Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Търся работа в София :)))
Автор: hristov2256   
Дата:   14-10-11 19:54

Здравейте!
Казвам се Калоян Христов, живея в София, на 19години.

Тази година завърших "Национална Професионална Гимназия по Фотография" в София с отличен.

От скоро си търся работа в сферата на фотографията. Насочил съм се предимно към сватбената фотография.Мога да бъда 2ри фотограф,асистент, човек, който да обработва кадрите след снимачния ден.
Имам опит в фотожурналистиката, работата в студио, ретуши на хора и т.н.
От около 6 години работя предимно с Adobe Photoshop. Опит с ProShow Gold, Sony Vegas, MagixMusic Maker, Adobe Premiere и други.

Разполагам със следната фотографска техника:

Canon 5D Mark II
Canon 350D
Canon EF 17-40L USM
Canon EF 50mm II
Canon EF 100mm macro USM
Canon EF 85mm 1,8 USM
Canon Speedlight 430EX II
-както и синхронизатори (4броя)
-отражател ( 5в1 ) с размер 110см.
Epson P6000

Работя предимно с Канон. Никон, Сони също са в списъка.


За мен:
Занимавам се с фотография от 9 годишен.Тогава бяха първите ми стъпки в фотографията, когато си намерих Канонски обектив, в кутия до рекичката, която минава до улицата ни.

Няколко международни награди,публикации:

Втора и специална награда, в международния фотографски конкурс "Земя за всички".

Wild Wonders of Europe: 1ва награда - в категория до 18години.

Wild Wonders of Europe: 2ра награда - в категория "Възрастни" .

-Както и снимка в ТОП2 на годината в конкурса Wild Wonders of Europe.

5 Участия в конкурсите на Фотографска Академия.

Снимка на моста на НДК, от Списание 8

2 публикации в National Geographic Magazine през 2010.

и др.


От както се помня, се старая да правя и работя това, което най-много обичам, а това е фотографията. Винаги съм се старал да правя нещата наистина качествено, въпреки, че тепърва предстои да се развивам все още в тази област. Снимки можете да видите в профил-а ми.
Хора, които се страхуват, че ще им "открадна" знанията и работата, ще помоля да не пишат в тази тема.Аз просто искам да мога и да знам.
Никога не ме е било "страх" от хора, които не знаят нещо или не могат, "страх" ме е от хора, които НЕ искат да могат или да знаят.

Далеч съм от мисълта, че давайки ми този опит и познания, аз ще тръгна да се конкурирам с Вас някой ден. Този вид на мислене, е само за страхливци, а аз не съм страхливец, аз винаги опитвам и ще продължавам да опитвам.

Можете да се свържете с мен през Лично Съобщение.


Благодаря за вниманието!
Желая хубав и приятен ден, изпълнен с много емоции,успех и топлина.

Кала [shtrak]
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: bordon   
Дата:   14-10-11 20:08

Поздравления за по-богатата фото-биография!
Поздравления и за хубавите снимки в профила!

Искам да пожелая успехи в бъдещото поприще: -)

П.П. "Който иска, може! А щом може, значи, че ще го направи!"
[smilie24]
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: e-mil   
Дата:   14-10-11 20:10

"Мога да бъда 2ри фотограф,асистент..."

Има една хубава статия на n1x0n за асистентите във фотографията. Прочети я преди да се захванеш с асистиране.

За съжаление блогът на Никсън вече не е активен. Линкът е от кеша на Гугъл.

 Re: Търся работа в София :)))
Автор: hristov2256   
Дата:   14-10-11 20:14

Чел съм всичко на Никсъна, запознат съм с нещата. Искам да кажа, че мога да върша по-голямата част от нещата, които се очакват от мен.
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: n1x0n   
Дата:   14-10-11 20:16

За съжаление блогът на Никсън вече не е активен.

Има всякакви начини човек да разбере, че хостинга му е изтекъл! [smilie18]
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: e-mil   
Дата:   14-10-11 20:30

"Има всякакви начини човек да разбере, че хостинга му е изтекъл!"

Може да се случи на всеки. Преди време даже Адоби бяха забравили да си подновят регистрацията на домейна (понеже го плащаха за 10 години напред). [smile]



Публикацията е редактирана (14-10-11 20:31)
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: pepi34   
Дата:   14-10-11 21:00

Добра обява, но, НО сватбите свършиха вече, закриваме сезона след 2 седмици, новия започва през май 2012. А дотогава, само евтинки сватби и бременни булки.[shtrak]
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: pepi34   
Дата:   14-10-11 21:04

Ела на Тази сбирка, тук ще има практика, ще може да се упражняваш, пък и 30тина от най-известните сватбени фотографи, може с някои да се договориш по твоя въпрос. Нали знаеш, личния контакт и личните впечатления не са като СВто !Иначе от мен успех.



Публикацията е редактирана (14-10-11 21:06)
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: thumper   
Дата:   14-10-11 22:15

Пич, що не се пробваш на самостоятелна практика? Повечето сватбени фотографи са пълни злета (казвам го заради снимки на познати, които съм виждал). Направи едно добро портфолио и търси клиенти, в началото за не много пари. Все пак хората, които дават жълти стотинки за фотограф не са много претенциозни, хем ще натрупаш опит, хем няма да си съвсем без пари. Ако не бях инвестирал 6 години в съвсем друго образование, така бих направил. Завиждам ти, че спокойно с това може да започнеш да се занимаваш [beer]
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: kvakioh   
Дата:   14-10-11 22:24

Познавам хора с 2 пъти повече техника и опит и НЕ могат да си намерят работа като фотографи и правят и работят друго. Иначе- добри снимки, идеи и представяне.
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: MauMyHa   
Дата:   14-10-11 22:26

по скоро трябва си зададеш върпос пред огледалото какво повече те влече Сватби или пилци, Пилци или сватби? Или и двете[smilie11]
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: hristov2256   
Дата:   14-10-11 22:43

Шансът да си продадеш снимка с пиле в БГ, е нищожен, какво остава и на нормална цена. Мисля, че е ясно :) Искаха да ми купят на 3пъти снимки и ми казваха, че цена от 70лв е адски много. Не са първите, нито последните. Аз знам с какво искам да се занимавам, знам и с какво мога да се прехранвам утре. :)
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: kayso   
Дата:   14-10-11 22:49

Самостоятелна практика [smilie24]
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: aeobs   
Дата:   14-10-11 23:08

Снимането на сватби ще ти изтъпи възприятията и креативността. Ако обичаш фотографията не снимай сватби.
И без това да снимаш сватби и да изкарваш достатъчно пари за да живееш спокойно в България е доста рядко.
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: thumper   
Дата:   14-10-11 23:20

aebs [smilie24] Ама да не спамим темата на момчето, то си е преценило.
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: asenvelikov   
Дата:   15-10-11 10:35

Имаш хубави снимки в профила. Имаш око и явно добра реакция. Иди на сбирката на която те канят и моят съвет е снимай няколко сватби на приятели. Бързо ще схванеш къде да стоиш, кога да снимаш и кого. Наблюдавай и сватбения фотограф, ако има нает такъв и се старай да не му се пречкаш, но разгледай после снимките му. Успех! И на фокус !!!
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: dessisslawa   
Дата:   15-10-11 11:54

Момчето не търси съвети, а работа.

С такова портфолио би трябвало да му предложат работа и в някое списание.

Призовавам главните редактори, които посещават форума (ако изобщо има такива) да предложат работа на момчето (може и на хонорар).
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: sharky   
Дата:   15-10-11 12:34

dessisslawa , да баш така ще предложат работа на някой в списание .

Истината е , че фотографите които могат да наемат асистент (не за по ден или два) се броят на пръстите на едната ръка. Pepi34 каза вече, че сватбите свършиха т.е. нещата стават още по-сложни.

Аз бих ти препоръчал да пишеш директно на фотографи, списания, вестници и да не спираш да снимаш.
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: kvakioh   
Дата:   15-10-11 12:54

Аз бих посъветвал автора да не разчита само на фотографския си опит/образование/техника, а да се насочи към друга професия/допълнително образование. За фотонауката- да не спира да се развива, да снима. Пък ако го вземат някъде за някоя сесия, става. За сватби- има вече десетки фотографи/снимащи/щракащи...
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: iPonche   
Дата:   15-10-11 12:59

Съвет от мен, от личен опит, потърси кетърингови компании, към които може да се изпълняват тези дейности.

Успех!

Извън БГ вероятността да си намериш работа е доста по-голяма, а и заплащането е доста по-добро!
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: sir_sky   
Дата:   15-10-11 13:05

Евала! Успех! [smilie24]
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: tisho86   
Дата:   15-10-11 21:06

Успех Калоянчо! Стискам ти палци![smilie24]
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: nsirakov   
Дата:   15-10-11 21:48

Авторът ми е много любим (макар да не се познаваме лично)... надявам се да успее[beer]
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: hristov2256   
Дата:   15-10-11 22:14

Благодаря ви хора! Приятна и усмихната вечер желая! Ще се радвам да получа някакви предложения, времето учи най-добре :)

[shtrak] [thankyou]
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: counter   
Дата:   15-10-11 22:42

Здравей,
Браво за инициативата ти и желанието с което работиш, написах ти в скайп подробности. Поздрави [smilie24]

 Re: Търся работа в София :)))
Автор: pepi34   
Дата:   16-10-11 04:42

hristov2256 написа:

> Благодаря ви хора! Приятна и
> усмихната вечер желая! Ще се
> радвам да получа някакви
> предложения, времето учи най-добре
> :)
>
> [shtrak] [thankyou]

Човеко , истината ли искаш да чуеш? Няма да намериш това което очакваш защото:

1.Сватбите свършиха, ти търсиш асистент или втори фотограф, след 01.11.2011, аз търся за ПЪРВИ фотограф, или за видео, или за половин сватба, или за каквото дойде.

2. Нивото което имаш, предполага работа при добър фотограф, а те са малко. Ти си амбициозен, отиваш да се учиш, отиваш да гледаш от него, грубо казано, отиваш да му крадеш занаята, респективно клиентите.А пазара в БГ е супер малък.Отношенията между колеги са на много ниско ниво.Всеки гледа в паницата на другия.През последните 2 години всички снимат сватби. И рекламните фотографи, и модните, и предметните, и репортажните, и любителите, ако щеш и гробищните. Явно за никаква друга фотография не се плаща в момента.А това личи и от твоите думи.Честно казано, не знам защо сватбената фотография е златната кокошка, ние вече търсим да снимаме всичко друго, защото кокошката не е златна, в най-добрия случай е позлатена, а има и случай в които просто липсва!

3.Всеки има някакви тайни.Разбирай го директно.Не фотографски тайни, а други.Как работи, как лови клиентите, даже как си лъже клиентите. И там никой няма да те пусне, за да не видиш това което не трябва.

Може да те наеме посредствена фирма, която ще има за цел да ти наложи сериозна експлоатация, за да богатее на твой гръб и ще си снимаш до спукване за без парички, а те ще правят имидж с твоето старание.Аз познавам поне 2-3 подобни, но от там работа ще получиш за следващия сезон, сега освобождават работниците си.

Не знам дали ти хареса, но това е истината, или се пробвай сам, или пробвай навън.Ако тази обява беше в Москва, например, вече да си нает на работа( е за малко пари естествено, ама тук и това едва ли си получил като оферта)



Публикацията е редактирана (16-10-11 04:45)
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: hristov2256   
Дата:   16-10-11 09:38

Честно казано получих няколко покани на лично съобщение. Няма да споменавам от кого, какви и кога. Истината, не винаги е истина. Наистина сватбените празненства стават все по-малко и не толкова големи, но това не пречи човек като мен да може да снима, може би като за първи път точно това е сезонът. В крайна сметка, ако слушам всеки 2ри,3ти,4ти, до никъде нямаше да съм стигнал, а от опит глава не боли. Пробваш-падаш, ставаш и продължаваш. Ако не пробвам, няма и да разбера. На мен ми е и пределно ясно, че всеки 2ри се опитва да е фотограф, алпинист и софтуерен инженер в днешно време, но колко от тях са такива всъщност? Друг е въпроса, че аз съм написал няколко неща, които мога да върша, било то на 1,2,3 човека едновременно, с обработка на кадри, примерно. Правил съм го, справям се. Виждал съм и така наречените "Професионалисти" на сватби, които отказват да снимат в тези сезони сватби по 300/350лв, защото сумата била малка, но после се оплакват как нямало работа, а всъщност тези 300лв е 1/2ра от тази, която взимат може би милион българи, та и повече, и то за месец.
Относно тайните, както казах, те са за страхливците. Аз такива хора разбирам, че са откраднали от някого 10тина идеи и цял живот само тях прилагат и не могат да измислят друго. Такива ги има много, а винаги съм се смял с глас, когато ми каже някой професионалист в тази област на 50тина години възраст, как аз, момче на 17-19години в този период мога да му открадна работата. Той, ако ще си върши работата професионално, не би трябвало да има проблеми с това. Знанията са за това, за да се споделят. Едва ли тези хора ще го разберат рано или късно, защото са се затворили в собствената си кутия и ги е страх да излязат на светло.
Да не говорим, че има и такива, в които няма грам мъжко достойнство и когато ми обещаваха, че ще ме вземат, се покриваха буквално като мишки по дупките си, а аз седя и се надявам, че нещата ще се случват, а отговор никакъв. Не съм срещнал човек, който да ми каже в прав текст, след като ми е обещал "Не си ми нужен, симпатичен, нямам нужда от теб, нямаш нужния опит", а всеки мълчи. А мълчанието винаги играе най-лошия номер.

В крайна сметка отново опитвам и този път с публична тема, а не на лични съобщения. Нито ме е страх, че ще се изложа, нито ме е срам, че търся работа.
Който има какво да ми предложи - ще го направи, който няма, винаги намира начин да ми каже, как нещата няма как да се получат.
Pepi34, не говоря за теб, а принципно.
Още веднъж ви желая успех на сватбения семинар, както и приятни емоции и много знания! По една или друга причина, за съжаление няма да мога да присъствам.

[smile]
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: qavkata   
Дата:   16-10-11 10:45

Здрасти, извинявай, че пиша в темата ти, но ако мога ще се радва да съм ти полезен с малко акъл поне или поне да видиш различна гледна точка.
Сега имай предвид, че за да имаш доста ангажименти имаш нужда от познанство с много хора, които да те препоръчват.Значи извода е да работиш сред хора и да РАБОТИШ, никой няма да те извика от офиса или от вкъщи.Моя съвет е да започнеш работа във добро и на възлово място фото-студио, където ще срещнеш много потенциални клиенти, на които можеш да си предложиш услугите.След като си запознат с материята, трябва да си уверен, чисто "чалгаджииската" сватбена фотография представлява репортажно отразяване на ритуалите, научи ги и си готов за тези 300 лева.Ако искаш да правиш по-АРТ сватбени сесии, трябва да гледаш снимки, за да ти дойдат твои идеи, трябва техника, контакти и много желания, тогава вече ще можеш да претендираш и за 1000 лева.Аз гледам тук на много колеф=ги "АРТ сватбените снимки" и ги разпознавам в сесиите на много други автори, топлата вода е открита.
Сега за тайните ще ти кажа едно, никой няма 100, а само 2-3 макс. така че няма кой да ти ги сподели, защото не е нужно(освен ако не сте приятели ест.)Това със страха го остави за след 15 години, когато ти ще имаш тайни и когато имаш сериозна конкуренция, на дали ще ги споделяш със всеки, който мине през работното ти място.
Аз със братми имаме 4 ретро-студия по черноморието и тънкостите, които прилагаме няма да ги споделя на никой, понеже се борим за един ограничен пазар в реална и пряка конкуренция.Когато започнах да работя, брат ми(доста по-голям и опитен от мен) ми каза едно "никога не разсъждавай като работник, а като работодател и клиент".Дано да съм ти бил полезен не като човек, който ти предлага работа, а като човек, който ти дава съвет.А иначе аз мога да ти предложа работа, но чак за лятото.Поздрави и успех.
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: n1x0n   
Дата:   16-10-11 13:05

През последните 2 години всички снимат сватби. И рекламните фотографи, и модните, и предметните, и репортажните, и любителите, ако щеш и гробищните. Явно за никаква друга фотография не се плаща в момента.

Всеки има някакви тайни.Разбирай го директно.Не фотографски тайни, а други.Как работи, как лови клиентите, даже как си лъже клиентите. И там никой няма да те пусне, за да не видиш това което не трябва.


Пепи, тия сватбарско-занаятчийски драми - моля те, не ги прожектирай върху всички, защото просто не е така положението.

Като искате, ама не можете да се измъкнете от сватбите - няма защо да заблуждавате другите, че и те няма да могат.

п.п.
... и никой, който си лъже клиентите - не е стигнал далеч.
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: pepi34   
Дата:   16-10-11 13:18

Пич, знам , че ти си много компетентен по всички въпроси, но ще ти кажа за "тайните". В момента работа имат тези който могат да се продават добре , а не който могат да снимат.Имам и живи доказателства, но не мога да пратя снимки, защото ще злепоставя доста колеги.Имам събрани дискове от елитни фотографи, а резултата е като от любителски.Последния получих преди седмица от много известен потомствен моден фотограф.Не стигат далеч, да и аз така знам, ама друго виждам.И една вметка - прекалено много знам по темата, аз съм видеооператор, много фотографи срещам и на много знам мошеничествата.
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: pmartinov   
Дата:   16-10-11 13:28

hristov2256


Здравей!

Преди една година в една твоя тема ти обясних че световната икономика върви в посока много различна от тази която хората очакват.

Ти тогава не можа да ме разбереш.

Но има много голяма вероятност като се сблъскаш със заобикалящата ни реалност след няколко години да започнеш да разбираш какво съм имал предвид.

Наивно е да очакваш някой да ти пъхне хляба в ръцете .

Сам трябва да си го омесиш .




Желая ти Успех !

 Re: Търся работа в София :)))
Автор: swan_   
Дата:   16-10-11 13:30

hristov2256, много ми хареса изложението ти! Жела ти успех, въпреки че много се съмнявам, че ще има чак такива доброжелатели, които хем да ти плащат достатъчно, хем да ти помагат и учат. Просто живеем в България. Все пак още един път успех и дерзай!
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: n1x0n   
Дата:   16-10-11 13:30

прекалено много знам по темата, аз съм видеооператор, много фотографи срещам
[smilie18]
Нямам повече въпроси...
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: sharky   
Дата:   16-10-11 13:56

pepi34 не си прав пари от фотография се изкарват не само със сватби. Не знам кои са тези "рекламните фотографи, и модните, и предметните" които визираш, че са почнали да снимат сватби, но аз имам други впечатления.

Що се отнася за колегиалност във фотографията специално в тоя жанр, тя напълно отсъства. Преди 4/5 месеца търсехме фотограф за на приятел сватбата и не ми е удобно да ти кажа какво говорят един за друг фотографите.
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: iasen2   
Дата:   16-10-11 14:16

Тъкмо се чудех кой ще ми снима моделките , щото мен вече ме мързи .....

Човече , ако това ти е портфолиото , никой няма да те наеме ,изобщо не си личи ,че е на човек завършил фотография . Само птици и езерца ..............

Само това ли си снимал , покажи нещо по така



Публикацията е редактирана (16-10-11 14:48)
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: n1x0n   
Дата:   16-10-11 14:21

ако това ти е портфолиото, никой няма да те наеме

Ти кога за последно си преглеждал твоето? Защото е по-зле, пък са те наели... [smilie8]
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: iasen2   
Дата:   16-10-11 14:28

n1x0n , аз не съм фотограф , аз съм работодател ..............
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: adalbert   
Дата:   16-10-11 14:54

Мисля, че всички можем да научим нещо от момчето!
Успех Калояне! Чака те прекрасно бъдеще![smilie24]

 Re: Търся работа в София :)))
Автор: pefoto01   
Дата:   16-10-11 15:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: procokal   
Дата:   16-10-11 15:20

Аз пък се чудя до кога ще комбинирате думите "фотограф" и "сватбен". То няма нищо общо (освен апарата). Вие сте "сватбени щракачи".
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: kjey   
Дата:   16-10-11 15:23

iasen2: М/у другото що не го вземеш пробно момчето, мисля че има подходяща техника за снимане в студио и почти съм сигурен че ще изкара по-добри кадри от тези които наетите от тебе снимат[smile]
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: pefoto01   
Дата:   16-10-11 15:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: iasen2   
Дата:   16-10-11 15:29

pefoto01,какво съм те критикувал тебе професионално

kjey, не е пожелал не е дошъл , а като няма нито една студиина снимка , как да разбера какво е научил в университета



Публикацията е редактирана (16-10-11 15:31)
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: pefoto01   
Дата:   16-10-11 15:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: pepi34   
Дата:   16-10-11 19:20

написа:

> Аз пък се чудя до кога ще
> комбинирате думите "фотограф" и
> "сватбен". То няма нищо общо (освен
> апарата). Вие сте "сватбени
> щракачи".

Най-харесвам коментари от някой, който не е нито едното , нито другото.[shtrak]



Публикацията е редактирана (16-10-11 22:53)
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: chukov   
Дата:   16-10-11 19:26





Публикацията е редактирана (16-10-11 19:42)
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: hristov2256   
Дата:   16-10-11 21:13

[smile]
Благодаря, че сте ми "дигали" темата досега, малко се отклонихте от идеята на темата, но съм свикнал :)

Извинявам се, че не съм уточнил.

Снимал съм за Смарт Комюнити, по проекти в TheMall през 2010, Октомври месец.

Също така и за:

Министерство на културата
Министерство на образованието
Министерство на спорта

Френското посолство
Гръцката фирма Пападопулус
Интерфуудс БГ

Театър "Сълза и смях"

Както и бях главен фотограф на всички събития на "Национална Професионална Гимназия по Фотография"

Ще уточня няколко неща на хората по-горе.

От никой не искам да ми слага занаята и парите в ръцете, без да съм си ги заслужил.
Няма нужда от такива нападки и остри мнения.
@iasen2, казва, че въобще не ми личи, че съм завършил тази ГИМНАЗИЯ. Може и така да е. Но тази ГИМНАЗИЯ, не е това, което е била преди 15-20години. Гимназията не предлага студио, техника, място, където да си донесеш дори няколко репортерски светкавици,с няколко синхронизатора. На учителите грам не им пука за теб, както и въобще си нямат напредстава за какво става дума. Когато им занесох 2те списания от National Geographic и някои от дипломите си, те просто ме погледнаха и казаха "Ми хубаво, но с това няма да се занимаваш, нали?" Или пък колко пъти ми хвърляха снимките с Мишката и Египетските лешояди в кошчето, защото просто Мишката била "лепната" на фотошоп за това стръкче и няма как да я хвана просто там. Когато абсолютно нищо не се случваше в това училище, АЗ бях този, който инвестира малка сума пари, за да купя качествени синхронизатори и няколко чадъра, като наемах под наем светкавици и носих в училището, и когато сглобих всичката нужна техника, която беше необходима в залата за ПРАКТИКА по фотография, в час по ПРАКТИКА, влязоха учителите и ми казаха следното "Нямаш право да носиш външна техника, ще си снимате в студио, като толкова искате" Така грабнаха да събират чадърите, че единият така и не можах да го залепя след това :)) Те ни изгониха буквално от стаята, в която нямаше нищо, просто беше празна, точно като за такова студио. Това беше ден, в който 25 деца, като мен, се опитаха да споделят някакъв опит, кой-какво чел, видял и снимал и да се забавляват, но така и не се случи. Или трябва да тръгна да обяснявам, как учителката ми по фотография ми каза "Не можеш да нямаш НЕУТРАЛЕН-ГРАДИЕНТЕН филтър в цифровия си апарат", след което ме обвиниха, че не познавам техниката, с която работя, следователно получих 2ка :)
Няколко месеца по-късно ми предстоеше дипломиране. Всяка година, завършващите имат "Защита на дипломна работа" Израснал съм в планината и имах достатъчно качествени снимки за тази дипломна работа. Тъй, като беше нужно и задължително да имам консултант, аз отказах, защото просто не исках да ми се бъркат в работата. На няколко пъти ми забраняваха да правя дипломна работа на тема "Голо тяло" и "Пейзажи", защото другите не са се справяли, така и не разбрах, аз какво общо имам с другите. Тъй като идеята на защитата ми беше със снимки на Пейзажи, трябваше за няколко месеца да направя нова, на тема "Диви Животни" Тогава ми се смяха и ме оплюваха колко смешна тема е това. След като бях на няколко посещения в Гърция и Маджарово, успях да си направя кадрите. Не искаха да ме допуснат до защита, защото просто съм щял да се изложа. В денят на защитата, пред около 120 човека, беше се събрало жури, от преподаватели в различни фотографски заведения. Учител от НАТФИЗ, НБУ и моите учители. Когато излязох пред тях, се представих, наредих всички 12 снимки с Диви животни, разказах историята на всяка една от тях. Че седмица съм седял в кал до коленете за кормораните, мишката. Че 13 часа ме валя дъжд, лазиха ме всякакви гадини, пече ме адската жега, не мърдах и не казах нито 1 думичка, но заснех 3те египетски лешояда. Всяка една история на тези 12 снимки. Трябваше и да напишем 20 страници, защо сме избрали тази тема, с каква техника и т.н. Знаех, че ще се опитат да ме "цакат" по един или друг начин и направих няколко копия ( 7 всъщност ) на документа, който ме допуска на защитата, а бях го сложил във въпросната папка с 20те страници информация. 2 минути по-късно седяха и гледаха снимките и изведнъж моите 3ма преподаващи казаха "Липсва ти документа за допускане до защита, няма как да те пуснем", а именно те ми го сложиха предишната седмица вътре, но случайно не помнят. В този момент извадих 7те копия и раздадох на всеки един по 1 копие. Принципно задават въпроси, за да ти смъкнат от оценката, колкото се може повече, но единственият въпрос, който ми зададоха учители от "ПРО" университетите беше "С какво си го снимал каза?", ама кой да гледа, че то си го пише :))) Тези, критикуващите не казаха и една дума, чак им се усмихнах накрая и бях първия с пълна 6ца.

Защо ви го казвам всичко това ли? Защото нямате никакво право да критикувате до такава степен образованието ми,сякаш аз и другите деца сме виновни за това. Защото, когато аз буквално се молех да науча нещо, те ми се смееха в лицето и ми даваха учебници от 71ва година. Те убиха интереса на 10тина паралелки с фотографи, още преди да са почнали образованието си.
Аз и както другите 350 деца, бяхме принудени да учим САМОСТОЯТЕЛНО. Някои продължиха, други се отказаха. Понеже друга гимназия за фотография нямаше, това беше изборът ми преди 5 години. Не съжалявам само за хората, които срещнах и с които научих доста от нещата, които използвам и до днес.

Защо горните, които наспамихте темата ми, си помислихте, че галерията в Фото-форум е портфолиото ми? Не съм показал от събития, защото просто нямам право да го правя, камо ли от различните посолства и медии, в които съм снимал.

Може би за iasen2, тези снимчици на мишки,лешояди и езерца не означават нищо, но те са ме направили това, което съм в момента :) И повярвай, от 1 пейзаж, лешояд, можеш да научиш много за 1 човек. Но трябва ли да ти обяснявам или липсата на прозорци в студиото, ти е замъглило преценката? :)

Изредиха се сумати хора на ЛС, които ми казваха, че това, което правя, с него няма как да успея, но никой не си зададе въпроса "Ми хубаво де, то като аз не съм успял, що момчето да не пробва, пък и да успее" - трудно е, разбирам, затова се радвам, че темата ми седи най-отгоре от вашите коментари [cool]

Или си мислите, че сега като е ЕСЕН, в този сезон няма какво да се снима и няма работа, камо ли за момче като мен?
Тук идват на помощ и "езерцата, птичките и пейзажите", които най-добре умея да снимам, но не ми пречи да ги продавам през цялата година.


Извинявам се за дългото разяснение,
Благодаря и на хората, които ми писаха ПО темата на лично съобщение, които ми гласуват някакво доверие.
Хубава и приятна вечер,
Кала :))
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: dessisslawa   
Дата:   16-10-11 21:30

Браво, момче!

Имам син на твоите години и ситуацията ми е много позната.

Вярвам, че рано или късно (дано да е по-рано) пред теб ще се отворят много възможности.

Пусни снимки в списание Popular Photography - имат месечен и годишен конкурс. И не са предубедени.

Пускай снимки и в други конкурси.

Макар, че участието на конкурси не е професия, все пак е добро начало.
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: hella.   
Дата:   16-10-11 22:02

[smilie24]

 Re: Търся работа в София :)))
Автор: digitalsolutions   
Дата:   16-10-11 22:03

ако имаш желание, мога ти ударя едно рамо си направиш сайт[smilie24]



Публикацията е редактирана (16-10-11 22:04)
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: magnet   
Дата:   16-10-11 22:29


естествено, че ще успееш. нямам никакви съмнения. [smile]

Приказка за глухото жабче

 Re: Търся работа в София :)))
Автор: sokkon   
Дата:   17-10-11 10:55

hristov2256: [smilie24]

 Re: Търся работа в София :)))
Автор: pefoto01   
Дата:   17-10-11 13:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: kvakioh   
Дата:   17-10-11 14:57

Аз лично му желая успех, но продължавам да препоръчвам да се заеме и с нещо друго...
Познавам достатъчно хора, които са завършили същото училище и само 1 продължава с фотографството като основна професия, но при не особено приятни условия.
Иначе 2-ма приятели, които държат студио...с пълния набор техника и условия и всичко сега се отказват, за 20 снимки за каталог 200 лева просто няма смисъл обработката им по 1-2 пълни дни...
За репортерско нещо повече може би...За сватби- никакъв смисъл.
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: Char   
Дата:   17-10-11 16:00

hristov2256 Ще успееш, човек! Щом си успял да завършиш въпреки преподавателите, на които си попаднал, значи наистина обичаш това прозвище. Каквото и да искаш от живота ще го постигнеш с този дух. Няма да ти казвам да не се отказваш, защото виждам, че не ти е нужно. Един съвет и аз да дам - да не остана по-назад - ако имаш поглед върху работата на някой сватбен фотограф и ти харесват работите му - отивай право при него. Защото сватбени фотографи много (и не само те и не само фотографи), но качество много малко. Ето - отчетох се със съвет и аз. Пожелавам ти успех от сърце и душа.
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: NinaNik   
Дата:   22-10-11 22:02

УСПЕХ![smilie24]
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: FilipPanchev   
Дата:   22-10-11 23:59

Калоян е толкова прав, че чак ми се плаче [smile]
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: snooper   
Дата:   23-10-11 02:40

Познавам Калоян от няколко години и зная колко е талантлив, отговорен и мислещ - мога само да завиждам на тези, които в момента могат да си позволят да го вземат на работа, безспорно ще им бъде в голяма услуга [smilie24]

Иначе, четейки голяма част от неадекватните коментари е видно, че тук средата (ако въобще е достойно да наричаме така подобен мрънкащ оркестър) не го заслужава, едва ли ще мине дълго време преди да потърси реализация на пазар, на който да среща реална оценка на труда си.
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: bojiqgrym   
Дата:   23-10-11 02:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: jino   
Дата:   23-10-11 09:02

Калояне .
Хареса ми профила ти ,хъса ти за работа и подхода ти.
Давай некъв телефон в профила ти.
Лично аз ще ти пращам познати за да им снимаш сватбите.
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: tisho86   
Дата:   23-10-11 09:44

[smilie24]
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: fotorafi   
Дата:   23-10-11 16:26

Успех, колега Христов. Вместо да снимаш сватби и погребения обиколи редакцийте на големите вестници. Цани се да снимаш на хонорар, на снимка.Постепенно влизаш в занаята и ще си намериш място.[beer]
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: psychoiho   
Дата:   23-10-11 17:10

"а винаги съм се смял с глас, когато ми каже някой професионалист в тази област на 50тина години възраст, как аз, момче на 17-19години в този период мога да му открадна работата"

Браво пич, имаш правилния манталитет.
 Re: Търся работа в София :)))
Автор: IDA   
Дата:   24-10-11 19:14

Драги Христов,

Тъй като не съм професионален фотограф, не бих посмял да ти давам съвети, какво да правиш. От всички мнения по темата си мисля, че Fotorafi те е посъветвал най-добре. Аз пък бих те посъветвал, какво да НЕ правиш, ако искаш да имаш някакви шансове за успех:

1) Не си въобразявай, че някой ти е длъжен да ти дава, каквото и да било. Това, което ти е нужно, трябва сам да си го вземеш от хората, които на драго сърце са готови да ти го дадат, а това определено няма да стане, като им се присмиваш и подиграваш;

2) Не си въобразявай, че ти си някакъв уникален гений (не си, а и много малко хора са !!!), че светът се върти около теб, мисли като теб и е длъжен да се съобразява с теб. Ако наистина си гений или поне малко талантлив, ти трябва сам да убедиш света в това, а не да очакваш той да те възприеме а приори като такъв;

3) Никога не губи чувство за реалност.

4) И никога не забравяй най-важното:

ЗА ДА ПОЛУЧИШ, ПЪРВО ТРЯБВА ДА ДАДЕШ !

Пожелавам ти успех!

 Re: Търся работа в София :)))
Автор: mladenov   
Дата:   24-10-11 20:07

Явно момчето има страст, желание и талант. Мога да му дам само един съвет. Момче, решението е едно и от е Терминал 2! И колкото по-скоро, толкова по-добре! Да си млад и талнтлив в, България това е проклятие! Много повече ще са хората които ще гледат да те смачкат и "приземят" отколкото хората които ще ти помогнат. Такива като тези които са ти давали учебници от 71-ва са много. Дребни душици окопали се в позицията до която са издрапали преди десетилетия, които не са мръднали и метър напред, но са в позиция да мачкат и разочароват. И те го правят с кеф защото "такъв е живота, и нас са ни мачкали". Не моето момче, живота не е такъв, но не в България. Затова вземи и научи добре английски език и излез навън, ще видиш че ще успееш! По света, не в България, таланта се цени и потенцира. Седни за две години и натисни здраво английския, защото с портфолио като твоето ще привлечеш нечие внимание, но ще трябва и да можеш да се представиш на живо. Важно е да се отделиш по-скоро от средата която е изпълнен със завист,негативизъм и бездушие. Желая ти успех, сигурен съм че някой ден ще четем за теб и ще гледаме твои снимки по световните медии!
[beer]

 Re: Търся работа в София :)))
Автор: hristov2256   
Дата:   24-10-11 21:38

IDA, въобще не си разбрал нищо от това, което съм написал.

Съветите са 2/3 от мненията в темата. Мисля, че бях писал, че търся работа, а не съвети. За съвети никой няма да ми плаща, аз искам да бъда фотограф, не психолог.

Благодаря на 2,3мата, които писаха по темата, на другите... успех в живота, който сте изградили :)

Заключвам.



Публикацията е редактирана (24-10-11 21:39)
 

 Тази тема е затворена