Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: TIFF
Автор: valen_tin   
Дата:   19-10-11 10:20

първото мнение ясно, ама надолу имаше съвети всичко да се снима в raw и да се прехвърля в tiff ... и ако човека наистина е питал за снимки (фотографски форум е все пак) ... ще вземе да ги послуша и да дава повече пари за харддискове отколкото за обективи и обикаляне да снима и ще има да се чуди, защо като снима в raw и обработва в tiff снимките пак не стават ... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: TIFF
Автор: iasen2   
Дата:   19-10-11 10:25

Обичам го този форум :)

valen_tin [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: TIFF
Автор: asahi   
Дата:   19-10-11 10:29

като ще е офтопик да попитам - Никон или канон?

Отговори на това съобщение
 Re: TIFF
Автор: Славов   
Дата:   19-10-11 10:35

И що да се снима в РОУ и да се конвертира после в тифф, ако апарата си ги има и двата формата..... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: TIFF
Автор: n1x0n   
Дата:   19-10-11 10:39

JPEG е формат подходящ само за снимки от сватби, кръщенета и пиянски сбирки с приятели.
За всеки друг тип фотография си има сериозни формати.

Отговори на това съобщение
 Re: TIFF
Автор: iasen2   
Дата:   19-10-11 10:41

по скоро само за пиянски сбирки с приятели[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: TIFF
Автор: valen_tin   
Дата:   19-10-11 10:59

ами така де ... по сток сайтовете само пиянски снимки, кръщенета и сватби има [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: TIFF
Автор: n1x0n   
Дата:   19-10-11 11:06

Сток сайтовете правят абсолютно съзнателен компромис с качеството, който е необходим, заради огромният брой файлове, които поддържат "на склад" и метода на "доставка".

Отговори на това съобщение
 Re: TIFF
Автор: dobriman   
Дата:   19-10-11 11:36

Винаги с удоволствие отварям темите в които някой се нуждае от помощ...
Помощта му идва като гръм от ясно небе!
:) [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: TIFF
Автор: e-mil   
Дата:   19-10-11 12:17

"... по сток сайтовете само пиянски снимки, кръщенета и сватби има"

Ако обърнеш внимание на големите растерни размери в стоксайтовете, ще видиш, че много често са TIFF.

http://www.123rf.com/photo_5668857_picture-of-happy-teenage-angel-girl-over-white.html


http://www.dreamstime.com/royalty-free-stock-photos-tiff-canadian-soldier-figure-image21124118


http://www.thinkstockphotos.com/image/stock-photo-801214183-tif/101470803



Отговори на това съобщение
 Re: TIFF
Автор: valen_tin   
Дата:   19-10-11 12:28

обърнал съм внимание, само че тези тифове се конвертират от jpeg-a, който е качил автора [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: TIFF
Автор: e-mil   
Дата:   19-10-11 12:43

Никсъна вече обясни защо сток сайтовете изискват качване в JPEG. Аз се опитвам да ти обясня, че ползването на фотографията не се ограничава само със снимане и съхраняване на файловете. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: TIFF
Автор: valen_tin   
Дата:   19-10-11 15:10

ами айде за да се върнем на темата обяснете за какво ползвате ТИФФ ...

аз оспорвам не ползването на ТИФФ, а ползването му за всички снимки [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: TIFF
Автор: iasen2   
Дата:   19-10-11 15:19

valen_tin ,ние не искаме повече да ни храниш

Отговори на това съобщение
 Re: TIFF
Автор: pavlina_vd   
Дата:   19-10-11 15:31

Много бързо определяте кое е добро и кое-не. JPEG бил само за сватби и т.н. Всеки може да си ползва каквото си реши, стига избора да е обоснован. Т.е. когато ползваш JPEG трябва да знаеш, че при всяко обработване и запомняне се отхвърлят данни, като по пътя на логиката изображенията се компресират. Ползвам си JPEG защото така ми харесва. [cool] По- малки са и са най-лесни за разпространение, от гледна точка на това, че наистина в много сайтове може да се качва само JPEG. Аз ползвам TIFF понякога, главно защото е файлов формат при който не се извършва компресиране, а при портрети или при някакъв друг вид снимки, които изискват повечко обработка, е тъпо да губиш от качеството при всяка промяна в кадъра. Има и други формати, разбира се. PNG също е вариант, но ... [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: TIFF
Автор: iasen2   
Дата:   19-10-11 15:51

Никон имат един модел Д700,на който JPEG са го сложили само за да си запълнят свободното място в паметта .

Наскоро имаше курсове за обработка на РОУ
защо ли няма за ТИФФ [beer]

Сериозно -РОУ конверторите се развиват постоянно и постоянно научавам нови неща за обработката , така че след време мога да извадя снимката и да я обработя пак по друг начин .

Отговори на това съобщение
 Re: TIFF
Автор: pavlina_vd   
Дата:   19-10-11 15:56

Когато говоря за TIFF, то е като за Алтернатива (на RAW). Предполагам,че повечето хора предпочитат да работят с утвърдените формати, програмите за обработка на чиито постоянно търпят развитие. Аз просто не ползвам RAW. Никога не съм харесвала тоя формат и не работя с него. Пак казвам, ТИФФ е алтернативата.


Отговори на това съобщение
 Re: TIFF
Автор: compur   
Дата:   19-10-11 16:14

pavlina_vd защо не харесваш RAW?

всъщност, ако си отговориш на въпроса: какво повече ти дава RAW, или какво не ти дава спрямо другите формати, може би ще разбереш защо и как да го използваш.

но все пак темата е за TIFF!

Отговори на това съобщение
 Re: TIFF
Автор: chukov   
Дата:   19-10-11 16:23

Ами може с прост опит човек да разбере защо

JPG 16 битов не можеш да запишеш

Ако днес си работил по изображението и си бутнал криви или нива, вече си редуцирал тоналните преходи

утре решиш да бутнеш нещо и отново губиш преходи
да не говорим, че алгоритъма на JPG-a допълнително компресира близки цветове, редуцирайки броя на преходите

в 16 бита не стоят така нещата


има по-голям мегдан да се работи по файла.

Отговори на това съобщение
 Re: TIFF
Автор: pavlina_vd   
Дата:   19-10-11 16:36

Миналата година имах неприятно "скапване" на компютъра след работа с програмки за обработка на RAW в следствие на което изгубих мноого снимки. От тогава не ща да видя RAW. А за Тифф-а ... сега се сещам, поправете ме ако бъркам, но мисля, че той е като PNG що се отнася до цветовете, а именно:
-JPEG- над 16 млн. Цветови Оттенъка
-TIFF- над 16 млн. Цвята



Публикацията е редактирана (19-10-11 16:39)

Отговори на това съобщение
 Re: TIFF
Автор: compur   
Дата:   19-10-11 16:49

То щото ако бяха в TIFF нямаше да ги загубиш?

Отговори на това съобщение
 Re: TIFF
Автор: imitev   
Дата:   19-10-11 16:51


И тиф и жпг са контейнери пренос на съдържание - същите като BMP, PNG, JPEG 2000...

Едните формати са със загуба на информация, другите - без.

Цветовото пространство на JPG e макс по 8 бита на канал (ако не знаете може Grayscale и CMYK JPG да си запишете).

При ТИФ може и 16 бита на канал.

JPG с високо качество на записаната информация може да се каже че не губи нищо. Е - много претенциозните потребители ще намерят разлика, и то ако сравняват JPG с някой формат без загуба на информация.

Да си пазя всички снимки в TIF - те трябва да са егати шедьоврите [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: TIFF
Автор: pavlina_vd   
Дата:   19-10-11 16:59

compur: имайко в предвид, че нямаше да ги запиша на диск например... щеше да стане пак...на по късен етап [smilie5] И все пак, не ги харесвам.
imitev: съгласна съм с теб, аз в тифф имам не повече от 15 кадъра, които съм ги обработвала 100 пъти, все отварям оправям по нещо, на другия ден се сещам друго и пак...Няма смисъл всичко да е тифф.

Като цяло мисля, че JPEG си е ако не добър, то поне стандартен вариант. Рядко съм имала проблеми при обработка, но вече се застраховам за всичко. :-)


Отговори на това съобщение
 Re: TIFF
Автор: didesignbg   
Дата:   19-10-11 17:05

написа:

> Ами може с прост опит човек да
> разбере защо
>
> JPG 16 битов не можеш да запишеш
>
> Ако днес си работил по
> изображението и си бутнал криви
> или нива, вече си редуцирал
> тоналните преходи
>
> утре решиш да бутнеш нещо и отново
> губиш преходи
> да не говорим, че алгоритъма на JPG-a
> допълнително компресира близки
> цветове, редуцирайки броя на
> преходите
>
> в 16 бита не стоят така нещата
>
>
> има по-голям мегдан да се работи по
> файла.


Всъщност инвазивния начин на работа не виждам смисъл да се прилага въобще след фотошоп 7 (май беше). Корекционните слоеве обезмислят подобни практики и драми. Да не говорим че тежки корекции е най-добре да се правят в роуконвертора. Целите гимнастики 12/14 бита, към 16 и последващо обработване са хубави на теория, но разликите визуално са доста малки. Никой не каза за 16 битовите програми?


Отговори на това съобщение
 Re: TIFF
Автор: asahi   
Дата:   19-10-11 19:30

Фотошоп поддържа 16 бита. Другите май не са ми притрябвали.

От зветокорекции на повече битове има смисъл. Не е задължително да се виждат разлики на монитора - на печат се виждат, а на хистограмата - още повече,

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »