   
Дата:   01-11-11 00:04

Доживях и аз някой да ми благодари в този форум...[beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: seuret   
Дата:   01-11-11 15:38

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: danov_b   
Дата:   01-11-11 17:14

Браво на мондрагон,много хубаво го е обяснил[cool] [cool] [beer] [thankyou] [thankyou] [thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: rhyan   
Дата:   01-11-11 17:46

@bobonai - какво значение играе моделиращата светкавица при положение, че сработва само при натискане на доф бутона? Моделиращата светкавица не играе при снимане, или поне така пише в ръководството...

Това за СБ800 не го разбрах - използвал си СБ800 като външен слейв и си го контролирал през камерата?
СБ800 в ТТЛ режим ли го ползва или в ръчен?

Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: bobonai   
Дата:   01-11-11 23:06

rhyan, имам в темата точно три поста, този е четвъртия и след всеки пост претърпявах развитие. Ако искаш ми вярвай! Беше се закучило при мен това клетъчно синхронизиране по втори и трети импулс, че вече прибягнах до чужд опит. Само с активиране на моделиращата светкавица от менюто на фотоапарата се палят моноблоковете - едно нещо на което не обръщах никакво внимание до този момент /Отнася се за Никон Д300/!
От ДОФ бутона през визьора само го ползвам да наблюдавам как пада изградена схема на осветление, когато съм разхвърлял СБ 800 и СБ 700 /с това се разполагам/.
На втория въпрос си отговорил сам - в ТТЛ режим само го пробвах, но не бих използвал в работата си в студио за синхронизация външна светкавица.
rhyan, а възможно ли е ти нещо да не си доразбрал въпроса, защото аз исках да запаля студийни моноблокове с функция за синхрон по втори и трети импулс? Тогава трябва да съвпада синхрона на светкавицата с момента на отворен открай докрай затвор.
mondragon го е обяснил доста добре и елементарно, дори с приложени визуални примери.


Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: rhyan   
Дата:   01-11-11 23:47

Не не, аз разбрах въпроса, но не разбрах каква ти е била постановката като си ползвал СБ800 - дали си я ползвал като мастър, закачена на тялото, или като оптичен слейв, при това в ттл режим.
Ако не се лъжа, когато ползваш никон ЦЛС опцията (онази история с групите и контролирането от тялото на мощността на външните светки) в ТТЛ режим на поне една от групите, тогава е нормално да имаш 3 светвания - първото е импулса с който апарата мери, втория флаш мисля, че задава настройките към слейвовете, третия снима. Реално, ако от тялото зададеш на вградената в команден режим да е изключена, вградената светва 2 пъти, като не светва при снимането, но оптичните слейвове пускат 3 импулса.

В интерес на истината, на мен ми се струва леко безмислено да ползваш ТТЛ и никон ЦЛС системата при положение, че комбинираш моноблокове, които нямат пре-флаш, и ръчни светкавици. Просто камерата няма да оцени светлината от моноблоковете и от там само беля може да стане...

Аз лично ползвам вградената за тригер, намалена възможно най-много и я ползвам без префлаш - първия импулс пали всички лампи. Това с ЦЛС - само с никонски светки...

П.П. Това за моделиращата светка от менюто ми се струва малко странно, но щом без него не сработва синхрона както трябва не е нужно да го мисля :) [beer]



Публикацията е редактирана (01-11-11 23:49)

Отговори на това съобщение
 Re: сработване по втори и трети импулс
Автор: bobonai   
Дата:   05-11-11 13:44

rhyan, вече съм сигурен, че си разбрал въпроса ми. Аз сега вече разбрах и предназначението на самата функция в моноблоковете - разширява възможностите за синхронизация и комбиниране с други системи светкавици. Ще си поиграя за да се убедя възможно ли е и как трябва да се настройват за да се комбинират в единна светлинна схема Никон-ските светки и тези моноблокове за да се синхронизират заедно оптично и естествено при напълно отворен затвор на фотоапарата.
Ще стигна накъдето съм тръгнал, ама се надявах някой да даде опитен съвет, занаят се краде и винаги ще се краде за да има начало!
Накрая, при успех, ще ви опиша всичко и ще приложа една примерна схема с параметрите /стойностите и настройки/ за всяко тяло.
Радиосинхронът е добра и продаваема джаджа, но има и други вградени синхронизации. Съвсем забравихме вече за инфрачервения синхрон.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »